Аутор Тема: Генетичка слика Срба у Бачкој  (Прочитано 2808 пута)

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Генетичка слика Срба у Бачкој
« послато: Јун 13, 2019, 10:05:46 поподне »
„У Бачкој имамо свега 56 тестираних Срба.

Нису урачунати они који се дуплирају, примера ради 6, 7 Јањатовића I1-P109, сви из Сомбора."

I2a - 37,5% (PH908 25%)
R1b - 16,1%
R1a - 12,5%
I1 - 8,9%
N-P189.2 - 8,9%
E-V13 - 5,4%
J2a - 3,6%
J1 - 3,6%
J2b-M205 - 1,8%
I2-M223 - 1,8%


Велика захвалност Небојши на послатој статистици.

Рекао бих да су у Бачкој присутне разне струје. Занимљиво је и појачано присуство R1b, I1 и N-P189.2 хаплогрупе, додуше узорак није баш репрезентативан, али свакако занимљиво.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #1 послато: Јун 13, 2019, 10:39:15 поподне »
„У Бачкој имамо свега 56 тестираних Срба.

Нису урачунати они који се дуплирају, примера ради 6, 7 Јањатовића I1-P109, сви из Сомбора."

I2a - 37,5% (PH908 25%)
R1b - 16,1%
R1a - 12,5%
I1 - 8,9%
N-P189.2 - 8,9%
E-V13 - 5,4%
J2a - 3,6%
J1 - 3,6%
J2b-M205 - 1,8%
I2-M223 - 1,8%


Велика захвалност Небојши на послатој статистици.

Рекао бих да су у Бачкој присутне разне струје. Занимљиво је и појачано присуство R1b, I1 и N-P189.2 хаплогрупе, додуше узорак није баш репрезентативан, али свакако занимљиво.

Занимљива је разлика између Бачке и Баната. Пре свега везано за хаплогрупу E-V13.

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #2 послато: Јун 13, 2019, 11:00:21 поподне »
Занимљива је разлика између Бачке и Баната. Пре свега везано за хаплогрупу E-V13.
Да, то је занимљиво. Толико велика разлика а географски су близу. Рекао бих да у Банату (међу староседеоцима) изразито доминира вардарско-моравска струја. Банат је добро обрађен у литератури, док за Бачку се то не може рећи, што отежава ситуацију у праћењу миграција и порекла становништва.
« Последња измена: Јун 13, 2019, 11:06:52 поподне Сова »

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #3 послато: Август 21, 2019, 08:29:42 поподне »
Prisustvo N P189.2 je vjerovatno toliko zbog kolonizacije iz Krajine na područje Vojvodine nakon Drugog svjetskog rata.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #4 послато: Август 21, 2019, 08:58:11 поподне »
Prisustvo N P189.2 je vjerovatno toliko zbog kolonizacije iz Krajine na područje Vojvodine nakon Drugog svjetskog rata.

Напротив, у питању су углавном појединци чији су преци у Бачкој барем од 19. века, а вероватно и раније. Ради се о раним крајишким сеобама на простор Бачке, а ако се у статистику укључи и Барања (тестирани Печујлија) онда се доба досељавања може померити уназад до 16-17. века, односно времена када су Бачка и Барања биле под турском влашћу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #5 послато: Август 21, 2019, 09:47:25 поподне »
Zanimljivo, ipak naveo sam to zbog toga što je moja porodica šira i još puno rodova sa područja Potkozarja i Podgrmeča kolonizovano u Banat i Bačku, tako da definitivno je dobar udio nakon Drugog svjetskog rata došao.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #6 послато: Август 21, 2019, 10:05:59 поподне »
Zanimljivo, ipak naveo sam to zbog toga što je moja porodica šira i još puno rodova sa područja Potkozarja i Podgrmeča kolonizovano u Banat i Bačku, tako da definitivno je dobar udio nakon Drugog svjetskog rata došao.
У ту статистику улазе само “староседелачке” породице.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #7 послато: Август 21, 2019, 10:31:33 поподне »
Jest sigurno je svih 56 testiranih iz starosjedilačkih porodica iz Bačke

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #8 послато: Август 21, 2019, 11:02:13 поподне »
Jest sigurno je svih 56 testiranih iz starosjedilačkih porodica iz Bačke
Наравно да јесте, и то је заправо мизеран број тестираних у односу на многе друге српске крајеве. Сасвим различите су ствари где живе тестирани који су пореклом из Крајине или других крајева и где су им живели директни мушки преци пре 3 или 4 генерације (што је податак који се наводи приликом обраде резултата). Ја сам друга генерација рођена у Новом Саду, али мој резултат никако не може улазити у статистику за Бачку. Свакако да већина Крајишника (нарочито са територије РСК) живи или у Србији или у дијаспори, али се као њихова места порекла наводе она одакле су им ђедови.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #9 послато: Август 21, 2019, 11:02:38 поподне »
Jest sigurno je svih 56 testiranih iz starosjedilačkih porodica iz Bačke

Полако, Бабићу! ;) Ако људи кажу да у овакве статистике улазе само староседелачке породице, онда је то тако, сигуран буди. Под староседелачким подразумевамо оне породице које су бар 3 генерације у том крају. Дакле, није искључено да међу њима има нешто старијих досељеника са подручја Крајине.

