Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113350 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #60 послато: Новембар 20, 2015, 07:12:34 поподне »
Видимо да међу потомцима "Влаха" има разноразних хаплогрупа. Нпр, Озринићи се у 14. вијеку спомињу као Власи, а носе I2a1b хаплогрупу, исто тако потомци Влаха Ивана Боројевића са Цетиња носе R1a хаплогрупу, тако да се у оба случаја ради о Словенима .
У скорије вријеме одређени људи у ЦГ користе било какав спомен Влаха у историји да би тобож доказали да смо балкански старосједиоци, док генетика јасно каже да су потомци свих тих средњовјековних Влаха заправо Словени.

Невероватан си, Шкрњо. Сад су и Власи Словени. Свака част!:)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #61 послато: Новембар 20, 2015, 07:38:23 поподне »
Балкански Волхи из Несторове хронике би више могли бити потомци етрушћанских Volci-а, познатих и храбрих бораца- као и од етрушћанских Volsini-a, него од келтских Volci-а. Мада није исклључено да су поменути Volci један те исти народ.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #62 послато: Новембар 20, 2015, 07:38:48 поподне »
Мислим да је очигледно да је термин "Влах" у динарском подручју већином значио ништа више до- сточар. Појасни ми зашто је то невјероватно, и зашто се поспрдаваш?
Да ли ти хоћеш да кажеш да су Власи (овдје мислим на динарски простор, а не на нпр. румунске Влахе) етнички термин? Зашто онда генетика показује да ти "Власи" уопште нијесу међусобно повезани, и да међу њима има и старосједилаца и Словена?

Нереално је у сваком помену Влаха налазити Илире, Келте и "Влахбанце".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #63 послато: Новембар 20, 2015, 07:44:26 поподне »
Мислим да је очигледно да је термин "Влах" у динарском подручју већином значио ништа више до- сточар. Појасни ми зашто је то невјероватно, и зашто се поспрдаваш?
Да ли ти хоћеш да кажеш да су Власи (овдје мислим на динарски простор, а не на нпр. румунске Влахе) етнички термин? Зашто онда генетика показује да ти "Власи" уопште нијесу међусобно повезани, и да међу њима има и старосједилаца и Словена?

Нереално је у сваком помену Влаха налазити Илире, Келте и "Влахбанце".

Наравно да није у питању етнички термин, али како га од свих могућих опција, повеза баш са Словенима? Зар Словени староседелачко становништво на Балкану нису звали управо Власима?

Зар није логичније да је део словенског становништва касније почео да живи тим начином животам, па се стога тај назив "одомаћио" и код њих (пре него да су га они донели са собом).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #64 послато: Новембар 20, 2015, 07:58:47 поподне »
Ево једног занимљивог рада, који можда има везе са овом темом (о Власима)

Y-chromosomal diversity of the Valachs from the Czech Republic: Model for isolated population in Central Europe

http://www.researchgate.net/publication/51220800_Y-chromosomal_diversity_of_the_Valachs_from_the_Czech_Republic_Model_for_isolated_population_in_Central_Europe

Погледајте хаплотипове, делује као да су R1b?

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #65 послато: Новембар 20, 2015, 08:21:32 поподне »
Наравно да није у питању етнички термин, али како га од свих могућих опција, повеза баш са Словенима? Зар Словени староседелачко становништво на Балкану нису звали управо Власима?

Зар није логичније да је део словенског становништва касније почео да живи тим начином животам, па се стога тај назив "одомаћио" и код њих (пре него да су га они донели са собом).
Нијесам га повезао искључиво са Словенима, наравно да међу њиховим потомцима има и старосједилаца, али су Словени међу њима веома бројни, ако не и већина.
Нисам експерт за лингвистику, не знам како је назив донесен, али оно што је чињеница јесте да све те Влахе (макар што се тиче поријекла по мушкој линији) не можемо тако лако прогласити за старосједиоце.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #66 послато: Новембар 20, 2015, 08:29:04 поподне »
Нисам експерт за лингвистику, не знам како је назив донесен, али оно што је чињеница јесте да све те Влахе (макар што се тиче поријекла по мушкој линији) не можемо тако лако прогласити за старосједиоце.

Нико то не тврди, већ се ради на проналажњу разумног решења.

Што се тиче мог "поспрдавања", то је одговор на твоју субјективност. :) Не можеш повезивати све са Словенима, православље, динарски тип, сада и Влахе. Са Словенима повезуј језик, плаву косу, хаплогрупу I2a, али не претеруј са осталим стварима.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #67 послато: Новембар 20, 2015, 09:33:32 поподне »
Нико то не тврди, већ се ради на проналажњу разумног решења.

