Аутор Тема: Државна знамења Републике Србије  (Прочитано 27582 пута)

mladjo

  • Гост
Државна знамења Републике Србије
« послато: Април 21, 2013, 04:39:28 поподне »
Државна знамења Републике Србије, по хералдичким принципима српске хералдичке школе.
Аутор: проф. Љубодраг Грујић



проф. Љубодраг Грујић


Мали Грб:



Велики Грб:



Државна застава:



Народна застава:



Стандарта Предсједника Републике:



Стандарта Предсједника Народне Скупштине:



Химна:
Боже правде, ти што спасе
од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе
и од сад нам буди спас.

Моћном руком води, брани
будућности српске брод,
Боже спаси, Боже храни,
српске земље, српски род!

Сложи српску браћу драгу
на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу
а најјачи српству град.

Нек на српској блиста грани
братске слоге златан плод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Нек на српско ведро чело
твог не падне гнева гром
Благослови Србу село
поље, њиву, град и дом!

Кад наступе борбе дани
к' победи му води ход
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Из мрачнога сину гроба
српске славе нови сјај
настало је ново доба
Нову срећу, Боже дај!

Отаџбину српску брани
пет вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани
моли ти се српски род!
« Последња измена: Новембар 13, 2016, 04:16:28 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #1 послато: Новембар 13, 2016, 11:36:27 пре подне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #2 послато: Новембар 13, 2016, 01:51:24 поподне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:


Грујићева верзија је много боља, а поготово кад грб стоји на застави - код старије верзије било је много детаља (попут перја на орлу) који нису могли доћи до изражаја; код нове с тим нема проблема. Такође, и саме главе орла су ми много боље код Грујићеве верзије. Све у свему, свиђа ми се Грујићев стил; кад бих ја био професионални хералдичар (за сад сам само аматер  :) ), радио бих све исто као Грујић.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #3 послато: Новембар 13, 2016, 01:59:26 поподне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

Sergio, много питаш. ;D

Оба емблазона имају своје добре и лоше стране. Нови емблазон ценим да је бољи јер је јаснији у сваком погледу. А и хералдички је мало доведен у ред, за разлику од емблазона коришћеног од 2006-2010.

Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #4 послато: Новембар 13, 2016, 03:58:50 поподне »
Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)

Имао сам прилику да разменим пар реченица са њим преко е-mail-а и његове facebook странице. Види се да је паметан и образован човек. Држи хералдику у малом прсту и зна све из ове области.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #5 послато: Новембар 16, 2016, 07:27:18 поподне »
Из угла хералдике, грб се није мењао јер је блазон остао исти, али из угла вексилологије, застава је ипак мењана 2010. године.

Слика:


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #6 послато: Новембар 16, 2016, 07:48:57 поподне »
Кад смо код знамења, ево како је прошла застава Србије јуче у Украјини:

http://www.politika.rs/scc/clanak/367946/Sport/Navijaci-Ukrajine-zapalili-zastavu-Srbije-u-Harkovu

Не морамо много да се питамо чије је ово дело, све је јасно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #7 послато: Новембар 16, 2016, 07:55:55 поподне »
Застава Србије из 1835. године, према Сретењском уставу:



Занимљив распоред боја  ;D
Трагикомично у контексту каснијих историјских догађаја, па до данас...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #8 послато: Новембар 16, 2016, 08:01:42 поподне »
Као потпуни лаик за хералдику, имам једно питање. Главне замерке на грб и заставу Р. Србије су то да овакав грб и застава означавају монархију-краљевину, а не републику. Наиме, каже се да круна може постојати, ако добро преносим, у грбу и застави неке земље која није монархија, али само у оквиру штита или она, опет се лаички изражавам, "од цигли" "зидана". А овако, као код нас - означава монархију. Да ли је ово истина? При чему, и  да означава монархију, немам ништа против  :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #9 послато: Новембар 16, 2016, 09:58:19 поподне »
Застава Србије из 1835. године, према Сретењском уставу:

Занимљив распоред боја  ;D
Трагикомично у контексту каснијих историјских догађаја, па до данас...

Занимљив, Небо, и старији од заставе из суседства читавих 13 година. ;D

Али у Стамбулу и Петрограду ова изгледаше исувише револуционарно и француски, па је кнез Милош морао нову мустру да подастре и битне факторе да подмаже, како бисмо изборили црвено-плаво-белу тробојку.

Иначе, за оне који не знају, ова застава коју Небо постави, пратила је доминантност боја на српском грбу, а тамо доминираше црвени штит, сребрен часни крст, и челикасто-угасита оцила. И тако је настала прва српска модерна државна застава, али која из наведених разлога, не прође боље него и сам Сретењски устав.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #10 послато: Новембар 16, 2016, 11:27:24 поподне »
Као потпуни лаик за хералдику, имам једно питање. Главне замерке на грб и заставу Р. Србије су то да овакав грб и застава означавају монархију-краљевину, а не републику. Наиме, каже се да круна може постојати, ако добро преносим, у грбу и застави неке земље која није монархија, али само у оквиру штита или она, опет се лаички изражавам, "од цигли" "зидана". А овако, као код нас - означава монархију. Да ли је ово истина? При чему, и  да означава монархију, немам ништа против  :D

Укратко, не, јер је круна симбол суверенитета.

Круне на грбу имају многе републике: Мађарска, Грузија, Црна Гора, Бугарска, итд.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #11 послато: Новембар 17, 2016, 12:28:25 пре подне »
Укратко, не, јер је круна симбол суверенитета.

Круне на грбу имају многе републике: Мађарска, Грузија, Црна Гора, Бугарска, итд.  :)

Тачно. У дашањој Европи, кад се погледа неко реално стање, рецимо тамо из 1878. године, постоји још 11 од тадашњих 22 монархије. Дакле, и даље у најмању руку половина старих европских земаља баштини ову врсту облика владавине, а и тамо где је монархије нестало, то су углавном оне земље које су биле под директним утицајем социјалистичког наслеђа из прошлог века.

Хералдика као дисциплина израсла је у монархијском свету, и као систем била изграђена по узору на хијерархију која влада у таквим системима, почевши од обичног грађанина до највиших чинилаца, попут краља или цара. У том смислу настао је и систем круна, које су надвисивале грбове носилаца одређених владарских достојанстава.

Србија је као модерна држава имала грбове са кнежевском и краљевском круном. Носилац тог грба био је суверен, кнез, касније краљ. Када је нестала монархија, и када се изашло, макар привидно, из социјалистичког доба, Србија је вратила симболе из 1882. године, с тим да суверен више није краљ, него Република Србија.

Круна у грбу република није никаква новост, па чак ни за конзервативну Европу, над својим грбовима имале су их вековима Млетачка Република, Дубровачка Република, Република Ђенова... једино Француска, кад год је била република уклањала је круну, али традиције француске републике ипак су дошле од преко океана и нису типично европско наследство.

Ова карта доста сликовито говори у прилог овде написаног. ;)




Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #12 послато: Новембар 17, 2016, 05:00:09 пре подне »
Српски двоглави орао има приказане главе изнад крила. Постојећа верзија је стилизовани германски орао, који је подваљен Новаковићу 1882. године.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #13 послато: Новембар 17, 2016, 08:50:52 пре подне »
Што се тиче плаво-бело-црвене тробојке, многи мисле да је она настала после 1918. године, али то није тачно. Ова застава је први пут предложена на Свеславенском конгресу у Прагу 1848. године. Када је стварана држава јужних Словена та тробојка је искоришћена управо због панславенске симболике коју носи.
Слика:



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #14 послато: Новембар 17, 2016, 09:40:03 пре подне »
Што се тиче плаво-бело-црвене тробојке, многи мисле да је она настала после 1918. године, али то није тачно. Ова застава је први пут предложена на Свеславенском конгресу у Прагу 1848. године. Када је стварана држава јужних Словена та тробојка је искоришћена управо због панславенске симболике коју носи.

Тачно уз мале допуне!

Прва знамења модерне Србије (грб и застава), установљена су 1835. године (Сретењски устав). Застава је француска тробојка, са водоравним бојама црвено, бијело и плаво. Пошто су велике силе мијењале овај Устав, тако се мијењали и заставу, да не подсјећа на француску, те од 1839. године Срби имају заставу црвено, плаво и бијело. Она је постала свих тадашњих југословенских народа, а и већине словенских.

На поменутом конгресу у Прагу средином 1848. године,  закључено је да се српска застава узме за основу, али се поредак боја може мијењати. Руси (иза 1867.) Словаци и Словенци су окренули српске боје.

Претпоставља се да је хрватска застава настала вјероватно случајно, јер је након 1848. године хрватско национално вођство вјеровало да ће српска застава бити у старом поредку(црвено, бијело и плаво). Заправо су хтјели да један народ (илирски) има и једну заставу.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #15 послато: Новембар 17, 2016, 11:50:11 пре подне »
Да будем искрен, мени се више свиђа плаво-бело-црвена тробојка од црвено-плаво-беле, али не зато што сам неки прикривени југо-носталгичар, већ зато што ми се више свиђа тај распоред боја. :P

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #16 послато: Новембар 17, 2016, 12:20:50 поподне »
Незванична застава Краљевине Југославије. Званича застава је била обична плаво-бело-црвена тробојка (без грба).
Слика:


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #17 послато: Новембар 17, 2016, 12:54:04 поподне »
Свети Сава барјак кити у три лепе боје - песма

https://www.youtube.com/v/EHTcB23ALbI


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #18 послато: Новембар 17, 2016, 01:28:33 поподне »
Застава је француска тробојка, са водоравним бојама црвено, бијело и плаво.

Само поређења ради, а иначе рекосмо како је настала прва застава Србије, чак у неким изворима због оног нетипочног израза челикасто-угасита, трећа боја је молована црном (или чак смеђом бојом).

Претпоставља се да је хрватска застава настала вјероватно случајно, јер је након 1848. године хрватско национално вођство вјеровало да ће српска застава бити у старом поредку(црвено, бијело и плаво). Заправо су хтјели да један народ (илирски) има и једну заставу.

Настала је спајањем застава Краљевине Хрватске и Краљевине Славоније, које су такође пратиле своје грбове као и застава Србије, хрватска застава је била црвено-бела, а славонска плаво-бела.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #19 послато: Новембар 17, 2016, 06:00:27 поподне »
Убацимо и грб Кнежевине Србије, како би се јасно уочила "еволуција" грба наше државе.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #20 послато: Новембар 17, 2016, 06:02:11 поподне »
Незванична застава Краљевине Југославије. Званича застава је била обична плаво-бело-црвена тробојка (без грба).
Слика:



Само да додам да мислим да је ово била поморска застава Краљевине Југославије. Нисам баш сигуран, али мислим да је коришћена у ту сврху.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #21 послато: Новембар 17, 2016, 06:24:36 поподне »
Тек сам сад открио да су ове године и Румуни додали круну свом орлу, и то Гвоздену Куну Румуније (изливену 1881. године од топа који је румунска војска заробила од Турака 1878. године (позната прича, зар не  ;D )).
Дакле, можемо слободно и Румунију додати оном списку, и обојити Румунију у наранџасто на оној карти.  :D

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #22 послато: Новембар 17, 2016, 10:27:54 поподне »
Не треба заборавити ни Милошев грб са турским турбаном уместо круне. Чак је на свој печат стављао и фиктивни грб Турске Царевине, уводећи тако хералдику и у саму Турску, којој је то наравно било страно.

Али да није био такав, ко зна каква лева знамења бисмо на крају имали... овако, добили смо једина достојна имена васкрсле Србије, часни крст са четири огњила. Лично сам дубоко уверен да иза тога симбола, заиста стоји нека митска сила, која постоји изван сваког времена и људског утицаја.

Не заборавимо да се можда још од времена пада Босне под Турке, некако држало да ће ослобођење свих Јужних Словена од Турака започети баш на том простору, да би појавом илирске хералдике то и симболички било посвуда истицано, и практично док није плануло у Смедеревском пашалуку, погледало се у магичне симболе илирске Босанске Краљевине... Међутим, турска кола ће кренути низа страну у суседној Србији, у хералдичком смислу јединој илирској земљи чији је централни симбол био Часни Крст.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #23 послато: Новембар 18, 2016, 09:50:59 поподне »
Само да додам да мислим да је ово била поморска застава Краљевине Југославије. Нисам баш сигуран, али мислим да је коришћена у ту сврху.

Врло могуће.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #24 послато: Новембар 24, 2016, 12:02:29 поподне »
Шта стварно значи крст са оцилима на грбу Србије, говори се у овом прилогу. Али, пошто овај текст спада у домен схватања старе школе историје Срба, не желим да поново изазовем некакав "раскол" на форуму, за шта су ме и пре неоправдано оптуживали неки чланови кад је било речи о прапостојбини Срба. Једноставно, наишао сам на овај прилог и желим да га поделим са свима.

https://temasrbija.wordpress.com/2015/08/22/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D1%98%D0%BE%D1%88-%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%83-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D1%83-%D1%88%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE/


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #25 послато: Новембар 24, 2016, 10:10:32 поподне »
Шта стварно значи крст са оцилима на грбу Србије, говори се у овом прилогу. Али, пошто овај текст спада у домен схватања старе школе историје Срба, не желим да поново изазовем некакав "раскол" на форуму, за шта су ме и пре неоправдано оптуживали неки чланови кад је било речи о прапостојбини Срба. Једноставно, наишао сам на овај прилог и желим да га поделим са свима.

https://temasrbija.wordpress.com/2015/08/22/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D1%98%D0%BE%D1%88-%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%83-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D1%83-%D1%88%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE/

У начелу, овде се не може упутити другачији коментар него на било које тумачење српског грба, јер ту је ствар врло јасна. Ми о том грбу заправо и даље не знамо скоро ништа. Порекло "крста са оцилима", датирати се може вероватно још у време антике, симболика ни тадашњег ни каснијег корошћења овог симбола је мистерија. Ми чак са сигурношћу не знамо ни да ли су то оцила (мада, званично, у данашњем блазону грба Републике Србије стоји да јесу, али шта је приказано у Охмичевићевом грбовнику, ми заправо не знамо).

Све је ово само домишљање, у овом случају и не баш импресивно, али то се не може рећи ни за подухвате много озбиљнијих људи који се бавише овом темом. Ипак, треба остати на земљи, и свет покушати сагледавати из угла човека Средњег века, или ако говоримо о античком симболу, онда човека тог времена.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #26 послато: Новембар 25, 2016, 09:36:38 поподне »
Овај предлог није био лош.  :)
Хипотетична реконструкција Новаковићевог првобитног предлога грба Краљевине Србије - А. Палавестра.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #27 послато: Новембар 25, 2016, 09:43:30 поподне »
Овај предлог није био лош.  :)
Хипотетична реконструкција Новаковићевог првобитног предлога грба Краљевине Србије - А. Палавестра.
Слика:


Обреновићки уроборос.  :D
Овај грб никад не би преживео промену династије 1903.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #28 послато: Новембар 25, 2016, 09:49:42 поподне »
Обреновићки уроборос.  :D
Овај грб никад не би преживео промену династије 1903.

Вероватно би тај део избацили.   :D Већина осталих симбола је универзална. Мада, превелика је "гужва" на овој верзији.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1311
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #29 послато: Новембар 25, 2016, 10:56:16 поподне »
У начелу, овде се не може упутити другачији коментар него на било које тумачење српског грба, јер ту је ствар врло јасна. Ми о том грбу заправо и даље не знамо скоро ништа. Порекло "крста са оцилима", датирати се може вероватно још у време антике, симболика ни тадашњег ни каснијег корошћења овог симбола је мистерија. Ми чак са сигурношћу не знамо ни да ли су то оцила (мада, званично, у данашњем блазону грба Републике Србије стоји да јесу, али шта је приказано у Охмичевићевом грбовнику, ми заправо не знамо).

Све је ово само домишљање, у овом случају и не баш импресивно, али то се не може рећи ни за подухвате много озбиљнијих људи који се бавише овом темом. Ипак, треба остати на земљи, и свет покушати сагледавати из угла човека Средњег века, или ако говоримо о античком симболу, онда човека тог времена.

Оцила би осим познатог византиiског акронима В В В В - девизе царева Палеолога ,"Цар Царева Царуiе над Царевима" имала значење за -месец.

Цитат
Nachgewiesen ist der Begriff Feuerstahl in der Heraldik aber auch als Bezeichnung für den Mond.
https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerstahl_(Heraldik)

Занимљиво да су цареви Максимилиан и Фердинанд посредно преко свог бургундског наслеђа (ред Златног Руна, - и краљ Милан је био члан) користили оцила и кремен-камен као свој лични амблем.
http://www.riha-journal.org/articles/2010/holzschuh-hofer-feuereisen-im-dienst-politischer-propaganda
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1311
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #30 послато: Новембар 25, 2016, 11:05:16 поподне »


Приказ мотива оцила у Инсбруку под аркадама куће из 15.века.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #31 послато: Новембар 26, 2016, 12:03:27 поподне »
Оцила би осим познатог византиiског акронима В В В В - девизе царева Палеолога ,"Цар Царева Царуiе над Царевима" имала значење за -месец.
https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerstahl_(Heraldik)

Занимљиво да су цареви Максимилиан и Фердинанд посредно преко свог бургундског наслеђа (ред Златног Руна, - и краљ Милан је био члан) користили оцила и кремен-камен као свој лични амблем.
http://www.riha-journal.org/articles/2010/holzschuh-hofer-feuereisen-im-dienst-politischer-propaganda

Не знам Сол да ли си некад приметио примере горгета представљене графички идентичнима оцилима на српском грбу? Погледај рецимо на овој картуши? Доста оваквих егзотичних примера приказано је графички у књизи Знамења богова и владара, аутора Петра Радичевића, па кад стигнем могу поставити неке од тих графика и овде.

Тема "оцила" и "крста са оцилима" је непресушна, море је примера, често и не баш сличних, а корене не знамо ни данас.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #32 послато: Новембар 26, 2016, 12:35:38 поподне »
Узгред, нађох неку као Оспрејеву представу Косовског боја, нисам је видео до сада (иако сам целу ту колекцију у вези хералдике прегледао од корица до корица), а на њој су оцила приказана као месеци.



Аутор је изгледа Marek Szyszko, а видим да је Косовску битку цртао и Giuseppe Rava, али то сад није тема. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #33 послато: Новембар 26, 2016, 12:46:26 поподне »
Узгред, нађох неку као Оспрејеву представу Косовског боја, нисам је видео до сада (иако сам целу ту колекцију у вези хералдике прегледао од корица до корица), а на њој су оцила приказана као месеци.



