Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482192 пута)

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7220 послато: Октобар 05, 2019, 03:37:27 поподне »
Можда постоји нека веза са Брацановићима из Пипера https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1193.msg114016#msg114016

Брацановићи су за сада једино братство у Пиперима које је динарик.

Да, у праву си, то би била најреалнија оција - штета што немамо маркере.

Можда је Пипер и поред 448=20 заправо PH908.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7221 послато: Октобар 05, 2019, 05:45:18 поподне »
Можда је Пипер и поред 448=20 заправо PH908.

 Често се заборавља на приватне мутације, а мора некад и до тога да дође...

Ван мреже dpetrovic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7222 послато: Октобар 05, 2019, 08:28:38 поподне »
Кад добијеш резултат теста маркера 561, предложиће се даљи кораци.
561 је први корак после  ПХ908....

Malo je potrajalo ali konacno su stigli rezultati za DYS561 a odmah sam uradio i za DYS557:
DYS561 = 16
DYS557 = 16

Da li moze pomoc oko interpretacije dobijenih rezultata. Hvala puno.
 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7223 послато: Октобар 06, 2019, 09:29:02 пре подне »
Malo je potrajalo ali konacno su stigli rezultati za DYS561 a odmah sam uradio i za DYS557:
DYS561 = 16
DYS557 = 16

Da li moze pomoc oko interpretacije dobijenih rezultata. Hvala puno.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.80 (од тада сe доста напрeдовало).

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.400

На овој тeми иматe о значају подeлe DYS561=15 и DYS561=16 код  I2 - PH 908.

Можда да тај свој рeзултат објавитe на тој тeми и затражитe појашњeњe.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7224 послато: Октобар 06, 2019, 10:59:34 пре подне »
Malo je potrajalo ali konacno su stigli rezultati za DYS561 a odmah sam uradio i za DYS557:
DYS561 = 16
DYS557 = 16

Da li moze pomoc oko interpretacije dobijenih rezultata. Hvala puno.
Имаш на теми Динарска јужна на 44.страни одличнан приказ гранања хаплогрупе.Тамо ќеш јасно видети који снипови иде уз вредности маркера које ти имаш.

Ван мреже dpetrovic

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7225 послато: Октобар 06, 2019, 05:43:28 поподне »
Имаш на теми Динарска јужна на 44.страни одличнан приказ гранања хаплогрупе.Тамо ќеш јасно видети који снипови иде уз вредности маркера које ти имаш.
Hvala. To mi je promaklo jer sam pogledao prikaz na strani 61.

Na 44. stranici grafikon pokazuje DYS561=16 i DYS557=16 imamo--> Y144303; Y51573; A13912; BY135769

Na 61. stranici Y99608; Y81557; Y151633; mada iz ovog poslednjeg se izvodi gore navedeni Y144303

Videcu sta kaze YSEQ jer mi se cini da dosta SNP-a nije dostupno, ali provericu. Tek od skoro sam se zainteresovao za ovu temu tako da bukavlno "nabadam"  ;)

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7226 послато: Октобар 08, 2019, 03:58:25 поподне »
Сакић, Ђурђевдан, Бесеровина, Бајина Башта

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Међу претходно тестиранима нема пуних поклапања а најближи би му могао бити Остојић из Обајгоре код Бајине Баште. Разликују се на 2 од упоредива 23 маркере.

За Сакиће у Бесеровини Љуба Павловић наводи следеће:
Цитат
Од 1834. и 1836. год. које су биле врло значајне по ова села, Бесеровина добија ове родове:
Сакиће из Марића у Заовинама (2 к.; Св. Ђурђе)...
Павловић за Мариће у Заовинама бележи следеће:
Цитат
Марићи у Тетребицама међу Ђурићима и изнад Којадиновића у Барама испод Запоља, дошли су од Горажда, данас чине земљораднички и снажан род (15 кућа; Св. Ђурђе).
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7227 послато: Октобар 08, 2019, 04:47:25 поподне »
Сакић, Ђурђевдан, Бесеровина, Бајина Башта

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Међу претходно тестиранима нема пуних поклапања а најближи би му могао бити Остојић из Обајгоре код Бајине Баште. Разликују се на 2 од упоредива 23 маркере.

За Сакиће у Бесеровини Љуба Павловић наводи следеће:Павловић за Мариће у Заовинама бележи следеће:
Испаде ми зет веќи Дробњак од мене који носим то презиме.Куку мене,што ќу сад?Извините што злоупотребих форум да се мало нашалим,али сам прижељкиво овакав резултат,сад креќе циркус...Хвала.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7228 послато: Октобар 08, 2019, 04:51:38 поподне »
Дробњак, Ђурђевдан, Доња Бејашница, Прокупље

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има више поклапања међу претходно тестиранима. На 23 маркера потпуно се поклапа са Јакшићем са Сокоца, Грбовићем из Чајнича, двојицом тестираних из самих Дробњака итд.

Нисам успео да пронађем ништа о овим Дробњацима, а тестирани је навео да му није познато презиме које су носили у Дробњацима.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7229 послато: Октобар 08, 2019, 05:31:53 поподне »
Дробњак, Ђурђевдан, Доња Бејашница, Прокупље

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има више поклапања међу претходно тестиранима. На 23 маркера потпуно се поклапа са Јакшићем са Сокоца, Грбовићем из Чајнича, двојицом тестираних из самих Дробњака итд.

Нисам успео да пронађем ништа о овим Дробњацима, а тестирани је навео да му није познато презиме које су носили у Дробњацима.

У упитнику је тестирани оставио следеће податке:

"Дошла су у Доњу Бејашницу (20ак км од Прокупља), након неколико година проведених у Сјеници, 1878. године, два брата и синовац. Један брат је отишао ка Чачку, и са том граном се губи веза. Остају један брат и синовац, од кога моји потичу."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Марен

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 66
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7230 послато: Октобар 08, 2019, 06:53:01 поподне »
Занимљиво, скоро је тестиран још један са презименом Пипер, такође из Беран села и такође има предање да су се некад презивали Поповић, али да су били у Стијени или Ријеци пиперској, али је R1а, а овај Пипер са готово истим предањем I2а...веома занимљиво...да ли то значи да су "Лужани", као и остали Словени имали обе хапло групе?

Друго, Поповића има у оквиру села Горње Мрке од Новаковића (који су такође R1а У2902) , а постоје и Поповићи који су део Црнаца, а они су Еv13....
Да ли је онда грешка да се некадашњи џемати Пипери, Мрке и Црнци проглашавају за "баш ту" хапло групу, имајући у виду пример ове двојице чланова са истим презименом, из истог села и са истим предањем?

Колико су поуздана наша тврђења у том смислу?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7231 послато: Октобар 08, 2019, 07:41:57 поподне »
Занимљиво, скоро је тестиран још један са презименом Пипер, такође из Беран села и такође има предање да су се некад презивали Поповић, али да су били у Стијени или Ријеци пиперској, али је R1а, а овај Пипер са готово истим предањем I2а...веома занимљиво...да ли то значи да су "Лужани", као и остали Словени имали обе хапло групе?

Друго, Поповића има у оквиру села Горње Мрке од Новаковића (који су такође R1а У2902) , а постоје и Поповићи који су део Црнаца, а они су Еv13....
Да ли је онда грешка да се некадашњи џемати Пипери, Мрке и Црнци проглашавају за "баш ту" хапло групу, имајући у виду пример ове двојице чланова са истим презименом, из истог села и са истим предањем?

Колико су поуздана наша тврђења у том смислу?
Појаву истог презимена а различитог порекла можда треба посматрати као синдром код исељеника.Као код мог случаја и многих других Дробњака(презиме) а не припадамо роду Дробњака.А што се тиче Пипера племена,мислим да је хетерогено и све је могуќе.Географски је такоѓе на ветрометини,и опет у том смислу све је могуќе.И коначно мислим да ту неких коначних закључака није ни било,можда сам нешто пропустио.

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7232 послато: Октобар 08, 2019, 08:00:24 поподне »
Можда постоји нека веза са Брацановићима из Пипера https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1193.msg114016#msg114016

Брацановићи су за сада једино братство у Пиперима које је динарик.

Зар нису и пиперски Лијешевићи динарик? Тако је бар наведено на теми о њима. Или је то само претпоставка због Каљевића (Мишића)?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7233 послато: Октобар 08, 2019, 08:19:43 поподне »
Занимљиво, скоро је тестиран још један са презименом Пипер, такође из Беран села и такође има предање да су се некад презивали Поповић, али да су били у Стијени или Ријеци пиперској, али је R1а, а овај Пипер са готово истим предањем I2а...веома занимљиво...да ли то значи да су "Лужани", као и остали Словени имали обе хапло групе?

Друго, Поповића има у оквиру села Горње Мрке од Новаковића (који су такође R1а У2902) , а постоје и Поповићи који су део Црнаца, а они су Еv13....
Да ли је онда грешка да се некадашњи џемати Пипери, Мрке и Црнци проглашавају за "баш ту" хапло групу, имајући у виду пример ове двојице чланова са истим презименом, из истог села и са истим предањем?

Колико су поуздана наша тврђења у том смислу?

Не можемо везивати конкретан резултат за презиме уколико у оквиру неког племена постоји више истоветних презимена, а поготову кад је у питању презиме - Поповић.
Имамо више случајева где и само предање говори да су неки Поповићи потомци свештеника који је однекуд доведен да богослужи у неком крају или племену. Са друге стране, имамо и родове у оквиру неког племена који и по пореклу чине део тог племена а били су свештенички род, те су понели презиме Поповић. Дакле, све варијанте су могуће.
Поповићи у Црнцима и Мркама не морају бити и највероватније и нису истог порекла.

Што се двојице тестираних Пипера тиче, онај чији је резултат R1a сасвим се лепо уклапа у хаплотип тестираног Новаковића из Мрка, као и Маројевића из Жупе Никшићке, који, додуше, имају неко предање о пореклу из Васојевића, али не смемо заборавити да су подручја Пипера и васојевичке матице (Лијева Ријека, Лопате) географски веома близу Пипера. Дакле, тај Пипер је, према утврђеној генетици, највероватније део старог племена Мрка, које је живело у доњем току Мораче пре Пипера R1b.

Овај други тестирани Пипер Ѕ17250, мени је, барем за сада, тешко објашњив, барем из перспективе презимена које носи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7234 послато: Октобар 08, 2019, 08:27:20 поподне »
Појаву истог презимена а различитог порекла можда треба посматрати као синдром код исељеника.Као код мог случаја и многих других Дробњака(презиме) а не припадамо роду Дробњака.

Бојане, "род Дробњака" данас је генетичка категорија за носиоце хаплогрупе I1 P109 у том племену. То што ти носиш презиме Дробњак није ништа необично, с обзиром да су твоји преци у Доње Полимље дошли из Дробњака. Имамо људе који се презивају Дробњак најмање три различите хаплогрупе.

Дакле, племе и генетички род се не морају поклапати и, најчешће се и не поклапају (мислим да има неколико изузетака, попут Васојевића, Куча, Бјелопавлића). Племену Дробњака припадају и Тепчани и неки други родови попут Годијеља, који нису исте генетике као већина Дробњака-Новљана, што не значи да они нису Дробњаци. То исто важи и за твој род, који сигурно не би носио то презиме да није у неком раздобљу био део Дробњачког племена.

Поготову што још увек нисмо сасвим начисто ко је изворни носилац имена Дробњак, да ли популација Р109 која је ту дошла из средњевековне Босне, или неко од њих старије становништво на том подручју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7235 послато: Октобар 08, 2019, 08:34:56 поподне »
Зар нису и пиперски Лијешевићи динарик? Тако је бар наведено на теми о њима. Или је то само претпоставка због Каљевића (Мишића)?

Према досадашњим резултатима Лијешевићи су Пипери R1b BY611.
Каљевићи су вероватно неко старије становништво из ове области, можда пре из области Куча, или су само привремено овде живели. За сада барем, не можемо их повезати с неким родом из овог подручја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7236 послато: Октобар 08, 2019, 08:36:22 поподне »
За ове Брацановиће не можемо ништа конкретно закључити док не видимо хаплотип и поуздане податке одакле је и код порекла тестирани.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7237 послато: Октобар 08, 2019, 08:43:01 поподне »
Бојане, "род Дробњака" данас је генетичка категорија за носиоце хаплогрупе I1 P109 у том племену. То што ти носиш презиме Дробњак није ништа необично, с обзиром да су твоји преци у Доње Полимље дошли из Дробњака. Имамо људе који се презивају Дробњак најмање три различите хаплогрупе.

Дакле, племе и генетички род се не морају поклапати и, најчешће се и не поклапају (мислим да има неколико изузетака, попут Васојевића, Куча, Бјелопавлића). Племену Дробњака припадају и Тепчани и неки други родови попут Годијеља, који нису исте генетике као већина Дробњака-Новљана, што не значи да они нису Дробњаци. То исто важи и за твој род, који сигурно не би носио то презиме да није у неком раздобљу био део Дробњачког племена.

Поготову што још увек нисмо сасвим начисто ко је изворни носилац имена Дробњак, да ли популација Р109 која је ту дошла из средњевековне Босне, или неко од њих старије становништво на том подручју.
Ништа Небо овде нике нејасно,разумем ја то чини ми се солидно.Него понекад кад хоќу да неком предочим сопствено мишљење урадим то штуро и можда недовољно јасно.А ти си то фино елабориро и видим да си се осврнуо и на географију а ја ту не би изоставио блиске им Братоножиќе.Можда сам једино у заблуди,јер сам мислио да су Дробњаци/Новљани "Викинзи и Кричи" и да је то веќ постала константа.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7238 послато: Октобар 08, 2019, 08:46:54 поподне »
Према досадашњим резултатима Лијешевићи су Пипери R1b BY611.
Каљевићи су вероватно неко старије становништво из ове области, можда пре из области Куча, или су само привремено овде живели. За сада барем, не можемо их повезати с неким родом из овог подручја.
Који су то Лијешевиќи?Ја то нисам пропратио.Имам обеќање једног Стругара(Лијешевиќа) из Цеклина.Надам се да ќемо то утаначити брзо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7239 послато: Октобар 08, 2019, 09:03:15 поподне »
Који су то Лијешевиќи?Ја то нисам пропратио.Имам обеќање једног Стругара(Лијешевиќа) из Цеклина.Надам се да ќемо то утаначити брзо.

Па, не могу баш много да причам...
А ти, ако можеш, било би одлично да тестираш Стругара!
"Наша мука ваља за причешћа"