Аутор Тема: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета  (Прочитано 18235 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #60 послато: Април 05, 2017, 03:53:29 пре подне »
Које моје поруке нису у складу са правилима форума?

Оне које су обрисане. Незнање није забрањено, али омаловажавање појединих хаплогрупа, и самим тим њихових припадника, јесте, тако да се придржавај правила.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #61 послато: Април 05, 2017, 03:59:19 пре подне »
Оне које су обрисане. Незнање није забрањено, али омаловажавање појединих хаплогрупа, и самим тим њихових припадника, јесте, тако да се придржавај правила.
Ја нисам омаловажавао ниједну хаплогрупу, него сам само рекао који стереотипи владају о појединим хаплогрупама. 

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #62 послато: Април 05, 2017, 04:03:59 пре подне »
Пошто и даље не схваташ, ево ти пример шта је забрањено:

Не бих волео да испаднем R1a-Z93, Q, J1 или J2a. Остале хаплогрупе су мање више ОК, па чак и E-V13.

Сматрај се опоменутим.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #63 послато: Април 05, 2017, 10:51:27 пре подне »
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).

Нека ме исправи Радул ако гријешим, али не бих никако Ј2а назвао "анадолским" маркером.

Тачно је да је код нас најзаступљенија цуцко-пјешивачка Ј2а М92 настала у Малој Азији, али прије 11.200 година. Заједнички предак живио је прије 7.900 година, вјероватно на Криту. Ову бих подграну хаплогрупе Ј2а везао првенствено за Минојску цивилизацију.

Такође, овдје су људи израчунали да је најстарији познати предак Пјешиваца, Богдан Потолић, рођен око 1430. године, а што је прије доласка Турака на ове просторе, конкретно, пад данашње Црне Горе означен је силаском Ђурђа Црнојевића са престола 1496. године.

Даље, дио Цуца који је позитиван на Ј2а М92 су сродни Пјешивцима, и рекао би да се вријеме кад је живио заједнички предак Цуца и Пјешиваца помјера у 14., па и у 13. вијек.

Да ли копненим путем (могуће у познатим сеобама с почетка 13. вијека) или поморским (Радул је помињао Корчулу као главну раскрсницу за грчке колонисте у Јадранском мору), заједнички предак наших Цуца и Пјешиваца није дефинитивно дошао с Турцима, нити је настао усљед права прве брачне ноћи, а што лично мислим да је пренадувана прича.

Искрено, мислим да би ово требала бити једна од "пожељнијих" хаплогрупа, поготово за оне који воле медитеранске античке цивилизације. Ево ја ћу рећи да је мени, након моје Динарик Југ, ово била друга најпожељнија хаплогрупа.

Рекао бих још и ово: нема генетског поријекла којег Срби треба да се стиде. У свом блогу који сам написао http://srdjanmazalica.blogspot.ba/2017/03/blog-post.html издвојио сам 26 различитих подграна различитих хаплогрупа заступљених код Срба, и мислим да можемо бити поносни на ту разноликост. То је показатељ да је средњевјековна Србија некад била моћна држава, која је од једне племенски организоване насеобине, постала велика царевина, рекао бих и засебна цивилизација.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #64 послато: Април 05, 2017, 11:30:34 пре подне »
Рекао бих још и ово: нема генетског поријекла којег Срби треба да се стиде.
Мени је мало та прича о пожељним и непожељним хаплогрупама нејасна. Како можеш да се стидиш или да се поносиш нечим на шта апсолутно немаш никакав утицај. Која сам хаплогрупа, колико сам висок и слично, то су ствари на које не могу да утичем, просто то је тако и крај.
Можеш да се поносиш или да се стидиш нечега на шта имаш утицај.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #65 послато: Април 05, 2017, 11:59:59 пре подне »
Док је Ј1 семитско-арапски маркер који је врло егзотичан за Балкан.
Ј2а је анадолски маркер и да си испао Ј2а вероватно би мислио да је неки твој предак резултат "права прве брачне ноћи" односно да га је направио Турчин (Анадолац).
R1a-Z93 је најзаступљенији код туранских народа, па да си случајно испао то, закључак би био да ти је пра-предак био неки  Азијат рецимо Авар, прото-Бугарин, Куман, Татар, Огуз или Хазар.
Q је такође азијски маркер и потенцијални доносиоци у Европу су исто туранско-монголски народи као и у случају R1a-Z93.

