Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 103530 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #200 послато: Март 31, 2018, 03:00:30 пре подне »
У Плавну и околним селима некад су била честа женска имена Јека, Ђука, Мика, Драга, Стана и Анђа.

Ђука и Анђа су надимци од Ђурђија и Анђелија, а Јека, Мика, Драга и Стана су пуна имена.
Једна баба ми се зове Јека, а друга се звала Ђука (Ђурђија).  Прабабе су ми биле Драга, Анђа (Анђелија) и Стана.

Ова имена су престала да се дају после Другог светског рата.

Да се исправим, Мика је могло да буде и пуно име али и надимак од Милица.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #201 послато: Март 31, 2018, 03:02:44 пре подне »
У Плавну и околним селима некад су била честа женска имена Јека, Ђука, Мика, Драга, Стана и Анђа.

Ђука и Анђа су надимци од Ђурђија и Анђелија, а Јека, Мика, Драга и Стана су пуна имена.
Једна баба ми се зове Јека, а друга се звала Ђука (Ђурђија).  Прабабе су ми биле Драга, Анђа (Анђелија) и Стана.

Ова имена су престала да се дају после Другог светског рата.
Мајка најбољег друга се зове Ђука, девојачко Шобот, из Гламоча (било ми је чудно име, али сад видим да је од Ђурђије)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Ретко име
« Одговор #202 послато: Март 31, 2018, 03:05:04 пре подне »
И ми и они смо плагијатори , али лепо бре  ;D (у поверењу, они то неће да признају хаха)

Знам какви су навијачки принципи. ;D
У Плавну и околним селима некад су била честа женска имена Јека, Ђука, Мика, Драга, Стана и Анђа.

Ђука и Анђа су надимци од Ђурђија и Анђелија, а Јека, Мика, Драга и Стана су пуна имена.
Једна баба ми се зове Јека, а друга се звала Ђука (Ђурђија).  Прабабе су ми биле Драга, Анђа (Анђелија) и Стана.

Ова имена су престала да се дају после Другог светског рата.   
 
 
За Јеку и Мику први пут чујем. :)
Овде код нас је било хиљаду варијанти..од пуног имена Анђелија па до писања у виду Анђеле,Анђелке,Ђеле,па Екатерина као Катица,Ката,Катарина..треба то похватати све. :D За Драгу рецимо уобичајено име било је Драгиња,а Стану и ја имам(курђупа). :) Рецимо баба ми се зове Милина.што је такође ретко име и некад било а тек данас. :)
Иначе не знам да л је се ико сусретао са именима као што су Струја па и Делија? :D Женска имена су у питању,за ово друго сам чуо да је у питању старо женско име типично за простор Срема. :) Иако знамо да је делија турцизам и да означава јунака.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #203 послато: Март 31, 2018, 03:18:10 пре подне »
Мајка најбољег друга се зове Ђука, девојачко Шобот, из Гламоча (било ми је чудно име, али сад видим да је од Ђурђије)

У мом крају се име Ђурђија престало или скоро престало давати после Другог светског рата.
Први помен имена Ђурђија што сам нашао је из 18-ог века. Наводи се да су Сава Стојаковић и жена му Тодора имали кћи Ђурђију која је рођена 1786 године. У истом документу пише да је Симо Стојаковић био ожењен Ђурђијом Бајић која је рођена 1778 године.

До Другог светског рата у мом крају су честа женска имена била и Јока, Манда и Марта, али су се престала давати после рата.  Додуше име Марта се одржало и после рата али је било много ређе него пре рата.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #204 послато: Март 31, 2018, 03:23:49 пре подне »
Знам какви су навијачки принципи. ;D   
За Јеку и Мику први пут чујем. :)
Овде код нас је било хиљаду варијанти..од пуног имена Анђелија па до писања у виду Анђеле,Анђелке,Ђеле,па Екатерина као Катица,Ката,Катарина..треба то похватати све. :D За Драгу рецимо уобичајено име било је Драгиња,а Стану и ја имам(курђупа). :) Рецимо баба ми се зове Милина.што је такође ретко име и некад било а тек данас. :)
Иначе не знам да л је се ико сусретао са именима као што су Струја па и Делија? :D Женска имена су у питању,за ово друго сам чуо да је у питању старо женско име типично за простор Срема. :) Иако знамо да је делија турцизам и да означава јунака.

Било је и код нас Драгиња.
Сестра од моје прабабе се звала Анђелија, а звали су је Ђела.
У Ђурићима у Плавну одакле ми је мајка једно пола жена које су рођене двадесетих и тридесетих година су биле Мике и Јеке.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #205 послато: Март 31, 2018, 03:27:21 пре подне »
У мом крају се име Ђурђија престало или скоро престало давати после Другог светског рата.
Први помен имена Ђурђија што сам нашао је из 18-ог века. Наводи се да су Сава Стојаковић и жена му Тодора имали кћи Ђурђију која је рођена 1786 године. У истом документу пише да је Симо Стојаковић био ожењен Ђурђијом Бајић која је рођена 1778 године.

До Другог светског рата у мом крају су честа женска имена била и Јока, Манда и Марта, али су се престала давати после рата.  Додуше име Марта се одржало и после рата али је било много ређе него пре рата.
Значи тетка Ђука (тако је зовем) је једна од последњих са тим именом, она је рођена 52ге или 53ће године, после рата...Њихова земља је на Гламочу, сада сама граница између Републике Српске и Федерације пролази кроз њихово имање, а касније су отишли у Госпођинце код Новог Сада...Један брат јој је живео у Травнику, други у Београду, а сестра у Бања Луци
« Последња измена: Март 31, 2018, 03:31:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #206 послато: Март 31, 2018, 03:31:46 пре подне »
Значи тетка Ђука је једна од последњих са тим именом, она је рођена 52ге или 53ће године, после рата...Њихова земља је на Гламочу, сада сама граница између Републике Српске и Федерације пролази кроз њихово имање, а касније су отишли у Госпођинце код Новог Сада...Брат јој је живео у Травнику

Вероватно.
Теслина мајка је била Ђука. Она је највероватније била Ђурђија а не Георгина као што се мисли. Никад нисам чуо име Георгина у крајишким крајевима. Кад се на ТВ-у или радију спомене Теслина мајка Георгина моја мајка "шизи" кад то чује и каже каква Георгина она је била Ђурђија.  ;D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #207 послато: Март 31, 2018, 03:37:08 пре подне »
Вероватно.
Теслина мајка је била Ђука. Она је највероватније била Ђурђија а не Георгина као што се мисли. Никад нисам чуо име Георгина у крајишким крајевима. Кад се на ТВ-у или радију спомене Теслина мајка Георгина моја мајка "шизи" кад то чује и каже каква Георгина она је била Ђурђија.  ;D
Георгина је очигледно прихватљивије и више "ИН" за телевизију ...море, Ђурђија бре, каква Георгина!  :D Ђука од Георгине не иде никако  :D
« Последња измена: Март 31, 2018, 03:39:37 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #208 послато: Март 31, 2018, 03:39:29 пре подне »
Георгина је очигледно прихватљивије и више "ИН" за телевизију ...море, Ђурђија бре, каква Георгина  :D

Управо то каже моја мајка.
Има смисла, зато што Георгина звучи некако фенси, а Ђурђија старински и сељачки.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #209 послато: Март 31, 2018, 03:43:45 пре подне »
Управо то каже моја мајка.
Има смисла, зато што Георгина звучи некако фенси, а Ђурђија старински и сељачки.
Хоће поред Теслине генијалности (који је са села) , још да га "профине" мењајући име мајке у "ноблес" варијанту  ::) Нити ће да га уздигну са Георгином, а сигурно га не би унизили са Ђурђијом
« Последња измена: Март 31, 2018, 03:45:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #210 послато: Март 31, 2018, 03:50:19 пре подне »
Хоће поред Теслине генијалности који је са села , још да га "профине" мењајући име мајке у "ноблес" варијанту  ::) Нити ће да га уздигну са Георгином, а сигурно га не би унизили са Ђурђијом

То је тотално групо.
Моја баба се зове Јека, не Јелена него баш Јека. Мени никад није пало на памет да кажем да ми се баба зове Јелена, без обзира што су за име Јека чули само они који су родом или пореклом из северне Далмације. То име није постојало ни суседној Лици ни у Босанској Крајини колико ја знам.
 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #211 послато: Март 31, 2018, 04:31:10 пре подне »
Морам да додам да је пре Другог светског рата често женско име у Плавну и околини било Стеванија, а честа мушка имена пре Првог светског рата су била Васиљ, Кузман и Вид.

Нашао сам нека занимљива старинска имена у једном документу из 19-ог века везаном за Плавно и Радљевац.

Симо Маркелић и жена Милија Стојаковић (рођ. 1830)
Симеуна Шакан (рођ. 1775) рођена Добријевић у Радљевцу
Ђурађ Кантар и жена Томка Мајсторовић
Мио Стојаковић и жена му Манда имају сина Илију (рођ. 1795)
Аћим Зарач и жена му Стеванија Тишма имају кћи Симеону (рођ. 1838)
Дмитра Драгаш, супруга Глигорија Курајице
Гајо Новаковић и жена му Јока Петровић (рођ. 1769)
Јањат Новаковић има кћи Ђурђу (рођ. 1797) удату Карановић
Илинка Бјелинић супруга Јована Грмуше
Пава/Паво Перић и жена му Димитра Стојаковић имају сина Аћима (рођ. 1848)
Антонио Курајица и жена Марија Шимић имају кћи Милицу (рођ. 1836)
Шпиро Русић и жена Ана Бурсаћ (рођ. 1805)
Стипан Шимић жена Јована Дубајић имају сина Илију (рођ. 1811) ожењеног Јованом Мунимагарац
Глигорије Ђурић и жена Ека Рашковић имају кћи Ану (рођ. 1856)
Антон Торбица и жена Антонија Родић имају кћи Милицу (рођ. 1842)
Дева Торбица супруга Антонија Курајице
Арсенио Родић и жена Стана Ђурић имају сина Саву (рођ. 1846)
Григорије Ђурић и жена Петрија Бурсаћ (рођ. 1819)
Којо Ђурић и жена Тодора Курајица имају сина Лазу (рођ. 1800) и сина Вида (рођ. 1794)
Пава Петровић супруга Ђураћа Маринковића
Нестор Јовичић и жена Марија имају кћи Марту (рођ. 1783) удату Русић
Томо Новаковић и жена Зека имају сина Симу (рођ. 1824)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ретко име
« Одговор #212 послато: Март 31, 2018, 07:28:53 пре подне »
У ОНОМАСТИКОНУ (етимологија са тумачењем имена православних светитеља) Петра Стевановића, на стр. 83-ој, пише: "Сосана - варијанта је од Сусана".

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #213 послато: Март 31, 2018, 12:30:31 поподне »
Ево још неких имена из Плавна и Радљевца који није било или су била врло ретка у задњих 120-130 година

Спасенија Бурсаћ супруга Јована Русића
Остоја Бурсаћ и жена Стана Шуша имају сина Давида (рођ. 1788)
Танасија Бурсаћ жена Тодора (рођ. 1785)
Мате Савић и жена Стана имају кћи Марту (рођ. 1821)
Вујица Дубајић и жена Даница имају сина Марка (рођ. 1747)
Ћиро Грубор и жена Стана Тица имају кћи Стану (рођ. 1834)
Стјепан Русић жена Ана Бурсаћ (рођ. 1805)
Зекан Русић и жена Дмитра Мартић имају кћи Елену (рођ. 17789
Стоја Торбица супруга Лазе Родића
Радоња Стојаковић и жена Јована Бједов имају сина Луку (рођ. 1797)
Тривун Добријевић има кћи Јоку удату Тинтор
Биса Шево (рођ. 1794) кћерка Марка Ђурића и Марте Драгишић
Кузман Русић и жена Пилипа имају кћи Марту (рођ. 1796) удату Цвијановић
Ђуро Ђурић и жена Вида Грубор имају сина Ђуку (рођ. 1790)
Алекса Торбица и жена Вида Танкосић имају кћи Марију (рођ. 1821) удату Стојаковић
Пане Опачић (рођ. 1818) и жена Ђурђа Ђурић (рође. 1820)
Дмитар Старчевић и жена Божица Вукојевић имају сина Мелентија (рођ. 1857)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ретко име
« Одговор #214 послато: Март 31, 2018, 12:38:41 поподне »
Српска женска имена, 14-16. век

https://amarilisonline.com/srpska-zenska-imena-14-16-vek/


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ретко име
« Одговор #215 послато: Март 31, 2018, 12:40:39 поподне »
Српска мушка имена на слово Б, 14. век

https://amarilisonline.com/glossary/srpska-muska-imena-14-vek-slovo-bb/

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Ретко име
« Одговор #216 послато: Март 31, 2018, 04:56:38 поподне »
У северној Далмацији је некад постојало женско име Дева.

Зна ли неко да ли је то име постојало у неким другим крајевима?

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Ретко име
« Одговор #217 послато: Март 31, 2018, 05:20:12 поподне »
У северној Далмацији је некад постојало женско име Дева.

Зна ли неко да ли је то име постојало у неким другим крајевима?

У Веселиновићевом 'Хајдук Станку' један од мушких ликова  је млинар Дева. Не знам је ли бластито име или надимак.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #218 послато: Март 31, 2018, 05:55:09 поподне »
У северној Далмацији је некад постојало женско име Дева.

Зна ли неко да ли је то име постојало у неким другим крајевима?

Написао је Иван на теми о Родићима да се родоначелница шекуларских Девића називала - Дева, али јој то није било име већ надимак (због грбе на леђима).

Средњи син Вучине Ћетковог – Јован, настанио се крајем 18. века у Ровцима, преко планине, довољно близу својих сродника у Шекулару, али су их, опет, историјске околности у многоме раздвојиле. Од Јована су Девићи у Ровцима (прозвали су их Девићи по Јовановој жени, која је била грбава, па су је звали Дева), од којих се већи дио преселио у Доњу Ржаницу и од њих су тамошњи Девићи и њихов огранак Асовићи.
https://www.poreklo.rs/2017/02/24/bratstvo-cetkovica-iz-sekulara/
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Ретко име
« Одговор #219 послато: Март 31, 2018, 06:31:49 поподне »
Написао је Иван на теми о Родићима да се родоначелница шекуларских Девића називала - Дева, али јој то није било име већ надимак (због грбе на леђима).

Нешто ми је сумњиво ово објашњење.  :)

Колико је уопште наших људи у Шекулару и Ровцима у 19. вијеку и раније уживо видјело деву, и грбу на леђима код људи повезивало са том животињом? Чак и да су је видјели у неким турским караванима, колико је то могло бити често да би ушло у прости народни говор. Не кажем да је немогуће, само ми дјелује мало натегнуто.

Много ми је логичније да је женско име Дева повезано са Дјева, и у другим језицима имамо имена који имају дјевственост као основу- Вирџинија нпр.

Осим тога, у Крајини је то раније било прилично често име да би било надимачког карактера.