Доколица > Забава

Рок и поп музика

<< < (110/110)

Nebo:
Мало правог доброг рока за почетак пролећа - Oasis:

https://www.youtube.com/v/Rl5DRpBqs4Q
Hey now!

https://www.youtube.com/v/6qTPl5Do8mQ
Live forever

https://www.youtube.com/v/YZG7z4FOn0g
Don't look back in anger

Nebo:
Браћа Галахер (Gallagher) - Ноел (Noel) и Лиам (Liam) су окосница легедарног брит-поп бенда Оејзис (Oasis), једног од најзначајнијих бендова 1990-их. Име млађег брата Лиама се код нас често погрешно изговара као Лајам.

Галахери су из Манчестера, али су пореклом Ирци.

Клан Галахер је огранак старијег ирског клана О'Нил (ирски Uí Néill, касније англицизирано у O’Neill), који потиче од легендарског ирског краља Ниала (Niall) кога су прозвали Noígíallach, што значи - „онај који држи девет талаца“. Ниал је, највероватније, живео у 5. веку. Један његов потомак био је краљ Калах (Cellach) који је живео у 7. веку, а његов потомак из 9. века Галхобар (Gallchobar) по коме су потомци у 10. веку прозвани клан Галхобар (Ó Gallchobhair). Име у основи има староисрску реч gall, што значи - странац, што можда указује на страно порекло, премда родословље овог клана корене везује за староирску краљевску кућу.

Презиме је током векова еволуирало у разне облике: O'Gallagher, Gallacher, Gallager, Gallaher, Gallocher, Galliher, Gollaher, Gollihar and Gallahue, а најчешћи је Gallagher. Изговара се Галахер, мада у неким крајевима Ирске и као – Галагер. Њихова матица је област Донегал (Donegal) на крајњем северу Ирске (данас у саставу Уједињеног Краљевства, у оквиру Северне Ирске илити Алстера).

По мрежи сам нашао мноштво резултата тестираних Галахера из Ирске, УК, САД, итд, и огрoмна већина носи хаплогрупу R1b M269, што је и за очекивати, с обзиром на високу заступљеност ове генетике међу Ирцима.

https://en.wikipedia.org/wiki/Oasis_(band)

Wikipedia
https://www.behindthename.com
http://www.gallagherclan.org
https://www.familytreedna.com/public/Gallagher?iframe=yresults

МиланО:
Гледао сам их давно на зајечарској гитаријади... Бенд са много потенцијала, нажалост недовољно искоришћеног. Овај верзија њиховог највећег хита урађена је 2014. као покушај повратка, али је прошла некако незапажено. Тотално незаслужено, јер је и продукцијски и визуелно "Каризма" у овом споту направила искорак. Уживајте...


https://youtube.com/v/GKvGivNOzqI?si=i2h1h_J6wX63UIFc

Nebo:
Ових дана је једна значајна годишњица у историји рокенрола – 50 година настанка панк-рок бенда The Ramones о којима је раније писано.

Оставили су значајан траг у музици, нарочито утицајем на многе касније бендове и музичке правце.

Иначе, сам термин punk-rock за музички правац може се везати управо за њих. Иако при помену панка већина људи најпре помисли на Sex Pistols или The Clash, они су настали годину, односно две године касније, а према наводима чланова The Clash, управо су им The Ramones били музичка инспирација.

Иако је термин Punk употребљаван и неколико година пре Рамонса за одређене музичаре, као музичи правац панк-рок се везује управо за начин свирке који су први практиковали Рамонси.

Иначе, енглеска реч „punk“ у традиционалном језику значи отприлике нешто као наша – балавац, жутокљунац, клинац, у данашњем жаргону би се могла превести као пропалица, пробисвет, а можда би јој у нашем савременом речнику највише одговарала реч – уличар (што су Рамонси, у неку руку, и били – момци који су „ћошкарили“ и „блејали“ по њујоршком кварту Квинс).

На жалост, ни један од првобитних чланова бенда (одавно) више није жив да обележи пола столећа оснивања бенда.

ДушанВучко:
Овде је мој отац, десно горе (надимак "Чилко"), као средњошколац, лево је његов кум Јаношевић Жика, у средини су браћа Ађани (иначе у попису Медвеђе из 1863, сви су у истој улици били и тада, као и у време дружења, комшије...ишло је 222. Јаношевић, 223,224,225 Вучковић, па једна кућа, па Ађани 227.) Нема звучних записа, али има слика


Прилично урбана прича за једно село, али су били у токовима, слушао се радио Луксембург (мој отац је у време оснивања групе имао 14 година, остали су имали по 20, 21)

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију