Аутор Тема: Порекло презимена Туцаков  (Прочитано 2434 пута)

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Порекло презимена Туцаков
« послато: Август 12, 2018, 06:56:12 поподне »
Поштована господо,

презивам се Туцаков и по тестирању свог ДНК узорка, припадам хаплогрупи N2.P189.2. Уколико Вам могу бити од било какве помоћи, на располагању сам.  По мушкој линији сам родом из Старе Херцеговине, из Хоџића (Туцаков до) одакле су се моји преци доселили у Бачку (у село Госпођинце)половином шеснаестога века. Истражујући старе турске дефтере, у попису Херцеговине из 1477. године наишао сам на извесног Тусака (и сина му Вукосава) из Пивске нахије, што одговара распрострањености наше N2 (Бањани и Пивљани). Знам да је натегнуто и непоткрепљено чињеницама, али је мој шок уследио кад сам у Зворничком попису из 1519. нашао напуштено место под називом Тусаков до, истоимено као и оно у Хоџићима, и тако потенцијално доказао кретање својих предака. Свестан сам да корен речи "Туцак" на турском значи роб, заробљеник, и да је врло лако то могла бити нека друга породица због надимка који је остајао заробљенику, али дистрибуција овог имена/презимена је изузетно ретка у то време. Нашао сам то име Тусак само у Браничевском дефтеру из 1455. и у попису Влаха. Потомци Туцака су од Зворника пошли на две стране: једни ка северу (данашњој Војводини, што се временски подудара са турским походима), други ка централној Србији. У Војводини су то данас Туцакови, а у централној Србији Туцаковићи, који напомињу и говоре за себе да су родом из Корита (гле чуда, из места одмах крај Хоџића) и да су се некада давно презивали Петрушићи. Муслимани Туцаковићи су из Храсног у БиХ, такође моји давнашњи сродници, и досељени су из Пивске нахије.

Знам да мој родослов није тема, али би можда кретање моје породице могло да буде од неког значаја за одгонетање N2, те сам хтео да пружим свој скромни допринос. Поздрав свим родословцима.  :)

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #1 послато: Август 12, 2018, 07:15:20 поподне »
Такође, додао бих да фонемска и графемска разлика између ТуЦака и ТуСака не мора нужно бити проблематична, јер се на данашњем турском Туцак пише "Tutsak", а знамо да су се Турци у оно време служили арапским писмом, па се двоглас могао једноставно означити гласом "S". Ипак, ово су све ненаучне маштарије, али остаје чињеница да припадам хаплогрупи N2.P189.2. која је несумњиво из Херцеговине. Уколико неком треба, имам своје маркере, па их могу послати (то је несумњиво већи допринос од овог мог писанија). :)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #2 послато: Август 12, 2018, 07:43:48 поподне »
Тусак у варијанти Tusaq значи - јагње, у облику Tesák/Dussak - врста бодежа/сабље од почетка 16. столећа



https://cs.wikipedia.org/wiki/Tesák_(zbraň)
https://de.wikipedia.org/wiki/Dussack
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #3 послато: Август 12, 2018, 08:03:25 поподне »
Хвала на разјашњењу. И деловало ми је нереално. Да ли сте потпуно сигурни да етимолошки не може имати везе са мојим презименом?  Од велике сте помоћи, хвала Вам.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #4 послато: Август 12, 2018, 08:19:32 поподне »
Молим, нема на чему! Све комбинације су могуће - па чак и веза са презименом Тушек (N-P189.2)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #5 послато: Август 12, 2018, 08:30:30 поподне »
Хвала на информацији и добро дошли!

Верујем да Вам се неко већ јавио поруком у вези резултата, али можете их и овде поставити. Претпостављам да немате ништа против да ваши резултати буду у Српском днк пројекту, па имам пар техничких питања. Где сте тестирани, преко које фирме, и шта славе Туцакови?

