Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 103506 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #220 послато: Март 31, 2018, 06:46:06 поподне »
Нешто ми је сумњиво ово објашњење.  :)

Колико је уопште наших људи у Шекулару и Ровцима у 19. вијеку и раније уживо видјело деву, и грбу на леђима код људи повезивало са том животињом? Чак и да су је видјели у неким турским караванима, колико је то могло бити често да би ушло у прости народни говор. Не кажем да је немогуће, само ми дјелује мало натегнуто.

Много ми је логичније да је женско име Дева повезано са Дјева, и у другим језицима имамо имена који имају дјевственост као основу- Вирџинија нпр.

Осим тога, у Крајини је то раније било прилично често име да би било надимачког карактера.

Занимљиво је да су камиле-деве у прошлости биле присутније на Балкану него што се данас претпоставља. Нађено је више њихових костију приликом ископавања виминацијумског амфитеатра, нпр, тако да су оне овде крстариле барем од времена Римског Царства; вероватно су их употребљавали и Византинци. Турци су их константно користили као део војне коморе, мислим све до 19. века а можда и касније, а свакако су биле део трговачких каравана, нарочито оних који су ишли на далеке дестинације (нпр. Цариград, Мала Азија, Дамаск) или се са њих враћали. Самим тим, можда су биле познатије становништву које је живело близу главних путева и великих градова (нпр. на Косову и Метохији или дуж моравско-вардарског правца), али не бих искључио да је глас о њима допро и до Брђана.  :) Наравно, није немогуће да је име родоначелнице Девића заиста било Дева и да није било надимачко, а да је касније неки маштовити приповедач то повезао са именом животиње.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Ретко име
« Одговор #221 послато: Март 31, 2018, 06:49:12 поподне »
У северној Далмацији је некад постојало женско име Дева.

Зна ли неко да ли је то име постојало у неким другим крајевима?

Моја прабаба се звала Дева. Рођена у Дринићу код Босанског Петровца. Дјевојачки се презивала Бањац.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ретко име
« Одговор #222 послато: Март 31, 2018, 06:50:17 поподне »
Пада ми на памет млинар Дева из романа 'Хајдук Станко'. Само нисам сигуран да ли је у питању надимак или властито име.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #223 послато: Март 31, 2018, 06:57:13 поподне »
Мене подсети на женско име Делфа, које се среће код католика, а од кога је можда могло настати Дева?



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #224 послато: Март 31, 2018, 09:10:31 поподне »
Моја прабаба се звала Дева. Рођена у Дринићу код Босанског Петровца. Дјевојачки се презивала Бањац.

У Плавну колико ја знам није било тог имена у задњих 130 година. Старији људи из Плавна који су били у дубокој старости док су моји родитељи били деца су спомињали жене са тим именом.

У једном документу везаном за Плавно се спомињу 4 Деве:

Дева Торбица супруга Антонија Курајице, имају кћи Томку (рођ. 1855), кћи Ђурђу (рођ. 1854) и кћи Ану (рођ. 1857)
Симо Драгишић и жена Марија Јокић имају кћи Деву (рођ. 1770) удату Бјелинић
Глигорије Драгишић и жена Симеуна Шкундрић имају кћи Деву (рођ. 1763) жену Лазе Грубора
Дева Јовичић супруга Јована Јанкелића

Демића страна

  • Гост
Одг: Ретко име
« Одговор #225 послато: Март 31, 2018, 09:13:46 поподне »
Теслина мајка је била Ђука. Она је највероватније била Ђурђија а не Георгина као што се мисли. Никад нисам чуо име Георгина у крајишким крајевима.

Треба правити разлику између црквених и народних имена.
У Николиној крштеници она је уписана као Георгина, док је сам Никола уписан као Николај.


У северној Далмацији је некад постојало женско име Дева.

Зна ли неко да ли је то име постојало у неким другим крајевима?

Женско име Дева било је присутно на подручју Баније (тачније на подручју Глинске крајине) током XIX вијека, што се види и по црквеним књигама из 1857. године у којима имамо Деве из родова Бирача, Бркића, Булата, Јелића, Калаба, Личина, Менићана, Оклопџија, Станара, Царића, Шпановића...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #226 послато: Април 05, 2018, 12:40:43 поподне »
Нешто ми је сумњиво ово објашњење.  :)

Колико је уопште наших људи у Шекулару и Ровцима у 19. вијеку и раније уживо видјело деву, и грбу на леђима код људи повезивало са том животињом? Чак и да су је видјели у неким турским караванима, колико је то могло бити често да би ушло у прости народни говор. Не кажем да је немогуће, само ми дјелује мало натегнуто.

Много ми је логичније да је женско име Дева повезано са Дјева, и у другим језицима имамо имена који имају дјевственост као основу- Вирџинија нпр.

Осим тога, у Крајини је то раније било прилично често име да би било надимачког карактера.

Верујем да су знали шта је дева (камила), ако је можда и нису видели, сигурно су  знали да постоји такво створење, а најупечатљивија особина јој је управо - грба.

Мало ми је необично да буде изведено од дјева (дјевојка, дјевица), у крају где говори ијекавски, а девојка не каже чак ни дјевојка, него ђевојка. Логичније би онда било да су је назвали Дјева.

Могуће је да име Дева, уопште, нема везе ни са камилом ни са девицом / девојком, већ да је надимачког типа, од неког дужег имена.

Примера ради, у Шекулару имамо женска имена, иначе не тако честа - Гина и Гола (дуг нагласак на првом слогу), изведена од Ангелина и Госпава, али су временом постала имена која се дају девојчицама у таквом (надимачком) облику. Могуће да је и Дева настало од неког сложенијег имена, само немам идеју које би то име могло бити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #227 послато: Април 05, 2018, 12:43:41 поподне »
Лантана, пре неки дан сам чуо за то име.

Жена која га носи је пореклом са Косова.

Могуће да је по овој врсти цвета:
https://zakupator.com/sad/lantana.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #228 послато: Април 05, 2018, 02:04:10 поподне »
Лантана, пре неки дан сам чуо за то име.

Жена која га носи је пореклом са Косова.

Могуће да је по овој врсти цвета:
https://zakupator.com/sad/lantana.html
У етимолошком речнику флоре Европе за лантана стоји да потиче од лат. lentare  што значи савити, јер су гране савитљиве, као код Viburnum lantana (калина)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #229 послато: Април 24, 2018, 08:13:45 поподне »
Ево неколико забележених старих имена у нашој фамилији
Симона
Станисава
Јанаћко
Танаско
Станоје
Крстоје
Новка
Јаворка
Радомирка
Дракче
Стадија
Милосија
Лађан
Прока
Вићентије
Сојан
Милева
Руменија
Јаћим
Огњан
Крсман
Добринка
Живка
Видосава
Радисав
Љубисав
Вукоје
Цвета
Малина
Милунка
Богољуб
Милосава
Радош
Ангелина
Милун
Мијајло
Вучета
Божур
Миладија
Милоје
Драгослава
Анђелија
Сарафин
Божурка
Станија

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #230 послато: Април 24, 2018, 08:21:34 поподне »
Крстоје
Јаворка
Стадија
Милосија
Лађан
Сојан
Руменија
Огњан
Добринка
Малина
Миладија
Сарафин
Божурка
Станија

Ова подебљана су ми баш необична и непозната.

Преосталих пар, рекао бих да су ретка, али су и позната.

Нека од имена мислим да си ипак забележила како се обично изговарају, а не и како су се највероватније писала, али можда и грешим? Мислим на имена: Дракче, уместо Драгче, Мијајло, уместо Михајло, и сл.

У сваком слуачју, уз имена која је објављивао Делија, овде је (по мени) било највише ретких. ;)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #231 послато: Април 24, 2018, 08:43:30 поподне »
Ова подебљана су ми баш необична и непозната.

Преосталих пар, рекао бих да су ретка, али су и позната.

Нека од имена мислим да си ипак забележила како се обично изговарају, а не и како су се највероватније писала, али можда и грешим? Мислим на имена: Дракче, уместо Драгче, Мијајло, уместо Михајло, и сл.

У сваком слуачју, уз имена која је објављивао Делија, овде је (по мени) било највише ретких. ;)

Богами и Ђока је изашао са листом имена која су доста ретка(ја за више од пола нисам никад чуо) а јако су звучна и надасве лепа..исто као и ова последња имена што је корисница Азот објавила. :) 
Оно што се баш примети јесте разлика од краја до краја где су наши живели и живе..то се по именима јако лепо види.Ђока је из Подриња ако сам добро разумео,Азот из данашње Македоније а ето ја сам северац што би се рекло. ;D
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #232 послато: Април 24, 2018, 08:47:53 поподне »
Стадија
Милосија
Лађан
Сојан
Руменија
Миладија
Сарафин
Божурка

Милосија, Сојан, Руменија, Миладија и Божурка јесу ретка имена, али јасне етимологије.

Сарафин је верзија имена Серафим (један од ангелских редова), које је прилично често монашко име.

Имена Лађан и Стадија би ваљало проучити.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #233 послато: Април 24, 2018, 08:54:37 поподне »
Богами и Ђока је изашао са листом имена која су доста ретка(ја за више од пола нисам никад чуо) а јако су звучна и надасве лепа..исто као и ова последња имена што је корисница Азот објавила. :) 
Оно што се баш примети јесте разлика од краја до краја где су наши живели и живе..то се по именима јако лепо види.Ђока је из Подриња ако сам добро разумео,Азот из данашње Македоније а ето ја сам северац што би се рекло. ;D
Ово су имена из Топличког краја имена из мужевљеве фамилије

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #234 послато: Април 24, 2018, 08:59:11 поподне »
Из ове Азотине колекције, мени је најзанимљивије име Крсман, које је јако занимљиво за тумачење.

Једна од верзија је да је везана за крст, крштење или хришћанство (Христа/Криста), а ту је и појам кризме / кризмања (римокатолички црквени обред увођења у цркву одраслог детета).

Друга је ова:

https://www.znacenje-imena.com/krsman
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #235 послато: Април 24, 2018, 09:03:35 поподне »
Ово су имена из Топличког краја имена из мужевљеве фамилије

Опет су јужни крајеви у питању,али свакако лепа имена,нема шта. :)
Од свих наведених код мене се јављају Станија,Ангелина и Анђелија,за нека сам чуо али за ова која су Амикус и Небо апострофирали нисам никад.
Ова имена Миладија,Малина,Милосија,Милунка ме подсетише а и мање више су истог значења као и име моје баке Милине.И то је име које није баш свакидашње,ни за нека ранија времена а поготово за данашња.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #236 послато: Април 24, 2018, 09:10:27 поподне »
Приложићу ускоро још имена тог краја.
Интересантно је да да ја познајем људе који се и данас тако зову( Милунка око 60-70,  браћа Мијајло, Милоје имају око четрдесетак г.)
Мада ми је из Топличког краја једно јако необично Миљурко ( то стварно никада нисам чула пре)

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Ретко име
« Одговор #237 послато: Април 24, 2018, 09:17:37 поподне »
Да,види се да су то имена из Топлице. Пошто су ми и отац и мајка из Куршумлије,многа од ових имена сам препознао и присутна су и у мојој ближој и даљој родбини.Оно што би вама можда било интересантно јесте да се мој деда звао Микаиле а прабаба Ресимија.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #238 послато: Април 24, 2018, 10:02:14 поподне »
Ево још имена из неких других породица
Алексија
Богдана
Божица
Велимир
Вукана
Грујица
Гвоздена
Глигорије
Дамњанка
Даринка
Десимир
Драгосије
Драгосава
Драгомир
Драгојана
Димка
Деспот
Добривоје
Драгиња
Добрила
Достана
Драгојла
Евица
Живојин
Јакона
Јерина
Јеросима
Јеремија
Јабланкс
Јосиф
Крстомир
Кона
Лепосава
Љубинко
Миљојка
Миљко
Миља
Милијана
Милкана
Милорадка
Милашин
Миленка
Мијомир
Мијат
Неранџа
Никодије
Негосава
Перса
Пауна
Параскева
Петроније
Росанда
Русимирка
Радојка
Ратка
Рашко
Ратомирка
Раденко
Радунка
Стоимир
Славољуб
Сребра
Станика
Станица
Санда

Станомирка
Славимир
Стадија
Стоја
Топлица
Тадија
Убавка
Филимон
Хранислав

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #239 послато: Април 24, 2018, 10:03:59 поподне »
Да,види се да су то имена из Топлице. Пошто су ми и отац и мајка из Куршумлије,многа од ових имена сам препознао и присутна су и у мојој ближој и даљој родбини.Оно што би вама можда било интересантно јесте да се мој деда звао Микаиле а прабаба Ресимија.
за Микаила сам чула, али за Ресимију по први пут