Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1023359 пута)

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #900 послато: Мај 03, 2018, 01:58:28 поподне »
To je bila moja pretpostavka. Pošto je pisalo Hrvatska, mislio sam da se radi o Dodizima/Dodicima iz vrgoračkog kraja. drago mi je da sam pogriješio  :)

Значи информација је била само Додиг, Хрватска? Пошто је Дрвар у БиХ, опет значи да имамо два Додига? С тим да Додиг из Хрватске може бити и Србин. Нека неко ово распетља :-)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #901 послато: Мај 03, 2018, 02:02:39 поподне »
Додизи из Далмације имају предање да су из Конавла, а не из Херцеговине. Мислим да је и Додик(Миле) говорио да је можда род са Додизима католицима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #902 послато: Мај 03, 2018, 02:22:45 поподне »
Значи информација је била само Додиг, Хрватска? Пошто је Дрвар у БиХ, опет значи да имамо два Додига? С тим да Додиг из Хрватске може бити и Србин. Нека неко ово распетља :-)

Да, не могу сада да пронађем тај резултат (углавном је Додиг, J1, ХР). Можда је то исти човек, само је једну од локација предака навео и ХР. Или као даље порекло. У сваком случају овај Додиг из Дрвара је тестиран преко 23andMe такође.

О вези са Додицима из околине Бања Луке, тестирани каже следеће:

"Koliko ja znam, Dodici imaju veze s nama. Iz Drvara su se iseljavali u nekoliko navrata i pravaca, i jedan dio je ovaj u okolini Laktaša, kojem pripada i Milorad Dodik. Ovde je sigurno došlo do drugačijeg upisivanja u matične knjige, pa je ostalo upisano Dodik, iako smo isti rod."

Додизи из Далмације имају предање да су из Конавла, а не из Херцеговине. Мислим да је и Додик(Миле) говорио да је можда род са Додизима католицима.

Конавли нису толико далеко од Херцеговине, а и презиме је ретко.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #903 послато: Мај 03, 2018, 02:28:19 поподне »
Паун саветује да их зовемо телефоном, таман да мало упознаш нове речи :)))

Буна зиуа, ће фаћи?  ;) Било би добро када би Данчејић "надоградио" анализу СНП на 23andme, да сазнамо да ли је PH1602, Z638 или нека друга подграна од J2b2-M241. Мислим да је код Румуна присутна PH1602, али све остаје отворено.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #904 послато: Мај 03, 2018, 02:28:50 поподне »
Још један интересантан резултат J1-M267:

Ницовић, хаплогрупа J1e

Судећи по породичним именима, то би могли бити Ницовићи из Тузи (Подгорица, Црна Гора). Само, имена звуче српски, па нисам сигуран о чему је реч.

Ницовића у ЦГ има међу Ровчанима, али они би требали бити друга хаплогрупа. Осим тога, Ницовићи се помињу и међу исељеним Климентама (оригинално Ницевић).

У албанском ДНК пројекту постоји неколико J1-M267, додуше из различитих су области. А на оном истраживању за Геге, хаплогрупа J1 присутна је са 2-3%.
http://www.gjenetika.com/rezultatet/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #905 послато: Мај 03, 2018, 02:30:03 поподне »
Још један интересантан резултат J1-M267:

Ницовић, хаплогрупа J1e

Судећи по породичним именима, то би могли бити Ницовићи из Тузи (Подгорица, Црна Гора). Само, имена звуче српски, па нисам сигуран о чему је реч.

Ницовића у ЦГ има међу Ровчанима, али они би требали бити друга хаплогрупа. Осим тога, Ницовићи се помињу и међу исељеним Климентама (оригинално Ницевић).

У албанском ДНК пројекту постоји неколико J1-M267, додуше из различитих су области. А на оном истраживању за Геге, хаплогрупа J1 присутна је са 2-3%.
http://www.gjenetika.com/rezultatet/

Који СНП би био карактеристичан за ову J1e?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #906 послато: Мај 03, 2018, 02:50:23 поподне »
Који СНП би био карактеристичан за ову J1e?

То је нека старија (општа) ознака са 23andMe. Изгледа да је еквивалентна J-P58.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #907 послато: Мај 03, 2018, 03:39:25 поподне »
То је нека старија (општа) ознака са 23andMe. Изгледа да је еквивалентна J-P58.

Jeste, J1e je J1 P58

Vushaj sa albanskog projekta je negde (čini mi se na Apricity forumu) tvrdio da su njegovi došli iz Malesije u CG , na prostor Selaca u S Albaniji (čini mi se) i pridružili se, čini mi se, Keljmendijima.

Zanimljivi rezultati

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #908 послато: Мај 03, 2018, 03:40:28 поподне »
Значи информација је била само Додиг, Хрватска? Пошто је Дрвар у БиХ, опет значи да имамо два Додига? С тим да Додиг из Хрватске може бити и Србин. Нека неко ово распетља :-)

Ja sam shvatio da je u pitanju samo jedan Dodig. :) Videćemo dalje

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #909 послато: Мај 03, 2018, 05:03:54 поподне »
Jeste, J1e je J1 P58

Vushaj sa albanskog projekta je negde (čini mi se na Apricity forumu) tvrdio da su njegovi došli iz Malesije u CG , na prostor Selaca u S Albaniji (čini mi se) i pridružili se, čini mi se, Keljmendijima.

Zanimljivi rezultati
Мислим да је J1 P58 YSC76 FGC8223

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #910 послато: Мај 03, 2018, 05:12:01 поподне »
Још један интересантан резултат J1-M267:

Ницовић, хаплогрупа J1e

Судећи по породичним именима, то би могли бити Ницовићи из Тузи (Подгорица, Црна Гора). Само, имена звуче српски, па нисам сигуран о чему је реч.

Ницовића у ЦГ има међу Ровчанима, али они би требали бити друга хаплогрупа. Осим тога, Ницовићи се помињу и међу исељеним Климентама (оригинално Ницевић).

У албанском ДНК пројекту постоји неколико J1-M267, додуше из различитих су области. А на оном истраживању за Геге, хаплогрупа J1 присутна је са 2-3%.
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Вероватно су у питању Ницовићи из Врања у Зети. За њих је Павле Радусиновић забележио следеће:
Ницовићи (2) су из Хота; дошли су овдје прије око 150 година;

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #911 послато: Мај 09, 2018, 02:07:04 поподне »
Лагунџин, Србија: R1a-M417

Презиме Лагунџин и Лагунџијин, присутно је код Срба из Баната. У Иђошу (Кикинда), Лагунџини се сматрају старијим досељеницима.


Тракиловић, БиХ: R1a-M417

Ово презиме је присутно код Срба из околине Озрена. Славе Св. Симеона и Јовањдан.


Стојковић: I2-M438


Поповић, Србија: J2b2-M241

Jelic

  • Гост
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #912 послато: Мај 09, 2018, 02:08:35 поподне »
Тракиловић, БиХ: R1a-M417

Ово презиме је присутно код Срба из околине Озрена. Славе Св. Симеона и Јовањдан.

Биће да је реч о тестираном Тракиловићу са СДП-а из Пожарнице код Тузле (слава Јовањдан) који припада хаплогрупи R1a>Z280>YP237>YP951.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #913 послато: Мај 09, 2018, 02:11:56 поподне »
Биће да је реч о тестираном Тракиловићу са СДП-а из Пожарнице код Тузле (слава Јовањдан) који припада хаплогрупи R1a>Z280>YP237>YP951.

Тачно, пропустио сам тај резултат.

Сарајлић, муслиман, Стари Мајдан, Сански Мост: R1a-M417

Мусаефендић, муслиман, Маглај: I2-M223

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #914 послато: Мај 11, 2018, 09:15:07 пре подне »
Ђургуз, Никољдан, Босанска Крајина: E-M5021


Крајишки Ђургузи славе искључиво Никољдан. Промлем је што постоји вез резултат једног Ћургуза, али није E1b.

Њих је највише било у околини Петровца. Кажу да су пореклом из Далмације, од Крке, и да су се звали Владисављевићи. Ово Владисављевић свакако упућује на Влаисављевиће које имамо потврђене као E-PH1246. Још је занимљиво предање неких Ђургуза да су пореклом из Херцеговине и да су се звали "Васојевићи". Код њих за сада доста тога упућује управо на ту подграну E-V13.



Пјанић, Ђурђевдан/Јовањдан, Попово Поље, Херцеговина: E-V13


Пјанићи су према предању пореклом из Црне Горе, од Риђана, а звали су се Мрњавчевићи. Презиме су добили по неком претку који се опијао. Најстарији познати предак, Ћетко - слава Ђурђевдан. У Грмљанима су почели славити Јовањдан. (Ристо Милићевић)



 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #915 послато: Мај 11, 2018, 10:52:23 пре подне »
Куљић: N-M231

Помислио сам да би ово могли бити Куљићи из Херцеговине (пореклом из Пиве), али они су, због Аџића, вероватно E-V13. Са друге стране, обично за N2a буде СНП P189.2.


Влашић: E-M5021

Ковач: E-M5021

Корица: E-M5021

Седлан: E-M5021

Презимена Седлан и Корица постоје у Крајини (Лика).


Матовић: I2-M438

Бутковић: I2-M438

Милаковић: I2-M438


Вучелић: R1a-M417

Војводић: R1a-M417

Херцег, католик: R1a-M417


Живановић: G-M342

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #916 послато: Мај 11, 2018, 11:19:15 пре подне »
Гњидић: I2-M423

Презиме Гњидић постоји код Срба из Далмације


Карановић (Давор): I1-L22

Не знам који је ово Карановић, али још једна потврда да су они I1-P109

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #917 послато: Мај 11, 2018, 05:25:26 поподне »
Живановић: G-M342

Занимљиво, један од ретких српских G1.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #918 послато: Мај 12, 2018, 12:53:16 пре подне »
Вујновић, Лика: J2b1-M205

Мијановић (Крсто): J2b1-M205

Грба (Огњен): N2-P189.2


Вујновићи су готово извесно Личани. У породици имају и презиме Жакула. Иначе лички Вујновићи славе Св. Враче, баш као и група M205 око Тинтора и Почуча. Вујновићи су посебно бројни били у Дивоселу и околини. Интересантно је и предање о пореклу "од Лима и Таре", тј. "испод Дурмитора".




извор: Вој(и)новићи и Вуј(и)новићи, Аутор: Видак Вујновић, 1985 


Презиме Мијановић се код нас среће готово само у Црној Гори и Херцеговини. Забележено је и код Срба из БиХ, у Горњем Подрињу и Сарајеву (исељеници из Херцеговине). Знамо хаплогрупу херцеговачких Мијановића, па остаје да ово могу бити неки Мијановићи из Црне Горе. Нема више података, а ово о Мијановићма кажу Миљанићи:




Презиме Грба је било присутно у Лици. Нисам сигуран да ли се јавља у другим крајевима. Хаплогрупа N2a такође асоцира на крајишке области.


извор: 23andMe

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #919 послато: Мај 12, 2018, 01:11:05 пре подне »
Грба (Огњен): N2-P189.2

Презиме Грба је било присутно у Лици. Нисам сигуран да ли се јавља у другим крајевима. Хаплогрупа N2a такође асоцира на крајишке области.

Презиме Грба постоји и у пљеваљском крају, што није далеко од Пиве и Бањана:

"Стара српска братства у овом крају

Сматра се да су најстарија позната братства у овом крају Брајковићи, Мрдаци и Грбе. Из турских докумената која се налазе у Манастиру Свете тројице, не може се знати коме су братству припадали становници Селца, Премћана или Вашкова, кад тамо само стоји име и име оца Можда Турци нису становали у ова три села. јер се нигде не помињу у купопродајним уговорима којих има у манастирској архиви. Брајковићи су живели у западном делу Премћана до половине 19. века, када под притиском Шаранаца напуштају Премћане. Поново се враћају око 1880. године. Имали су своје катуне у Сињајевини, односно селу Брајковачи, које је и добило име по Брајковићима. Мрдаци су живели у источном делу Премћана Око 1800. године побили су Турци све Мрдаке мушкарце у неколико кућа, колико их је тада било. Жене су се са женском децом и три мушкарчића раселиле на више страна. Грбе су живели у Бујацима и ту су их стотинама година биле само две или три куће."

(Милета Војиновић, Пљеваљски крај)