Аутор Тема: Objavljivanje vrijednosti markera  (Прочитано 8213 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7204
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #40 послато: Децембар 08, 2019, 05:25:34 поподне »
Dakle, ako je neko potomak Ozrinica iz 15 vijeka, njemu su se markeri mogli promijeniti do te mjere da za 17 generacija jedan Ozrinic ima vrijednosti a i b na 385 od 14-15 a drugi 16-17? Ali nam se vidi da smo Sloveni i to je to. Drugim rijecima imam samo brze markere cije vrijednosti se mijenjaju kao one slicice na jack pot-u?

Ali ja imam i markere 426 i 388. Jesu li i oni za Jack Pota?
Mogli smo ovde malo o brzim i sporim markerima, a za testiranje imamo dovoljno vremena da mogu da magistriram Genealogiju do nove godine.
Не мораш да будеш стручан да би сазнао информације...овде су људи који ће анализирати твој резултат и довољан је број тестираних (неколико хиљада) са којима би се твој резултат на 23 маркера упоредио...Озринићи су јасно профилисан род и 100% би твој резултат на 23 маркера могао да ти да одговор да ли си род Озринића или не (пошто се на неки начин издвајају у односу на остале PH908, јер сви имају на 448=18)...Када би сви тестирани морали да познају материју да би дешифровали свој резултат, онда 99,99% тестираних не би знало ништа на основу свог резултата
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 05:31:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7204
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #41 послато: Децембар 08, 2019, 05:47:03 поподне »
Озринићи су јасно профилисан род и 100% би твој резултат на 23 маркера могао да ти да одговор да ли си род Озринића или не (пошто се на неки начин издвајају у односу на остале PH908, јер сви имају на 448=18)
Боље речено, са великом сигурношћу, јер је незахвално унапред давати прогнозе...Ако су већ нађени неки маркери код тебе који се издвајају у односу на Озриниће, а којих има много тестираних, онда то може да буде сумња. Овде је код тебе један други случај. Имаш често презиме и једну од најчешћих слава код Срба, а ако си само због славе нашао циљну "мету" којој желиш да будеш сродан, онда то може мало да створи емотивну реакцију, која се појавила код тебе. Много је тестираних са твојом хаплогрупом и са славом Аранђеловдан, а да нису Озринићи. Зато боље да се тестираш на 23 маркера, него да са 12 тражиш одговоре које не можеш да добијеш :)
« Последња измена: Децембар 08, 2019, 05:53:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #42 послато: Децембар 08, 2019, 06:02:25 поподне »
Да, као што ДушанВучко каже, немогуће је силити јасне одговоре на основу овако "плитког" теста.

На основу неких од ових 12 маркера могуће је рећи у смислу елиминације шта отпада као могућност.
Али осим хаплогрупе, све остало је нивоу или великих нагађања, или тоталног мрака.

Тест код ФТДНА на 37 маркера би био супер за почетак, а сада је на попусту.
Урадите њега и знаћете много више.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 896
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #43 послато: Децембар 09, 2019, 04:45:43 пре подне »
Pozdrav svima!

Ako je cilj ovog projekta da omoguci istrazivanje porijekla, onda bi bilo lakse ako bi se objavljivali rezultati vrijednosti markera, prema tome ko sve zeli da oni budu objavljeni. Ko zna kakva otkrica bi bila omogucena, a mozda bi sve to dalo impuls za istrazivanje dodatnih markera da bi se do kraja utvrdila srodnost pojedinih porodica.

Мислим да вредности маркера не би много значиле већини тестираних, али би било добро имају у јавно доступној таблици могућност да сазнају за колико се разликују од других припадника исте хаплогрупе. То би их привукло да се и сами учлане и унапреде своје знање.
Можда би уместо донација био бољи "капиталистички" приступ: тестираш се, платиш Пореклу на пример 1000 динара, а заузврат у јавној таблици буду објављени они подаци које желиш да објавиш и аутоматски добијеш поруку када се тестира неко сродан.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #44 послато: Децембар 09, 2019, 05:24:15 поподне »
Drugim rijecima, testiraj se koliko zelis ali srodnost se ne moze i nece moci utvrditi na genetskoj osnovi.
Mene sad samo jos zanima do koliko mutacija moze da se desi kod sina u odnosu na oca, tj. koliko razlicite rezultate na markerima mogu da se pojave poslije samo jedne generacije?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7204
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #45 послато: Децембар 09, 2019, 05:31:43 поподне »
Drugim rijecima, testiraj se koliko zelis ali srodnost se ne moze i nece moci utvrditi na genetskoj osnovi.
Mene sad samo jos zanima do koliko mutacija moze da se desi kod sina u odnosu na oca, tj. koliko razlicite rezultate na markerima mogu da se pojave poslije samo jedne generacije?
Нетачно. Да је тако, не би ни постојале хаплогрупе нити гране у оквиру њих, тестирања су показала генетску повезаност међу тестиранима (имаш табелу са маркерима ако си члан, па погледај), а може да прође без иједне мутације на маркерима кроз неколико генерација
« Последња измена: Децембар 09, 2019, 05:36:47 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #46 послато: Децембар 09, 2019, 06:06:33 поподне »
Slicnost da, srodnost ne, jer bi za ovo poslednje trebalo imati uvid u sve mutacije.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5199
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #47 послато: Децембар 09, 2019, 06:13:17 поподне »
Mene sad samo jos zanima do koliko mutacija moze da se desi kod sina u odnosu na oca, tj. koliko razlicite rezultate na markerima mogu da se pojave poslije samo jedne generacije?