Аутор је изгледа Marek Szyszko, а видим да је Косовску битку цртао и Giuseppe Rava, али то сад није тема. :)

Рекло би се да су Турци пре изгледали овако, него онако како их у нашим филмовима видимо, са неким ланеним кошуљицама и турбанчићима. :)

Бане Керац је илустровао неке детаље из битке

Први удар српске коњице


Наводни слом Влатка Вуковића на левом крилу и повлачење преко Лаба

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #34 послато: Новембар 26, 2016, 01:03:33 поподне »
Рекло би се да су Турци пре изгледали овако, него онако како их у нашим филмовима видимо, са неким ланеним кошуљицама и турбанчићима. :)

Бане Керац је илустровао неке детаље из битке

Читајући мало на ту тему, закључио сам да су ово доста верне реконструкције, мада је питање око хералдике да ли је било баш тако. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #36 послато: Новембар 28, 2016, 12:25:29 поподне »
Изгледа да је војска задржала стари емблазон (2006).
Ова верзија грба и даље стоји на њиховом званичном сајту:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #37 послато: Новембар 28, 2016, 10:56:35 поподне »
Изгледа да је војска задржала стари емблазон (2006).
Ова верзија грба и даље стоји на њиховом званичном сајту:

Радише Груја, или неко са Грујиним емблазоном, тај грб Војске Србије, али не изгледаше баш успешно. Уосталом, као ни грб престолонаследника, где су главе орла једноставно сабијене (resize-оване) да би стале круне, које су истим процесом умањене, па се виде као мутне крунице, због богатства детаља главне круне. Једном речју, импровизација. :P



mladjo

  • Гост
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #38 послато: Новембар 28, 2016, 11:08:54 поподне »
Радише Груја, или неко са Грујиним емблазоном, тај грб Војске Србије, али не изгледаше баш успешно. Уосталом, као ни грб престолонаследника, где су главе орла једноставно сабијене (resize-оване) да би стале круне, које су истим процесом умањене, па се виде као мутне крунице, због богатства детаља главне круне. Једном речју, импровизација. :P


Мислиш на ово?

« Последња измена: Новембар 28, 2016, 11:10:44 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #39 послато: Новембар 28, 2016, 11:32:02 поподне »
Може се рећи да је такође нејасно како изгледа амблем нашег фудбалског савеза. :) Која верзија од ове две је званична?
Слика:


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #40 послато: Новембар 28, 2016, 11:35:00 поподне »
Олимпијски комитет има лепо обележје.  :)
Слика:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #41 послато: Новембар 29, 2016, 11:07:27 пре подне »
Мислиш на ово?


На то Млађо, на то! :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #42 послато: Новембар 30, 2016, 07:04:31 поподне »
Застава речне флотиле копнене војске.
Слика:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #43 послато: Новембар 30, 2016, 07:56:24 поподне »
Sergio, гледај да смањиш слике на величине ~600×800, да стану у екран. ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #44 послато: Новембар 30, 2016, 09:16:24 поподне »
Sergio, гледај да смањиш слике на величине ~600×800, да стану у екран. ;D

До сада нисам ни обраћао пажњу на величину слика, већ сам их само постављао. Припазићу у будуће.  ;)


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #45 послато: Децембар 19, 2016, 05:17:22 поподне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #46 послато: Јануар 19, 2017, 04:32:31 поподне »
Ретко правилно истакнуте заставе у Србији, као и ретко коришћена српска народна застава (она без грба), овако би требало свуда да стоје заставе.



Код нас је пак случај да се застава може најчешће наћи у било ком другом положају остим оном исправном и оном који не вређа достојанство земље или народа које представља.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #47 послато: Јануар 21, 2017, 10:22:56 поподне »
Код нас је пак случај да се застава може најчешће наћи у било ком другом положају остим оном исправном и оном који не вређа достојанство земље или народа које представља.

Ево како то изгледа испред зграде општине у мом граду.   ::)
Слике:



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #48 послато: Јануар 21, 2017, 11:01:54 поподне »
Ево како то изгледа испред зграде општине у мом граду. ::)

За почетак, иако у изврнутом положају и у несразмери са законским препорукама, заставе су послагане неким редом.

Али сложићеш се и сам да овако постављене заставе не плене пажњом?

Мени је у реду да овако стоје натписи поред бензинских пумпи, банери грађевинских предузећа поред грађевина у изградњи, или рекламе поред познатих аутомобилских салона, али ми говоримо о симболима државе која је по својој инвокацији светиња.

Није искључено да у томе и јесте проблем, што они који код нас владају од 1945. године, посебно Србију доживљавају као неку пумпу, предузеће или салон, зато и нема односа према њој као према светињи, већ се заставе истављају у форми рекламних банера.

Ово је врло лепо овако видети, јер ћеш се зауставити и отићи нешто појести, и онда нестати можда зауветк одатле.



А овако треба да стоје заставе држава.



И како очекивати да неко исказује родољубиво поштовање према Мек Доналдсу? ;D ;D ;D



;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #49 послато: Јануар 22, 2017, 01:53:25 пре подне »
И како очекивати да неко исказује родољубиво поштовање према Мек Доналдсу? ;D ;D ;D

 ;D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #50 послато: Фебруар 14, 2017, 12:36:17 поподне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #51 послато: Фебруар 14, 2017, 01:04:06 поподне »

Врло лепо. :)

Грб је иначе анимирао Владимир Косановић - KOSKA. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #52 послато: Фебруар 14, 2017, 01:27:58 поподне »
Врло лепо. :)
Грб је иначе анимирао Владимир Косановић - KOSKA. ;)

И мени се свидело.  :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #53 послато: Фебруар 14, 2017, 01:34:09 поподне »
Врло лепо. :)

Грб је иначе анимирао Владимир Косановић - KOSKA. ;)

Коскини грбови су се често приказивали у новинама и информативним емисијама уместо званичних државних.

Ах, то српско новинарство...    ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #54 послато: Фебруар 14, 2017, 02:20:29 поподне »
Коскини грбови су се често приказивали у новинама и информативним емисијама уместо званичних државних.
Ах, то српско новинарство...    ;D

Мени рецимо највише смета то што званичне институције и штампа и даље упоредо користе обе интерпретације грба из 2006. и 2010. године. Немам ништа против било које од ових верзија али се ипак треба одлучити која ће бити званична и једина. Бар на папиру, то је верзија из 2010. године, али у пракси и даље влада неодучност. Можда су из угла хералдике те разлике  мање битне, али из угла вексилологије сваки детаљ је важан.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #55 послато: Фебруар 14, 2017, 03:07:57 поподне »
Мени рецимо највише смета то што званичне институције и штампа и даље упоредо користе обе интерпретације грба из 2006. и 2010. године. Немам ништа против било које од ових верзија али се ипак треба одлучити која ће бити званична и једина. Бар на папиру, то је верзија из 2010. године, али у пракси и даље влада неодучност. Можда су из угла хералдике те разлике  мање битне, али из угла вексилологије сваки детаљ је важан.

Хералдички гледано, небитно, али формално гледно, доказ да у овој земљи свако вуче на своју страну, уместо да сви вуку у једну исту, заједничку и најкориснију за целу заједницу.

Углавном, добро је док не наиђеш на неке који још баштине она антихришћанска знамења из времена социјализма, кад је крст протеран са српског грба. Чини ми се да је то јединствен пример у свету да су једној земљи успели скинути ординарију са грба. Само тотално помрачен ум је могао то да смисли. Амблем СР Србије са осакаћеним и оскрнављеним грбом Србије био је званично у употреби до 2004. године.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #56 послато: Март 26, 2017, 11:47:17 поподне »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #57 послато: Јул 21, 2017, 07:02:25 поподне »
Благо нам се са оваквим просвећеним стручњацима.

Koncept vizuelnog identiteta Republike Srbije


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #58 послато: Јул 21, 2017, 10:38:37 поподне »
Благо нам се са оваквим просвећеним стручњацима.

Koncept vizuelnog identiteta Republike Srbije




Другосрбијанска застава  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #59 послато: Јул 21, 2017, 10:48:18 поподне »
Другосрбијанска застава  ;)

Ко су ти другосрбијанци?
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #60 послато: Јул 21, 2017, 10:59:52 поподне »
Ко су ти другосрбијанци?
Соња Бисерко,Биљана Србљановић,LDP, грађанске иницијативе, фенси грађани света са пребивалиштем у Србији, укратко,грађани српске националности,који би се радије декларисали као грађани,него као Срби...има их ,и много волим да их нервирам ,пецају се ко сом на бућку и много су осетљиви 😁
« Последња измена: Јул 21, 2017, 11:05:01 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #61 послато: Јул 21, 2017, 11:06:51 поподне »
Соња Бисерко,Биљана Србљановић,LDP, грађанске иницијативе, фенси грађани света са пребивалиштем у Србији, укратко,грађани српске националности,који би се радије декларисали као грађани,него као Срби...има их ,и много волим да их нервирам ,пецају се ко сом на бућку и много су осетљиви 😁
Има ли и првосрбијанаца и ако има ко су они? И даље, треће, четврто и петосрбијанаца?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #62 послато: Јул 21, 2017, 11:07:55 поподне »
Две непомирљиве струје у сваком друштву.  :-\


На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #63 послато: Јул 21, 2017, 11:16:29 поподне »
Има ли и првосрбијанаца и ако има ко су они? И даље, треће, четврто и петосрбијанаца?
Првосрбијанци не постоје,јер су и другосрбијанци по пореклу Срби,а тај назив "другосрбијанци" су добили ,или сами себи дали,нисам сигуран...Поред "другосрбијанаца" нема потребе за треће,четврто,петосрбијанцима :)
« Последња измена: Јул 21, 2017, 11:18:07 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #64 послато: Јул 21, 2017, 11:24:02 поподне »
Две непомирљиве струје у сваком друштву.  :-\


Да

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #65 послато: Јул 22, 2017, 12:20:30 пре подне »
Ко су ти другосрбијанци?

Онај кога није блам да изјави следеће ствари:

"Pavlović smatra da je trenutno stanje državnih oznaka prilično loše, sa previše elemenata i detalja, kiča, promašenih i neprikladnih simbola i slika "koje su najčešće neustavne"."

"Kao novi simbol Srbije, u njenom središtu, postavio je belu rozetu sa osam latica, koja simbolizuje mirno nebo. Kako je objasnio Pavlović, ona predstavlja i mir i stabilnost, a različitim laticama dinamičnost multikulturalnog i tolerantnog društva."

"Pavlović smatra da srednjevekovna simbolika nije u skladu sa modernim vremenima i društvenim tokovima." (о tempora, o mores!)

"Srbija ima dugu heraldičku tradiciju koja potiče od Vizantijskog carstva, koristeći simbole hrišćanstva, među kojima su najkorišćenjiji ocilot, ljiljan, i simboli monarhije i carstva kao što su dvoglavi orao, kruna, kraljevski plašt i slično. U novom dobu ovakva srednjovekovna heraldika svojom simbolikom ne predstavlja savremeno tolerantno i multikulturalno društvo, jer Srbija je sekularna i demokratska republika po Ustavu Republike Srbije - smatra Pavlović."
Има ли и првосрбијанаца и ако има ко су они? И даље, треће, четврто и петосрбијанаца?

Има, првосрбијанци су квазипатриоте који се бусају у јуначке груди и србују, али својим примитивизмом, заосталошћу и неукошћу само праве штету правим патриотама и дају (лажног) повода другосрбијанцима да све који нису аутошовинисти називају патриЈотама. Другосрбијанци су највећим делом аутошовинисти који мисле да су кул и модерни ако попљују све што има везе са традицијом, православљем, српским именом, итд, и који су покренули чувену причу о "мењању свести и одрицању од митова". И Прва и Друга Србија су само лице и наличје медаље зване Социјалистичка Република Србија (победници и поражени чувене, ваљда, Осме седнице СКЈ, када је Слоба приграбио власт (Прва Србија) а Стамболић гурнут у запећак (Друга Србија)). Трећа Србија би требала да буде она која је ван тих црвено-удбашких подела, заиста патриотска и која се бори да нам свима домовина буде Србија, а не СФРЈ.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #66 послато: Јул 22, 2017, 12:25:22 пре подне »
Онај кога није блам да изјави следеће ствари:

"Pavlović smatra da je trenutno stanje državnih oznaka prilično loše, sa previše elemenata i detalja, kiča, promašenih i neprikladnih simbola i slika "koje su najčešće neustavne"."

"Kao novi simbol Srbije, u njenom središtu, postavio je belu rozetu sa osam latica, koja simbolizuje mirno nebo. Kako je objasnio Pavlović, ona predstavlja i mir i stabilnost, a različitim laticama dinamičnost multikulturalnog i tolerantnog društva."

"Pavlović smatra da srednjevekovna simbolika nije u skladu sa modernim vremenima i društvenim tokovima." (о tempora, o mores!)

"Srbija ima dugu heraldičku tradiciju koja potiče od Vizantijskog carstva, koristeći simbole hrišćanstva, među kojima su najkorišćenjiji ocilot, ljiljan, i simboli monarhije i carstva kao što su dvoglavi orao, kruna, kraljevski plašt i slično. U novom dobu ovakva srednjovekovna heraldika svojom simbolikom ne predstavlja savremeno tolerantno i multikulturalno društvo, jer Srbija je sekularna i demokratska republika po Ustavu Republike Srbije - smatra Pavlović."
Има, првосрбијанци су квазипатриоте који се бусају у јуначке груди и србују, али својим примитивизмом, заосталошћу и неукошћу само праве штету правим патриотама и дају (лажног) повода другосрбијанцима да све који нису аутошовинисти називају патриЈотама. Другосрбијанци су највећим делом аутошовинисти који мисле да су кул и модерни ако попљују све што има везе са традицијом, православљем, српским именом, итд, и који су покренули чувену причу о "мењању свести и одрицању од митова". И Прва и Друга Србија су само лице и наличје медаље зване Социјалистичка Република Србија (победници и поражени чувене, ваљда, Осме седнице СКЈ, када је Слоба приграбио власт (Прва Србија) а Стамболић гурнут у запећак (Друга Србија)). Трећа Србија би требала да буде она која је ван тих црвено-удбашких подела, заиста патриотска и која се бори да нам свима домовина буде Србија, а не СФРЈ.  ;)
Свака част рођо!!! Лице и наличје

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #67 послато: Јул 22, 2017, 12:26:48 пре подне »
Онај кога није блам да изјави следеће ствари:

"Pavlović smatra da je trenutno stanje državnih oznaka prilično loše, sa previše elemenata i detalja, kiča, promašenih i neprikladnih simbola i slika "koje su najčešće neustavne"."

