Аутор Тема: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?  (Прочитано 3870 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« послато: Новембар 15, 2016, 06:47:19 поподне »
Волонтирајући током археолошких радова у Цркви Рођења пресвете Богородице у Љубињу, заједно са другарима покупио сам нека археолошка знања. А пошто већ више од деценије скачемо по брдима тражећи стећке, схватили смо да смо у том времену открили и неке античке објекте, само што то раније нисмо знали.
Провели смо и нека мини археолошка ископавања на своју руку. У том периоду открили смо три објекта који подсјећају својим изгледом и распоредом на војне осматрчнице, а покретни археолошки материјал смјешта те објекте у вријеме антике. Они се обично налазе на узвишењу и смјештени су десетак- двадесет метара од врха.
Остатке првог такав објекат пронашли смо на узвишењу одмах изнад Љубиња. Објекат је био зидан кречним малтером од клесаног камена, а и под и зидови изнутра су били омалтерисани жућкастим малтером. Унутар објекта пронађено је много римске покровне цигле-Тегуле.

photo upload

image hosting gif

Иначе на падини испод налазе се многобројни остаци керамике(Амфоре доминирају), па су тако лани радници шумске управе током пошумљавања пронашли остатке амфоре и наравно  позвали мене.

screen shot
Амфора је реконструисана


Други објекат налази се око четири километра ваздушнелиније од овог, у селу Крушевици на узвишењу Градина. Напомињем ова два објекта била су у визуелном досегу.

Објекат је зидан на исти начин као и претходни. Пронађено је такође доста тегуле.

 forum image hosting

screengrab

Као посебни куриозитет овдје је откривен подни мозаик од парчића цигле.

image hosting gif

Трећи објекат је у визуелном контакту саовим и откривен је на узвишењу Црквина код села Бјелошев До. Од претходног објекта удаљен је око 2 километра ваздушне линије. Попут претходна два, зидан је грубо клесаним каменом и кречним малтером и унутар и около њега пронађено је мноштво тегуле.

upload foto

На том локалитету пронашли смо и грагмент тегуле са ознаком. Установили смо да се ради о увозној тегули из фабрике "Пансиана" на сјеверу Италије. Ова фабрика је радила до краја првог вијека нове ере.

in/10688137_10205203460869069_5554490278393644839_o.jpg[/img][/url]image host

Шта мислите, да ли су ово били војни објекти и од када потичу?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #1 послато: Новембар 15, 2016, 08:19:20 поподне »
Немам коментар, само бих да похвалим ове вредне људе, који у паралелном свету одрађују један изврстан посао. ;)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #2 послато: Новембар 15, 2016, 10:28:51 поподне »
Мислим да си у праву што се тиче датовања, да су то антички спекулуми (осматрачнице, стражарнице) из периода 1.-4. века н.е. Колико се сећам, кроз љубињски крај је пролазио један римски пут у правцу запад-исток? Ови спекулуми су вероватно служили за заштиту тог пута од латрона (пљачкаша). Свакако вредно освежење из не тако добро истражене Херцеговине. Само немојте превише да се занесете са ископавањима, да не постанете дивљи археолози.  :D Надам се да ће се надлежне музејске институције у Требињу заинтересовати за ово и спровести истраживање барем неког од спекулума.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #3 послато: Новембар 16, 2016, 09:10:26 пре подне »
Мислим да си у праву што се тиче датовања, да су то антички спекулуми (осматрачнице, стражарнице) из периода 1.-4. века н.е. Колико се сећам, кроз љубињски крај је пролазио један римски пут у правцу запад-исток? Ови спекулуми су вероватно служили за заштиту тог пута од латрона (пљачкаша). Свакако вредно освежење из не тако добро истражене Херцеговине. Само немојте превише да се занесете са ископавањима, да не постанете дивљи археолози.  :D Надам се да ће се надлежне музејске институције у Требињу заинтересовати за ово и спровести истраживање барем неког од спекулума.
Да, кроз Љубиње иде траса пута Нарона-Лесиниум у дужини од 23 километра, само је по Бојановском, а и по пронађеним милјоказима, та траса нешто сјеверније од ових осматрачница. Љубиње је античка Пардуа. Моје је мишљење да ове у Крушевици и Бјелошевом Долу, чувају огранак пута ка Стону а ова изнад Љубиња штити насеље. Нисмо дивљи археолози, женски чланови екипе су прави археолози.
У селу Градац осталоје још очуваних фрагмената пута. Овај пут у десном дијелу цркве је римски.

windows 7 print screen

Ово је траса пута од Граца ка Домашеву и Моску, снимљена са врха Ђурђеве главе, повише Граца.

20mb image hosting

На врху Ђурђеве галве, пронашли смо остатке објекта, али као да је кружно зидан.

temporary image hosting

Ту народ споминје неку цркву Св. Ђорђа али објекат је зидан малтером који садржи комадиће цигле што је карактеристично за антику на нашим просторима

image hosting over 10mb

На падинама Ђурђеве главе пронашли смо и ово

screen shot windows 7

Кад већ спомену пут претпостављам да препознајеш ово. Ископао багер нисмо ми.

image url upload


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #4 послато: Новембар 16, 2016, 10:18:33 пре подне »
Богами, међу овим налазима има свачега. Приметио сам да има и остатака из ратом захваћеног 20. века (чаура од метка, ако се не варам)? Ово са десне стране је фибула, вероватно римска. То би значило да негде у подножју Ђурђеве главе, или на њеним падинама, треба очекивати и некрополу. Копља су занимљива, ово скроз горе (најмање) ми делује да би могао бити пилум, али нисам сигуран. Занимљиви су и ови налази поред чауре, неки реципијенти су у питању? Све ми то индицира да се негде у близини места налаза ових предмета крије некропола. Ово на последњој слици би могао бити миљоказ, мада може бити и стубић или део стуба неке грађевине (нпр. неке виле рустике у близини), који је можда накнадно послужио као сполија. Кружна (или полукружна) грађевина на врху Ђурђеве главе би могла бити више ствари, од куле па до цистерне за воду или олтарске апсиде. Покушај да анимираш локалне музејске раднике да истраже Ђурђеву главу, тј. да спроведу неопходна археолошка ископавања са документовањем, дозволама, итд. Ово што ви радите је добар почетак, слично је и професор историје Павић из Малог Зворника кренуо са "чепркањем" Орловина, да би то резултирало археолошким ископавањима која још увек трају.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #5 послато: Новембар 16, 2016, 10:41:51 пре подне »
Стара бољка! Пара нема. Приоритет нам је стара црква у Љубињу, а археолзима Музеја, сам музеј, јер је археолошки локалитет сам од себе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #6 послато: Новембар 16, 2016, 10:49:31 пре подне »
Стара бољка! Пара нема. Приоритет нам је стара црква у Љубињу, а археолзима Музеја, сам музеј, јер је археолошки локалитет сам од себе.

Добро, малим корацима напред, боље и то него стајати у месту.  :) Црква ће свакако изнедрити занимљивости, с обзиром да је на простору Љубиња постојало античко насеље, прогнозирам да ће се ту осим средњовековног наћи и приличан број рано- и касноантичког материјала, можда и нека праисторија. Мени најзанимљивији је свакако раносредњовековни српски период, ако "исплива" нешто интересантно, јављај.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #7 послато: Новембар 16, 2016, 06:59:54 поподне »
Добро, малим корацима напред, боље и то него стајати у месту.  :) Црква ће свакако изнедрити занимљивости, с обзиром да је на простору Љубиња постојало античко насеље, прогнозирам да ће се ту осим средњовековног наћи и приличан број рано- и касноантичког материјала, можда и нека праисторија. Мени најзанимљивији је свакако раносредњовековни српски период, ако "исплива" нешто интересантно, јављај.  ;)
Црква је већ изњедрила ово

image upload no limit
post images
free photo upload

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #8 послато: Новембар 16, 2016, 07:08:42 поподне »
Још мало слика из цркве у Љубињу.

how to screen capture
free photo upload
free screen capture software

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #9 послато: Новембар 16, 2016, 10:08:37 поподне »
Сјајно!  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Античке војне осматрачнице у Херцеговини?
« Одговор #10 послато: Новембар 19, 2016, 08:18:00 поподне »
Свака част, легендо! :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин