Аутор Тема: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене  (Прочитано 671 пута)

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Наш домаћи историчар Александар Митић се често позива ма Шафарика и Добровског који тврдише да је СРБ најстарији могући облик који је описивао словенску етничку масу. Наиме, постоји пар логичних аргумената које сам сам успео да дефинишем и о њима размислиђ

Први је пример балканских и лужичких Срба.
Други је чињеница да ни балкански ни лужички Срби нису били само једно од племена, већ је више племена различитих имена чинило српско племе (Милчани, Бодрићи, Љутићи, Морављани, Рашани, Дукљани, Брсјаци...) Име Србин као да је кровно име за сва сродна сливенска племена

Често се у немањићко време име за државу српску преводи као Sclavinia, Sclavonia  а Цар Душан као Rex Sclavorum, ако се не варам.

Такође, Душан не проналази друге Слобеме осим Срба у својим освајањима словенских земаља које су биле под Византијом. Спомињу се само Срби као Словени + несловенски народи.

Далимилива хроника из 14. века, прва писана књига на Чешком, спомиње како су Чеси потекли из народа српског, тачније из темље хрватске која припада српском народу и језику.

Баварски географ спомиње да су Zeriuani имали толико велико царство да из њега изникоше сви сливенски народи. Зериуани (Сервијани?)

Тврдње чувеног др. Археологије Ђорђа Јанковића?

Тврдње Шафарика и Добровског?

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене
« Одговор #1 послато: Март 14, 2023, 04:56:58 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/32B6R3vZ8jo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/32B6R3vZ8jo</a>

Јутјуб видео о овој теми
« Последња измена: Март 18, 2023, 02:24:37 поподне НиколаВук »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене
« Одговор #2 послато: Март 15, 2023, 02:25:41 поподне »
Други је чињеница да ни балкански ни лужички Срби нису били само једно од племена, већ је више племена различитих имена чинило српско племе (Милчани, Бодрићи, Љутићи, Морављани, Рашани, Дукљани, Брсјаци...)

Рашанин, Бошњанин, Морављанин, Дукљанин није могао постари пређе но је боравио у Расу, по Босни, по Морави и у Дукљи. А ко је ту дошао?

Често се у немањићко време име за државу српску преводи као Sclavinia, Sclavonia  а Цар Душан као Rex Sclavorum, ако се не варам.

Тај исти принцип уобћавања није стран ни што се тиче других словијенских господарстава. Стога се из њега не ваља изводити такључак о том да је Словијенин синоним Србину.

Такође, Душан не проналази друге Слобеме осим Срба у својим освајањима словенских земаља које су биле под Византијом. Спомињу се само Срби као Словени + несловенски народи.

То се заснива на непознавању средњевјековне идиоматике. Оно што се на латински начин каже -ia (Italia, Grecia, Serbia, Sclavonia) словијенски језици не познају.
Србија се зове Србљи
Грчка се зове Грци
Бугарска се зове Бугари
Славоније је Словиње или Словини итд.

Цар Босни, Србљем, Бугаром, Грком значи Цар Босни, Србији, Бугарској, Грчкој и све тако по аналогији.
При титулирању владару није важно који етнос гдје живи него да  се означи који крај му плаћа порез и данак.

Срби јест племенски назив унутар словијенске екумене која је била и остала огромна али није се проширио на све и свакога него остао резервисан за одређене родове. Да су се сви називали Србљем онда само значење тога назива не би имало много смисла, јер је његов главни смисао специјализавија или ограђење унутар оних који говоре једним те истим језиком. Ретроспективно Срби су међу дријевними Словијени оно што су Кучи међу савременими Срби.

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене
« Одговор #3 послато: Март 15, 2023, 02:58:04 поподне »
Наш домаћи историчар Александар Митић се често позива ма Шафарика и Добровског који тврдише да је СРБ најстарији могући облик који је описивао словенску етничку масу. Наиме, постоји пар логичних аргумената које сам сам успео да дефинишем и о њима размислиђ

Први је пример балканских и лужичких Срба.
Други је чињеница да ни балкански ни лужички Срби нису били само једно од племена, већ је више племена различитих имена чинило српско племе (Милчани, Бодрићи, Љутићи, Морављани, Рашани, Дукљани, Брсјаци...) Име Србин као да је кровно име за сва сродна сливенска племена

Често се у немањићко време име за државу српску преводи као Sclavinia, Sclavonia  а Цар Душан као Rex Sclavorum, ако се не варам.

Такође, Душан не проналази друге Слобеме осим Срба у својим освајањима словенских земаља које су биле под Византијом. Спомињу се само Срби као Словени + несловенски народи.

Далимилива хроника из 14. века, прва писана књига на Чешком, спомиње како су Чеси потекли из народа српског, тачније из темље хрватске која припада српском народу и језику.

Баварски географ спомиње да су Zeriuani имали толико велико царство да из њега изникоше сви сливенски народи. Зериуани (Сервијани?)

Тврдње чувеног др. Археологије Ђорђа Јанковића?

Тврдње Шафарика и Добровског?
Знам шта хоћеш да кажеш, али је мало компликованије од онога што је неко претпоставио пре 150 година. Ја бих кренуо у назад, као кад правиш породично стабло. Кренеш од себе,па оца, деде, прадеде... Тако бих кренуо и од Јужних словена. Срби и Хрвати су донели стара имена из постојбине. Остали су добили имена по географским одредницама углавном. За непознаницу бих издвојио Дуљебе који се помињу на Балкану и далеко на северу. Затим Северјане, Брсјаке, Ринхине, Милинге... Затим имамо одомаћене Тимочане, Морављане, Струмљане...  А шта тек рећи о Језеритима, Милинзима (Западно од планине Тајгетос на Пелопонезу) где су,између осталог, забележена презимена у 10-ом веку Богданопулос и Сербопулос. Затим, Срби из Битиније, наводно са Вардара (писали о томе, да се не понављамо). Шта сам хтео да кажем је то да је све велики збун и да би можда прво требали да размрсимо имена племена на Балкану па да кренемо у рикверц. :)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене
« Одговор #4 послато: Март 15, 2023, 03:08:46 поподне »
  Такође, сва ова прича о Србима ван Порфирогенитове Србије је недоказива за сада. За даљу старост српског имена се не бих усуђивао да коментаришем. Ту се већ улази у Алеју великана (Деретићевце)

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Шафарик, Добровски...: Име Србин је најстарије име за Словене
« Одговор #5 послато: Март 15, 2023, 06:05:47 поподне »
Знам шта хоћеш да кажеш, али је мало компликованије од онога што је неко претпоставио пре 150 година. Ја бих кренуо у назад, као кад правиш породично стабло. Кренеш од себе,па оца, деде, прадеде... Тако бих кренуо и од Јужних словена. Срби и Хрвати су донели стара имена из постојбине. Остали су добили имена по географским одредницама углавном. За непознаницу бих издвојио Дуљебе који се помињу на Балкану и далеко на северу. Затим Северјане, Брсјаке, Ринхине, Милинге... Затим имамо одомаћене Тимочане, Морављане, Струмљане...  А шта тек рећи о Језеритима, Милинзима (Западно од планине Тајгетос на Пелопонезу) где су,између осталог, забележена презимена у 10-ом веку Богданопулос и Сербопулос. Затим, Срби из Битиније, наводно са Вардара (писали о томе, да се не понављамо). Шта сам хтео да кажем је то да је све велики збун и да би можда прво требали да размрсимо имена племена на Балкану па да кренемо у рикверц. :)

Апсолутно се слажем!