Да ти илустративно појасним, ово је као питање колико чаша из руке може да испадне конобарима који премештају хиљаде чаша са једне гомиле на другу. Углавном ниједна, можда једна, неком две, три, неко можда разбије и све али са њим већ нешто озбиљно није у реду. Све је питање вероватноће и статистике. Како је експериментално утврђено те вероватноће да се деси мутација на неком маркеру се крећу у распону од једне мутација на тридесет парова отац-син до једне мутације на 7000 парова, већ зависно од маркера.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7204
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #48 послато: Децембар 09, 2019, 06:49:43 поподне »
Slicnost da, srodnost ne, jer bi za ovo poslednje trebalo imati uvid u sve mutacije.
Увид у мутације можеш у табели да видиш, код профилисаних родова напр., где је свако одступање од модалног хаплотипа, мутација

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #49 послато: Децембар 09, 2019, 11:47:16 поподне »
Drugim rijecima, testiraj se koliko zelis ali srodnost se ne moze i nece moci utvrditi na genetskoj osnovi.
Имаш две опције, да урадиш 23 маркера као што ти је већ предложено па ћеш на основу тих резултата и уз мало среће припасти неком ширем роду или да останеш скептик и да те твоје "овце" које желиш да окупиш и сабереш буду ускраћене за ту информацију.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #50 послато: Децембар 10, 2019, 12:14:11 пре подне »
Tesko da ce ovce poslusati zbog nekih slova i brojeva. Ako se vukovi ne naoruzaju povadice im zube, a onda ce misevi kolo da vode. Tj. cini se da vec i vode.

Ali, hajde, neka bude. Uradicu i 37 ako ce da nesto bude jasnije. Neka mi kazu gdje se predaje zahtjev za test i uplata. iGenea radi 37 za 100€.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #51 послато: Децембар 10, 2019, 12:35:04 пре подне »
Sad sam malo uporedjivao rezultate Bojanovica i svaki ima barem jednu razlicitu vrijednost na razlicitim markerima. Pretpostavljam da ste u blizem srodstvu, s obzirom na mjesto boravka testiranih.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7204
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #52 послато: Децембар 10, 2019, 12:42:35 пре подне »
Sad sam malo uporedjivao rezultate Bojanovica i svaki ima barem jednu razlicitu vrijednost na razlicitim markerima. Pretpostavljam da ste u blizem srodstvu, s obzirom na mjesto boravka testiranih.
Сви тестирани Бојановићи су род најмање задњих 250 година и као што видиш, имају један до два маркера разлике међусобно
« Последња измена: Децембар 10, 2019, 12:48:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #53 послато: Децембар 10, 2019, 12:44:14 пре подне »
Тест на 37 маркера:

Опција 1
https://www.familytreedna.com/products/y-dna

Опција 2
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23&products_id=34

Опција 3
Тест у Београду (али на 23 маркера)

Требаш знати шта можеш да очекујеш од овог теста.

Ако се испостави да припадаш неком генетски профилисаном средњевековном роду, и сам тест на Y37 ће ти бити довољан да сазнаш колико је то сродство старо, односно када је живео ваш заједнички предак. Могао би у таквом случају сматрати да ти се посрећило.

Уколико то није случај, сазнаћеш хаплогрупу заједно с неком подграном која ће ти оквирно рећи где даље требаш да тражиш.
Али би ти у овом другом случају само допунско тестирање BigY или WholeGenome (најдубљи могући тест) помогли да се генетски потпуно профилишеш тј тачно оцениш старост неке гране/неког сродства коме припадаш.

Најбоље је увек ући у то рационално и оставити све сензације које греју уши, док се не добије резултат.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #54 послато: Децембар 10, 2019, 02:44:53 пре подне »
Eh, koliko ja imam toga sto mi grije usi da mi ni takve price o visokom porijeklu iz srednjeg vijeka nece mnogo nauditi ako otpadnu.
Jer cak i najlicniji dozivljaji, koliko god su bili veliki, danas se nista ne racunaju u svijetu, tako da mozes samo da ih prepricavas, pa ako ih ne zapises bice ubrzo zaboravljeni.

Onda cu se prijaviti kod iGenea za Y37.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #55 послато: Фебруар 17, 2020, 05:46:45 поподне »
Pozdrav!

Imam neka pitanja u vezi testiranja kod ftdna. Prvo su mi rekli da imaju moj stari uzorak iz 2014. i da ce probu da uzmu iz tog uzorka, mada se ja ne sjecam da sam im dozvolio da sacuvaju uzorak za dalja testiranja, a onda su mi javili da je testiranje propalo zbog loseg kvaliteta, te da ce uzeti jos jednu probu iz istog uzorka. Mene to sve cudi i nije mi prijatno, prvo sto su drzali moj genetski materijal, bez razloga, i drugo sto je najvjerovatnije zbog toga opao kvalitet proba te ce najvjerovatnije ponovo da propadne testiranje i ja cu morati ponovo da platim testiranje i da im saljem novi uzorak sto znaci da ce da prodju mjeseci dok ne dobijem konacan rezultat. Ja sam vec upitao emailom doticnu gospodju zasto oni posjeduju moje stare uzorke, a ona mi je samo rekla da ce da provjeri ima li kakve pratece dokumentacije i poslije toga vise nije bilo odgovora, a proslo je vise od mjesec dana. Zna li neko kakva su pravila tamo u vezi svega ovoga?

Када наручујуте тест, пристајете на услове где они чувају Ваш узорак и после теста.
Ја сам пре месец дана имао једну надоградњу са Y25 на BigY.
« Последња измена: Фебруар 17, 2020, 06:08:17 поподне Златан »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #56 послато: Фебруар 17, 2020, 06:03:45 поподне »
Узорци се чувају, и колико се сећам, то је писало и међу условима које сваки наручилац теста прихвати при наруџби. Исто узорак се користи за евентуалне касније надоградње или друге врсте тестова. Он сам вероватно има неки рок трајања након чега постаје неупотребљив.



Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #57 послато: Фебруар 17, 2020, 06:12:11 поподне »
Pozdrav!

Imam neka pitanja u vezi testiranja kod ftdna. Prvo su mi rekli da imaju moj stari uzorak iz 2014. i da ce probu da uzmu iz tog uzorka, mada se ja ne sjecam da sam im dozvolio da sacuvaju uzorak za dalja testiranja, a onda su mi javili da je testiranje propalo zbog loseg kvaliteta, te da ce uzeti jos jednu probu iz istog uzorka. Mene to sve cudi i nije mi prijatno, prvo sto su drzali moj genetski materijal, bez razloga, i drugo sto je najvjerovatnije zbog toga opao kvalitet proba te ce najvjerovatnije ponovo da propadne testiranje i ja cu morati ponovo da platim testiranje i da im saljem novi uzorak sto znaci da ce da prodju mjeseci dok ne dobijem konacan rezultat. Ja sam vec upitao emailom doticnu gospodju zasto oni posjeduju moje stare uzorke, a ona mi je samo rekla da ce da provjeri ima li kakve pratece dokumentacije i poslije toga vise nije bilo odgovora, a proslo je vise od mjesec dana. Zna li neko kakva su pravila tamo u vezi svega ovoga?

Када наручујуте тест, пристајете на услове где они чувају Ваш узорак и после теста.
Ја сам пре месец дана имао једну надоградњу са Y25 на BigY.


Наруџбином пристајете на то да они и после Вашег резултата узорак сачувају.
Мислим да можете то променити тиме што им доставите у писменој форми жељу да се Ваш узорак уништи.

Ја сам у децембру имао једног тестираног код кога смо имали Y25 2012 године.
Сада смо надоградили на БигУ, али срећом није било потребно слати нови узорак.

Али ако је и потребно слати нови, Ви не плаћате ништа додатно.
Ви само платите надоградњу коју желите, а они Вам пошаљу нови прибор. То се не плаћа посебно.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #58 послато: Фебруар 17, 2020, 06:52:39 поподне »
Pozdrav!

Imam neka pitanja u vezi testiranja kod ftdna. Prvo su mi rekli da imaju moj stari uzorak iz 2014. i da ce probu da uzmu iz tog uzorka, mada se ja ne sjecam da sam im dozvolio da sacuvaju uzorak za dalja testiranja, a onda su mi javili da je testiranje propalo zbog loseg kvaliteta, te da ce uzeti jos jednu probu iz istog uzorka. Mene to sve cudi i nije mi prijatno, prvo sto su drzali moj genetski materijal, bez razloga, i drugo sto je najvjerovatnije zbog toga opao kvalitet proba te ce najvjerovatnije ponovo da propadne testiranje i ja cu morati ponovo da platim testiranje i da im saljem novi uzorak sto znaci da ce da prodju mjeseci dok ne dobijem konacan rezultat. Ja sam vec upitao emailom doticnu gospodju zasto oni posjeduju moje stare uzorke, a ona mi je samo rekla da ce da provjeri ima li kakve pratece dokumentacije i poslije toga vise nije bilo odgovora, a proslo je vise od mjesec dana. Zna li neko kakva su pravila tamo u vezi svega ovoga?

Када наручујуте тест, пристајете на услове где они чувају Ваш узорак и после теста.
Ја сам пре месец дана имао једну надоградњу са Y25 на BigY.
Одступам од теме али то је јаче од мене: Јеси ли ти Павловиќу члан српског пројекта на ФТДНА?

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 99
  • I2a-PH908
Одг: Objavljivanje vrijednosti markera
« Одговор #59 послато: Фебруар 17, 2020, 08:22:11 поподне »
Nisam clan ali rekli su mi da cu morati platiti 50$ ako test opet ne uspije.