"Kao novi simbol Srbije, u njenom središtu, postavio je belu rozetu sa osam latica, koja simbolizuje mirno nebo. Kako je objasnio Pavlović, ona predstavlja i mir i stabilnost, a različitim laticama dinamičnost multikulturalnog i tolerantnog društva."

"Pavlović smatra da srednjevekovna simbolika nije u skladu sa modernim vremenima i društvenim tokovima." (о tempora, o mores!)

"Srbija ima dugu heraldičku tradiciju koja potiče od Vizantijskog carstva, koristeći simbole hrišćanstva, među kojima su najkorišćenjiji ocilot, ljiljan, i simboli monarhije i carstva kao što su dvoglavi orao, kruna, kraljevski plašt i slično. U novom dobu ovakva srednjovekovna heraldika svojom simbolikom ne predstavlja savremeno tolerantno i multikulturalno društvo, jer Srbija je sekularna i demokratska republika po Ustavu Republike Srbije - smatra Pavlović."
Има, првосрбијанци су квазипатриоте који се бусају у јуначке груди и србују, али својим примитивизмом, заосталошћу и неукошћу само праве штету правим патриотама и дају (лажног) повода другосрбијанцима да све који нису аутошовинисти називају патриЈотама. Другосрбијанци су највећим делом аутошовинисти који мисле да су кул и модерни ако попљују све што има везе са традицијом, православљем, српским именом, итд, и који су покренули чувену причу о "мењању свести и одрицању од митова". И Прва и Друга Србија су само лице и наличје медаље зване Социјалистичка Република Србија (победници и поражени чувене, ваљда, Осме седнице СКЈ, када је Слоба приграбио власт (Прва Србија) а Стамболић гурнут у запећак (Друга Србија)). Трећа Србија би требала да буде она која је ван тих црвено-удбашких подела, заиста патриотска и која се бори да нам свима домовина буде Србија, а не СФРЈ.  ;)

А та Трећа Србија, тј. праве патриоте, јесу ли то Мирослав Паровић, Двери, СНП1389, Образ... ? Или они спадају у првосрбијанце пошто рачунам да другосрбијанци нису...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #68 послато: Јул 22, 2017, 12:41:18 пре подне »
А та Трећа Србија, тј. праве патриоте, јесу ли то Мирослав Паровић, Двери, СНП1389, Образ... ? Или они спадају у првосрбијанце пошто рачунам да другосрбијанци нису...

Трећа Србија је идеја која се нажалост још није остварила, а Паровић је тај назив преузео, тј. преотео, и наравно провукао га кроз политички муљ Србистана тако да је већини људи, као и теби, прва асоцијација на тај назив његова странка. Двери су биле на добром путу да остваре ту идеју, међутим и оне су се увукле у политички муљ и све су даље и даље од тога...Ови остали су најобичније удбашке творевине, миљама удаљене од те идеје, тако да су они дефинитивно део Прве Србије. Јел постоје још неке недоумице?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #69 послато: Јул 22, 2017, 12:47:04 пре подне »
Трећа Србија је идеја која се нажалост још није остварила, а Паровић је тај назив преузео, тј. преотео, и наравно провукао га кроз политички муљ Србистана тако да је већини људи, као и теби, прва асоцијација на тај назив његова странка. Двери су биле на добром путу да остваре ту идеју, међутим и оне су се увукле у политички муљ и све су даље и даље од тога...Ови остали су најобичније удбашке творевине, миљама удаљене од те идеје, тако да су они дефинитивно део Прве Србије. Јел постоје још неке недоумице?  :)

Па имам још пар. Размишљам може ли се на изборима гласати нпр. за ДС, СДС, Сашу Јанковића или Радуловића а не бити другосрбијанац и "жути"? Јесу ли они ти другосрбијанци? Онда ће ми бити јасно и ко су првосрбијанци.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #70 послато: Јул 22, 2017, 12:52:59 пре подне »
Па имам још пар. Размишљам може ли се на изборима гласати нпр. за ДС, СДС, Сашу Јанковића или Радуловића а не бити другосрбијанац и "жути"? Јесу ли они ти другосрбијанци? Онда ће ми бити јасно и ко су првосрбијанци.
Зависи за шта нагињеш,ниси поменуо СНС...ако ниси гласао и ако немаш за кога да гласаш,онда си трећесрбијанац,а онда нема разлога да питаш ко је ко...ја нисам гласао...
« Последња измена: Јул 22, 2017, 12:57:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #71 послато: Јул 22, 2017, 12:59:21 пре подне »
Зависи за шта нагињеш,ниси поменуо СНС...ако ниси гласао и ако немаш за кога да гласаш,онда си трећесрбијанац,а онда нема разлога да питаш ко је ко
Некако сам рачунао СНС у првосрбијанце. Није ваљда одједном само јадни СРС остао тамо а сви остали постали нешто друго?
Зашто мислиш да сви који немају за кога да гласају имају исту политичку мисао па морају бити трећесрбијанци? Ја ето мислим да баш тих другосрбијанаца има јако пуно међу апстинентима.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7271
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #72 послато: Јул 22, 2017, 01:01:32 пре подне »
Некако сам рачунао СНС у првосрбијанце. Није ваљда одједном само јадни СРС остао тамо а сви остали постали нешто друго?
Зашто мислиш да сви који немају за кога да гласају имају исту политичку мисао па морају бити трећесрбијанци? Ја ето мислим да баш тих другосрбијанаца има јако пуно међу апстинентима.
Мислим да друго и првосрбијанци имају избор...трећесрбијанци немају...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #73 послато: Јул 22, 2017, 01:02:02 пре подне »
Па имам још пар. Размишљам може ли се на изборима гласати нпр. за ДС, СДС, Сашу Јанковића или Радуловића а не бити другосрбијанац и "жути"? Јесу ли они ти другосрбијанци? Онда ће ми бити јасно и ко су првосрбијанци.

Добар лакмус папир су ти горепоменуте изјаве оног несрећника који жели да мења двоглавог орла са оцилима за неку латицу...да случајно не би крст или орао "увредио" некога...тај ко сматра да је он у праву, за мене је чист пример другосрбијанца-аутошовинисте...можда би најбоље било да вратимо црвену петокраку на заставу, тада би мислим они били најсрећнији.  :)

Ако неко подстиче аутошовинизам и менталитет колоније ("најгори смо, не знамо ми сами над собом да владамо, мора племенити ЕУ странац-инвеститор да дође и да нас уреди пошто смо ми, јелте, глупи и затуцани") у својим политичким изјавама, тај је за мене, као и за већину других, другосрбијанац, и не мора то да буде само тзв. "опозиција", такве ставове слушамо на скоро свим ТВ станицама и конференцијама за новинаре које прави онај што баш воли да гледа свој лик у огледалу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #74 послато: Јул 22, 2017, 01:12:20 пре подне »
Добар лакмус папир су ти горепоменуте изјаве оног несрећника који жели да мења двоглавог орла са оцилима за неку латицу...да случајно не би крст или орао "увредио" некога...тај ко сматра да је он у праву, за мене је чист пример другосрбијанца-аутошовинисте...можда би најбоље било да вратимо црвену петокраку на заставу, тада би мислим они били најсрећнији.  :)

Ако неко подстиче аутошовинизам и менталитет колоније ("најгори смо, не знамо ми сами над собом да владамо, мора племенити ЕУ странац-инвеститор да дође и да нас уреди пошто смо ми, јелте, глупи и затуцани") у својим политичким изјавама, тај је за мене, као и за већину других, другосрбијанац, и не мора то да буде само тзв. "опозиција", такве ставове слушамо на скоро свим ТВ станицама и конференцијама за новинаре које прави онај што баш воли да гледа свој лик у огледалу.

Да, јасно ми је коју групацију видиш као другосрбијанце - ЛДП, ЛСВ, странке и појединце произашле из некадашњег Грађанског савеза... Мораш признати да имају прилично слабо упориште у гласачком телу да би се око њих уопште трцали. Оно што не знам је у коју Србију спадају проевропске умерене странке центра које су тренутно у опозицији, као што су оне које сам набројао. Оно што би СНС назвао "бивши режим".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #75 послато: Јул 22, 2017, 09:46:41 пре подне »
Благо нам се са оваквим просвећеним стручњацима.

Koncept vizuelnog identiteta Republike Srbije



Кад боље размислим, ово би било добро решење да се раздвоји Србија и БЈР Србије. Иако су 2004. године, неки добронамерно мислили да долази нова ера, и да се БЈР Србија враћа себи, то се после 13 година, видимо, није десило. Остало се више мање на старом, са можда благим додатним заокретом у лаво.

Тако да би ова застава била сасвим у складу са подређеним положајем Србије у остацима остатака СФР Југославије, у коме се она ипак све време константно налази, и где су тренутни симболи заиста изнад нивоа онога што БЈР Србија представља.

Наравно, ови наши либерали јесу доста слободни, али још увек стидљивице мале, па не смеју предложити белу заставу. А она би вероватно била идеална застава такве Србије какву би они волели да виде.



p. s.
Белу заставу можеш истицати како коћеш, и вертикално, и хоризонтално, и на јарболу, и на штрику за веш, на пруту ако немаш шта друго, а она ће увек значити исто. Надам се да ћемо доживети време када ће се наши либерали аутовати и предложити белу заставу за симбол БЈР Србије.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #76 послато: Јул 22, 2017, 11:43:50 пре подне »
Некако сам рачунао СНС у првосрбијанце. Није ваљда одједном само јадни СРС остао тамо а сви остали постали нешто друго?
Зашто мислиш да сви који немају за кога да гласају имају исту политичку мисао па морају бити трећесрбијанци? Ја ето мислим да баш тих другосрбијанаца има јако пуно међу апстинентима.

СНС ти је једна интересна група; немају они идеологију.  :)
Елем, гласаш брате мили за онога ко ти делује најбоље.  :) Пред изборе узмеш па дооообро изучиш све партије, погледаш њихове клипове на Јутјубу, видиш како се боре у Скупштини, отприлике изучиш каква би Србија била да је они воде, и онда гласаш за оне који ти најбоље делују и који су најближи твом политичком ставу, без обзира на то шта ти други кажу.
Мада, мислим да је најбоље све време пратити политичку сцену; ја тако радим, и увек знам за кога бих гласао и ко је најбољи у свом раду и политичком деловању.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #77 послато: Јул 22, 2017, 01:24:28 поподне »
СНС ти је једна интересна група; немају они идеологију.  :)
Елем, гласаш брате мили за онога ко ти делује најбоље.  :) Пред изборе узмеш па дооообро изучиш све партије, погледаш њихове клипове на Јутјубу, видиш како се боре у Скупштини, отприлике изучиш каква би Србија била да је они воде, и онда гласаш за оне који ти најбоље делују и који су најближи твом политичком ставу, без обзира на то шта ти други кажу.
Мада, мислим да је најбоље све време пратити политичку сцену; ја тако радим, и увек знам за кога бих гласао и ко је најбољи у свом раду и политичком деловању.

Jeдaн мoj пpиjaтeљ je дoбpo oпиcao кaкo ce глaca у Cpбa... Кaжe: "'90. гoдинa пoлa ceлa билo зa Дpaшкoвићa, a пoлa зa Шeшeљa. Нajвишe ce cвaђaлo пo cлaвaмa и иcпpeд пpoдaвницa. Кaд дoђу избopи и пpeбpoje глacoви, Mилoшeвић ocвojи 90%...". Taкo je и дaнac.


Некако сам рачунао СНС у првосрбијанце.


CНC je, кao штo нeкo peчe, poбнa кућa. Oнa лaвитиpa измeђу квaзи-пaтpиoтизмa и квaзи-нeoлибepaлизмa...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #78 послато: Јул 22, 2017, 03:46:13 поподне »
Да, јасно ми је коју групацију видиш као другосрбијанце - ЛДП, ЛСВ, странке и појединце произашле из некадашњег Грађанског савеза... Мораш признати да имају прилично слабо упориште у гласачком телу да би се око њих уопште трцали. Оно што не знам је у коју Србију спадају проевропске умерене странке центра које су тренутно у опозицији, као што су оне које сам набројао. Оно што би СНС назвао "бивши режим".

Укратко - то су ублажени другосрбијанци. Ја чак више ценим Чанка, Чеду, Кораћа и остале јер они барем без икаквог устручавања говоре оно што им је на уму, не скривају се и не разблажују своју идеологију (јер мора се признати да је имају, за разлику од СНС-а нпр.), док ДС и остали помало разблажују своје ставове због бирачког тела и "кувања жабе", али у суштини они исто размишљају као и ови њихови радикалнији парњаци. Максима свих њих је "Европа (читај ЕУ) нема алтернативу", тако да њихова политичка "борба" са режимом дође на ово - приказаћу се странцима (ЕУ и САД) спремнијим да још више издам српске националне интересе и да направим још већу и задуженију колонију од Србије него режим, и онда ће ми они уделити коју мрвицу и подржати ме, а ускратити подршку режиму који већ ради исти посао. Још једном, Европа није ЕУ, која је један глобалистички пројекат банкстерских кругова са обе стране Атлантика, којој је циљ да уништи све европске националне суверенитете и милом или силом "уједини" све под једном глобалистичком, неолибералном заставом, којој би многи у оквиру те ЕУ такође видели леђа, нарочито њеној бирократији; постоје само про-ЕУ и анти-ЕУ, а не проевропски и антиевропски. Такође, ово не значи да, аутоматски ако сам ја анти-ЕУ, онда сам проруски настројен; нашем народу који воли да иде у крајности и за кога не постоји средина већ само црно или бело, десно или лево то углавном није лако да схвати, али што пре укапирамо да не треба бити ни про-ЕУ ни проруски већ просрпски, тек када се та степеница пређе, можда ће бити неке наде за нас. Толико о политици, више не бих о томе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #79 послато: Јул 22, 2017, 03:52:08 поподне »
Добро сад, иако је расправа закувана управо у таквим неким политичким круговима, ипак мислим да се исувише отишло дубоко у дискусију о политици.

Ако је и тема овај неозбиљан предлог, то свакако не значи да се треба поводити за њим и скретати у лавиритне домаће политичке сцене, јер озбиљно говорећи овакав иступ у некој нормалној земљи не би се ни узимао у обзир, а камоли да би се до у танчине о њему дискутовало.

Бакс је то негде добро прокоментарисао, има ко да устане у одбрану државне заставе, у то не сумњајмо! :)



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #80 послато: Јул 22, 2017, 04:58:39 поподне »
Добро сад, иако је расправа закувана управо у таквим неким политичким круговима, ипак мислим да се исувише отишло дубоко у дискусију о политици.

Ако је и тема овај неозбиљан предлог, то свакако не значи да се треба поводити за њим и скретати у лавиритне домаће политичке сцене, јер озбиљно говорећи овакав иступ у некој нормалној земљи не би се ни узимао у обзир, а камоли да би се до у танчине о њему дискутовало.

Бакс је то негде добро прокоментарисао, има ко да устане у одбрану државне заставе, у то не сумњајмо! :)

Мишљења сам да је ово и проистекло са самог врха, из оне, као што рекох, квази-неолибералне струје...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #81 послато: Јул 22, 2017, 07:21:21 поподне »
Укратко - то су ублажени другосрбијанци.
...

Е па онда ово не може бити застава другосрбијанаца 😊. Другосрбијанци су усвојили заставу коју Србија данас користи, ако не рачунамо измену која је накнадно уследила због промене емблазона грба. Тиме су рекли шта мисле о српској застави. Такође, није ни првосрбијанска јер су они за свог земана за заставу одабрали тробојку без ознака. А ето, неће је изгледа ни трећесрбијанци, мада они своју још нису истакли. Накарада дакле остаје аутору док се не оформе четвртосрбијанци...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #82 послато: Јул 22, 2017, 08:38:04 поподне »
Најближа срцу Друге Србије је увек била и остала ова застава:



Она је у њиховим срцима, мада не потпуно, заменила ову заставу:



Тако да, као што је аутор накарадне заставе око које је било речи сам изјавио, данашња застава Србије је ретроградна и увредљива, и не приличи модерним временима. Самим тим, другосрбијанци ту заставу не осећају као своју и ње су се одрекли. Застава сваког коме је у срцу Србија ће остати данашња застава. И то је то.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #83 послато: Јул 22, 2017, 10:11:03 поподне »
Застава сваког коме је у срцу Србија ће остати данашња застава. И то је то.  ;)
Са овим се потпуно слажем. Само рекао бих да је и срцу Треће Србије такође најближа била и остала једна друга застава...  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #84 послато: Јул 24, 2017, 11:36:07 пре подне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #85 послато: Октобар 08, 2017, 10:05:26 поподне »
Благо нам се са оваквим просвећеним стручњацима.

Koncept vizuelnog identiteta Republike Srbije




Предлог заставе и грба Војводине од истог аутора.

"Grafički dizajner Vladan Pavlović koji je nedavno predložio novi vizuelni identitet Republike Srbije, sada ima novi koncept – vizuelnog identiteta Vojvodine."

Слике:




Новински чланци:

1. Нови визуелни идентитет Војводине

2. Нови визуелни идентитет Србије

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #86 послато: Октобар 08, 2017, 10:09:34 поподне »
Предлог заставе и грба Војводине од истог аутора.

"Grafički dizajner Vladan Pavlović koji je nedavno predložio novi vizuelni identitet Republike Srbije, sada ima novi koncept – vizuelnog identiteta Vojvodine."

Слике:




Новински чланци:

1. Нови визуелни идентитет Војводине

2. Нови визуелни идентитет Србије

Хахаха, какав краљ...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #87 послато: Октобар 09, 2017, 10:25:52 поподне »
 Novi Grb Srbije‏ / Novembar 2010 / "Novi srpski grb bez uticaja nemačke heraldike"

Novi grb Srbije (levo) i stari,
pod uticajem nemačke heraldike (desno)


да се не заборави

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #88 послато: Фебруар 28, 2023, 08:57:32 поподне »
Зна ли неко шта представља овај грб и застава на којој је:



Рекао бих да има неко војно значење, с обзиром на укрштене сабље испод орла.

Заставу сам усликао у порти храма Светог Василија Острошког у Бањичкој шуми. Иза су заставе СПЦ и државна застава Републике Србије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #89 послато: Фебруар 28, 2023, 09:48:29 поподне »
Зна ли неко шта представља овај грб и застава на којој је:



Рекао бих да има неко војно значење, с обзиром на укрштене сабље испод орла.

Заставу сам усликао у порти храма Светог Василија Острошког у Бањичкој шуми. Иза су заставе СПЦ и државна застава Републике Србије.

Изгледа да је то застава Копнене војске Србије (КоВ), јер је ово амблем Копнене војске:
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #90 послато: Фебруар 28, 2023, 10:05:33 поподне »
Изгледа да је то застава Копнене војске Србије (КоВ), јер је ово амблем Копнене војске:

Да, биће да је то. Сва знамења се гађају.
"Наша мука ваља за причешћа"