Мислите вероватно на Хоџиће код Билеће? С обзиром да је сеоба била средином 16. века, фасцинантно је да се зна тачно место одакле су доселили. У Херцеговини има и Туцановића/Туцаковића у околини Љубиња, али с обзиром да су ваши одавно иселили, није сигруно да постоји веза.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #6 послато: Август 12, 2018, 08:30:44 поподне »
Problem je što u Gospođincima ne postoji prezime Tucakov na popisima s početka XVIII stoljeća. 

Evo svih stanovnika sela 1715.

Abrám Gozpodincsanin
Szima Farkalovcsánin
Mikula Gozpodincsanin
Nikula Gozpodincsanin
Kerszta Dorsacsenin
Iván Kurucsanin
Mákszin Deveserecs
Bósa Szoboticsanin
Székula Szent Thamásinin
Sztipán Turjanecz
Milus Gozpodincsanin
Thódor Gozpodincsanin
Ublyesza Borlócsenin
Péter Zomborecz
Brankó Parasztinécz
Jankó Locsánin
Jován Locsánin
Radivoj Szinyánin
Rádovicza Szinyánin
Mileta Grozinyovicz
Sziva Szigenyin
Sztojka Szigenin
Szenyán Sigics
Milij Dragia
Vid Szvinyán
Milin Szenyán
Thodor Sigics
Pavel Szigics
Lárász Sztojanics
Kúzman Lárász
Mileta Zécz
Péter Medákovics
Péter Vezmár
Szallyó Vorkapics
Milatin Loncsarovics

Prezime Tucakov, koliko sam vidio, ne postoji u to vrijeme ni u drugim selima Šajkaške.

Prezime Tucakov je prvi put zabilježeno u Čurugu 1771. u obliku Tucaković a u Gospođincima kao Tucački 1776.  Kao Tucakov se u Gospođincima prvi put pojavljuje 1792.  Kako matične knjige počinju 1742., očito je prezime nastalo tek oko 1770., pogotovu kad uzmemo ranije popise u obzir. 

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #7 послато: Август 12, 2018, 08:50:35 поподне »
Није тачно да је први пут у Чуругу. Узмите Живана Сечанског, попис Бачке, и Ердељановићев попис Баната,  први Туцакови су записани око 1718. године. Има их у сваком петом селу, у овим формама: Tucsakov, Tuczakov, Tucsakovity, Tucak, Tucakov, Tuczak, Tucsakovich и сл. Што се тиче тог пописа Госпођинаца, презиме је наведено као "Госпођинчанин" због куге која је приморала људе да напусте село, па су по повратку уписани као Госпођинчани, не као "doslac". Видите ли да нико ту нема презиме? Притом, имамо лична документа о Тодору, из 18ог века. Тодор Госпођинчанин је Тодор Туцаков. У прилог месту ТуСаков до код Сребренице, у Зворничком санџаку, данас има место ТуЦак на истом месту. Тако да ми је климава хипотеза о јагњету и мачу из 16ог века.

ПС: да, Хоџићи код Билеће си у питању. :)

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #8 послато: Август 12, 2018, 08:52:14 поподне »
Исправка за попис, нису нам усклађени. Мој има само Госпођинчанине. Ово је занимљиво.

Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #9 послато: Август 12, 2018, 08:58:04 поподне »
Тестиран сам у Светозара Ћоровића, преко Српског ДНК пројекта. Славимо Никољдан. :) Резултате качим кроз 15 минута. Наравно, можете да их користити. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #10 послато: Август 12, 2018, 09:02:38 поподне »
Ваш резултат је овде коментарисан.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #11 послато: Август 12, 2018, 09:13:19 поподне »
Nije problem jesu li u nekom trenutku postojali ljudi s prezimenom izvedenim od turske riječi Tucak u raznim krajevima Balkana.  U Bačkoj tog prezimena u ranim popisima ima od Santova na sjeveru do Novog Sada na jugu.  Problem je kad se tvrdi da su svi ljudi s ovim prezimenom koji su ikad živjeli na čitavom Balkanu jedan genetski rod, i da su svi toponimi s osnovom Tucak povezani s tim rodom.  Koji usput budi rečeno, navodno ima prezime staro 600 godina(prezimena u Bačkoj su nastala početkom XVIII stoljeća što i pokazuju popisi, kao ovaj Gospođinaca gdje očito jesu navedena prezimena jer Medaković, Zec, Stojanić i Vezmar nisu samo nadimci prema mjestu stanovanja), koje su uspjeli zadržati unatoč brojim selidbama stotine kilometara dalje i manjkom administracije i pisanih izvora. 

