Науке и научне дисциплине > Хералдика

Нови грб Братунца

(1/1)

ДамјанЋ:
Општина Братунац добила је нови грб. Аутор грба је Професор Драгомир Ацовић.





Стари грб изгледао је овако:



Ojler:

--- Цитат: ДамјанЋ  Октобар 20, 2021, 04:42:11 поподне ---Општина Братунац добила је нови грб. Аутор грба је Професор Драгомир Ацовић.





Стари грб изгледао је овако:



--- Крај цитата ---

На бедемској круни је грб Дињичића?

Amicus:
Сјајно! Браво за Братунац. Добра идеја и одлична реализација.

Увек ми је драго видети Ацовићев рад, а поготово кад није оптерећен несувислим захтевима клијента.


--- Цитат: Ojler  Октобар 20, 2021, 04:48:33 поподне ---На бедемској круни је грб Дињичића?

--- Крај цитата ---

То баш и ја хоћу да питам. :)

ДамјанЋ:

--- Цитат: Amicus  Октобар 20, 2021, 04:49:50 поподне ---Сјајно! Браво за Братунац. Добра идеја и одлична реализација.

Увек ми је драго видети Ацовићев рад, а поготово кад није оптерећен несувислим захтевима клијента.

То баш и ја хоћу да питам. :)

--- Крај цитата ---

Нисам нигдје могао наћи званично саопштење али сам на фејсбуку наишао на ово:

"Грб Општине представља штит у коме је на плавом пољу преплетени и пољем отворени крст од сребрних трнових грана у чијој се тачки укрштања стабла и антена крста налази црвена ружа златног семена и зелених залистака. Средњи грб је истоветан малом грбу, али је штит крунисан сребрном каменом озиданом бедемском круном са три видљива мерлона, и са два средњовјековна штита који носе грб Дињичића (седам пута расечен црно и златно) између мерлона круне. Испод штита исписано је црним словима БРАТУНАЦ. Велики грб је средњи грб Братунца окружен чуварима, и то - десно гологлави Св. Великомученик и Побједоносац Георгије одевен у позноримски војнички оклоп преко плаве тунике са златним перибрахионима, са тиркизно плавим ногавицама и одговарајућом обућом, огрнут црвеним војним палудаментом прикопчаним на десном рамену малим сребрним штитом са црвеним крстом у њему, са десном шаком на срцу, са мачем опасаним о струк и са бадемастим златно оперваженим сребрним штитом на коме је црвени крст на левом боку, а лево Св. Деспот Стефан Лазаревић, звани Високи, крунисан и одевен према канону византијских деспота епохе позних Палеолога, укључујући тамно црвену коласту аздију са златним перибрахионима, златан и драгуљима украшен лорос и манијакос и црвени плашт, који у подигнутој левој руци носи сребрни свитак; оба светитеља око главе имају златан ореол. Оба чувара држе руком ближом штиту црно златом оковано копље са кога се у поље вије квадратни стег Републике Српске опшивен златним ресама (десно), односно Братунца (лево), опшивен истим таквим ресама. Стег Братунца истоветне је садржине као штит основног грба. Постамент грба је природна зелена долина између два купаста брда, у чијем је подножју руковет грана златног лиснатог јесењег храста, са златном траком исписаном црним словима 1399 - БРАТУНАЦ - 1927, и - испод свега - са плавом таласастом гредом."

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију