Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 103494 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ретко име
« Одговор #80 послато: Април 07, 2017, 04:48:38 поподне »
Опролећована

Ово ме је баш шокирало...
Наводно се тако зове ћерка једног београдског професора, Опролећована Ђокић.

Била је прича по новинама да је то пуно име новинарке и глумице Оље Бећковић.
Не знам је ли истина.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ретко име
« Одговор #81 послато: Април 07, 2017, 04:52:54 поподне »
Била је прича по новинама да је то пуно име новинарке и глумице Оље Бећковић.
Не знам је ли истина.

Не, није истина, Оља је то демантовала, али особа таквог имена заиста постоји.

« Последња измена: Април 07, 2017, 04:59:28 поподне Црна Гуја »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #82 послато: Април 07, 2017, 04:56:29 поподне »
Била је прича по новинама да је то пуно име новинарке и глумице Оље Бећковић.
Не знам је ли истина.
За Бећковићеву чух да јој је право име Обренија али мислим да ни то није истина.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #83 послато: Април 07, 2017, 09:20:54 поподне »
Опролећована

Ово ме је баш шокирало...
Наводно се тако зове ћерка једног београдског професора, Опролећована Ђокић.




Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ретко име
« Одговор #84 послато: Април 07, 2017, 10:18:58 поподне »
 Женско име Сјајна. Порекло: Пирот.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ретко име
« Одговор #85 послато: Април 07, 2017, 11:14:26 поподне »

Амикусе, прекрст је врх  ;D Иначе мени су победила женска имена: Машинка (вероватно ћерка партизана) и Трактомирка (вероватно ћале купио трактор први у селу). Од мушких су ми ту на врху Страшко и Плашко. Иначе сретох једном оца и сина који се тако зову  :) Од старих женских имена, која се данас готово не дају децу, мени је баш лепо име Калина. Дође мало и необично а заправо је по цвету.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ретко име
« Одговор #86 послато: Април 07, 2017, 11:28:17 поподне »


Какав синхроницитет, што би рек'о К. Г. Јунг. Пре пар сати тражим тог смајлија, што се крсти са шајкачом, али не успех наћи.
Може линк, Амико?


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Ретко име
« Одговор #87 послато: Април 07, 2017, 11:31:53 поподне »
Амикусе, прекрст је врх  ;D Иначе мени су победила женска имена: Машинка (вероватно ћерка партизана) и Трактомирка (вероватно ћале купио трактор први у селу). Од мушких су ми ту на врху Страшко и Плашко. Иначе сретох једном оца и сина који се тако зову  :) Од старих женских имена, која се данас готово не дају децу, мени је баш лепо име Калина. Дође мало и необично а заправо је по цвету.

Ја сам увек био фасциниран именом Свемир.  ;D

Ево од мене један српски смајли на коњу.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #88 послато: Април 08, 2017, 01:57:11 пре подне »
Амикусе, прекрст је врх  ;D Иначе мени су победила женска имена: Машинка (вероватно ћерка партизана) и Трактомирка (вероватно ћале купио трактор први у селу). Од мушких су ми ту на врху Страшко и Плашко. Иначе сретох једном оца и сина који се тако зову  :) Од старих женских имена, која се данас готово не дају децу, мени је баш лепо име Калина. Дође мало и необично а заправо је по цвету.

Калина је предивно име, Дробњаче! ;)

Какав синхроницитет, што би рек'о К. Г. Јунг. Пре пар сати тражим тог смајлија, што се крсти са шајкачом, али не успех наћи.

Може линк, Амико?

Ево линка, а ја га нађох од прве, укуцавши на гугл "smajli se krsti". ;D

Од ређих имена која сам сретао, у сећању су ми остала Аргипина, Хајдана, Амелија, Харитина, раније помињана Омерка, Јустина... Ова имена сам углавном евидентирао радећи на родослову.

Нека ређа мушка имена, осим Харитона, Дионизија, не налазих.



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Ретко име
« Одговор #89 послато: Април 08, 2017, 07:46:02 пре подне »
Орлана

У Пиви је ранијих векова давано женско име Орлана. Видим да и у западнијим пределима имаше - Орлан

https://sr.wikisource.org/wiki/Лички_Мустај_бег_и_Орлановић_Мујо_(Загорје)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #90 послато: Април 08, 2017, 10:12:09 пре подне »
Уз раме Орлани је и име Орланда.
По овом имену, презиме братства Орландића у Црмници (Сеоца). По предању су из Климената.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #91 послато: Април 18, 2017, 01:46:44 поподне »
Ових дана око Ускрса чујем за женско име Рујана.

То ме подсети на Руја, кога налазисмо међу средњовековним српским именима, а ево ова Рујана је прочитана из неке читуље пре који дан.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #92 послато: Април 18, 2017, 08:10:07 поподне »
Ја сам имао колегиницу (поодавно је отишла у пензију) именом Рувина, а звали су је Руја.
Још заниљмивије је њено презиме - Лаудановић. Према некој породичној причи, они су потомци немачког маршала Лаудана који је ратова у Србији против Турака крајем 17. века. Да ли је ова прича тачна, тешко је рећи, али за име Лаудан и презиме од њега изведено - Лаудановић, тешко је наћи корен у србском језику.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #93 послато: Април 19, 2017, 07:24:22 поподне »
Ја сам имао колегиницу (поодавно је отишла у пензију) именом Рувина, а звали су је Руја.
Још заниљмивије је њено презиме - Лаудановић. Према некој породичној причи, они су потомци немачког маршала Лаудана који је ратова у Србији против Турака крајем 17. века. Да ли је ова прича тачна, тешко је рећи, али за име Лаудан и презиме од њега изведено - Лаудановић, тешко је наћи корен у србском језику.

Занимљиво, Nebo! Ево шта стоји код Велимира Михајловића код презимена са кореном Лаудан-:



Иначе, од женских имена, мени је ретко и име Илка, што би могло бити у вези са именом Илинка, такође не баш честим женским именом.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #94 послато: Април 19, 2017, 09:05:02 поподне »
Амико, видео сам и раније ова тумачења презимена Лаудановић, о влашком пореклу. Но, она везују србијанске Лаудановиће за источну Србију. Али, ови које поменух, а знам још једну породицу која нема везе (бар не да знају) с породицом моје бивше колегинице, које носе то презиме, али - и једни и други су из западне Србије (Таковски крај).

Оно што морам истаћи и код једних и код других је изразито светла комплексија (плава коса, плаве очи, ружичаст тен). Не тврдим ништа овом констатацијом, само је истичем као детаљ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ретко име
« Одговор #95 послато: Април 23, 2017, 11:37:02 пре подне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #96 послато: Април 23, 2017, 12:10:44 поподне »
Ево и нових трендова:

POMAMA ZA BIBLIJSKIM IMENIMA Ovo su najmodernija NEOBIČNA IMENA u Srbiji, a većina ima TRI SLOVA
Чеда је издоминирао...Снобизам је данас мода за имена...Постоје два фронта која су актуелна данас, један ултратрадиционалистички (где Милош, Душан, Петар, Никола нису довољни па се иде на варијанту Коста, Хреља, што архаичније) ,а други ултраснобовски (Теа , Лав, Миа, Ирис итд, ова друга је снобовска струја, где је у чланку Чеда поставио највише стандарде :) ) Друг из детињства је ћерки дао име Ирис, лично ми не личи то на њега , јер није никакав сноб, али мислим да се ту жена питала :) Мислим, од двоје Срба да се детету да име које није са нашег подручја ми нема логике, али добро...
« Последња измена: Април 23, 2017, 12:15:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #97 послато: Април 23, 2017, 02:16:37 поподне »
Мешају у тексту свашта. То што су нека имена у периоду после Другог светског рата била необична, односно – нису давана деци, не значи да су помодарска. Пре свега, ту су народна имена попут Вид или Миона, затим руска – Феђа, Лав. А нарочито календарска (хришћанска): Аксентије, Алимпије, Максимилијан, Настасија, Василија, Игњат, Алексија, итд. (откуд би, да нису ова имена била присутна у србском именослову и у ранијим столећима, постојала презимена: Аксентијевић, Алимпић, Настасић, Василић, Игњатовић, итд)!?

Наравно, о именима типа Миа, Тиа, Пиа, Леа, Деа, и сл, не треба трошити речи.

Што се тиче имена попут – Елвис, Леонардо, Емран, Елмедин, Едисон, Медина, и сл, претпостављам да их већином својој деци дају припадници циганске популације, као својевремено имена Сандокан или Касандра.

О Чедомиру Јовановићу не бих трошио простора овде, тај човек сам о себи говори све, па тако ни дечја имена не треба много коментарисати.

Што се лепе ТВ водитељке Марије Вељковић тиче, - скидам капу за лепо словенско име Нева.

А поменута Николија Јовановић, која девојчици даде име Реа, - можда је пожелела да јој кћерка буде права вучица, кад јој је дала име по мајци Ромуловој и Ремовој.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #98 послато: Април 23, 2017, 02:46:53 поподне »
Мени су сва имена која излазе из оквира традиције (хришћанске или српске) одлика "екстраваганције" и жеља за ексцентричношћу...Чак сам и против руских имена која имају свој еквивалент у нашем језику, типа Алексеј уместо Алекса, Иља уместо Илија...Библијских имена имамо пуно, али у нашој верзији, а Лав није ни уобичајено име код нас, нисам га сретао до сада...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Ретко име
« Одговор #99 послато: Април 23, 2017, 02:47:24 поподне »
Очигледно аутори чланка не знају да у Новом Саду живи много различитих народа. А нису нешто ни упућени у имена тих народа. Рецимо, Јон и Еол су румунска имена. Такође, много мађарских имена се ту налази, што је врло логично, јер у Војводини има доста Мађара.

Ко пише овакве чланке? Зар није потребно неко основно образовање да би се постало новинар?
Уосталом, и ја постављам глупа питања. Знамо сви на којим гранама је српско новинарство...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"