ДНК порекло > ГГ Разно

Боја косе и очију

(1/18) > >>

Kor:
Из искуства знам да ће ова тема кад-тад доћи на дневни ред :)
Иако у суштини не играју велику улогу у генетичкој генеалогији, ова два појма се врло често спомињу у дискусијама о пореклу људи.

Ево једне новије карте која приказује распоред блондинизма у Европи.

Александар Невски:
Маст косе и очийу не мора увѣк бити повезана. Негдѣ читах да найвише плавооких има у Ирской а найвише плавокосих у Литванийи. Мислим да свѣтлих очийу има примѣтно више него ли свѣтле косе. Тако йе и у Србийи, на Балкану, али и у земљах у близини Европе, рецимо на Блиском Истоку.
Мене прѣ свега занима койе старо становништво бѣше изворно носилац ових особина. Хаплоскупина И, Р1а, Р1б? А можда и Н? Или сви зайедно? То не могах нигдѣ наћи.

Kyrios:
Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

Александар Невски:

--- Цитат: Kyrios  Фебруар 11, 2013, 07:23:43 поподне ---Кор нам је убацио јадац - генетика свакако утиче на боју косе и очију, али то чине неки други гени, а не Y-хромозом. Дакле, боју косе и очију не можемо тесно везати са хаплогрупама. Можемо само рећи да су светла коса или очи чешћи у неким хаплогрупама него у другим, исто тако као што су чешћи у неким земљама него у другим, али се све то не може објаснити припадношћу некој одређеној хаплогрупи или животом у одређеној земљи.
Оно што би имало смисла је да се у разним анализама боја косе и очију разматрају у комбинацији са припадношћу хаплогрупи, и знајући за неке Корове раније дискусије, претпостављам да је он мислио управо на то.

--- Крај цитата ---

Познато ми йе да маст косе и очийу нѣйе везана за Y хромозом, него за бесполне. Я мишљах на порѣкло свѣтле косе и очийу, од койега старога становништва потиче.
Чини ми се да међу Србима, грубо, има око 30% свѣтлих очийу (плаве, свѣтло зелене, сиве) и найвише 10% свѣтлийе косе код одраслих (плаве, свѣтло смеђе, риђе).

Kor:
Као што сам већ рекао, ова тема ће кад-тад да се потегне на форуму па рекох, боље је да се на време оформи посебна грана за то како се на другим темама не би кварила дискусија.

На ово обично наседају новајлије у овој области.

Међутим, у овој области се долази до неочекиваних резултата и повећана концентрација светлокосих се јавља тамо где је не би очекивали (и обратно).  Тако рецимо међу албанцима који имају повећан проценат (по пореклу) афричке хаплогрупе E1b имамо већи проценат блондинизма од окружења. Прецизност оваквих карата не треба узимати здраво за готово али могу да укажу на неке трендове.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију