Аутор Тема: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци  (Прочитано 21471 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #20 послато: Јул 06, 2018, 07:52:30 пре подне »
..Или опис који сам чуо, док се зачињава јело: "сирке , сирке, сирке, сирке, зејТИН!" :)
за сирће и зејтин сам чуо виц:
Како пироћанац зачињава салату?
- сирће, сирће, сирће, сирће, сирће, зејтин
(сирће је јефтиније, а зејтин скуп)
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #21 послато: Јул 06, 2018, 12:27:50 поподне »
Ако можемо говорити о неким процентима, све скорашње анкете показују да је већина Македонаца пријатељски расположена према Србима. Ево једне од прошле године:

"Грађани Македоније из суседних земаља највише су сагласни за Србију, показало је недавно истраживање које је Телма Телевизија објавила за проспект М.

Према овом истраживању јавног мњења, 44,3 одсто македонских грађана сматра Србију најпожељнијим за Македонију. Много мање њих има такав осећај према Албанији - 14,8 одсто грађана сматра Албанија најпожељнијом суседном земљом, а следе Бугарска са 11,2 одсто, Косово са две и Грчка са 1,1 одсто.

Наводи се да осам од десет македонских држављана у једној од суседних земаља призна непријатељски став према Македонији и да је 58,4 посто изјавило да су добросуседски односи "веома важни" за Македонију.

17,9 одсто испитаника сматра да нема сусједа према Македонији, док Грчка, која блокира евроатлантске интеграције Македоније због спора око имена, 59 посто сматра најнеповољнијим.

Далеко иза Грчке, Албаније, која је износила 11,3% испитаника, Србија са 5,7, а Бугарска са 3,1%. Само 10% не сматрају да је у близини; Земља је непријатељска.

Према анкети објављеној од стране Телма Телевизије, македонски грађани имају најмање предрасуда према Бугарској, што је 4,7 одсто испитаника, а већина Грчке, 41,5 одсто. Предрасуда и неповерење према Албанији износи 21,5 одсто, 7,5 одсто за Србију и 7,2 одсто за Косово.

Скоро половина грађана Македоније, или 47,4 посто, рекли су да би најбоље знали историју и културу Србије. Следи Албанија - 16,5 одсто и Бугарска - 8,3 одсто, док 13,7 одсто кажу да не познају историју било које суседне земље.

41,6 посто испитаника позитивно је изјавило да су "све земље у региону знатно дијеле заједничку историју", а негативан 58,3 посто.

Истраживање које је провела М Проспецт за Македонску националну телевизију Телма обављено је путем телефона од 27. јуна до 3. јуна на репрезентативном узорку од 1.000 испитаника."

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #22 послато: Јул 06, 2018, 12:39:53 поподне »
за сирће и зејтин сам чуо виц:
Како пироћанац зачињава салату?
- сирће, сирће, сирће, сирће, сирће, зејтин
(сирће је јефтиније, а зејтин скуп)
Ми у Банату доста таквих шала правимо на рачун Цинцара,Јевреја,Срба из околине Пирота и Срба из Старе Србије(Македонаца) ..дал предрасуда или не али је код нас мишљење да је то народ јако осетљив и усредсређен на новац.Нека моја искуства и искуства моје породице говоре у прилог томе ал опет не могу цео народ да тако.опишем а чуо сам за неколико ситуација само. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

симо

  • Гост
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #23 послато: Јул 06, 2018, 12:44:59 поподне »
Ако можемо говорити о неким процентима, све скорашње анкете показују да је већина Македонаца пријатељски расположена према Србима.

Скоро је у једном серијалу АлЏазире била приказана анкета студената скопског (Македонци) и тетовског (Албанци) универзитета и био сам изненађен изразитим просрпским опредјељењем македонских студената, насупрот изразито негативном односу спрам Бугарске. Анкета је тим више интересантнија јер ју је вршио Србима нимало наклоњен Горан Милић.

Резултати анкете могу да се виде на сљедећем снимку од 22:30

<a href="https://www.youtube.com/v/RduEwMKKB3U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/RduEwMKKB3U</a>

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #24 послато: Јул 06, 2018, 02:19:42 поподне »
Имам добре пријатеље, брачни пар из Македоније. Он са сјевера, Скопска Црна Гора, она из источне Македоније, Струмица. Када су очекивали сина ја га питам: "Хоће ли да буде Душан или Борис ?" Он ме зове након рођења сина и каже: "Родио нам се Душан"  :)

Ова мала истинита анегдотица је заправо та нека подјела у Македонији која се и данас осјети између оних који Србе гледају као своје, и оне који су склонији Бугарима. Бугари и њихова Егзархија су били пуно активнији од 1878., отварали школе, подизали цркве, отварали штампарије, док је Србија тек од доласка Карађорђевића 1903. и младотурске револуције 1908.почела да се ангажује озбиљније у Македонији.

Незахвално је говорити о процентима, јер се код великог броја Македонаца, поготову од 1945. године, развила посебна национална свијест. Може се можда и грубо говорити о некој географској подјели гдје у Истоку, Југоистоку и Пелагонији имамо велики број људи који бе нагињали Бугарској. У Пологу, Скопљу, Сјевероистоку и Сјеверозападу ћемо вјероватно налазити већи број Македонаца који Србе и Србију сматрају својима.

Још један показатељ који некада може указивати на српско поријекло је и слава која је ипак типични српски обичај, и који је се задржао код доста Македонаца, мада не код свих.

Дакле, према чувеној Цвијићевој мапи са лондонске мировне конференције, Срби би требали бити већина на линији која од југозапада до сјевероистока иде јужно од Охрида, Крушева, Прилепа, Кратова и Eгри (Криве) Паланке.



Грубо гледано, ситуација у Македонији пред балканске ратове би могла да се упореди (мада не потпуно, наравно) са данашњом ситуацијом у Црној Гори (што се тиче односа Срба и Монтенегрина) - постојале су области у којима је становништво више нагињало на српску страну, као и оне у којима су више нагињали Бугарима, међутим у свакој од тих области је могло да буде "уљеза" који су одударали од (релативне) већине. Нпр. Мијаци су већином били просрпски оријентисани, у народним песмама су опевавали Косовски бој, Српско Царство, цара Душана, цара Лазара итд, један од најзнаменитијих српских четника из времена Четничке акције је био Доксим Михаиловић, Мијак из Галичника, међутим ја сам разговарао са једним Македонцем који је пореклом Мијак а чији је прадеда био у бугарашком ВМРО, чак и за време Првог светског рата и бугарске окупације. С друге стране, у најисточнијем делу Македоније, Малешу (околина Берова), који је био велика база ВМРО, је у току читаве Четничке акције био активан и један одред српских четника, састављен од локалних становника. Гледајући на тај начин, Цвијићева карта је углавном тачна али је ситуација била далеко измешанија и компликованија него што се може судити према тој карти.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #25 послато: Јул 06, 2018, 03:50:56 поподне »
Naselja u današnjim granicama republike Makedonije prema knjizi Vasila Kančova "Makedonija" iz 1900.  Osim što je naravno pro-bugarski orjentiran, Kančov je vrlo pouzdan što se tiče jezika i vjere stanovništva. 

http://www.mediafire.com/file/00p6wu327o95wzs/Kanchov.png

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #26 послато: Децембар 25, 2018, 06:38:07 поподне »
"бугараш" је дубока увреда, јер обично су се преци тог човека управо против тих Бугара борили или су од њих били убијани у масакрима;
Ово јесте тачно, деда који је дошао из Македоније као дечкић у колонизацији је причао да су од стране Бугара доста пропатили и да су стравичне злочине правили . има доста тога и у књизи


Побуна у Топлици и Јабланици
  http://dbubkg.blogspot.com/2014/04/blog-post_25.html