Што се тиче мог "поспрдавања", то је одговор на твоју субјективност. :) Не можеш повезивати све са Словенима, православље, динарски тип, сада и Влахе. Са Словенима повезуј језик, плаву косу, хаплогрупу I2a, али не претеруј са осталим стварима.
Ово сад је већ прилично измијењена верзија онога што сам рекао.
Наравно да православље не повезујем са Словенима, већ искључиво оне обичаје који су јединствени за наш простор. Нити сам за динарски тип рекао да је словенски (или да је дошао са сјевера), већ да се код нас у динарски тип трпа и оно што није и оно што јесте, тј. у њега се трпа сваки брахикефални кромањонски тип.
Што се тиче онога што мислиш да би требао да повезујем са Словенима (и осталим досељеницима са сјевера)... не знам шта на то да кажем. Изгледа да наш народ највише воли антрополошке класификације базиране на пигментацији косе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #68 послато: Новембар 20, 2015, 09:50:42 поподне »
Што се тиче онога што мислиш да би требао да повезујем са Словенима (и осталим досељеницима са сјевера)... не знам шта на то да кажем. Изгледа да наш народ највише воли антрополошке класификације базиране на пигментацији косе.

Ех, сад. На ово бих и ја могао да кажем: "Ово сад је већ прилично измијењена верзија онога што сам рекао".

Не би да се "препуцавамо" као деца.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #69 послато: Јануар 14, 2016, 10:32:44 поподне »
Еци (Ötzi) је G2a

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #70 послато: Децембар 05, 2016, 03:52:44 поподне »
Случајност или не, из засеока одакле сам пореклом се пружа поглед управо на реку Лим која има врло могуће Келтско порекло у свом имену. :)
Цитат
Друго тумачење назива се доводи у везу са келтском речју llyn – llym која означава воду или језеро, што би могло стајати у вези да се Лим званично настаје истицањем из Плавског језера, пошто његова утока носи друго име (Ључа).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #71 послато: Децембар 05, 2016, 03:55:09 поподне »
Случајност или не, из засеока одакле сам пореклом се пружа поглед управо на реку Лим која врло могуће има келтско порекло у свом имену.
Исправљено.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #72 послато: Децембар 06, 2016, 10:33:31 поподне »
Лево - мапа која приказује експанзију Келтске културе у 3. веку п.н.е.
Десно - FTDNA тестирани припадници G2a>L497 у Европи.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #73 послато: Јануар 05, 2017, 03:06:15 пре подне »
Појавио се један тестирани пореклом банатски Шваба P303+ (себе сматра Србином) који тренутно живи у Енглеској, иза којег стоји заниљмив разлог тестирања.
Тестирао се код https://www.genebase.com/ пре 4. године, и позитиван је на следеће гране.
M168, M201, M89, P15, P287, P303, S126, Sry10831.1
Оно што је занимљиво јеста да је сазнао да је његов деда пореклом и Пасауа, у Баварској, тако да не треба да чуди хаплогрупа G за те крајеве. Не знам да ли у будућности планира да се тестира на друге маркере.
Човек говори течни српски, ово је из преписке са једним од администратора G Фејсбук групе.
Цитат
My story is an odd one. My roots are German. My grandfather was a German soldier who remained in Yugoslavia after WW2 taking on Romanian identity. He was born in Austrohungarian Empire in city of Lugoj that had German majority (he was Banat Schwabian, and those people came mostly from Bavaria...)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #74 послато: Март 13, 2017, 10:22:36 поподне »
Мало ми је глупо што смо овако разбацани по темама (L497 историјска реконструкција, L497  и U152...) ал писаћу ово овде.  :)
Наиме, данас сам се после дужег времена (последњи пут смо се заправо чули око студије древне днк прошле недеље  ;D) причао сам са Брајаном Хаманом, администратором L497 FTDNA пројекта.
Рекао ми је следеће
Коначно је нашао времена да обради новопридошли материјал и да га графички презентује.
Као што можете видети на графикону, мањина свих L42+ тестираних су сврстани у YSC33 одељак лево.
Два наша Аврамијевштака (који су до сада и најдубље од свих нас тестирани, са 67 маркера, као и Вулетић са 37) су сврстана у ту секцију као људи којима је YSC33 врло вероватна СНП грана испод L42 (а самим тим и целом L497>L42 A роду са Српског ДНК Пројекта).
Нашој двојицима Аврамијевштака је најближи извесни Зидлер (Zeidler) са запада Чешке Републике, и који је извесно германског порекла (или су му бар то преци били).
На графикону  17 од 107 L42+ припада  YSC33, што је 15%.
Кластери 5 од 17  YSC33 тестираних су врло блиски и они су вероватно међусобно повезани.
Вечерас ће покушати контактирати Вулетића и питати га да ли је заинтересован да продуби тестирања код FTDNA или се пак тестира код Yseq на YSC33, што ја планирам да урадим у будућности (надам се до краја године). :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #75 послато: Март 14, 2017, 03:35:09 поподне »
Вечерас ће покушати контактирати Вулетића и питати га да ли је заинтересован да продуби тестирања код FTDNA или се пак тестира код Yseq на YSC33, што ја планирам да урадим у будућности (надам се до краја године). :)
Исправка, дошло је до неке грешке у FTDNA систему па пројекат није избацио Вулетића као позитивног на YSC33, дакле позитиван је.   :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #76 послато: Март 14, 2017, 06:18:30 поподне »
Све вуче на Алпе  ;D

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #77 послато: Март 14, 2017, 09:05:49 поподне »
Све вуче на Алпе  ;D

Планине су обично склониште а не извор.
Вероватно није најумесније то казати, али ја имам мало другачије мишљење о историји твоје хаплогрупе.

По мени G-YSC33 (а и други L42) је био негде источније и померио се ка планинама након доласка неких других људи (нпр Индоевропљана).
Разлика G-L42 у односу на R-U152 је да фреквенција L42 у Алпима расте док са U152 то није случај. U152 има највишу фреквенцију у Ломбардијској низији што поред осталог указује на њихов каснији долазак.
А на основу праисторијске ДНК је јасно да је G-L497 био у средњој Европи пре R-P312.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #78 послато: Март 15, 2017, 01:28:13 пре подне »
Планине су обично склониште а не извор.
Вероватно није најумесније то казати, али ја имам мало другачије мишљење о историји твоје хаплогрупе.
Бане, нисам ја рекао да су Алпи извор целокупне L497 (ако негде јесам, то су биле почетничке грешке  :) ), већ да је данас тамо највећа фреквенција те хаплогрупе. [b СМАТРАМ ДА ЈЕ ТАЈ ПРОСТОР ДЕФИНИТИВНО ИЗВОР НАСТАНКА[/b] неких њених подграна попут L42 односно YSC33, и то у време након индоевропских инвазија у бронзаном добу, и управо су те инвазије последица веће присутности саме L497 у Алпима (након пребега из Подунавља јужне Немачке, Аустрије, Мађарске) као и неминовног настанка неких њених подграна тамо, које су се тада нашле изоловане у Алпима док и до њих нису стигли Индоевропљани. :)

Цитат
По мени G-YSC33 (а и други L42) је био негде источније и померио се ка планинама након доласка неких других људи (нпр Индоевропљана).
Разлика G-L42 у односу на R-U152 је да фреквенција L42 у Алпима расте док са U152 то није случај. U152 има највишу фреквенцију у Ломбардијској низији што поред осталог указује на њихов каснији долазак.
А на основу праисторијске ДНК је јасно да је G-L497 био у средњој Европи пре R-P312.
G-L42 (вероватно) односно YSC33 (сасвим сигурно) су сувише младе подгране (старост L42 је око 3800 година (настала мало после почетка брозаног доба), све подгране раздвојиле од ње пре неких 3000 година, самим тим и YSC33) да би биле присутне у низијама источније од Алпа пре инвазије Индоевропљана.
Не знам колико си испратио најновију студију о древној днк, ради се о предачкој грани L42 која се на филогенетском стаблу налази испод L497.
G2a2b2a1a1b1-CTS9737/Z1815; Z1815 = under L497, Budakalász-Luppa csárda, Hungary sample circa 3300-2850 BCE
Дакле, на основу овог узорка се може рећи да је сама L42 могла најраније настати у касном енеолиту, док је YSC33 сасвим сигурно мутирала на подручја Алпа у гвозданом добу.
На твој став око R1b-U152 бих рекао да мене данас фреквенције те хаплогрупе около Алпа, односно у низијама, подсећају на R1a у равницама западног Балкана и I2a Динарик у кршнијим пределима, односно Динарским планинама (G-L497 у Алпима :)) )
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #79 послато: Март 17, 2017, 05:49:47 поподне »
Свој G2а-L42 братији срећан дан Светог Патрика!  ;D


<a href="https://www.youtube.com/v/nLxgmWe-6ZU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nLxgmWe-6ZU</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор