Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 103491 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Ретко име
« послато: Мај 21, 2016, 08:27:57 поподне »
Izvinjavam se, trenutno nemam mogućnost da pišem ćirilicom, da me ne bi neko grdio. :)

Da li je neko čuo za muško ime Ananije ili Ananija kod Srba, u narodu? Ovo ime mi se pojavilo u mom istraživanju, potiče iz usmenog predanja, dotični Ananija Selak bi, približno, bio rođen oko 1700-1710. Možda se na nečijem stablu nekog većeg bratstva iz CG/Hercegovine pominje ovo ime početkom 18. veka?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #1 послато: Мај 21, 2016, 08:34:06 поподне »
Izvinjavam se, trenutno nemam mogućnost da pišem ćirilicom, da me ne bi neko grdio. :)

Da li je neko čuo za muško ime Ananije ili Ananija kod Srba, u narodu? Ovo ime mi se pojavilo u mom istraživanju, potiče iz usmenog predanja, dotični Ananija Selak bi, približno, bio rođen oko 1700-1710. Možda se na nečijem stablu nekog većeg bratstva iz CG/Hercegovine pominje ovo ime početkom 18. veka?

Рећи ћу само Војислав Ананић. :D



Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Ретко име
« Одговор #2 послато: Мај 21, 2016, 08:44:51 поподне »
Ово име је било присутно код банијских Срба (има доста примјера у црквеним књигама из XIX вијека).
На Банији постоји и презиме Ананић (помиње се на Банији већ крајем XVII вијека). Осим на Банији, Ананића је било и по Славонији (подручје Славонског Брода).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #3 послато: Мај 21, 2016, 09:09:59 поподне »
Свети апостол Ананија био је један од седамдесеторице светих апостола, који су послати да шире Јеванђеље међу народима, Дакле, имамо једанаесторицу првих ученика Христових, дванаести је Свети Павле, а за њима још седамдесет "малих апостола". Свети апостол Ананија био је свештеник у Дамаску и нарочито је значајан по томе што је крстио Саула, прогонитеља хришћана, потоњег Светог апостола Павла.
Слави се 14 (1). октобра, што је мени нарочито значајно, јер сам крштен на тај дан.
Као и друга апостолска имена, тако је и име Светог апостола Ананије заступљено међу Србима. Име јесте ретко, данас га сигурно нико својој деци не даје, али га је било раније, о чему сведоче презимена Ананић (наш Војо) и Ананијевић. Дакле, јавља се у две верзије: Ананија (презиме Ананић) и Ананије (Ананијевић).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ретко име
« Одговор #4 послато: Мај 22, 2016, 01:28:24 пре подне »
Hvala svima! Ako je neko na nekom stablu video braću Kuzmana i Ananija, neka javi (rođeni oko 1710.).

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ретко име
« Одговор #5 послато: Октобар 23, 2016, 08:58:13 пре подне »
                 АНАНИЈА(Е)

Да би се проучавала патронимија, наука о презименима, мора се најпре добро савладати ономастика, наука о именима и њиховом пореклу, кад и где су се појавила, код којих народа, јер свако презиме најчешће потиче од имена неког од предака. Наша данашња знања о презименима произилазе из чињенице да се с њима рађамо па су стога она нешто уобичајено, нешто о чему ни не размишљамо. Име нам редовно даје неко коме смо драги, мајка, отац, рођак, кум или неки породични пријатељ. Стога имена готово без изузетка исказују неку добру, пожељну карактеристику или исказују наду да ће његов носилац постићи циљ задан именом. С презименима је у доброј мери другачије: њих нам дају они удаљенији, равнодушни и мање добронамерни, па отуда понекад и ругалачка презимена. Презимена, у ствари, увек наслеђујемо од својих  предака.      У 13. и 14. веку, у многим крајевима,  није још било устаљено презиме као други члан именске формуле. У неким презименима, нити се чује а нити означава у писму интервокалско Ј:  Илић (према Илијић), АНАНИЋ (према Ананијевић)... И још нешто: наши АНТРОПОНИМИ из тих далеких времена, бележени су искључиво туђом графијом, с погрешкама које нису у духу гласовних вредности нашега језика. Западна Европа је ширила талас идентификације презименом као сталним и наследним чланом двочлане именске синтагме. Такође, не треба испустити из вида да се у Хрватској почињу уводити ПРЕЗИМЕНА од Тридентског концила (1545 – 1563. године) – када су се почеле као обавезне водити матичне књиге рођених, венчаних и умрлих, док се у Србији наредбом кнеза Александра Карађорђевића презимена уводе тек од 1842. године, а у Турској тек од 20. века. Генерално се може рећи да су се презимена у свом данашњем облику често прилично „одмакла“ од почетног облика због гласовних промена и владајућег језичког стандарда.                  
Многа су имена библијска, од првосвештеника и првог сликара Ананије, и религиозног су карактера: Атанасије, Мојсије, Софроније, Максим...А познато је по Библији да је Хеман имао 14 синова, међу њима и једног ХАНАН (хебрејски: милостив, а негде, видовњак), а грчки АНАН, а једног од њих 14 ХАНАНИЈА (хебрејски: смилуј ми се, а по другима, изданак) а грчки АНАНИЈА. Значи, кад се на корен речи дода наставак за српско презиме – ИЋ, добијају се презимена АНАН(ић) и АНАНИЈЕ(вић). Иначе, постојао је и код Македонаца митрополит Ананије, а и код Срба, падом Пећке патријаршије под Турке, грчки митрополит захумско – херцеговачки Ананије.
Прво писмено помињање Ананића је 1753. год. кад се у Манастиру Дивош помињу ОСТОЈА  АНАНИЋ из Костајнице и монах манастира Дивош САВА АНАНИЋ из Босне. Затим, 1754. Максим Ананић, село Папићи (Банија), каплар граничар у војсци АУ. Презиме  Ананић  настало  је од  имена  Ананије. Тако се помињу јеромонх АНАНИЈЕ из Манастира Свете Тројице 1592, Ананије митрополит новобрдски 1598-1612, архимандрит АНАНИЈЕ 1628. у Манастиру Папраћа код Шеховића), а 1640. у Манастиру Марча јавља се владика Ананије, АНАНИЈЕ 1770, па  МОЈСИЈЕ и АТАНАСИЈЕ. После њих се јављају од МОЈСИЈА прва српска световна имена Илија, Јован, Ђуро, а од АТАНАСИЈА Марко, Милош... По другој верзији, наши преци су, да би се одупрли унијаћењу и покатоличавању, узимали старохришћанска и библијска имена, како би се некако сачували у православљу (по хроници фрањевачког самостана).
Духовна имена Атанасије, Максим, Ананија, Мојсије... јављају се и у Славонији – Пакрац, Марча, Горњокарловачка епископија, Вараждински генералитет, а и наши први познати преци припадали су под њихову црквену или војну управу у та времена настанка Војне Крајине. А место пребивања и столовања црквених великодостојника је одређивала Патријаршија, док су места око границе (као што су  ПАПИЋИ на Банији, одакле потичем), одређивале војне власти.
На Банији је Ананије (јавља се и као Ананија, Аненије) било често мушко име. То се може видети и на списку жртава Другог светског рата.
Да нам је презиме библијско, казује и интернет, где видимо да онај корен АНАН налазимо и код Руса, Белоруса, Пољака, Словенаца (Ananec), па и Мађара Аnanity)... Касније, разним миграцијама, доспева и до САД, Канаде, Аустралије, Аљаске...                      
У пописима Баната презиме Ананија се јавља 1796, у Вршцу, где се помињу Ананија Лазар и Ананија Преда. (књига Душана Поповића „Пописи становништва Баната током 18. века“)









Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Ретко име
« Одговор #6 послато: Јануар 20, 2017, 09:24:31 пре подне »
Да ли је неко чуо за врло ретко мушко име или га има у свом родослову, ДОБРОНИЈЕ (Доброније)?

Просто се питам, да ли је икад постојала особа са таквим именом.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ретко име
« Одговор #7 послато: Јануар 20, 2017, 09:32:44 пре подне »
Нисам никад чуо. Али сам се сретао са женским именом Добрија.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Ретко име
« Одговор #8 послато: Јануар 20, 2017, 09:36:39 пре подне »
Нисам никад чуо. Али сам се сретао са женским именом Добрија.


У свом родослову имам име Добрија али је мушко :)

Има још једно мушко име, такође ретко, САКИЈА (Сакија).
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #9 послато: Јануар 20, 2017, 12:01:40 поподне »
Да ли је неко можда чуо за мушко име Оломир? Тако се зове један мој познаник.  :) Пореклом је из околине Лебана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #10 послато: Јануар 20, 2017, 12:16:41 поподне »
Има код новијих имена смешних примера: Петровић Цвеће, Јовановић Девица...Ово друго је често име у источној Србији, код Влаха... скоро је било на РТСу о необичним именима где су гостовали ови...Наравно , после другог светског рата, Машинка Топаловић, моја даља ујна :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ретко име
« Одговор #11 послато: Јануар 20, 2017, 12:17:58 поподне »
Парох код мене у насељу се зове, Зарије, али то је јасно, скраћено од Захарије

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Ретко име
« Одговор #12 послато: Јануар 20, 2017, 12:49:57 поподне »
Мој деда по мајци звао се Мимо. Старо црногорско име, које је данас јако ретко чини ми се.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #13 послато: Јануар 20, 2017, 02:14:15 поподне »
Да ли је неко чуо за врло ретко мушко име или га има у свом родослову, ДОБРОНИЈЕ (Доброније)?

Просто се питам, да ли је икад постојала особа са таквим именом.

Нисам чуо, али видим да га има, у Службеном гласнику СФРЈ помињу се нпр.  Вељковић Драгослава Доброније, те Вукићевић Комнена Доброније. А као име забележено је и у Ријечнику особних имена Мата Шимундића.

Мој деда по мајци звао се Мимо. Старо црногорско име, које је данас јако ретко чини ми се.

Ми смо двојицу Милоша (деду и унука) звали тако, дједа Мимо и мали Мимо. :)



Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Ретко име
« Одговор #14 послато: Јануар 20, 2017, 03:30:52 поподне »
Да ли је неко можда чуо за мушко име Оломир? Тако се зове један мој познаник.  :) Пореклом је из околине Лебана.

Оломир је стварно шампион :) мада има и Тарзан. Чини ми се да је дотични био градоначелник Пријепоља, ако се не варам?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретко име
« Одговор #15 послато: Јануар 20, 2017, 03:32:52 поподне »
Оломир је стварно шампион :) мада има и Тарзан. Чини ми се да је дотични био градоначелник Пријепоља, ако се не варам?

Тарзан и слична имена су деци давали углавном припадници ромске популације, али Оломир је Србин 100%.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Ретко име
« Одговор #16 послато: Јануар 20, 2017, 03:35:07 поподне »


Поштено говорећи, не познајем ни једног Драгишу а да је малађи од мене :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Ретко име
« Одговор #17 послато: Јануар 20, 2017, 04:35:51 поподне »
Оломир је стварно шампион :) мада има и Тарзан. Чини ми се да је дотични био градоначелник Пријепоља, ако се не варам?

Тарзан Милошевић, градоначелник Бијелог Поља. Ја сам скоро упознао једног Србина са Шаре, зове се Орле.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Ретко име
« Одговор #18 послато: Јануар 20, 2017, 04:49:18 поподне »
Оломир је стварно шампион :) мада има и Тарзан. Чини ми се да је дотични био градоначелник Пријепоља, ако се не варам?
Бијело Поље  :)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Ретко име
« Одговор #19 послато: Јануар 20, 2017, 04:54:27 поподне »


А мушко име Сакија?

Тако је говорила моја прабаба Марта.