Аутор Тема: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа  (Прочитано 37080 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #60 послато: Април 07, 2016, 08:41:45 пре подне »
Невски, ако је за утеху, премда се не слажем са неким твојим ставовима (или их сматрам претеривањем), никада ти нисам дао минус. Као ни било коме другом на форуму.  :P

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #61 послато: Април 07, 2016, 06:20:52 поподне »
Невски, ако је за утеху, премда се не слажем са неким твојим ставовима (или их сматрам претеривањем), никада ти нисам дао минус. Као ни било коме другом на форуму.  :P

Селаковићу, знам да нѣси ти. Ово се догађа већ неко врѣме, свако мойе писанийе добия тачно йедан знак "мање", ни више ни мање. Све то ради исти човѣк, прѣдпостављам ко йе. Ни я, као ти, никада никоме нѣсам дао знак -, а камо ли да то чиним стално и за свако писанийе, из простога разлога што йе то подмукло, йер се не зна ко йе давалац. Ако имам коме поручити што, то явно и напишем.

Што се тиче "прѣтѣривања", я то не чиним ни у чем. Све што радим, радим са яким разлогом. И све прво добро промислим.
А ти ми слободно можеш рећи у чем то "прѣтѣруйем". Нећу се наљутити, наравно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #62 послато: Септембар 16, 2017, 02:38:21 поподне »
Може ли ми неко рећи да ли је база YHRD претражива тј. да ли се могу видјети хаплотипови и коме припадају?
Друго питање је, да ли нпр. 12  подударања значи да имам идентичан хаплотип на моја 24 маркера са свих 12 тестираних? 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #63 послато: Септембар 16, 2017, 02:46:20 поподне »
Може ли ми неко рећи да ли је база YHRD претражива тј. да ли се могу видјети хаплотипови и коме припадају?

Јесте. Али сами хаплотипови се не могу пронаћи на сајту. Овде су наслови студија: https://yhrd.org/pages/resources/publications_and_references

Друго питање је, да ли нпр. 12  подударања значи да имам идентичан хаплотип на моја 24 маркера са свих 12 тестираних?

12 подударања на колико маркера? Ако сте убацили свих 24, онда да. У зависности од тога са колико маркера радите поређење, толико је и поклапање (ако га има).

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #64 послато: Септембар 16, 2017, 03:06:35 поподне »
Јесте. Али сами хаплотипови се не могу пронаћи на сајту. Овде су наслови студија: https://yhrd.org/pages/resources/publications_and_references

Како у овим студијама могу пронаћи хаплотипове који ми се подударају?

Цитат
12 подударања на колико маркера? Ако сте убацили свих 24, онда да. У зависности од тога са колико маркера радите поређење, толико је и поклапање (ако га има).

Да свих 24 маркера. Ово ми пише на Ancestry Information (Minimal Haplotype): All information provided here are based on the Minimal Haplotype database. There are 130 matches in 188209 Haplotypes.
Ако сам добро схватио ових 130 поклапања нема шансе да видим и упоредим?
« Последња измена: Септембар 16, 2017, 08:54:29 поподне Amicus »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Компјутерски програми за одређивање хаплогрупа
« Одговор #65 послато: Децембар 30, 2018, 10:13:22 поподне »
Ne znam da li je ovo najbolje mesti za ovu poruku ali pretpostavljam da će je moderatori pomeriti ako je potrebno. Čini mi se da dosad nije postavljen novi rad Emira Šehovića "A glance of genetic relations in the Balkan populations utilizing network analysis based on in silico assigned Y-DNA haplogroups" u kom su korišteni prediktori za određivanje genetske kompozicije stanovništva na prostoru Balkana u 13 populacija. STR podaci koji su proveravani potiču uglavnom iz radova koje smo i mi ranije komentarisali (npr Purps et al."A global analysis of Y-chromosomal haplotype diversity for 23 STR loci." 2014), no može biti zanimljivo radi upoređivanja s onim što smo mi pisali na forumu o pojedinim radovima. Jedan od prediktora korištenih u analizi uzoraka je i Nevgen.

http://www.ptantropologiczne.pl/en/ckfinder/userfiles/images/AR/190918-56-27-02.pdf