Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 114053 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #60 послато: Јануар 07, 2017, 05:46:22 поподне »
Ако овоме додамо и податак да су Богуновићи (велики крајишки род) делом J2a M67, онда би проценат J хаплогрупе у Босанској Крајини заиста могао достићи веома високе проценте.

Неће да може овако да се каже, али разумемо се. ;)

Мислио сам на аутосомалну уједначеност, не верујем да крајишке области одударају по аутосомалној генетици и поред разлика у постоцима Y-хаплогрупа. Хоћу да кажем да би просечни аутосомални резултат Срба из Северне Далмације био приближно исти просеку Срба из Лике, са Баније или из Босанске Крајине.

Слажем се. Мислио сам да говориш о Y-днк. У сваком случају, делује да ка Далмацији расте I2a, а ка северним, питомијим крајевима, R1a. Воле ови I2a изгледа да се држе крша. :)

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #61 послато: Јануар 07, 2017, 06:11:00 поподне »
Вребац, Госпић
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=N

Видим да има пар сродних породица.
Не знам колико се може уклопити у предање које се наводи у књизи у мом претходном посту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #62 послато: Јануар 07, 2017, 06:17:17 поподне »
Видим да има пар сродних породица.
Не знам колико се може уклопити у предање које се наводи у књизи у мом претходном посту.

Мислим да није тестирана ниједна од тих породица. Једино Богдановићи. Видећемо да ли су и генетски повезани када се тестирају. Не сећам се шта С. Павичић каже за вребачке Богдановиће, али ово предање о пореклу из "турске Босне и Ерцеговине" делује сасвим реално.

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #63 послато: Јануар 07, 2017, 06:20:50 поподне »
Мислим да су дошли из околине Оточца.
А о пореклу Драгојловића, Живковића и Михајловића са крајишког простора не знам ништа.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #64 послато: Јануар 07, 2017, 06:38:03 поподне »
Код крајишких Срба може да се види како код једне релативно изоловане популације може да се догоди оно што се зове founder ефекат. Ту прије свега мислим на родове J2b-M205 и N1a P189.

Када говорим о релативној изолованости крајишких Срба, мислим на њихову посебност у смислу вјере у односу на околно муслиманско и католичко становништво, што је имало директног утицаја на склапање бракова, па самим тим и на генетичке рекомбинације. Та изолованост није сувише стара, од 16. вијека па до данас, али се у тих 500 година, профилисало неколико јаких крајишких родова, који су се развијали готово искључиво у оквиру српске православне популације. Поред горе споменутих J2b-M205 и N1a P189, ту би се могли додати још и I1-P109, I1-Z63  мацурски, Ј1-PF7263, G2a-L497. Сви ови родови имају своје даље рођаке у источнохерцеговачкој зони, али нису заступљени у већем проценту међу муслиманским или католичким родовима у Крајини. Данас ови родови представљају процентуално значајан дио крајишког српског становништва и генетички јасно одвајају Србе у односу на Хрвате или босанске муслимане.

Много је теже издвојити овакве, специфично српске православне родове, када се говори о E-V13, I2-CTS10228, R1a, R1b, не зато што их нема, већ што нису тако јасно распознатљиви као горе поменути родови. Код I2-PH908 се то не може уочити због очигледне измјешаности буњевачких католичких и српских родова унутар ове групе, а рекао бих и муслиманских. Слично је и са R1a родовима.

Све у свему, крајишки Срби имају, по ономе што се могло досад видјети из генетичких резултата неколико јасних компоненти:

- српско словенско становништво Старе Херцеговине, Рашке и Зете (штокавци ијекавци)
- српско словенско становништво Западне Херцеговине и Доњих Краја (оригинални штокавци икавци)
- српско несловенско становништво Старе Херцеговине, Рашке и Зете (штокавци ијекавци)
- несрпско словенско становништво Горње Славоније (Словиња) и Хрватске (чакавци и кајкавци)







Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #65 послато: Јануар 07, 2017, 08:38:28 поподне »
Мислио сам на аутосомалну уједначеност, не верујем да крајишке области одударају по аутосомалној генетици и поред разлика у постоцима Y-хаплогрупа. Хоћу да кажем да би просечни аутосомални резултат Срба из Северне Далмације био приближно исти просеку Срба из Лике, са Баније или из Босанске Крајине.

Pa rezultat bi možda bio približan , teško da bi bio isti ako se pogleda samo velika razlika kod starosedelačkih haplogrupa koje se gotovo i nepojavljuju u Vojnoj Krajini (Banija , Kordun)
Haplogrupa J ima veliki uticaj u B.Krajini a ovamo je gotovo nema ...Mislim da bi sustinska razlika bila par procenata vise u korist slovenskih gena na uštrb ovih starosedelačkih.

Ne tvrdim ja ovde nikakvu posebnost, ne  bih zeleo da budem pogresno shvacen . Ovo sto govorim namece se kao logičan zaključak . Razlike bi bilo , mada generalno gledano verovatno to ne bi bila znatna razlika . Zelim da kazem ako se neka haplogrupa pojavljuje na nekom prostoru u relativno velikom broju , a sa drige strane je gotovo nema , logično je da bi to dalo neku razliku . Sve u svemu smatram da bi rezultati bili priblizni , osim sto bi vise slovenskih gena nasli preko une na ustrb ovih starosedelackih , ne nesto drasticno naravno.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #66 послато: Јануар 07, 2017, 08:54:44 поподне »
Pa rezultat bi možda bio približan , teško da bi bio isti ako se pogleda samo velika razlika kod starosedelačkih haplogrupa koje se gotovo i nepojavljuju u Vojnoj Krajini (Banija , Kordun)
Haplogrupa J ima veliki uticaj u B.Krajini a ovamo je gotovo nema ...Mislim da bi sustinska razlika bila par procenata vise u korist slovenskih gena na uštrb ovih starosedelačkih.

Ne tvrdim ja ovde nikakvu posebnost, ne  bih zeleo da budem pogresno shvacen . Ovo sto govorim namece se kao logičan zaključak . Razlike bi bilo , mada generalno gledano verovatno to ne bi bila znatna razlika . Zelim da kazem ako se neka haplogrupa pojavljuje na nekom prostoru u relativno velikom broju , a sa drige strane je gotovo nema , logično je da bi to dalo neku razliku . Sve u svemu smatram da bi rezultati bili priblizni , osim sto bi vise slovenskih gena nasli preko une na ustrb ovih starosedelackih , ne nesto drasticno naravno.

Мислим да опет превише мешаш хаплогрупе у све то. Нека ме Сремац исправи ако греишм, али мислим да за FF аутосомални тест и није толико битна сама хг. Тај тест показује генетску мешавину у последњих 150-200 година, тако да се често дешава да неки E1b има севернију аутосомалну од нпр. I2а, све у зависности каква је мешавина (често невезано за регион, што је интересантно).

Али разумем шта хоћеш да кажеш. Гледаш на Банијце као на некакву изоловану скупину, доминантно словенске генетике, која се искључиво мешала између себе, па у том смислу има појачано северну аутосомалну, светле очи, итд. Могуће ;)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #67 послато: Јануар 07, 2017, 08:56:01 поподне »
Код крајишких Срба може да се види како код једне релативно изоловане популације може да се догоди оно што се зове founder ефекат. Ту прије свега мислим на родове J2b-M205 и N1a P189.

Када говорим о релативној изолованости крајишких Срба, мислим на њихову посебност у смислу вјере у односу на околно муслиманско и католичко становништво, што је имало директног утицаја на склапање бракова, па самим тим и на генетичке рекомбинације. Та изолованост није сувише стара, од 16. вијека па до данас, али се у тих 500 година, профилисало неколико јаких крајишких родова, који су се развијали готово искључиво у оквиру српске православне популације. Поред горе споменутих J2b-M205 и N1a P189, ту би се могли додати још и I1-P109, I1-Z63  мацурски, Ј1-PF7263, G2a-L497. Сви ови родови имају своје даље рођаке у источнохерцеговачкој зони, али нису заступљени у већем проценту међу муслиманским или католичким родовима у Крајини. Данас ови родови представљају процентуално значајан дио крајишког српског становништва и генетички јасно одвајају Србе у односу на Хрвате или босанске муслимане.

Много је теже издвојити овакве, специфично српске православне родове, када се говори о E-V13, I2-CTS10228, R1a, R1b, не зато што их нема, већ што нису тако јасно распознатљиви као горе поменути родови. Код I2-PH908 се то не може уочити због очигледне измјешаности буњевачких католичких и српских родова унутар ове групе, а рекао бих и муслиманских. Слично је и са R1a родовима.

Све у свему, крајишки Срби имају, по ономе што се могло досад видјети из генетичких резултата неколико јасних компоненти:

- српско словенско становништво Старе Херцеговине, Рашке и Зете (штокавци ијекавци)
- српско словенско становништво Западне Херцеговине и Доњих Краја (оригинални штокавци икавци)
- српско несловенско становништво Старе Херцеговине, Рашке и Зете (штокавци ијекавци)
- несрпско словенско становништво Горње Славоније (Словиња) и Хрватске (чакавци и кајкавци)

Добра анализа, Синиша. Свака част! :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #68 послато: Јануар 07, 2017, 10:26:46 поподне »
Barbarylione, гледам нешто, тестираних Банијаца 19, а Кордунаша свега 10. Мислим да је то ипак премало да би се донели неки закључци. Посебно ако се узме у обзир да је то становништво Крајине мање-више генетски повезано (Босанска Крајина, Лика, Банија, итд.).

Већ сада, међу 19 Банијаца, постоје двојица J2b и двојица E1b, што и није мало, с обзиром да је узорак више него скроман. Када узорак за Банију и Кордун дође до 30 (укупно 60) моћи ћемо нешто прецизније да кажемо.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #69 послато: Јануар 07, 2017, 11:42:41 поподне »
Мислим да опет превише мешаш хаплогрупе у све то. Нека ме Сремац исправи ако греишм, али мислим да за FF аутосомални тест и није толико битна сама хг. Тај тест показује генетску мешавину у последњих 150-200 година, тако да се често дешава да неки E1b има севернију аутосомалну од нпр. I2а, све у зависности каква је мешавина (често невезано за регион, што је интересантно).

Али разумем шта хоћеш да кажеш. Гледаш на Банијце као на некакву изоловану скупину, доминантно словенске генетике, која се искључиво мешала између себе, па у том смислу има појачано северну аутосомалну, светле очи, итд. Могуће ;)
Kao što rekoh laik sam.
No, pokušavam da se vodim logikom, Kordun I Banija su značajno izolovane grupe, pogotovo ako je u pitanju period zadnjih 150 -200 godina. J2 je svakako lički uticaj , ali njega nije bilo mnogo sto ce se i pokazati, u najvećoj meri ljudi sa Banije su se mesali medjusubno i sa ljudima sa Korduna, mentitet i jos neke stvari poprilicno odvajaju ljude sa Banije I Korduna od recimo Lilke koja je bliža Dalmaciji. To govorim jer znam kako ljudi gledaju jedni na druge u tim krajevima , izrazenija je razlika naspram licana i dalmatinaca kod ljudi sa Banije I Korduna koji jedni na druge gledaju kao na svoje. Mislim da su za takvo razmisljanje zasluzni pre svega geografska i kulturolska bliskost .Ako uzmes za primer i narodna nosnja je gotovo ista .

Da ne dužim previše, smatram da je procenat slovenske genetike neznatno veći na tom prostoru . Smatram da se taj narod nije značajnije mešao sa drugima udaljenijim Srbima .

Mislim da je to potpuno logičan zaključak na osnovu onoga sto sad imamo od podataka.

Već sam se ogradio da sam laik , Ali mislim da se mali deo svega može naslutiti kroz podatke koje Imamo.

Eto u buducnosti ja sam misljenja da ce biti vise J haplogrupe nego recimo.E, ali i da ce biti jos dosta I2a sto se tice banije i korduna, uglavnom dve dominantne grupe ce biti I2a I R1a , ni jedna druga nece preci 15% ...To je moje misljenje , moze vrlo lako da bude da gresim :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #70 послато: Јануар 07, 2017, 11:57:41 поподне »
Kao što rekoh laik sam.
No, pokušavam da se vodim logikom, Kordun I Banija su značajno izolovane grupe, pogotovo ako je u pitanju period zadnjih 150 -200 godina. J2 je svakako lički uticaj , ali njega nije bilo mnogo sto ce se i pokazati, u najvećoj meri ljudi sa Banije su se mesali medjusubno i sa ljudima sa Korduna, mentitet i jos neke stvari poprilicno odvajaju ljude sa Banije I Korduna od recimo Lilke koja je bliža Dalmaciji. To govorim jer znam kako ljudi gledaju jedni na druge u tim krajevima , izrazenija je razlika naspram licana i dalmatinaca kod ljudi sa Banije I Korduna koji jedni na druge gledaju kao na svoje. Mislim da su za takvo razmisljanje zasluzni pre svega geografska i kulturolska bliskost .Ako uzmes za primer i narodna nosnja je gotovo ista .

Da ne dužim previše, smatram da je procenat slovenske genetike neznatno veći na tom prostoru . Smatram da se taj narod nije značajnije mešao sa drugima udaljenijim Srbima .

Mislim da je to potpuno logičan zaključak na osnovu onoga sto sad imamo od podataka.

Već sam se ogradio da sam laik , Ali mislim da se mali deo svega može naslutiti kroz podatke koje Imamo.

Eto u buducnosti ja sam misljenja da ce biti vise J haplogrupe nego recimo.E, ali i da ce biti jos dosta I2a sto se tice banije i korduna, uglavnom dve dominantne grupe ce biti I2a I R1a , ni jedna druga nece preci 15% ...To je moje misljenje , moze vrlo lako da bude da gresim :)

Слажемо се. Постоје изражене разлике између Срба из појединих крајишких области. Само бих додао да на Банији има и пуно досељеника из Босанске Крајине (вероватно више него Личана).

По некој логици ствари и проценат R1a би требао да расте на Банији, пре него I2a. Видимо да је I2a доминантнија ка Далмацији и Херцеговини, а већ у Босанској Крајини слаби. Банија би генетски свакако више требало да подсећа на Босанску крајину, него нпр. на Северну Далмацију.

Али да не дужимо, чекамо да Банија добије тих 10-ак тестираних, а Кордун неких 20-ак, па ћемо да причамо. ;)


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #71 послато: Јануар 08, 2017, 12:22:44 пре подне »
Слажемо се. Постоје изражене разлике између Срба из појединих крајишких области. Само бих додао да на Банији има и пуно досељеника из Босанске Крајине (вероватно више него Личана).

По некој логици ствари и проценат R1a би требао да расте на Банији, пре него I2a. Видимо да је I2a доминантнија ка Далмацији и Херцеговини, а већ у Босанској Крајини слаби. Банија би генетски свакако више требало да подсећа на Босанску крајину, него нпр. на Северну Далмацију.

Али да не дужимо, чекамо да Банија добије тих 10-ак тестираних, а Кордун неких 20-ак, па ћемо да причамо. ;)

Tačno je da ima dodeljenika iz B.Krajine ali kao posledica barem dva krajiska oslobodjenja podkozarja itd...ali to se nije dogodilo u bliskoj proslosti...Vise ima iseljenika sa Banije u B.Krajinu u zadnjih 70 tak godina i  vise :)

Mislim da im 30 testirsnih sto se tice Banije I Korduna, sacekacemo barem jos 10- tak ...onda ce slika biti jasnija :)
Mada vec sada moze da se vidi odredjena razlika .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #72 послато: Јануар 08, 2017, 09:05:31 пре подне »
Заборавили смо Србе из Славоније (10)

I2a Dinaric (3)
Ковачевић
Радонић
Одобашић (није сигурно да ли су Срби или Хрвати)

R1a (3)
Џодановић
Јарић
Марков

E1b (1)
Ковачевић

I1 (1)
Алексић

J2b (1)
Стојановић

R1b (1)
Гужвић


Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #73 послато: Јануар 08, 2017, 11:43:14 пре подне »
Мислим да опет превише мешаш хаплогрупе у све то. Нека ме Сремац исправи ако греишм, али мислим да за FF аутосомални тест и није толико битна сама хг. Тај тест показује генетску мешавину у последњих 150-200 година, тако да се често дешава да неки E1b има севернију аутосомалну од нпр. I2а, све у зависности каква је мешавина (често невезано за регион, што је интересантно).

Али разумем шта хоћеш да кажеш. Гледаш на Банијце као на некакву изоловану скупину, доминантно словенске генетике, која се искључиво мешала између себе, па у том смислу има појачано северну аутосомалну, светле очи, итд. Могуће ;)

Па нисам ја неки стручњак, али у начелу је тако. Будући да смо сви мање-више уједначени, по неким основним генетским састојцима, Срби ће имати сличан постотак северњачке и јужњачке генетике, без обзира на Y-хаплогрупу.
Једино што игра улогу јесте географска област...Цитираћу Невскога:

Потпуно йе небитно йе ли Муслиман (Србин, или ма койи други народ) И2а, Е1б1б или Й2б1, или ма коя друга хаплоскупина. Општа генетика му од тога неће зависити, биће у свих слична койи су из истога края. Значи, општа генетика много више зависи од края него ли од хаплоскупине. Тако ће Й1 Србин из западне Босне или из Крайине бити примѣтно "сѣверноевропскийи" од И2а или Р1а Србина са Косова. Йер се општа генетика стиче од свих прѣдака, а не само по мушкой лози.
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=603.0

Тако се нпр. ја прилично добро уклапам по многим рачуначима у резултате Срба из Србије, познатијих као "Србијанаца"  :)




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #74 послато: Јануар 08, 2017, 11:57:34 пре подне »
Па нисам ја неки стручњак, али у начелу је тако. Будући да смо сви мање-више уједначени, по неким основним генетским састојцима, Срби ће имати сличан постотак северњачке и јужњачке генетике, без обзира на Y-хаплогрупу.
Једино што игра улогу јесте географска област...Цитираћу Невскога:

Потпуно йе небитно йе ли Муслиман (Србин, или ма койи други народ) И2а, Е1б1б или Й2б1, или ма коя друга хаплоскупина. Општа генетика му од тога неће зависити, биће у свих слична койи су из истога края. Значи, општа генетика много више зависи од края него ли од хаплоскупине. Тако ће Й1 Србин из западне Босне или из Крайине бити примѣтно "сѣверноевропскийи" од И2а или Р1а Србина са Косова. Йер се општа генетика стиче од свих прѣдака, а не само по мушкой лози.
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=603.0

Тако се нпр. ја прилично добро уклапам по многим рачуначима у резултате Срба из Србије, познатијих као "Србијанаца"  :)

Јасно. Него, судећи по FF резултатима који су постављени на теми "Family Finder-My Origins резултати", можемо видети да су неки Срби из централне Србије аутосомално севернији од Срба из Крајине, или нпр. оних из БиХ/РС. Све је ствар неке укупне мешавине изгледа, која се разликује од особе до особе.

Могуће да би се на већем узорку показало да Срби из западних крајева у просеку поседују више словенске днк (аутосомална). Ово о чему Невски прича. Мислим да је и радио неке прорачуне тог типа.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #75 послато: Јануар 08, 2017, 12:41:59 поподне »
Јасно. Него, судећи по FF резултатима који су постављени на теми "Family Finder-My Origins резултати", можемо видети да су неки Срби из централне Србије аутосомално севернији од Срба из Крајине, или нпр. оних из БиХ/РС. Све је ствар неке укупне мешавине изгледа, која се разликује од особе до особе.

Могуће да би се на већем узорку показало да Срби из западних крајева у просеку поседују више словенске днк (аутосомална). Ово о чему Невски прича. Мислим да је и радио неке прорачуне тог типа.

Па не знам колико је ФФ веродостојан. Колико ми Невски рече ФФ прилично произвољно одређује области порекла. Ја сам мислио на рачуначе попут Додекадових који приказују најопштије генетске састојке:




http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=754.0

Рецимо ја се, готово, у постотак уклапам у "Србијанце" по рачуначу К7б:
         
South_Asian    0.26                                       
West_Asian   18.76
Siberian            1.70
African            0.13
Southern           20.09
Atlantic_Baltic   59.06
East_Asian      -   
         
Западни Срби имају мало више Атлантик Балтика, док Црногорци имају мало мање.
Разлике су свега 1-2%, евентуално 3%. Верујем да би се и Кордунаши и Банијци добро уклопили у српски просек.

           

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #76 послато: Јануар 08, 2017, 04:04:20 поподне »
А епигенетика?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #77 послато: Јануар 11, 2017, 02:06:40 поподне »
Мислио сам на аутосомалну уједначеност, не верујем да крајишке области одударају по аутосомалној генетици и поред разлика у постоцима Y-хаплогрупа. Хоћу да кажем да би просечни аутосомални резултат Срба из Северне Далмације био приближно исти просеку Срба из Лике, са Баније или из Босанске Крајине.

Pa sada zavisi sta smatras pod priblizno jednak ...U principu svi smo mi slicni.
No, ono sto sam ja zapazio gledajuci hapl. grupe i beke rezultate autosimalnih testova Srba uz B.krajine jeste da je odnos izmedju slovenske i starosedelacke genetike jako slicam onom procentu na kojem su i haplogrupe(46%-42%, ako se ne varam)...Zelim sa kazem da je podjednak kao sto su u zbiru i haplogrupe podjednake . Ako se vodimo tom logikom onda bi trenutni rezultat mogao biti drugaciji za po par procenata minimum kod Srba sa Korduna u odnosu na Srbe iz Bosanske krajine.
Kada bude barem 40-50 testiranih sa B i Kordun onda ce mozda moci nesto da se nasluti .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #78 послато: Јануар 23, 2017, 11:18:37 пре подне »
Мислим да би било занимљиво видети које крајишке родове из Српског днк пројекта, са FTDNA и са 23andMe, Милан Карановић сврстава у староседеоце, а које у досељенике с југа.

Можемо потом упоредити однос хаплогрупа код једних, тј. других.

Подсећања ради, Карановић у старинце убраја оне родове за које верује да су их Турци "затекли" у Босни. По њему, матица ових родова би била негде у Средњој Босни, око Травника и Зенице.

Ове досељенике надјачали су досељеници из Херцеговине и Рашке, који преко Змијања и Северне Далмације долазе у Поуње.

У миграциону струју с југа Карановић убраја досељенике из Рашке, црногорске и јужне Херцеговине, Приморја и Македоније.


Старинци:

Штрбац, N1a
Каран, I1 P109
Бурсаћ, R1a M458
Зељковић, R1a M458
Кецман, R1a M458
Кецман, J2b-M205
Трикић, J2b-M205
Кецман, I2a Dinaric South
Прошић, I2a Dinaric South
Иванчевић, I2a Dinaric South
Мршић, I2a Dinaric South
Тесла, I2a Dinaric South
Јованић, I2a Dinaric South
Зорић, I2a Dinaric South


Досељеници с југа:

Миљевић, R1b
Добријевић, R1b
Шкундрић, N1a
Узелац, N1a
Милеуснић, R1a
Грбић, R1a Z280
Бига, R1a Z280
Рашета, R1a M458
Бајић, I2a Dinaric South
Јерковић, I2a Dinaric South
Мазалица, I2a Dinaric South
Новаковић, J2b-M205
Радаковић, J2b-M205
Умићевић, J2b-M241
Адамовић, J2a-M67
Новаковић, I2a Dinaric North
Родић, I2a Dinaric North
Шијан, I2a Dinaric North
Кљајић, I2a DInaric North
Опачић, I2a (Dinaric North?)


Резултати су донекле очекивани, мада има неких нелогичности. Код старинаца има прилично I2a DS. Досељеници с југа су разноврснији генетски, што је и очекивано. Упитно је да ли су неки родови Z280 досељеници или староседеоци.

Припадници I2a Dinaric North су за сада све досељеници с југа. Интересантно да за сада нема припадника E1b који би се могли повезати са овом темом.


Извор:

- Милан Карановић, "Поуње у Босанској Крајини"
- Петар Рађеновић, "Унац"
- Српски днк пројекат
- FTDNA
- 23andMe

На мрежи Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #79 послато: Јануар 23, 2017, 11:59:28 пре подне »
Иванчевићи су насељени у Босанску Крајину из Лике.