I sve to kod prezimena Tucak koje nije rijetko i koje je u raznim vremenima zabilježeno i u Srbiji i u Hrvatskoj i u BiH kod osoba raznih vjeroispovjesti i raznog podrijetla, i koje naravno označava ratnog zarobljenika kojih je u vrijeme ratova bilo nebrojeno. 



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #12 послато: Август 12, 2018, 09:19:14 поподне »
Možda zvučim neuljudno, ali jednostavno mislim da je čitava svrha Porekla boriti se protiv ovakvog načina istraživanja gdje se počinje od pretpostavke da je nečije prezime jedinstveno i da je moglo nastati samo jednom u povijesti i onda se ubacuje u Google tražilicu i spajaju svi mogući spomeni u jednu priču.  A pogotovu kad se ti spomeni onda malo dorađuju da bi se sve uklopilo u priču, jer recimo Dedijer za Tucakoviće u Donjem Hrasnu kaže ovako "Oni potiču od pravoslavne porodice Rajkovića, koja je negda tu i u Potkuli živjela. U vrijeme četovanja senjskih uskoka neki se rasele, a jedan bude odveden u ropstvo, odakle uteče donesavši u hlebu dosta dukata i on se poturči. Dukate mu je u pogaču stavila sama gospođa kod koje je služio. S Tucakovićima su rod pravoslavni Rajnovići u Jasenima kod Konjica."


Ван мреже Туцаков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #13 послато: Август 12, 2018, 09:19:49 поподне »
Сасвим сте у праву, али мој циљ није био да тврдим да су у питању сродне породице, већ ми је веома занимљиво кад видим слична или иста презимена мом. Било би сулудо и неозбиљно мислити да су у сродству, а поготово тврдити да пописан пре скоро 600 година има било какве везе са нама. У питању је чиста радозналост, ништа више. :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #14 послато: Август 12, 2018, 11:27:58 поподне »
...
Муслимани Туцаковићи су из Храсног у БиХ, такође моји давнашњи сродници, и досељени су из Пивске нахије.
...


По предању, Туцаковићи муслимани из Храсна сматрају се потомцима Рајковића, једног од огранака братства Мириловића:

Цитат
Љубо Михић о Туцаковићима наводи следеће:

1935. godine stari Tucakovići ispričaše kako potiču od pravoslavne porodice Rajkovića. U Hrasnu je živeo Sava Rajković u vremenu kada su ratovali Mlečani i Turci po Hercegovini od 1681. do 1718. godine. Zarobe Savu Rajkovića i odvedu u ropstvo u grad Tucak. Oko 1700. godine Sava se povrati iz ropstva i prema gradu Tucaku dadoše mu nadimak Tucaković. Oženi se i imade decu. Jedan njegov sin ubi neko dete i bi prisiljen da primi islam. Od toga su Tucakovići u Rabrenima. Otac mu Sava preseli u Jasenjane kod Mostara, gde i danas žive njegovi potomci Rajkovići.

Sava Rajković čiji je sin primio islam išao je svake godine sa stokom na letovanje u planinu Visočicu. Tamo je Sava umro i sahranjen. Deca mu podigoše spomenik sa krstom. Posle smrti Savine neka komisija dođe u planinu Visočicu da ograniči posed u planini. Ta komisija htede da otkine od (humske) Tucakovića planine, ali Savin unuk Alija reče: "Komisijo, sve ću dati pa i život, ali groba djedova ne dam". Radi toga komisija ostavi Aliji Tucakoviću veći deo u planini. Do nedavno su Tucakovići išli u Visočicu i svake godine okrečili krst svoga pretka Save Rajkovića. Oni tim, još uvek, svome dedu ukazuju veliko poštovanje.