Ј1 није само семитско-арапски маркер, штавише претпоставља се да семитски језици нису настали у окриљу ове хаплогрупе, већ Е-М123; то што је данас она најраспрострањенија код Арапа и Јевреја је друга ствар. Једина Ј1 грана која се са сигурношћу може везати за арабљанске миграције и освајања након Мухамедове смрти је FGC12. Ј1 PF7263 која је распрострањена код наших родова из Крајине (Синобади) и Херцеговине нема никакве везе са Арапима, већ је у Европу (и на Балкан) дошла или током праисторије или најкасније у време Рима. Слична прича је и са Ј1 Z1828, које има нпр. код мађарских Секеља, а изгледа да може да се веже за сарматско-аланска племена. Што се тиче Ј2а M92 коју ти "предаде" Турцима-Анадолцима, Сергиус је већ написао. Управо Z93 може да означи турско-отоманско порекло (јер је нпр. османлијска династија највероватније била ове хаплогрупе), али и не мора, већ може да се веже за Алане, Сармате, Ските или неке од народа које си већ горе побројао. Са друге стране, Q1b нпр. није тако јасан маркер степских туркијских народа (као што је то Q1a) већ може да се веже и са Феничанима или Јеврејима, који су на ове просторе могли доћи од праисторије преко антике па надаље.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #66 послато: Април 05, 2017, 02:16:51 поподне »
Мислим да смо давно доказали да је теорија о турском оплођавању српских жена тотална будалаштина бошњачких шовиниста. Једини балкански народ који је у знатнијој мјери близак туркофоним Анадолцима су Грци, али ни тамо то није посљедица "прве брачне ноћи", већ чињенице да је код Грка скоро без изузетка исламизација долазила у пакету са туркификацијом (јер су били дирекни сусједи те популације, слично као што су Срби на Косову исламизацијом уједно постајали и Албанци), а осим тога, цијели исток Анадолије је био грчки прије доласка Османлија. И на крају, она размјена становништва, гдје је много хришћана негрчког поријекла по вјерској линији завршило у Грчкој.

Турака ван централне Азије у генетском смислу скоро уопште нема. Становништво данашње Турске је мјешавина Грка, Јермена, Курда, Иранаца, старих индоевропских Анадолаца и разних семитских народа.

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #67 послато: Април 05, 2017, 02:17:21 поподне »
Нема потребе да се тема брише или закључава, довољно је обрисати поруке које нису у складу са правилима форума, у овом случају твоје.
Сам назив ове теме ,као и изгласавање нај пожељније хапло групе сматрам да није у складу са овим форумом..... зашто би једна  хапло група била пожељнија,или не пожељнија?конкретно у Србији.Нико од нас није крив зато што носи одређену хаплогрупу, хаплогрупе су последица наслеђа,  хаплогрупу носимо по оцу.....па где су хапло групе по женској линији?Шта хоћеш да кажеш да твој геном чини само једна хаплогрупа? Севлад ти  по начину писања имаш фашистички приступ, без обзира на то што тврдиш да то није тачно.Ја ретко пишем на форуму, јер сматрам да нисам компетентан као неки од вас којима је геналогија, и антропологија струка, али овог пута морао сам реаговати.Конкретно ја сам Ј2а-Л70,и поносан сам на своју хаплогрупу,и мислим да сам једини са овом типом ове групе на овом форуму...мислим да својим излагањем вређаш такође и све Пјешивце,Кривошије,Орловиће...непожељне поменуте хаплогрупе....који вековима живимо на овим просторима
ПС.
 У опште се не сматрам мањим србином од тебе, с обзиром да ми је деда погинуо на сремском фронту као добровољац,отац бранио боје ове државе као репрензентативац,као и ја који сам се борио и у спорту као и у рату за ову земљу.И мислим да би администратори требали да реагују....

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #68 послато: Април 05, 2017, 02:49:01 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #69 послато: Април 05, 2017, 02:58:55 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Тако некако. Тема јесте проблематична и релативно бесмислена (с обзиром да је то нешто што се не бира), али и Свевлад је лик који се качи само за овакве ствари, ништа паметно што би се рекло.

То је синдром оног Пантелије, само мало блажа верзија. :) По мени постоје две могућности, или одмах сећи у корену овакве ликове/теме, или пустити да се синдром рашири и онда уживати у представи. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #70 послато: Април 05, 2017, 03:10:47 поподне »
Сам наслов је проблематичан, а не коментари Свевлада. Не знам у чему је проблем да Свевлад пише које му се хаплогрупе свиђају, а које не свиђају, кад сам наслов то тражи.

Наслов можда није баш најсрећније сачињен. Поента ове теме је била да људи отворе душу и кажу, искрено, коју су хаплогрупу потајно желели пре тестирања (без обзира колико је то било реално или нереално). Нећемо се лагати, сви смо ми имали неке фаворите које смо потајно прижељкивали без обзира на неке већ претходно тестиране племенске даље и ближе рођаке. Треба бити објективан и признати. Ја сам то урадио (и још неки) у коментарима на овој теми. Није то ништа страшно. Људи смо, имамо права да маштамо и склапамо хипотетичке сценарије.  ;)

Свевладово писање нећу да коментаришем.  ::)
« Последња измена: Април 05, 2017, 03:13:43 поподне Sergio »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #71 послато: Април 05, 2017, 03:30:01 поподне »
Ја сам одавно тврдио са већина Срба потиче од неких староседелаца Влаха и сматрао сам да нисам словенског порекла...никад се нисам ложио на ту словенску причу. На то су у великој мери утицали Кричи, за које се одувек знало да нису словени, а врло сам везан за њих. Веровали или не, нисам никако хтео да будем Р1а или Р1б. Симпатисао сам И2а, али нисам баш прижељкивао (оно је била спрдња на затвореном делу), већ сам прижељкивао неку ретку групу, по могућности још увек неоткривену. Било ми је битно да нађем траг сродна презимена и склопим коцкице о миграцијама. На крају крајева, сви потичемо од неког из Африке.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #72 послато: Април 05, 2017, 03:36:22 поподне »
Наслов можда није баш најсрећније сачињен. Поента ове теме је била да људи отворе душу и кажу, искрено, коју су хаплогрупу потајно желели пре тестирања (без обзира колико је то било реално или нереално). Нећемо се лагати, сви смо ми имали неке фаворите које смо потајно прижељкивали без обзира на неке већ претходно тестиране племенске даље и ближе рођаке.

Слажем се. Можда је боље рећи: Шта сте очекивали од днк резултата.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #73 послато: Април 05, 2017, 05:02:26 поподне »
Рекао сам вам да је тема безвезе, да ће бити вербалних сукоба и пријетњи од стране администратора. Превише је острашћених ликова, који ће и из знања, а и незнања омаловажити припаднике не словенских хапллогрупа. А баш смо фино почели да се сви осјећамо Србима, различитог прапоријекла.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #74 послато: Април 05, 2017, 09:39:01 поподне »
Ја сам пре тестирања гајио наду да будем Р1а (то сам и добио), наду сам гајио зато волим све Словене и словенске народе а тиме и Србе као културне наследнике без обзира што Р1а није најдоминантнија група. Али наравно не бих се бунио ни да сам имао неку од тих балканских староседелачких група, јер то указује на мало несвакидашњу страну историје и порекла са становишта познате историје.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #75 послато: Април 05, 2017, 11:14:53 поподне »
Тема је сасвим у реду. Битно је само да се учесници понашају зрело и пристојно.

Мени је драго да је тема покренута, јер како овде код нас, тако и на страним форумима увек се сви праве "политички коректни" ако тако могу да кажем. Свима је као свеједно, сви као подједнако уважавају све ХГ и тако даље. И мене је увек занимало како људи реагују на резултате, шта су очекивали, шта нису желели да добију...

Чим смо се тестирали значи да нас ова тема занима, претпостављам да сви ви овде волите историју, а онда сигурно имате своје фаворите међу древним народима, међу појединцима, па тако и међу ХГ. Истраживање генетике нам је свима нека врста хобија, а какав је то хоби ако се не унесеш (макар мало) емотивно у њега? :)

Волим да будем отворен и да кажем како јесте. Не би ми било драго да сам, рецимо, сазнао да сам Ромског порекла, а волео бих да сам "убо" неку чисто словенску или викиншку групу... Глупо је правити се да ти је свеједно. То што сам потомак (Е в13) старих балканских народа је исто супер, само мало "смара" што се иста ХГ доводи у везу са Албанцима и Африком, али нити сам Албанац, још мање Африканац.

Одрасли смо људи. Изнео сам како су текла моја размишљања пре тестирања и реакција након добијања резултата. Међутим, није то била ко зна како емотивна реакција... Нити имам времена, нити потребе да се секирам око таквих ствари. Или се мало обрадујеш резултату или се мало смориш и тераш даље.

Надам се да ће се дискусија наставити у цивилизованом тону, јер заиста нема потребе за детињаријама и препуцавањима.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #76 послато: Април 06, 2017, 12:05:46 пре подне »
Генетичка генеалогија такође помаже да научимо поштовати људе свих нација и схватити да смо сви ми измијешани (само на различите начине), те да сви ми имамо једног заједничког мушког и једног заједничког женског претка (и по еволуцији и по креационизму, уз неке различице :D). То је поента. Да схватимо да су нације више културолошке, језичке и идентитетске категорије него генетске.
Стога Јово Капичић, Дадо Пршо и Дражен Петровић нису Срби, јер су сами одлучили да то не буду, иако им очеви јесу Срби. С друге стране, Нађа Хигл, Фрањо Вања Удовичић и Теодор фон Бург су Срби, јер су се сами опредијелили за тај идентитет, иако им очеви нису Срби.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #77 послато: Април 06, 2017, 09:35:43 поподне »
Богоми нам се на табели овај R1a помамио, ево скоро па стижу динарик... А и Н1а добро стоји, има већ неколико љубитеља ове ХГ  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #78 послато: Април 06, 2017, 09:52:54 поподне »
Богоми нам се на табели овај R1a помамио, ево скоро па стижу динарик... А и Н1а добро стоји, има већ неколико љубитеља ове ХГ  ;D

Е1b неочекивано сустигла I1. (6:5)

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Најпожељније хаплогрупе код Срба - анкета
« Одговор #79 послато: Април 06, 2017, 10:06:20 поподне »
По окончању гласања треба да организујемо размену хаплогрупа, па нека свако узме коју воли  ;D