Поента је да у овом пресеку нема ових скоријих досељеника из Босанске Крајине, Лике, Далмације, итд. (после 1945. и 1995.). Они улазе у статистику за Крајину. Јасније??

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #10 послато: Август 21, 2019, 11:14:23 поподне »
Ma razumijem šta govoriš, već mi je to bilo iz nekog razloga previše čudno, te mi haplogrupu N i njene migracije čini skroz zbunjujućim.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #11 послато: Август 22, 2019, 08:50:21 пре подне »
Ma razumijem šta govoriš, već mi je to bilo iz nekog razloga previše čudno, te mi haplogrupu N i njene migracije čini skroz zbunjujućim.

Нема ништа толико чудно код N-P189.2 (осим самог порекла) :). Штавише, то је једна од ретких хаплогрупа код које је, барем када су миграције задњих 400 година у питању, ствар прилично јасна. Припадници ове хаплогрупе се очигледно расељавају са ширег подручја Бањана. Таквих миграција, из Старе Херцеговине, било је и ка Бачкој (етапних, али и директних). А као што смо већ поменули, добар део ових N-P189.2 из Бачке вероватно одлази и на нешто старије досељенике из Крајине.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #12 послато: Август 22, 2019, 08:25:25 поподне »
Ја сам тестирао староседелачку породицу моје покојне баке (очеве мајке). Они се презивају Ракић. Први пут се помињу на списковима милитара Бачко-бодрошке жупаније почетком 18. века. Живе већ дуго у околини Сомбора. Постоји теорија да су дошли негде из Лике у оквиру војних прекоманди унутар Хабзбуршке монархије, али то никад није доказано. Припадају хаплогрупи I2-PH908. Гледаћу да у будућности тестирам Кусониће (женска страна фамилије моје баке). Они су такође у Бачкој од прве половине 18. века. Постоји легенда да су ту дошли из Славоније, а претходно пребивалиште им је било негде у Босни. Наравно, ове старе миграције нису потврђене писаним архивским документима.
« Последња измена: Август 22, 2019, 08:30:25 поподне Sergio »

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #13 послато: Август 23, 2019, 06:39:26 поподне »
Ma razumijem šta govoriš, već mi je to bilo iz nekog razloga previše čudno, te mi haplogrupu N i njene migracije čini skroz zbunjujućim.
Vidi rođače (pošto smo ista haplo-grupa i ista krsna slava), pripadam haplo-grupi N2 P189.2, a moji su u Bačku doseljeni polovinom 18. veka iz Baranje, gde su, nakon Rakocijevog ustanka (1703-1711), bili doseljeni sa Gornjeslavonske granice (Varaždinski generalat). Poreklom su, naravno, iz Stare Hercegovine (imam skoro potpuno poklapanje [22/23, a na onom jednom preostalom i brzomenjajućem markeru razlika je samo u vrednosti +1 i, naravno, krsna slava nam je ista - Sv. Jovan] sa jednim od ispitanih iz sela Petrovića u Donjim Banjanima). U Bačku i Baranju su se krajišnici iz srpskih krajina doseljavali u nekoliko navrata tokom prve polovine 18. veka, u tzv. "šijačkim" seobama, kada su iz Slavonije i Like u Bačku dolazili tamošnji graničari (u Somboru, koji je do 1745. g. bio graničarski šanac na Potiskoj vojnoj granici, ima barem desetak starosedelačkih srpskih porodica za koje se pouzdano zna da su dalekim poreklom iz Karlovačkog ili Varaždinskog generalata). Somborci, i Bačvani uopšte, doseljene iz ovih krajeva nazivali su "Šijacima" (Šijak je i dandanas, posle skoro tri veka, porodičnij nadimak mojih Stepanovića, a postoje u Bačkoj i prezimena Šijačić, Šijački, Šijakov...). Kako je do sada jako malo Somboraca testirano, mogu pouzdano da pretpostavim da moji Stepanovići sasvim sigurno neće ostati usamljeni kada je reč o prisutnosti N2 P189.2 u severozapadnoj Bačkoj. Inače, jasno je da se genetska slika Srba u Bačkoj mora izučavati na osnovu analize pojedinaca iz starosedelačkih porodica, kao što se i genetska slika Srba u krajinama izučava na osnovu analize pojedinaca iz porodica koje su tamo živele do posleratnih kolonizacija ili skorašnjih izbegličkih migracija.   
« Последња измена: Август 23, 2019, 06:43:38 поподне Милан Степановић »
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Генетичка слика Срба у Бачкој
« Одговор #14 послато: Март 15, 2020, 12:23:04 пре подне »
https://www.ravnoplov.rs/

Одличан сајт Милана Степановића!

Поздрав од Предрага 56 (лале)!