Obren Đurić-Kozić zabeležio je, a Jefto Dedijer 1909. godine objavio: "U Rebranima, Hrasno, žive muslimani Tucakovići (13 kuća). Oni potiču od pravoslavne porodice Rajkovića, koja je negda tu i u Pod Kuli živjela. U vrijeme četovanja senjsnih uskoka neki se rasele, a jedan bude odveden u ropstvo, odakle uteče donesavši u hljebu dosta dukata i on se poturči. Dukate mu je u pogaču stavila sama gospođa kod koje je služio. S Tucakovićima su rod pravoslavni Rajkovići".
Tačno je da su Tucakovići u Rebranima i Rajkovići u Jasenjanima ogranak bratstva Đoga, Medana, Ćukova, Žarkovića, Knežića, Komada, Mihića, Pašića, Elezovića, Tojaga, Kukuruzovića i Đulsića, a svi potiču od kneza Mirila iz Mirilovića.
Tucakovića je matica u Rebranima. Ima ih iseljenih samo u Stocu i kao najbliži rod 10 kuća pravoslavnih Rajkovića i jedna kuća muslimana u selu Jasenjanima kod Mostara.


Božidar Kljajević u knjizi "Veliki srpski rodovi u Hercegovini" navodi da ovom bratstvu pripadaju muslimanske porodice Tucaković, Tucak i Tuce u hercegovačkim selima Hrasnu, Jezeru, Buljuni, kao i u Mostaru, Konjicu i Stocu, i smatra ih potomcima šestog sina kneza Mirila.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #15 послато: Август 13, 2018, 11:52:04 пре подне »
Problem je što u Gospođincima ne postoji prezime Tucakov na popisima s početka XVIII stoljeća. 

Evo svih stanovnika sela 1715.

Abrám Gozpodincsanin
Szima Farkalovcsánin
Mikula Gozpodincsanin
Nikula Gozpodincsanin
Kerszta Dorsacsenin
Iván Kurucsanin
Mákszin Deveserecs
Bósa Szoboticsanin
Székula Szent Thamásinin
Sztipán Turjanecz
Milus Gozpodincsanin
Thódor Gozpodincsanin
Ublyesza Borlócsenin
Péter Zomborecz
Brankó Parasztinécz
Jankó Locsánin
Jován Locsánin
Radivoj Szinyánin
Rádovicza Szinyánin
Mileta Grozinyovicz
Sziva Szigenyin
Sztojka Szigenin
Szenyán Sigics
Milij Dragia
Vid Szvinyán
Milin Szenyán
Thodor Sigics
Pavel Szigics
Lárász Sztojanics
Kúzman Lárász
Mileta Zécz
Péter Medákovics
Péter Vezmár
Szallyó Vorkapics
Milatin Loncsarovics

Prezime Tucakov, koliko sam vidio, ne postoji u to vrijeme ni u drugim selima Šajkaške.

Prezime Tucakov je prvi put zabilježeno u Čurugu 1771. u obliku Tucaković a u Gospođincima kao Tucački 1776.  Kao Tucakov se u Gospođincima prvi put pojavljuje 1792.  Kako matične knjige počinju 1742., očito je prezime nastalo tek oko 1770., pogotovu kad uzmemo ranije popise u obzir.

Замолиобихте да ово напишеш на српском какосе чита , Bósa Szoboticsanin

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло презимена Туцаков
« Одговор #16 послато: Август 13, 2018, 12:01:51 поподне »
Замолиобихте да ово напишеш на српском какосе чита , Bósa Szoboticsanin

Требало би Боша Суботичанин, мада пре ће бити Божа Суботичанин јер нису добро разликовали ш и ж.
Kамене рабъ и госодинъ