Анкета

Која је по вама најбоља комерцијална гг компанија?

FTDNA
14 (56%)
YSeq
5 (20%)
Dante Labs
3 (12%)
YFull
2 (8%)
DNK centar za genetiku
1 (4%)
Full Genomes Corp
0 (0%)
23andme
0 (0%)
MyHeritage
0 (0%)

Укупно гласова: 25

Анкета завршена: Фебруар 13, 2020, 10:26:43 поподне

Аутор Тема: Најбоља комерцијална гг компанија?  (Прочитано 5741 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Најбоља комерцијална гг компанија?
« послато: Јануар 14, 2020, 10:26:43 поподне »
Отварам анкету са питањем: Која је по вама најбоља комерцијална гг компанија?

У анкети су набројане компаније са којима су тестирани са наших простора имали посла, тако да искуства не недостаје. Ставио сам и Full Gemomes Corp, иако не знам да ли је неко од наших код њих радио тестирање. Такође, можда сам и неку од компанија пропустио.

Набројане компаније нису истог профила и не баве се идентичном врстом дјелатности ( неке и нису лабораторије), али им се у бар једном сегменту дјелатности преклапају. Ова анкета дакле није везана за оцјену величине компаније и свеобухватности услуга већ колико су професионални у услугама које пружају. Имали смо прилике више пута чути примједбе на рад практично сваке од њих.

Предлажем неколико критеријума, по којима би се могли равнати:

1. Однос цијена- пружена услуга
2. Рокови- објављени и стварни
3. Комуникација са купцима
4. Употребљивост достављених резултата

Ако се сјетите још нечега додајте.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #1 послато: Јануар 14, 2020, 10:58:19 поподне »
Чини ми се да је Dante labs на неки начин удахнуо други живот YFullu. У вријеме кад је YFull почињао, FTDNA је недостајало све оно што је YFull нудио: Y-SNP стабло и већи број маркера. FTDNA је убрзо усавршио те сегменте и чинило се да ће YFull изгубити сврху. Међутим са појавом Dante Labsa, који је , чини ми се једини успио да одузме један дио NGS тржишта FTDNA и YFull је добио нови смисао ( као некад YSearch за STR резултате).

Додуше, и FTDNA је узвратио ударац са посебном цијеном за сирове резултате. Мислим да је та одлука била повезана са тежњом FTDNA да у оквиру своје платфроме сачува своје купце, јер они не би ни имали потребу да извозе BAM фајл на друго мјесто. Чини ми се да је ова одлука FTDNA  највише нашкодила YFullu, али је ту штету ипак компензовао Dante Labs.

YSeq по мени има најзахвалнију позицију. Мало зависи од других лабораторија и има осигурано тржиште за своје производе, које засад не угрожава нико. Мало се јесу размазили са роковима, али су прилично флексибилни што се тиче комуникације и понуде.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #2 послато: Јануар 14, 2020, 11:31:54 поподне »
...
Ова анкета дакле није везана за оцјену величине компаније и свеобухватности услуга већ колико су професионални у услугама које пружају.
...

Ако оцењујемо само професионалност ових компанија, стварно ми је тешко да поверујем да неко гласа за Данте Лабс  :o
Али добро, није мени јасно како то људи на овим просторима гласају и о много важнијим темама  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #3 послато: Јануар 14, 2020, 11:37:11 поподне »
Ако оцењујемо само професионалност ових компанија, стварно ми је тешко да поверујем да неко гласа за Данте Лабс  :o
Али добро, није мени јасно како то људи на овим просторима гласају и о много важнијим темама  ::)

Ипак, мораш признати да је професионално с њихове стране што су за исти производ дали дупло ( ако не и више) мању цијену од FTDNA.  ;)

Некоме не смета да мало дуже чека, ако ће мање да плати.

Осим тога, имамо овдје на форуму читаву "секту" поштовалаца Dante labsa.  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #4 послато: Јануар 14, 2020, 11:49:27 поподне »
Ипак, мораш признати да је професионално с њихове стране што су за исти производ дали дупло ( ако не и више) мању цијену од FTDNA.  ;)

Некоме не смета да мало дуже чека, ако ће мање да плати.

Осим тога, имамо овдје на форуму читаву "секту" поштовалаца Dante labsa.  :)

Ту онда не причамо о професионалности, већ о односу цена/добитак, а то уопште није исто. Да те неко лаже годину дана за нешто, и то не једном, већ барем пет пута, то никако не може бити професионално. Наравно, искуства су различита а нисам ни ја на крају свега незадовољан оним што сам добио. Али кад размислим колико ме је живаца коштало, заиста нисам сигуран да бих то са њима поновио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #5 послато: Јануар 14, 2020, 11:56:48 поподне »
Можда да се дода и myHeritage на листу?

Око професионалности мислим да ипак ФТДНА држе неку константу око тога. YSEQ и YFull су раније имали доста добар ниво професионалности, али су у последње време мало спустили лопту што се тога тиче.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #6 послато: Јануар 14, 2020, 11:58:49 поподне »
Додуше, и FTDNA је узвратио ударац са посебном цијеном за сирове резултате. Мислим да је та одлука била повезана са тежњом FTDNA да у оквиру своје платфроме сачува своје купце, јер они не би ни имали потребу да извозе BAM фајл на друго мјесто. Чини ми се да је ова одлука FTDNA  највише нашкодила YFullu, али је ту штету ипак компензовао Dante Labs.
Мислим да је ово ''мач са две оштрице'' за FTDNA. С једне стране ми се чини да добар део ''професионалних'' генеаолога као и админа пројеката за хаплогрупе на FTDNA и на Фејсбуку својој ''пастви'' од ове јесени препоручује Dante Labs пре свега због јефтиноће, боље покривености као и директне повезаности са YFull-ом, а и због тога што је је доста теже убедити да неког да уради Big Y-700 и притом доплати за BAM фајлове. Ово последње нарочито важи за оне који нису толико заинтересовани и у току са информацијама. Притом, делује ми да се Dante Labs по брзини узорака које примају у последње време доста приближио FTDNA, ако их није и престигао.

Такође, FTDNA стабло је доста ограниченије, доста мањи број људи му има приступ, визуелно је доста сиромашније и не даје све податке које нуди YFull.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #7 послато: Јануар 15, 2020, 12:11:12 пре подне »
Мислим да је ово ''мач са две оштрице'' за FTDNA. С једне стране ми се чини да добар део ''професионалних'' генеаолога као и админа пројеката за хаплогрупе на FTDNA и на Фејсбуку својој ''пастви'' од ове јесени препоручује Dante Labs пре свега због јефтиноће, боље покривености као и директне повезаности са YFull-ом, а и због тога што је је доста теже убедити да неког да уради Big Y-700 и притом доплати за BAM фајлове. Ово последње нарочито важи за оне који нису толико заинтересовани и у току са информацијама. Притом, делује ми да се Dante Labs по брзини узорака које примају у последње време доста приближио FTDNA, ако их није и престигао.

Такође, FTDNA стабло је доста ограниченије, доста мањи број људи му има приступ, визуелно је доста сиромашније и не даје све податке које нуди YFull.

Могуће, међутим и даље ми се чини да је тренутно стабло YFulla непотпуније у односу на стабло FTDNA. То је прије свега ствар величине базе, а FTDNA ту има предност. Има доста BigY тестираних који нису слали резултате YFullu.

Да ли се ствари мијењају у корист комбинације Dante Labs+YFull? Свакако. Али FTDNA и даље има два кеца у рукаву: непрофесионализам Dante Labsa и разрађену платформу Пројеката, у којој је још нису достигли ни Yfull ни YSeq.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #8 послато: Јануар 15, 2020, 12:14:53 пре подне »
Могуће, међутим и даље ми се чини да је тренутно стабло YFulla непотпуније у односу на стабло FTDNA. То је прије свега ствар величине базе, а FTDNA ту има предност. Има доста BigY тестираних који нису слали резултате YFullu.
Апсолутно. Рецимо, гомила ''спавача'' од BigY резултата давно тестираних, данас незаинтересованих или недоступних појединаца који вероватно никада неће завршити на YFull-у га обогаћује.

Цитат
Да ли се ствари мијењају у корист комбинације Dante Labs+YFull? Свакако. Али FTDNA и даље има два кеца у рукаву: непрофесионализам Dante Labsa и разрађену платформу Пројеката, у којој је још нису достигли ни Yfull ни YSeq.
Мислим да је уникатна платформа убедљиво најјача ствар коју FTDNA поседује. Управо су на основу ње се стекли поверење и углед који имају (наравно, поред тога што су прва комерцијална лабораторија).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #9 послато: Јануар 15, 2020, 01:08:37 пре подне »
Не знам да ли је могуће изгласати најбољу компанију из ове области. Као што је већ наведено, ствари се током времена мењају. Ово што је данас у понуди није исто као пре три године.

Моје лично искуство је са yseq и ftdna.

Код yseq сам урадио панел, да пронађем где тачно припадам. Чекао сам мало дуже, али су туре резултата редовно стизале - требало им је времена да ме нађу. Касније сам поручио нешто маркера, да се проширим на 37. Е, њих сам толико чекао да сам већ и заборавио да још нешто мало треба да ми јаве (2018. године). Са узорком већ код њих сам чекао дебела 3 месеца, тако нешто. Нисам писао никакву жалбу.
За панеле су сјајни, а за маркере су за избегавање (ипак похваљујем могућност да се састави тест неких маркера по сопственој мери).

Код ftdna сам крајем 2018. наручио аутосомалце за родитеље и то је све уредно прошло. Крајем 2019. сам наручио још један аутосомалац и big y за оца. Аутосомалац је уредно стигао, а првих 111 маркера уместо за око 50 дана за само 22 (са узорком већ код њих). Да ли ће и остатак маркера да стигне брже од предвиђеног (прва половина фебруара), не знам.
Шта сам платио, то сам и добио када сам требао да добијем. Стабилност.

Доста зависи и од тога шта ко жели, шта му је циљ. Неко жели да види где је на днк стаблу, неко други жели да се прецизно смести у оквиру племена.

Када будем имао шта да пошаљем yfull, то ћу и да урадим, па ћу имати искуство и са њима.
« Последња измена: Јануар 15, 2020, 01:10:22 пре подне Platin »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #10 послато: Јануар 15, 2020, 01:52:08 пре подне »
Ако је у питању аутосомално истраживање или тестирање које има за циљ проналажење родбине, мислим да је аутосомални тест Ancestry звог највеће базе података лидер.

---

Што се тиче листе горе, ја сам се лично тестирао код ФТДНА, као и још две особе. Тестирао сам 4 појединца у Центру за Генетику у Београду, 8 преко YSEQa.

Обично се допуњују, а најизбалансирани ми је YSEQ.

ДНК Центар
Веома скуп без попуста. Уз попуст прихватљив за основна сазнања.
Мана је немогућност додатног тестирања појединих маркера.

У односу цене и квалитета је Данте апсолутни лидер.
Упрскали су код много муштерија. Сада, додуше, има бољитка и неке наше проблеме су прагматично решевали. За сада не могу да их сврстам као прве, јер време треба да прође да би доказали да су на правом путу. Када се секвенсирање одради како ваља, покривеност је Y je 98-99%, те тестирани зна да је добио максимум који је тренутно доступан. Међутим, на сајту муштерија на ФБ често видим да из неког разлога неки добијају слабију покривеност, па траже поновно секвенсирање (на шта Данте обично пристаје).

YSEQ стандардно добар и изузетно флексибилан. Покривеност WGS колико могу да оценим поуздана. Комуникација са муштеријама је прихватљива, али не и вансеријска. Мањаковост опција на сајту и релативно скроман "кабинет". По мени компанија са највећим потенцијалом, имајући у виду шта се све може већ тестирати. Мана им је фрапантно скуп WGS тест, али знам да је Томас Кран означио ту ставку као тачку на којој се ради већ и да ће решење бити донето у 2020. години.

ФТДНА - по мени лидер у професионалности. Свако моје питање, је одговорено у року од 24 сата и то веома лично и детаљно. Почетком децембра сам имао један компликовани случај, па сам оставио свој број телефона са захтевом да они мене позову, што су и урадили. Дизајн, опције на сајту, поклапања, постојање стабла и релативна поузданост у испуњавању рокова и у покривености која је од појаве BigY700 тик испод 80% су веома позитивне ствари. Ипак однос цене и квалитета после појаве Данте-а је значајно пао. А такође многи им замерају да су последњим потезима генетичка истраживања успорили ради сопственог профита. Неколико администратора које пратим на ФБ су после неколико година рада као акт протеста на БАМ-цену напустили те функције на ФТДНА. Искрено се надам да ће добити "шамар" и спустити цене још драстичније, јер ово што су вечерас најавили опет није ништа посебно.

Имао сам жељу да тестирам познанику EliteY, али ми FGC не делује професионално. На нека питања сам чекао одговор и по 10 дана. И тај одговор је био штур и без икакве форме (као да ћаскају два познаника). Нису испратили ове Божићне попусте, па сам од њих одустао.

YFULL овде не могу да уврстим, јер они само интерпретирају. Што се њих тиче, велика подршка!

За остале не могу ништа рећи, јер нисам имао искуства.

Мислим да ћу због избалансираности свој глас дати YSEQ-у, премда и они имају своје мане.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #11 послато: Јануар 15, 2020, 08:43:31 пре подне »
Ја бих овде и приложио покривеност код BigY500, BigY700 и Dante Labsa.

BigY500



BigY700



Dante Labs



Али и поред слабије покривености и многих мана, мој глас иде FTDNA.
« Последња измена: Јануар 15, 2020, 08:51:07 пре подне Милош »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #12 послато: Јануар 15, 2020, 09:51:45 пре подне »
Мени је BigY700 72.8% , мада у поређењу са неким резултатима које сам видео капирам да је то у ствари нешто слабија покривеност. Разлика од 20-25% у поређењу са добром одрађеним секвенрисањем код Данте Лабса није занемарујућа. .
---

Огромна предност ФТДНА су та поклапања која можеш да видиш од Y12 па на више и могућност да се умрежиш с људима.

YFull-у се шаљу само резултати који су одрадили БигУ, али (бар код мене) огромна већина поклапања је на Y25 и Y37 са људима којима није био приоритет проширивање маркера даље од Y37.

Када други (Данте, Јусек...) буду кренули тим путем, у ФТДНА ће бити просто приморани да спустe цене.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #13 послато: Јануар 15, 2020, 01:36:49 поподне »
 Лично мислим да је у овом моменту нај прихватљивији Данте Лабс, због односа добра покривеност-цијена. Све остало код њих је у овом моменту велики минус.
О YSEQ мислим да ни они нису у овом моменту неко цвијеће. Конкретно јесенас кандидован један СНП и одобрен, али грешком сврстан у И1 уместо у И2. Тек некидан када им је поново скренута пажња одреаговалису. И још чекам на СНП...
ФТДНА најјача са маркетингом нема сумње .... Иако сам код њих радио тест и надоградњу, и оно што би могли да ураде, по неку мрвицу оставе за касније... (дођими још кои пут)

 Тако да ниједан од ових фирми није неко злато...

Али обзиром да наше интересовање није хитност резултата него квалитет мој глас ДантеЛабс.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #14 послато: Фебруар 18, 2020, 10:58:15 пре подне »
Анкета је прије неки дан завршена. Као што се да примјетити побједник је FTDNA са преко 50% гласова. У једну руку то је било и очекивано.

Данас сам први пут ушао на неки од Данте Лабс налога, да видим како презентују резултате. Види се да им је тежиште на медицинским извјештајима и да ће се у том смислу даље развијати. Анализу везану за поријекло у суштини и немају нити видим да је планирају развијати.

Заправо све ово што наши тестирани добијају од Данте Лабса везано за генеалогију, u Данте Лабс доживљавају као нуспродукт. А наши тестирани опет то доживљавају као главну ствар. Мислим да су између осталог и због тога постојали неспоразуми око "непрофесионализма" Данте Лабса.

Како год, Данте Лабс због солидне покривености (иако исту не прати велика дубина) је користан управо у добијању сирових података. Видим да су на сајт инкорпорирали IGV софтвер алатку преко коje веома лако, на основу позиција, могу да се ишчитају сирови резултати тестираних. За провјеру Миленковићевих резултата није ми требало ни пола сата. При томе се очитања директно виде и нема дилема као код ФТДНА, да ли их је ФТДНА препознао или није.

Ова алатка за читање сирових резултата може да се скине и независно на сљедећем линку
https://software.broadinstitute.org/software/igv/

Кључна фалинка Данте Лабса је непостојање базе тестираних и немогућност да се из поређења резултата тестираних аутоматски издвајају новели. Ако сам Данте Лабс не буде имао намјеру да се развија у том правцу ( а чини ми се да је нема), онда YFull остаје као корисна надоградња.

Зато би право питање за поређење било:

1. FTDNA или
2. Dante Labs + YFull

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #15 послато: Фебруар 18, 2020, 04:49:47 поподне »
Нови играч у свету генетичке генеалогије - Nebula Genomics.  ;)

https://nebula.org/

Колико видех, нуде WGS 30x тест по цени од 300 долара. Шта мислите о овој понуди?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #16 послато: Фебруар 18, 2020, 05:38:51 поподне »
Нови играч у свету генетичке генеалогије - Nebula Genomics.  ;)

https://nebula.org/

Колико видех, нуде WGS 30x тест по цени од 300 долара. Шта мислите о овој понуди?

Нуде 100% покривеност са 30x дубином, рекло би се више и од Данте Лабса. И конципирани су слично као Данте Лабс,а цијена нешто мало већа од данте Лабсове редовне.

Мени се лично не свиђа тежиште ових лабораторија на медицинским аспектима тестирања. Скоро сам видио да овдје код нас једно од осигуравајућих друштава нуди уз своје производе и генетичка тестирања бонус и то баш нешто као везано за исхрану (шта ти генетички одговара од хране и сличне глупости). При томе, они то нуде као да ти чине велику услугу. Са друге стране, кад осигуравајуће друштво код којег имаш животно или здравствено осигурање има приступ резултатима твог генетичког теста укључујући и предиспозицију за одређене болести и факторе ризика, како то схватити?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #17 послато: Фебруар 18, 2020, 08:04:51 поподне »
Очито дубинска тестирања крећу са ширим спектром понуда и даљим падом цена, што су свакако добре вести.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #18 послато: Фебруар 20, 2020, 06:48:16 поподне »
Као што добро примети drajver, право поређење би требало бити FTDNA у односу на Dante WGS + YFull. Најбитнији параметри при оцени сваке врсте теста су:

1) покривеност Y хромозома (length coverage 0-100%), из које проистиче и

2) број непокривених базних парова (no call base pairs), и на крају

3) просечан број очитавања сваког базног пара (mean depth coverage)

Упоређујући већи број разних тестова (BigY-500, BigY-700, FGC Y Elite и Dante Labs WGS) дођох до следећих техничких детаља за сваку врсту теста:

____________________________________________________________________________________________________
BigY-500: сви прегледани резултати имају покривеност између 48 и 56%, преко 10 милиона непокривених базних парова, и просечан број очитавања између 30 и 80. У прилогу постављам извештај најслабијег BigY-500 теста у који сам имао увид:


____________________________________________________________________________________________________

BigY-700: сви прегледани резултати имају покривеност између 70 и 80%, између 4,6 и 6 милиона непокривених базних парова, и просечан број очитавања између 30 и 47. У прилогу постављам извештај једног од BigY-700 тестова средњег квалитета:


____________________________________________________________________________________________________

FGC Y Elite: једини резултат овог теста у који сам имао увид имао је покривеност 83,45%, нешто преко 3,9 милиона непокривених базних парова, и просечан број очитавања мало преко 39. У прилогу је извештај тог теста:


____________________________________________________________________________________________________

Dante Labs WGS: сва три теста у која сам имао увид имају покривеност преко 99,74%, између 26 и 60 хиљада непокривених базних парова, и просечан број очитавања између 10 и 17. У прилогу је извештај најбољег од та три теста:


____________________________________________________________________________________________________

Ствар је прилично јасна, са BigY-500 и BigY-700 тестом аутоматски није покривено од око 50% (BigY-500) до око 25% (BigY-700) хромозома, где је сигурно изгубљен прилично велики број филогенетски битних SNP-ова. Просечан број очитавања је већи, али то је у овом случају најмање битан параметар. Са BigY-700 тестом сигурно нећете имати очитавања за 20-30% хромозома, док са WGS тестом имате покривен скоро целокупан Y хромозом, додуше са нижим бројем очитавања, али је реално минимална шанса да неки SNP неће бити покривен ни са једним очитавањем. WGS тест код Dante Labsa (без попуста) је тренутно скупљи за неких 85 евра, са друге стране наручиоци BigY-700 теста морају издвојити додатна 92 евра уколико желе имати приступ BAM фајлу који би проследили на анализу у YFull.

« Последња измена: Фебруар 20, 2020, 06:55:22 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Најбоља комерцијална гг компанија?
« Одговор #19 послато: Фебруар 20, 2020, 09:01:40 поподне »
Ово смо доста пута помињали и пуно ти хвала што си ставио овако прегледно "црно на бело". С обзиром да је FTDNA био лидер у свету за тестирања у сфери популационе генетике, није ни чудо што је и код нас био број 1 и што смо њихов производ (BigY) користили као синоним за било кој дубоки тест.

Искрено се надам да ће се ствар променити у корист Данте Лабсa због цене и дужине очитавања.

Међутим, зато би и сам Данте Лабс требао донекле променити курс и ући мало више у воде популационе генетике. За почетак тако, што би бар обезбедио могућност да се погледају поклапања сродности са осталим тестираним.

FTDNA je позициониран тако, да и неко ко нема иоле знања у овој области може доћи на њихову страницу која је професионално урађена и наручити себи (рецимо) Y25 из чисте знатижеље. Због постојања рубрике поклапања, тај тестирани ни крив ни дужан може бити пронађен од неког ко се разуме, па би тај резултат помогао неком открићу. По мени, то је и даље јасна предност Американаца.

Читам и коментаре Томаса Крана из YSEQ на Фејсбуку који је рекао се у 2020. ради на смањењу цене за њихов WGS. Ово би посебно било занимљиво због чињенице да Јусек задржава узорке. Кад смо код њега, поменућу један његов коментар где је коментаришући Данте Лабс 30x WGS рекао да очитавање од 30x на нивоу целог генома резултира неких 15x на Y-хромозому, што се из приложеног горе показало тачним.