Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 103527 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 975
Одг: Ретко име
« Одговор #140 послато: Јул 26, 2017, 10:45:42 поподне »
Питање нема везе самном, али би ме ипак занимало: откуд име Висарион код нас? Знам за једног таквог из Јагодине, рођен средином 19ог века (и за истоименог унука, рођеног у Београду).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #141 послато: Јул 26, 2017, 11:49:10 поподне »
Питање нема везе самном, али би ме ипак занимало: откуд име Висарион код нас? Знам за једног таквог из Јагодине, рођен средином 19ог века (и за истоименог унука, рођеног у Београду).

Код нас је то пре свега црквено име, које носе припадници монашког реда, иначе само име је грчког порекла.




Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Ретко име
« Одговор #142 послато: Јул 26, 2017, 11:53:09 поподне »
Ja kad čujem to ime, odmah pomislim na patronimik ovog čike.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #143 послато: Јул 27, 2017, 12:11:40 пре подне »
Ja kad čujem to ime, odmah pomislim na patronimik ovog čike.



Није да није, али далеко је земља Ђорђија. ;D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #144 послато: Јул 27, 2017, 01:08:52 пре подне »
Читао сам негде да је Стаљин заправо био осетске (или осетинске) националности по оцу, а да је грузијски идентитет примио по мајци и како би се лакше уклопио у грузијско окружење.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #145 послато: Јул 27, 2017, 01:11:33 пре подне »
Истражујући по београдском адресару из 1912. године, наишао сам на многа старинска имена, а издвајам три заиста ретка женска:

- Богиња (Илић, власница зграде у Дринчићевој 8 ),
- Султана (Анастасијевић, Карађорђева 85),
- Пулферија (Николић, Панчићева 8 ).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Ретко име
« Одговор #146 послато: Јул 27, 2017, 09:08:03 пре подне »
Истражујући по београдском адресару из 1912. године, наишао сам на многа старинска имена, а издвајам три заиста ретка женска:

- Богиња (Илић, власница зграде у Дринчићевој 8 ),
- Султана (Анастасијевић, Карађорђева 85),
- Пулферија (Николић, Панчићева 8 ).


Султана је типично цинцарско име, а претпостављам и ова друга два!

На теми о Цинцарима, Небојша је давно поставио рад Д.Ј. Поповића "О Цинцарима". Ту се ово лично женско име спомиње на више мјеста. Султана Манојловић, рођена у Селцу код Битоља око 1830. године удала се са Ђорђа Бимба (Бимбића, стр. 328) или Георгије Манојло из Воскопоља вјенчао се 1757. са Султаном Стојановом из "бугарске земље" (стр. 338)

Један од оснивача карловачке гимназије је био Димитрије Анастасијевић-Сабов.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Ретко име
« Одговор #147 послато: Јул 27, 2017, 09:22:26 пре подне »

Султана је типично цинцарско име

У кocoвcкoм пoмopaвљу чecтo жeнcкo имe тoкoм XIX вeкa...

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Ретко име
« Одговор #148 послато: Август 27, 2017, 01:42:50 поподне »
Име Микленда.

Ово име је носио становник села Колута у Бачкој,рођен 1627.године у време турске владавине.После Ракоцијеве буне па до своје смрти,живео је у барањској Батини.Доживео је преко 90.година,а 1717.године је дошао у Бачки Моноштор,да сведочи пред комисијом која је имала задатак да утврди где се налазила средњовековна тврђава Бодрог.
Микленда је изјавио,да је као млади пастир,посматрао како бодрошка црква нестаје под новим током Дунава.
1736.године у селу Батини,међу житељима пописани су и Миклендини потомци Ђура,Марко и Мишка Миклендић.

Ово име ми вуче на динарске крајеве.Треба имати у виду и сеобу Буњеваца у Подунавље,из Клишког санџака 1610.године.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #149 послато: Август 27, 2017, 08:53:39 поподне »
Име Микленда.

Ово име је носио становник села Колута у Бачкој,рођен 1627.године у време турске владавине.После Ракоцијеве буне па до своје смрти,живео је у барањској Батини.Доживео је преко 90.година,а 1717.године је дошао у Бачки Моноштор,да сведочи пред комисијом која је имала задатак да утврди где се налазила средњовековна тврђава Бодрог.
Микленда је изјавио,да је као млади пастир,посматрао како бодрошка црква нестаје под новим током Дунава.
1736.године у селу Батини,међу житељима пописани су и Миклендини потомци Ђура,Марко и Мишка Миклендић.

Ово име ми вуче на динарске крајеве.Треба имати у виду и сеобу Буњеваца у Подунавље,из Клишког санџака 1610.године.

Занимљиво име, Црни. Нисам никад чуо за њега. Видех сад да га је '48. било још у Батини (као презимена).



Није ми ту попис из 2001. године, да проверим беше ли га тада у Батини.

Могуће да су то неки Буњевци?



Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Ретко име
« Одговор #150 послато: Август 27, 2017, 09:05:42 поподне »
Занимљиво име, Црни. Нисам никад чуо за њега. Видех сад да га је '48. било још у Батини (као презимена).



Није ми ту попис из 2001. године, да проверим беше ли га тада у Батини.

Могуће да су то неки Буњевци?


И ја сам их нашао Миклендине у телефонском именику Хрватске,Батина и Бели Манастир.У Бачком Брегу су насељени Шокци из Клисе,а били су такође и у Колуту 1620.године.Тако да је и Микленда,највероватније,потомак тих насељеника.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Ретко име
« Одговор #151 послато: Август 27, 2017, 09:15:16 поподне »
Miklenda je očito uvećanica od imena Mikula.  Postoje potvrđeni odgovarajući oblici Lukenda, Jurenda, Matenda. 

Kolućani su Šokci i naseljeni su kao i drugi bački Šokci između 1525. i 1570. 

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Ретко име
« Одговор #152 послато: Август 27, 2017, 09:15:40 поподне »
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/kulhoni_magyarsag/2010/hr/delkelet_baranya_hat_evszazados/pages/006_V_Delkelet_Baranya.html

И у овом списку житеља Барање се помиње Микленда.

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Ретко име
« Одговор #153 послато: Август 27, 2017, 09:23:02 поподне »
Miklenda je očito uvećanica od imena Mikula.  Postoje potvrđeni odgovarajući oblici Lukenda, Jurenda, Matenda. 

Kolućani su Šokci i naseljeni su kao i drugi bački Šokci između 1525. i 1570.

Из којег краја су насељени,конкретно?Очигледно је било више сеоба.

Иначе је мој предак Филип Липовић био кнез и судија (iudex) села Колута 1752.године. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #154 послато: Август 27, 2017, 09:41:17 поподне »
Miklenda je očito uvećanica od imena Mikula.  Postoje potvrđeni odgovarajući oblici Lukenda, Jurenda, Matenda. 

Kolućani su Šokci i naseljeni su kao i drugi bački Šokci između 1525. i 1570.

То име је и мени прво пало на ум, али нисам успео да изведем везу. :)

У сваком случају, дакле, реч је о Шокцима. 8)



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Ретко име
« Одговор #155 послато: Новембар 04, 2017, 10:31:00 поподне »


http://montenegrina.net/wp-content/uploads/2016/09/Moraca-Gornja-Moraca.pdf

постои и вероватноћа, да лични / племенски антропоним Балорда од имена келтског дива - Балор потиче

It is suggested that Balor comes from Common Celtic *Baleros, meaning "the deadly one", cognate with Old Irish at-baill (dies) and Welsh ball (death, plague).[1]
https://en.wikipedia.org/wiki/Balor

узгред - старо лично име Капор, би такоће ногло бити келтског порекла.

Capori были древним кельтским племенем Gallaecian, живущим на западе современной Галисии, в графстве Пэдрона.

Изгледа, да и име Лаока такођер има келтску конотациу.



Robert Archibald Armstrong; A Gaelic Dictionary
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Ретко име
« Одговор #156 послато: Новембар 12, 2017, 04:57:54 пре подне »
Немања

као прото-келтски облик теонима Nemain

The variant forms in which her name appears in Irish texts are Nemon ~ Nemain ~ Neman. These alternations imply that the Proto-Celtic form of this theonym, if such a theonym existed at that stage, would have been Nemānjā *Nemani-s or *Nemoni-s.

The meaning of the name has been various glossed. Squire (2000:45) glossed the name as 'venomous' presumably relating it to the Proto-Celtic *nemi- 'dose of poison' 'something which is dealt out' from the Proto-Indo-European root *nem- 'deal out' (Old Irish nem, pl. neimi 'poison' ). However, *nemi- is clearly an i-stem noun whereas the stems of the reconstructed forms *Nemā-njā, *Nema-ni-s and *Nemo-ni-s are clearly a-stem and o-stem nouns respectively.

Equally, the Proto-Celtic *nāmant- 'enemy' (Irish námhaid, genitive namhad 'enemy' from the Old Irish náma, g. námat, pl.n. námait [1]) is too different in form from *Nemānjā, *Nemani-s or *Nemoni-s to be equated with any of them.

The name may plausibly be an extended form of the Proto-Indo-European root of the name is *nem- 'seize, take, deal out' to which is related the Ancient Greek Némesis 'wrath, nemesis' and the name Nemesis, the personification of retributive justice in Greek mythology. This is related to the Ancient Greek Nomos, which means a custom or law, and also means to divide, distribute, or to allot. The Proto-Indo-European root is the Old High German nâma 'rapine,' German nehmen, 'take,' English nimble; Zend nemanh 'crime,' Albanian name 'a curse' and the Welsh, Cornish, and Breton nam, 'blame' [2]. According to this theory, the name would mean something like 'the Great Taker' or the 'Great Allotter.'

https://en.wikipedia.org/wiki/Nemain
« Последња измена: Новембар 12, 2017, 04:59:54 пре подне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #157 послато: Фебруар 07, 2018, 08:17:31 поподне »
Скоро ми је пало на памет да се сви ми који правимо родослов и истражујемо своје порекло доста уздамо,тачније једино уздамо у своја презимена која су нам основа за истраживање.
Мене интересује да ли можемо и имена предака искористити да бисмо дошли до евентуалног матичног подручја одакле су пореклом.Данас је такво време да се деци дају различита имена од модерних типа Даниел и Кристијан до старих типа Војин,Вукан и слично.Нека ме неко исправи ако грешим али чини ми се да су раније имена(не сва) могла бити одредница одакле је ко пореклом,па кад чујемо име Ђука одмах можемо да претпоставимо да се везује за простор Црне Горе,евентуално Херцеговине.
Сад невезано за презиме јер оно није од велике користи али ме интересује да ли следећа имена која су се појавила у Банату између 1700. и 1780.године могу да буду сигнафикантна за одређено подручје?Име се везују за моју породицу Панчевац/Панчевачки а пошто сам се тестирао знам да припадам I2PH908 хаплогрупи.
У питању су имена-Живота,Максим,Василије,Таса(Танасије?),Михаило,Антоније,Ана,Дмитра,Сава,Елена,Лазар,Илија,Арсеније,Константин,Аврам, Марта,Петар и Павел(Павле),Радивој .
Боду ми очи имена Василије,Живота,Радивој и Дмитра,а поготово Василије јер сам некако утиска да се више појављује у западнијим и југозападним крајевима него у Банату у ком истраживајући и прелиставши на хиљаде листова који обухватају разна места и период од преко 200 година нисам налетао претерано пуно пута на ово име-чак ни у банаћанско/сремској Васа варијанти,док се у мојој породици јављало средином 18.века и почетком 19. чак и у женској форми као Василија.
Претпоствка од које полазим је да се име географски везује за Светог Василија Острошког ,тј. експанзија имена које се највише и јављало у тој области након смрти Светог Василија.Историјски гледано не знам колико се често име појављивало,нити сам баш сигуран за које просторе се може везати пре самог Василија Острошког(опет претпостављам за Западне и југозападне крајеве).Ако неко зна нешто више или има неку идеју која ће подржати или побити моју тезу био бих јако захвалан да напише нешто више о овоме.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #158 послато: Фебруар 07, 2018, 08:30:20 поподне »
А уз та имена везано за моју породицу крајем 19.века појављују се још нека необична типа Косман,Теофан,па и Милан(за то време веома ретко име било где а поготово у Банату) .
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Ретко име
« Одговор #159 послато: Фебруар 07, 2018, 08:46:26 поподне »
Скоро ми је пало на памет да се сви ми који правимо родослов и истражујемо своје порекло доста уздамо,тачније једино уздамо у своја презимена која су нам основа за истраживање.
Мене интересује да ли можемо и имена предака искористити да бисмо дошли до евентуалног матичног подручја одакле су пореклом.Данас је такво време да се деци дају различита имена од модерних типа Даниел и Кристијан до старих типа Војин,Вукан и слично.Нека ме неко исправи ако грешим али чини ми се да су раније имена(не сва) могла бити одредница одакле је ко пореклом,па кад чујемо име Ђука одмах можемо да претпоставимо да се везује за простор Црне Горе,евентуално Херцеговине.
Сад невезано за презиме јер оно није од велике користи али ме интересује да ли следећа имена која су се појавила у Банату између 1700. и 1780.године могу да буду сигнафикантна за одређено подручје?Име се везују за моју породицу Панчевац/Панчевачки а пошто сам се тестирао знам да припадам I2PH908 хаплогрупи.
У питању су имена-Живота,Максим,Василије,Таса(Танасије?),Михаило,Антоније,Ана,Дмитра,Сава,Елена,Лазар,Илија,Арсеније,Константин,Аврам, Марта,Петар и Павел(Павле),Радивој .
Боду ми очи имена Василије,Живота,Радивој и Дмитра,а поготово Василије јер сам некако утиска да се више појављује у западнијим и југозападним крајевима него у Банату у ком истраживајући и прелиставши на хиљаде листова који обухватају разна места и период од преко 200 година нисам налетао претерано пуно пута на ово име-чак ни у банаћанско/сремској Васа варијанти,док се у мојој породици јављало средином 18.века и почетком 19. чак и у женској форми као Василија.
Претпоствка од које полазим је да се име географски везује за Светог Василија Острошког ,тј. експанзија имена које се највише и јављало у тој области након смрти Светог Василија.Историјски гледано не знам колико се често име појављивало,нити сам баш сигуран за које просторе се може везати пре самог Василија Острошког(опет претпостављам за Западне и југозападне крајеве).Ако неко зна нешто више или има неку идеју која ће подржати или побити моју тезу био бих јако захвалан да напише нешто више о овоме.

Ја сам до свога порекла баш и дошао на тај начин. Имао сам податак да се породица презивала Гмитровић и податак да су са југа Србије, анализирајући садржај на сајту порекло издвајао сам на мапи сва села у којима се појављивало име Гмитар и варијанте презимена, свело се на то да се име Гмитар кроз историју готово искључиво појављивало у источном делу јабланичког округа и јужном делу пиротског округа, некако му Црна Трава дође епицентар. После ми је један рођак у разговору рекао да порекло и јесте из околине Црне Траве, тако да се у неким случајевима ова методологија може применити. :)