ДНК порекло > Аутосомална ДНК

Family Finder - Ancient (European) Origins

<< < (2/7) > >>

Сремац:
Овај Најездник металног доба  :) (Metal Age Invader), показује мало чудније постотке колико видех. Највиши је код азијских народа, код Турака је изгледа прилично висок, док слаби, сразмерно увећању постотка Ловца сакупљача. Углавном код Европљана је од 10%-20%. Земљорадник је постојан код свих Европљана.

Небојша:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Новембар 14, 2016, 10:55:19 пре подне ---Занимљиво је да је проценат аутосомалног Ловца сакупљача 35-40% код наших узорака, отприлике исти и као укупан проценат хаплогрупе I код нас око 40%.

Ово наравно не мора да буде повезано, али је у нашем случају то тако испало.

--- Крај цитата ---

На основу ових резултата, угрубо речено, Срби су микс неолитских фармера и Кромањонаца (преко 80% ове комбинације код сваког узорка).

Црна Гуја:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Новембар 14, 2016, 07:09:51 пре подне ---Као што се може видјети, српски резултати су прилично уједначени, што је и разумљиво за аутосомалну днк.

Најмањи је удио индоевропске генетике, толико о оним причама Срби, Србинде, Веде, Индија и санскрит.

Иначе аутосомално, од свих досад доступних узорака старе днк, нашој популацији најближи је припадник протокелтске културе из сјеверне Паноније са шифром BR2 Ludas-Varjú-dűlő, Hungary 1110-1270 cal  BC који је Y днк тестиран Ј2а М67.
--- Крај цитата ---

Пошто се сећам да сам ја поменуо ту везу између имена Срби и Србинде из Рг-веде, напоменуо бих да се ту говорило само о пореклу српског имена, никако о неком досељавању Срба из Индије, које нема потпору ни у генетици, ни у историји и археологији. То питање је и даље актуелно, да ли је српско име дошло међу (Прото)Словене од неког од иранских племена са којима су Словени дуг временски период живели у непосредном суседству, или су га и Индо-Иранци и Прото-Словени наследили из ранијег индоевропског дијалекта.

Што се тиче узорка BR2, он се редовно јавља као аутосомално најближи већини тестираних Европљана, и то из два разлога. Први је што је из релативно касног периода (у односу на велики део других древних узорака) када су већ све три горе наведене компоненте биле присутне међу Европљанима, па је логично да ће бити ближи данашњим Европљанима него нпр. Лошбур који је имао скоро искључиво ловачко-сакупљачку генетику, или Штутгарт која је имала скоро искључиво фармерску генетику. Други разлог је што је BR2 један од најквалитетнијих узорака који су до сада тестирани, чини ми се да има покривеност преко 20, па је због саме те чињенице у великој предности у односу на већину других древних узорака.

Uzi:
Додани и моји резултати.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Црна Гуја  Новембар 14, 2016, 08:12:20 поподне ---Пошто се сећам да сам ја поменуо ту везу између имена Срби и Србинде из Рг-веде, напоменуо бих да се ту говорило само о пореклу српског имена, никако о неком досељавању Срба из Индије, које нема потпору ни у генетици, ни у историји и археологији. То питање је и даље актуелно, да ли је српско име дошло међу (Прото)Словене од неког од иранских племена са којима су Словени дуг временски период живели у непосредном суседству, или су га и Индо-Иранци и Прото-Словени наследили из ранијег индоевропског дијалекта.

Што се тиче узорка BR2, он се редовно јавља као аутосомално најближи већини тестираних Европљана, и то из два разлога. Први је што је из релативно касног периода (у односу на велики део других древних узорака) када су већ све три горе наведене компоненте биле присутне међу Европљанима, па је логично да ће бити ближи данашњим Европљанима него нпр. Лошбур који је имао скоро искључиво ловачко-сакупљачку генетику, или Штутгарт која је имала скоро искључиво фармерску генетику. Други разлог је што је BR2 један од најквалитетнијих узорака који су до сада тестирани, чини ми се да има покривеност преко 20, па је због саме те чињенице у великој предности у односу на већину других древних узорака.

--- Крај цитата ---

Гујо, не сјећам се да си имао текст на тему Србинда  :), али ја сам мислио на читаву ту митологију присутну у посљедњим деценијама везану за индијску прапостојбину Срба.

За BR2 нисам знао за ово да је квалитетан и покривен узорак, а што се тиче поклапања слажем се, BR2 обједињује све фазе у насељавању Европе, па је логично да је близак многима.

Међутим, има и млађих узорака са којима наши хаплотипови (полазим од свог) немају блиску аутосомалну везу. Рецимо, неколико узорака из Хинкстона у Енглеској који су с почетка наше ере. Један је тестиран као R1b. Аутосомално су ми прилично далеко.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију