Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2484517 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2760 послато: Децембар 12, 2016, 08:21:03 поподне »
Искрено, и ја сумњам у то да су Лелчаји од тог довотка из Шекулара, барем када је у питању овај који је тестиран. Више сам склон да поверујем у то да међу Лелчајима постоји неки огранак који заиста има везе са Шекуларом, али овај Ј2 сумњам да је од тих. Једино ако се у наредном периоду не појави неко од "Шекуларца" да је Ј2, али сумњам у такав развој ситуације. Верујем да ту сигурно има нечег, чим предање Климената то помиње, али мислим да је права истина мало другачија.

Лелчај је E-V13, а не Ј2. Да ли говоримо о истом Лелчају?

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2761 послато: Децембар 12, 2016, 08:30:10 поподне »

Што се тиче R-BY611, очигледно је да постоји један јак род који се кретао из правца околине Скадарског језера, преко Пипера и Полимља на сјевер. Има их све три вјере, а о нацијама да и не говорим.

Osecam, da ce se ispostaviti jednoga dana, da je taj rod u stvari u originalu cincarski.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2762 послато: Децембар 12, 2016, 08:36:03 поподне »
Цитат
Osecam, da ce se ispostaviti jednoga dana, da je taj rod u stvari u originalu cincarski.

Бог свети зна шта ће се једног дана испоставити. На теми на форуму о Цинцарима бавили смо се резултатима Цинцара, и установили да се само у насељу Андон Поци у Јужној Албанији јавља R1b хаплотип са комбинацијом 11-11 на маркеру 385. Нигде више се међу Цинцарима не јавља такав хаплотип.

Ван мреже Mladen Lukic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2763 послато: Децембар 12, 2016, 08:54:23 поподне »
А да ли ови ,,Албанци,, имају поклапања са нашим трстираним, пошто имамо тестиране и Васојевиќе...?

Ван мреже Mladen Lukic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2764 послато: Децембар 12, 2016, 09:06:10 поподне »
Још када буду стигли резултати тедтираних мојих земљака са Косова и Метохије биќе ту доста поклапања са ,,Албанцима,, ...Мислим да ќе бити доста поклапања јер сви знамо на који начин су ,,Шиптари,, постали и ко им се прикључивао...Само да се не дозволи превише чекања да не бих дошло до понављања тестирања и проблеме које сада имамо...Ако се направи неки контатк са људима из ,,Албанског,, ДНК Пројекта могло би се размишљати на тему неких заједничких тестирања, рецимо наш пријатељ АКСА има роќаке ,,Шиптаре,, а ја знам још пуно таквих случајева па бих уз помоќ њих могли да урадимо тестирања и установимо сродство...Али отом потом кад се заврши тестирање Старо Србијанаца па ќемо видети где смо и шта али ја типујем на хаплогрупу Е и И1 као доминантне у том истраживању...Поздрав

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2765 послато: Децембар 12, 2016, 09:11:29 поподне »
Да ли неко пробао утврдити или се можда већ зна где су ови Албанци испод R-BY611?
https://www.yfull.com/tree/R-Y10789/

Можда су Z2705/CTS883?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2766 послато: Децембар 12, 2016, 09:17:25 поподне »
Још када буду стигли резултати тедтираних мојих земљака са Косова и Метохије биќе ту доста поклапања са ,,Албанцима,, ...Мислим да ќе бити доста поклапања јер сви знамо на који начин су ,,Шиптари,, постали и ко им се прикључивао...Само да се не дозволи превише чекања да не бих дошло до понављања тестирања и проблеме које сада имамо...Ако се направи неки контатк са људима из ,,Албанског,, ДНК Пројекта могло би се размишљати на тему неких заједничких тестирања, рецимо наш пријатељ АКСА има роќаке ,,Шиптаре,, а ја знам још пуно таквих случајева па бих уз помоќ њих могли да урадимо тестирања и установимо сродство...Али отом потом кад се заврши тестирање Старо Србијанаца па ќемо видети где смо и шта али ја типујем на хаплогрупу Е и И1 као доминантне у том истраживању...Поздрав

Не би требало да буде превише поклапања са Албанцима, зашто што су тестирани Албанци углавном пореклом из Малесије. Једино ако мислиш на поарбанашене Србе, али њих нема превише по днк пројектима.

Биће занимљиво видети хаплогрупе "Старосрбијанаца", али претпостављам да неће пуно одударати од неког српског просека. I2a, R1a, E1b, уз можда нешто више R1b. Од I1 не знам шта очекивати. Не би требало бити пуно Дробњака код те струје, а то је наша најјача подграна I1. Очекујем и солидно присуство J2b M205.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2767 послато: Децембар 12, 2016, 09:17:50 поподне »
Ја бих рекао да је овај Лелчај прави Климента, а не само огранак поријеклом из Шекулара. Ово мислим због још неких података из необјављених извора.
Слажем се, судећи по резултату вероватно је у питању прави Климента. Предање сам споменуо једино као аругумент за уношење резултата у табелу.

А да ли ови ,,Албанци,, имају поклапања са нашим трстираним, пошто имамо тестиране и Васојевиќе...?
Нико са албанског ДНК пројекта није сродан Васојевићима. Сви до сада тестирани Е-V13 Aлбанци су CTS5856+, док су Васојевићи CTS5856- што је управо ових дана утврђено.
За сад имамо два етнички мешовита R1b рода која сам већ споменуо.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2768 послато: Децембар 12, 2016, 09:32:29 поподне »
Лелчај је E-V13, а не Ј2. Да ли говоримо о истом Лелчају?
Извињавам се, моја грешка. Ја навалио на Ј2 за Лелчаја, а заправо се ради о Келмендију из Тамаре. Свеједно, прича која помиње довотка из Шекулара доводи у везу Лелчаје који су Е-В13 и Бракочевиће који су И2а Динарик Север. Можда постоји нека друга верзија овог догађаја?

Ван мреже Mladen Lukic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2769 послато: Децембар 12, 2016, 09:38:45 поподне »
Генерално гледјучи Албански ДНК Пројетак мало је тп људи али примерио сам да има пуно тестираних са Косова и Метохије а и из Бујановца и уопште из јужне Србије и када сам мислио на поклапања мислио сам поклапања са тим људима а мање са Албанцима из Албаније...Генерално је до мешања и одвајања билом током векова и не би ме чудила поклапања...Тренутно сам на терену и не могу лепо да седнем за рачунар и пратим и издвајам чињенице и резултате па зато овако уопштено пишем без неких детаља јер ми техничке могучности то не дозвољавају али чу се трудити да износим чињенице и појединости у зависности од теме а тичу се људи са Јужног Косова (Урошевца и околине)...Али сматрам да бих требало правити такве договоре и тестирати људе са обе стране где се поуздано зна за њихово заједничко порекло...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2770 послато: Децембар 12, 2016, 09:47:27 поподне »
Травар, Марковдан, Роре/Гламоч

Травари припадају хаплогрупи I2-CTS10228. Ова хаплогрупа је прилично честа међу Србима Далмације,а Травари су управо из далмације доселили у Роре на прелазу 18. у 19. вијек. По предању раније су се презивали Лежајић и дошли су из Равних Котара. Лежајићи су прилично бројна породица у више мјеста далмације, славе разне славе, а највише Стевањдан. Травари у Рорама славе Марковдан. У Рорама Траварима су блиски Кукобати.

Пошто се Травари генетски потпуно поклапају са Вучковићима и гагићима из сјверне Далмације, све сам их сврстао у један род који сам назвао Далматинским. Било би интересантно сазнати која је подграна ова група породица.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2771 послато: Децембар 12, 2016, 10:20:00 поподне »
Травар, Марковдан, Роре/Гламоч

Травари припадају хаплогрупи I2-CTS10228. Ова хаплогрупа је прилично честа међу Србима Далмације,а Травари су управо из далмације доселили у Роре на прелазу 18. у 19. вијек. По предању раније су се презивали Лежајић и дошли су из Равних Котара. Лежајићи су прилично бројна породица у више мјеста далмације, славе разне славе, а највише Стевањдан. Травари у Рорама славе Марковдан. У Рорама Траварима су блиски Кукобати.

Пошто се Травари генетски потпуно поклапају са Вучковићима и гагићима из сјверне Далмације, све сам их сврстао у један род који сам назвао Далматинским. Било би интересантно сазнати која је подграна ова група породица.
Да се то није Ранко тестирао, мој радни и ратни пријатељ, настањен сада у Бања Луци?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2772 послато: Децембар 12, 2016, 10:24:41 поподне »
Илић, Никољдан, Сребреница

Припада хаплогрупи I2-PH08. Тестирани има предање да је поријеклом из Старе Херцеговине, што је донекле разумљиво за тај крај, а и резулатати иду у том правцу. као и обично, нема пуних поклапања, али има блиских. За Сребреницу нема пуно података о породицама, нису обрађивани у студијама, а Илић је прилчно често презиме, са још чешћом славом никољданом, тако да мало шта одређено може да се каже.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2773 послато: Децембар 13, 2016, 08:54:11 пре подне »
Илић, Никољдан, Сребреница

Припада хаплогрупи I2-PH08. Тестирани има предање да је поријеклом из Старе Херцеговине, што је донекле разумљиво за тај крај, а и резулатати иду у том правцу. као и обично, нема пуних поклапања, али има блиских. За Сребреницу нема пуно података о породицама, нису обрађивани у студијама, а Илић је прилчно често презиме, са још чешћом славом никољданом, тако да мало шта одређено може да се каже.

Видим Илић нема маркера! Није објављен у оквиру тестирања мај-јун, дакле гдје се наведени тестирао?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2774 послато: Децембар 13, 2016, 11:07:46 пре подне »
Генерално гледјучи Албански ДНК Пројетак мало је тп људи али примерио сам да има пуно тестираних са Косова и Метохије а и из Бујановца и уопште из јужне Србије и када сам мислио на поклапања мислио сам поклапања са тим људима а мање са Албанцима из Албаније...Генерално је до мешања и одвајања билом током векова и не би ме чудила поклапања...Тренутно сам на терену и не могу лепо да седнем за рачунар и пратим и издвајам чињенице и резултате па зато овако уопштено пишем без неких детаља јер ми техничке могучности то не дозвољавају али чу се трудити да износим чињенице и појединости у зависности од теме а тичу се људи са Јужног Косова (Урошевца и околине)...Али сматрам да бих требало правити такве договоре и тестирати људе са обе стране где се поуздано зна за њихово заједничко порекло...

Ова истраживања потврђују да су сви данашњи народи на Балкану су  мешанох порекла и да често припадник једног народа има рођаке (мисли се једино по мушкој линији)  у другом народу или народима.

Ван мреже Давор

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 49
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2775 послато: Децембар 13, 2016, 02:51:38 поподне »
Ова истраживања потврђују да су сви данашњи народи на Балкану су  мешанох порекла и да често припадник једног народа има рођаке (мисли се једино по мушкој линији)  у другом народу или народима.

Аутосомални резултати тестирања показују да, не само често, него у правилу сви имамо рођаке, а често и блиске, у другом народу или народима. Зато мислим, иако тестирање по мушкој линији даје одређену слику о миграцијама наших мушких предака, да аутосомално тестирање може значајно допунити одређене претпоставке и сазнања о пореклу сваког од нас. Информација за оне који можда не знају, а заинтересовани су да ураде аутосомални тест - тренутно је цена FamilyFinder-a на ФТДНА само 59$.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2776 послато: Децембар 13, 2016, 06:01:34 поподне »
Аутосомални резултати тестирања показују да, не само често, него у правилу сви имамо рођаке, а често и блиске, у другом народу или народима. Зато мислим, иако тестирање по мушкој линији даје одређену слику о миграцијама наших мушких предака, да аутосомално тестирање може значајно допунити одређене претпоставке и сазнања о пореклу сваког од нас. Информација за оне који можда не знају, а заинтересовани су да ураде аутосомални тест - тренутно је цена FamilyFinder-a на ФТДНА само 59$.

Шта је то аутосомално тестирање и шта се њиме утврђује?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2777 послато: Децембар 13, 2016, 07:16:02 поподне »
Шта је то аутосомално тестирање и шта се њиме утврђује?

Свака особа поседује 23 пара хромозома, Y и X днк тестовима се прате дирекне линије мушка и женска у 23 пару. Остала 22 се тестирају аутосомално, тачније по неки део сваког пара, и ту се отприлике види шта смо наследили од свих осталих предака са других индиректних линија. Овај тест такође даје могућност откривања ближих сродника.
Нешто више о томе на следећим темама:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=603.0
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1644.0
На овим темама можеш видети како изгледају резултати.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2778 послато: Децембар 13, 2016, 07:34:45 поподне »
Свака особа поседује 23 пара хромозома, Y и X днк тестовима се прате дирекне линије мушка и женска у 23 пару.

Морам напоменути да ово није сасвим тачно (иако уопште нисам упућен у аутосомално тестирање). Наиме, истина је да се хромозоми деле на 22 аутосомална-телесна пара и један полни пар. Међутим, X полни хромозом мушкарца није погодан за праћење директне женске линије. Мајка која детету увек преноси Х полни хромозом, могла му је подарити онај који је и сама добила од своје мајке, али и онај који је добила од оца. Такође, код саме мајке, која има два Х полна хромозома, долази до измене генетског материјала између та два хромозома, тако да ниједан од њих није идентичан родитељским.

Праћење директне женске линије могуће је само кроз митохондријалну ДНК.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2779 послато: Децембар 13, 2016, 07:39:48 поподне »
Морам напоменути да ово није сасвим тачно (иако уопште нисам упућен у аутосомално тестирање). Наиме, истина је да се хромозоми деле на 22 аутосомална-телесна пара и један полни пар. Међутим, X полни хромозом мушкарца није погодан за праћење директне женске линије. Мајка која детету увек преноси Х полни хромозом, могла му је подарити онај који је и сама добила од своје мајке, али и онај који је добила од оца. Такође, код саме мајке, која има два Х полна хромозома, долази до измене генетског материјала између та два хромозома, тако да ниједан од њих није идентичан родитељским.

Праћење директне женске линије могуће је само кроз митохондријалну ДНК.

Хвала на појашњењу!