Аутор Тема: Племе Цуце  (Прочитано 10119 пута)

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Цуце
« Одговор #40 послато: Фебруар 22, 2022, 10:30:30 поподне »
Не, моја бака са очеве стране је била Гиљен. Ја сам, међутим, у процесу организовања ДНК теста за стрица који је Гиљен по мушкој линији, као и његовог пријатеља који је  Гиљен из Ускочи братства у Стругу (обојица живе у Никшићу).

То би била занимљива тема за овај форум. Једва чекам резултате :)

Oh, pa, veoma lepo! ... I ja se radujem tim rezultatima.

Takođe, ako znate još nekog iz Velje Cuce ili Pješivca ko je zainteresovan za Y-DNK testiranje, molim vas da mi se javi. Uskoro će se moći finansirati nekoliko testova.

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Племе Цуце
« Одговор #41 послато: Мај 09, 2022, 06:34:56 поподне »
Не, моја бака са очеве стране је била Гиљен. Ја сам, међутим, у процесу организовања ДНК теста за стрица који је Гиљен по мушкој линији, као и његовог пријатеља који је  Гиљен из Ускочи братства у Стругу (обојица живе у Никшићу).

То би била занимљива тема за овај форум. Једва чекам резултате :)

Ima li već rezultata testa tvog ujaka?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Цуце
« Одговор #42 послато: Јун 14, 2022, 10:52:27 поподне »
До сада је била доступна карта Цуца од Ердељановића, али је она непрецизна. Елем, она је без граница села и цјелина.

Због тога се наметнула потреба за прецизним картама, па сам реактивирао рад на картама Цуца, 1:25000 и 1:75000.

Кликни за увећану слику 8)


вјероватно има ситних грешака - биће исправљено
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Племе Цуце
« Одговор #43 послато: Децембар 30, 2023, 07:14:58 поподне »
Занима ме ко је носилац предања о Чарађу.. мислим да су то Цуце, јер је у њима записано неколико варијанти истог предања, уједно у Цуцама су предања о Чарађама и најопширнија.

Иванишевић крајем 19. и Ердељановић почетком 20. вијека, биљеже идентичне приче о сеоби Вељих Цуца из Чарађа у Цуце. Сва опширна предања помињу да је сеоба ишла из Чарађа ка Велимљу, па Грахво (Иванишевић) и у Цуце. Иванишевић пише да су у Велимљу провели 15. година, а Ердељановић пише: "Исељеници из Чарађа били су се најпре настанили у Велимљу, у Бањанима, где су се намножили, па су после сви прешли у Цуце: једни у Ржани До а други у Доњи Крај, у Липу, у Башино Село, у Беретин До, у Граб и на Градину".

У дефтеру Херцеовине из 1477. године, Велимље се помиње на три мјеста као мјесто у којем зимују катуни. У њему зимује катун/џемат Батрића из нахије Никшић; џемат Радича из нахије Пива; и џемат Илије из нахије Пивa.

У џемату Радича, сина Милорада из нахије Пива, помиње се Иван син Миомана. У Цуцама се помиње Дубравац Миомановић (1490) за вријеме Ђурађа Црнојевића. Насеље Мијоман помиње се 1521, а као дио Аладина 1523, 1529-1536. године. 🧐

Иванишевић пише да су из Велимља прешли у Грахово, гдје су становали једну годину, а из њега у Цуце. Грахово је у попису наведено као мјесто гдје зимује један катун,  џемат Шимрака, Дуке и Драгића из Риђана.

« Последња измена: Децембар 30, 2023, 07:21:31 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин