Аутор Тема: Етничке карте света  (Прочитано 17876 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #60 послато: Јул 28, 2021, 07:40:42 поподне »
Kaко год, ближи су нам свакако од муслимана, а вероватно и од римокатолика и протестаната.
...

По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #61 послато: Јул 28, 2021, 07:49:01 поподне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.



<a href="https://www.youtube.com/v/wiJGPRHkjgI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wiJGPRHkjgI</a>






Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #62 послато: Јул 28, 2021, 08:04:24 поподне »
...

А о томе се ради... Па сад кад си тако лепо дисквалификовао Папу, да можда објаснимо и ово:





Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #63 послато: Јул 28, 2021, 09:32:44 поподне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд
« Последња измена: Јул 28, 2021, 09:37:58 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #64 послато: Јул 28, 2021, 09:42:58 поподне »
Извините, али...: мало демагогије на почетку, упознао сам доста Јермена, радио сам са њима, ако сте на њих мислили са ових 15%, драги су ми, али, са догматског православног (и католичког, такође) црквеног становишта - Јерменска апостолска црква (они себе зову Грегоријанци) - је јеретичка црква. И то од 5-ог века, од Сабора у Халкидону, 451 г.

 А та јерес се зове монофизитство.


Дакле, закључак би могао да гласи да је у Истанбулу 1900 г. већина становништва била хришћанска, а не православна.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
Да, већина је била хришћанска, моја грешка (мислио сам да су Јермени православци)...али и то нисам знао, тј. не умањује моје изненађење , да су хришћани били бројнији од муслимана у Истанбулу

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #65 послато: Јул 28, 2021, 11:19:58 поподне »
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд

Ако ћеш тако, постојале су разлике вековима и у тумачењу Христове природе, и то од самог настанка Хришћанства, али је тек у петом веку монофизитство проглашено за јерес. До тада је то било само једно од учења и схватања Вере, али је и те како постојало дуги низ година. Тако су исто постојале разлике и у европском хришћанству до Велике шизме, али је Црква ипак била једна. Ни у Православној цркви, па ни у СПЦ не мисле сви ни данас исто о свим теолошким питањима, али су једна Црква. Велика шизма у суштини и није настала толико због различитих догматских схватања (то се сигурно могло превазићи), колико је та разлика искоришћена као оружје у политичком обрачуну Византије и Запада. У том смислу, римокатоличка и православна Црква се много не разликују по схватању суштине хришћанства. Са друге стране, старе јереси (несторијанска, аријанска и монофизитска) су нешто сасвим друго. Оне негирају Христа Богочовека, а на томе почива суштина хришћанског учења како у православљу тако и у римокатоличанству. Зато је бесмислено тврдити да је Јерменска црква ближа православљу, јер она побија основе на којима почива православни катихизис, што би требао да разуме свако ко себе сматра Светосавцем и православним верником.  А ако ће се ствари толико релативизовати да је и то небитно, већ ћемо гледати ко је био у циркусу и са ким се нисмо кроз историју тукли а са ким јесмо, па на основу тога судити ко нам је "ближи", онда то нема више никакве везе са Црквом. Јер да има, зашто онда не сматрати и муслимане једнако блиским православнима, јер и они, јел, поштују Христа као пророка Божијег.

Нећу се са овим даље настављати јер нема никакве везе са темом.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #66 послато: Јул 28, 2021, 11:21:19 поподне »
То би било тако да су источна и западна црква биле идентичне до 11. века, али мислим да је разлика постојала вековима пре шизме (за време Ћирила и Методија, када су покрштавали Моравску, франачки свештеници су вршили своју кампању, да не би Моравска била православна)...зато је можда јерменска црква ближа православној, без обзира на раније одвајање од православаца, у односу на одвајање западне цркве који се десио касније (јер православна , па и јерменска црква се нису ни мењале од тада, а западна црква је већи отклон направила у односу на православну). Западњаци су били склонији променама,  одвајањима , почев од шизме, до протестаната, англиканаца итд

Без обзира на догматске разлике, већа је солидарност према тим Јерменима него према западним хришћанима.
 
Већини нас који смо пратили рат у Нагорно-Карабаху прошле године тешко су пали јерменски порази, док нас невоље са муслиманским мигрантима по Француској, Британији, Немачкој итд. остављају равнодушним. Апсолутно ме за то није брига и имам 0% солидарности за западне "хришћане".

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #67 послато: Јул 28, 2021, 11:29:20 поподне »
Без обзира на догматске разлике, већа је солидарност према тим Јерменима него према западним хришћанима.
 
Већини нас који смо пратили рат у Нагорно-Карабаху прошле године тешко су пали јерменски порази, док нас невоље са муслиманским мигрантима по Француској, Британији, Немачкој итд. остављају равнодушним. Апсолутно ме за то није брига и имам 0% солидарности за западне "хришћане".

Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Етничке карте света
« Одговор #68 послато: Јул 29, 2021, 11:27:06 пре подне »
По чему су нам ближи? Ови су отпали од цркве још у петом веку а Велика шизма се десила тек у једанаестом. По томе су догматски православљу ближи римокатолици, јер су делили и развијали исто црквено учење јо 600 година.
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Етничке карте света
« Одговор #69 послато: Јул 29, 2021, 02:56:15 поподне »
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.
OK

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Етничке карте света
« Одговор #70 послато: Јул 29, 2021, 03:13:54 поподне »
Каквих 600 година Грци нису читали оно што је написано на латинском католици нису читали оно што је написано на грчком и тек кад је бугарски цар Симеон питао папу која је разлика између грчког и латинског учења Грци су схватили да су Латини јеретици.

То што сте написали није тачно.

Али нема везе. Прешироко би било да ја сад овде то објашњавам.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #71 послато: Јул 30, 2021, 04:27:31 пре подне »
Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Ми више волимо пријатеље, које год вере били, него "екуменизма-екомунизма"   :) Ја напр. волим Шинто (Тошин бунар, на шатровачком, "Шинто нарбу"  :D )
« Последња измена: Јул 30, 2021, 04:38:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #72 послато: Јул 30, 2021, 05:24:06 пре подне »
Сигуран сам да су ти исто тако ближи кинески конфучијанци него православни Албанци. Само то са хришћанством и православљем никакве везе нема...
Можда је  Стефан Немања имао такве саветодавце, али да их је слушао, онда ништа од сукоба са Византијом , no "party", no liberty  :) ( и онда су пријатељи могли да буду друге вере, као што су и непријатељи могли да буду и исте вере)...
« Последња измена: Јул 30, 2021, 05:34:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Етничке карте света
« Одговор #73 послато: Јануар 29, 2023, 06:31:44 поподне »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Етничке карте света
« Одговор #74 послато: Јануар 29, 2023, 07:41:01 поподне »


Овдје се баш сликовито види тај "Drang nach Osten"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Етничке карте света
« Одговор #75 послато: Јануар 29, 2023, 07:59:57 поподне »
Нису почишћени само из Румуније.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Етничке карте света
« Одговор #76 послато: Јануар 30, 2023, 01:47:11 поподне »
Нису почишћени само из Румуније.

Почишћену су у принципу свагде. Више их је живело у Русији тј. СССР до 1990. него у Румунији, где су прошли слично као и у Банату у Србији.

То њихово расељавање према Истоку је добрим делом било верски условљено. Нпр. регија Салцкамергут у данашњој Горњој Аустрији је већински била апсолутно протестантска (и данас донекле остала) и то лутеранско становништво је (полу)присилно исељавано у Трансилванију, на простор данашње Украјине, итд. Исто је било и са корушким и штајерским протестантима.  Тек од 19-ог века насељавање Немаца у ненемачким деловима Аустроугарске добија политички и привредни контекст, у циљу ширења немачког утицаја и разбијања већинских ненемачких заједница. 

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #77 послато: Јануар 30, 2023, 05:24:03 поподне »
Географска регија Буковина (град Черновци са околином) према попису из 1930.
У међуратном периоду део Румуније, после Другог светског рата област подељена између Румуније и Украјине (СССР).