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #27 послато: Август 02, 2019, 09:49:22 поподне »
У пар наврата сам чуо за термин Беломорска Македонија коју називају и Егејском Македонијом уз тврдње како је на територији која обухвата данашњу област Македонију у Грчкој извршено етничко чишћење становништва (негде се може чути да су се називали Србима а негде Македонцима) уз убиства, исељавања и погрчивања преосталог становништва. Све ово је било крајем 19-почетком 20.века. Занима ме да ли се и где могу наћи поуздане историјске информације о таквим догађајима? Оно што и сам знам јесте да је српског становништва уз школску и црквену организацију било у Солуну, Костуру и још неким местима-самим тиме било је значаног присуства нашег народа до почетка 20.века, е сад да ли се српски народ иселио са тих простора након Балканских-Првог Светског рата или чак пре тога-или је протеран и погрчен то већ не знам па бих замолио некога ко познаје тематику да да појашњење о овом питању.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #28 послато: Август 06, 2019, 03:53:55 поподне »
Ево догађај од јуче.
Враћам се са Свете Горе и пристајем у Јерисос, где тражим с једним другом адресу на којој ћемо од неког брата Грка купити маслиново уље. Тамо нема никога, али наиђемо на неку бабу Гркињу, с којом овај мој сапутник хтеде беседити на енглеском. Бабу империјалистички језик ич не занима, везе ли везе грчки, ја схватам да помиње уље, па дозива некога. Кад ли се појави друга баба, мало нас одмери, па каже: Искате зејтин? Ја се обрадова: Зејтин, јесте, зејтин.
Кад ли она поче македонско-српско: те бабичка сум, те стара, те 79 године... И све је разумем, што је најлепше, чак и речи које први пут чујем. Лепо се ми ту издиванимо, колико чега и колико шта кошта, покупимо зејтин, рече баба да нам благодари, па јој и ја тако узвратим, а тек јутрос схватим да је она можебити заостатак од тог словенског становништва.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #29 послато: Август 06, 2019, 04:01:22 поподне »
Ево догађај од јуче.
Враћам се са Свете Горе и пристајем у Јерисос, где тражим с једним другом адресу на којој ћемо од неког брата Грка купити маслиново уље. Тамо нема никога, али наиђемо на неку бабу Гркињу, с којом овај мој сапутник хтеде беседити на енглеском. Бабу империјалистички језик ич не занима, везе ли везе грчки, ја схватам да помиње уље, па дозива некога. Кад ли се појави друга баба, мало нас одмери, па каже: Искате зејтин? Ја се обрадова: Зејтин, јесте, зејтин.
Кад ли она поче македонско-српско: те бабичка сум, те стара, те 79 године... И све је разумем, што је најлепше, чак и речи које први пут чујем. Лепо се ми ту издиванимо, колико чега и колико шта кошта, покупимо зејтин, рече баба да нам благодари, па јој и ја тако узвратим, а тек јутрос схватим да је она можебити заостатак од тог словенског становништва.

Лепа прича. :) Занима ме само свест тох људи, сматрају ли они себе Србима макар пореклом? Неке приче кажу да је погрчивање Срба чак и протеривање уз злочине на територији Грчке Македоније глупост, а негде наилазим о на такве податке па бих волео да знам.о чему се заправо ради. Нешто ( ил ненасилна самоиницијативна миграција у ослобођење српске крајеве после 1912. -можда и пре или насилно протеривање) се сигурно десило јер су на том просторима постојале српске школе и друге организације што значи да је број Срба био немали). Оно што увек имам у виду јесте да од суседних држава и парадржава једино Румунија-самим.тиме Румуни и Грчка-самим тиме.Грци нису вршили етничка чишћења тј.геноцид над српским народом па бих волео да знам.јесам ли у заблуди око тога..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #30 послато: Август 07, 2019, 08:09:49 пре подне »
Лепа прича. :) Занима ме само свест тох људи, сматрају ли они себе Србима макар пореклом? Неке приче кажу да је погрчивање Срба чак и протеривање уз злочине на територији Грчке Македоније глупост, а негде наилазим о на такве податке па бих волео да знам.о чему се заправо ради. Нешто ( ил ненасилна самоиницијативна миграција у ослобођење српске крајеве после 1912. -можда и пре или насилно протеривање) се сигурно десило јер су на том просторима постојале српске школе и друге организације што значи да је број Срба био немали). Оно што увек имам у виду јесте да од суседних држава и парадржава једино Румунија-самим.тиме Румуни и Грчка-самим тиме.Грци нису вршили етничка чишћења тј.геноцид над српским народом па бих волео да знам.јесам ли у заблуди око тога..

Словенски живаљ из дела Македоније који је припао Грчкој је већином био уз ВМРО крајем 19. и почетком 20. века, што значи да су били већином антисрпски и антигрчки, тј. пробугарски настројени. За време Другог светског рата су такође помагали Бугарима приликом окупације или су били на страни грчких комуниста (јер су им они обећали аутономију након завршетка рата), па су их грчки националисти након победе у грађанском рату у великој мери иселили у тадашњу Југославију (данашњу Северну Македонију). Њихови потомци су данас једни од највећих македонских националиста. Иако су постојале српске школе и конзулати у периоду краја 19. и почетка 20. века, они су имали далеко мањи утицај на тамошњи живаљ у односу на бугарске институције, за разлику од територије Северне Македоније где је живаљ био у већој мери просрпски настројен. То што видиш по интернету, са гркомрзачким порукама, мислим да је контрапродуктивно и да је то само покушај одређених аутохтониста и заговорника некаквог "словенског јединства" или шта већ да окрену јавно мњење против Грка. Ко познаје историју, добро му је познато како је прошло "братимљење" са Бугарима односно ВМРО-вцима приликом Борбе за Македонију...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #31 послато: Август 07, 2019, 03:00:56 поподне »
Словенски живаљ из дела Македоније који је припао Грчкој је већином био уз ВМРО крајем 19. и почетком 20. века, што значи да су били већином антисрпски и антигрчки, тј. пробугарски настројени. За време Другог светског рата су такође помагали Бугарима приликом окупације или су били на страни грчких комуниста (јер су им они обећали аутономију након завршетка рата), па су их грчки националисти након победе у грађанском рату у великој мери иселили у тадашњу Југославију (данашњу Северну Македонију). Њихови потомци су данас једни од највећих македонских националиста. Иако су постојале српске школе и конзулати у периоду краја 19. и почетка 20. века, они су имали далеко мањи утицај на тамошњи живаљ у односу на бугарске институције, за разлику од територије Северне Македоније где је живаљ био у већој мери просрпски настројен. То што видиш по интернету, са гркомрзачким порукама, мислим да је контрапродуктивно и да је то само покушај одређених аутохтониста и заговорника некаквог "словенског јединства" или шта већ да окрену јавно мњење против Грка. Ко познаје историју, добро му је познато како је прошло "братимљење" са Бугарима односно ВМРО-вцима приликом Борбе за Македонију...

Хвала Ниџо на појашњењу  ! :) Значи ако сам добро схватио бугарска прппаганда је учинила да де тај живаљ од српског корпуса удаљи и постане антисрпски који.је на крају.узео учешће у изградњи.модерне.македонске нације.  Сад су ми ствари јасније јер нисам знао да су они делили.идеологију ВМРО већ.сам мислио да је исток данашње Македоније био таквих националних схватања и антисрпског расположења.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #32 послато: Август 07, 2019, 03:27:05 поподне »
Словенски живаљ из дела Македоније који је припао Грчкој је већином био уз ВМРО крајем 19. и почетком 20. века, што значи да су били већином антисрпски и антигрчки, тј. пробугарски настројени. За време Другог светског рата су такође помагали Бугарима приликом окупације или су били на страни грчких комуниста (јер су им они обећали аутономију након завршетка рата), па су их грчки националисти након победе у грађанском рату у великој мери иселили у тадашњу Југославију (данашњу Северну Македонију). Њихови потомци су данас једни од највећих македонских националиста. Иако су постојале српске школе и конзулати у периоду краја 19. и почетка 20. века, они су имали далеко мањи утицај на тамошњи живаљ у односу на бугарске институције, за разлику од територије Северне Македоније где је живаљ био у већој мери просрпски настројен. То што видиш по интернету, са гркомрзачким порукама, мислим да је контрапродуктивно и да је то само покушај одређених аутохтониста и заговорника некаквог "словенског јединства" или шта већ да окрену јавно мњење против Грка. Ко познаје историју, добро му је познато како је прошло "братимљење" са Бугарима односно ВМРО-вцима приликом Борбе за Македонију...

Иначе, ако се не варам, осим Северне Македоније, највећи део македонских Словена са простора данашње Грчке, насељен је по местима црноморске обале у Бугарској, где су значајно променили етничку слику на рачун Турака. Мислим да је данас само Балчик на крајњем северу бугарске обале са турском већином. Некада није било тако. Они имају и своја удружења тамо, како ми је причао један лик из Несебара, потомак тих македонских Словена, са све мајицом на себи где пише: България на три морета. ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #33 послато: Август 07, 2019, 03:39:43 поподне »
са све мајицом на себи где пише: България на три морета. ;)

Ако је под оним трећим морем мислио на Јадранско - прећера га.
Ако је, ипак, у питању Мраморно море - нек им је са срећом  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #34 послато: Август 07, 2019, 03:40:48 поподне »
тек јутрос схватим да је она можебити заостатак од тог словенског становништва.

Добра прича, Јосифе. Него, мени се, ипак, чини да је у питању трговачка довитљивост.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #35 послато: Август 07, 2019, 05:08:28 поподне »
Ако је под оним трећим морем мислио на Јадранско - прећера га.
Ако је, ипак, у питању Мраморно море - нек им је са срећом  :D

Мислим да овај слоган алудира на Друго бугарско царство под Иваном Асеном II. Тако да је Јадран то треће море. ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #36 послато: Август 07, 2019, 06:06:15 поподне »
Добра прича, Јосифе. Него, мени се, ипак, чини да је у питању трговачка довитљивост.

Има још увек у Егејској Македонији људи који говоре дијалектима македонског (тј. славомакедонског, како Грци зову тај језик). Углавном су у питању старији људи. Мој другар је разговарао са једним средовечним човеком у Мегленској области који је говорио тим дијалектом. Занимљиво је да Грци не примећују никакву разлику између српског и македонског, за њих је то све "славика", те претпостављају да Београђанин може сасвим јасно да разуме једног Мегленца.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #37 послато: Август 07, 2019, 06:16:14 поподне »
Хвала Ниџо на појашњењу  ! :) Значи ако сам добро схватио бугарска прппаганда је учинила да де тај живаљ од српског корпуса удаљи и постане антисрпски који.је на крају.узео учешће у изградњи.модерне.македонске нације.  Сад су ми ствари јасније јер нисам знао да су они делили.идеологију ВМРО већ.сам мислио да је исток данашње Македоније био таквих националних схватања и антисрпског расположења.

Свуда је било изузетака, нешто слично као у данашњој ЦГ где постоје и ватреносрпски Цетињани и србомрзачки Пљевљаци нпр. Српски четнички одред је постојао чак и у беровском крају, а усред Пореча, "Мале Шумадије", је било једно бугарашко село, Локвица. Кривопаланачку област, коју је првобитно чврсто држао ВМРО, су наши четници успели да преотму тј. ослободе и избаце све ВМРО чете из тог краја. Не постоји стриктна географска подела, мада су генерално западнији крајеви били више уз Србију а источнији и јужнији уз Бугарску. Још један разлог због ког су Егејци били приврженији Бугарима је због тога што су они били одлучно антигрчки расположени, а од Грка је претила за њих врло реална опасност од асимилације.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #38 послато: Август 07, 2019, 06:30:33 поподне »
Мислим да овај слоган алудира на Друго бугарско царство под Иваном Асеном II. Тако да је Јадран то треће море. ;)

...България на три или четири морета )... Границе су Црно, Егејско, Јонско и Јадранско море , а  Бугарска обухвата Србију до Дунава и Дрине, са Албанијом, Македонијом, Влашком и Молдавијом у Румунији, и скоро целом  Грчком.
Пре десетак година, видео сам ову карту одштампану на Т-мајици у Робној кући, у  Плевену, у Бугарској.   Један наш  бизнисмен је том приликом   био купио ову мајицу за шаљиви поклон Беджету Пацолију, са којим је требао да се сретне тих дана у вези неког посла у бившем СССР-у. Ових мајица има и сада на интернету.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Стара Србија и Срби,а данас БЈР Македонија и Македонци
« Одговор #39 послато: Август 07, 2019, 06:41:33 поподне »


Само браћо Бугари, то ће сада мало теже да прође  :)