Аутор Тема: Шпањи  (Прочитано 30100 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Шпањи
« Одговор #80 послато: Јун 13, 2016, 02:55:17 поподне »
У оквиру Светског ДНК дана тестиран је један Шпањевић (цитирам Синишину анализу):

Шпањевић, Ђурђевдан, Гојаковићи/Колашин/ЦГ

Припада хаплогрупи R1a, али веома је тешко рећи којој грани. По нижој вриједности 458=14 као да се приближава групи којој припадају Шаренци, Бован и др. који имају 458=13, али је велика разлика у маркерима. једино гдје ми се чини да би могло бити неке даље везе јесте веза са Иванишевићима са Цетиња (дио главног цетињског братства) који такође имају 458=13, а по маркерима и нису толико далеко. Такође Иванишевићи као и Шпањевићи славе Ђурђевдан. Веза са цетињским крајем постоји и у предању Шпањевића, за које се каже да су огранак Дедејића са Чева (Цетиње).

Ту долазимо до другог питања, а то је веза Шпањевића и Медојевића из Прошћења код Мојковца, који су тестирани као Ј2б М205, а требали би по предању такође бити од Дедејића. Међутим, неће да буде. Медојевићи, у складу са данашњим сазнањима, су вјероватно Кричи, јер и станују на најстаријој кричкој територију у Прошћењу.

А Шпањевићи би заиста могли бити досељеници са Цетиња, узимајући у обзир и евентуалну везу са Иванишевићима.

Посебна је прича што смо сви очекивали неку везу са Шпањима, а Шпањевићи испадоше да имају словенску хаплогрупу.

Занима ме заиста којој грани R1a припадају Иванишевић и Шпањевић,а то могу да ријеше само СНП тестови.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шпањи
« Одговор #81 послато: Јун 13, 2016, 03:12:28 поподне »
У оквиру Светског ДНК дана тестиран је један Шпањевић (цитирам Синишину анализу):

Шпањевић, Ђурђевдан, Гојаковићи/Колашин/ЦГ

Припада хаплогрупи R1a, али веома је тешко рећи којој грани. По нижој вриједности 458=14 као да се приближава групи којој припадају Шаренци, Бован и др. који имају 458=13, али је велика разлика у маркерима. једино гдје ми се чини да би могло бити неке даље везе јесте веза са Иванишевићима са Цетиња (дио главног цетињског братства) који такође имају 458=13, а по маркерима и нису толико далеко. Такође Иванишевићи као и Шпањевићи славе Ђурђевдан. Веза са цетињским крајем постоји и у предању Шпањевића, за које се каже да су огранак Дедејића са Чева (Цетиње).

Ту долазимо до другог питања, а то је веза Шпањевића и Медојевића из Прошћења код Мојковца, који су тестирани као Ј2б М205, а требали би по предању такође бити од Дедејића. Међутим, неће да буде. Медојевићи, у складу са данашњим сазнањима, су вјероватно Кричи, јер и станују на најстаријој кричкој територију у Прошћењу.

А Шпањевићи би заиста могли бити досељеници са Цетиња, узимајући у обзир и евентуалну везу са Иванишевићима.

Посебна је прича што смо сви очекивали неку везу са Шпањима, а Шпањевићи испадоше да имају словенску хаплогрупу.

Занима ме заиста којој грани R1a припадају Иванишевић и Шпањевић,а то могу да ријеше само СНП тестови.

Још један доказ да се само на основу презимена/имена тешко може одредити словенско, тј. несловенско порекло.

Иначе, Иванишевићи и Шпањевићи нису генетски повезани, па се може искључити та цетињска веза.

Када се појавио Медојевић J2b1 и када се даљом анализом утврдило да су можда од Дедејића, од којих су пореклом и Шпањевићи, све је указивало на неку везу J2b1 - Шпање. Међутим, нисам сигуран колико је ова прича о пореклу Медојевићи тачна. Такође, Шпањовића R1a је било и у Прошћењу, одакле су Медојевићи J2b1, па бих оставио простора за обе опције.

Немамо тестиране конкретно Дедејиће, или неки јачи огранак ове породице. Медојевићи се могу лако повезати и са Кричима зато што је Прошћење практично источна граница овог "племена". Постоји вероватноћа да су се Кричи простирали на знатно ширем подручју. Такође, многе породице J2b1 из Полимља и Потарја често помињу Чево, тј. Катунску нахију у својим предањима.

Ако ограничимо Криче уско на простор Полимља и Потарја, онда постоје веће шансе да су Дедејићи R1a.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шпањи
« Одговор #82 послато: Јун 13, 2016, 04:43:20 поподне »
Назив Шпањ је имао исувише непријатну (чак увредљиву) конотацију међу Брђанима и Црногорцима да би неко прихватио да га тако зову, осим ако стварно нема доказа или озбиљних индиција да је тај стварно шпањског порекла.

Видимо да ни то не мора бити правило. Или су Шпање R1a, или Дедејићи нису. ;)

Не треба вероватно изводити овакве закључке на основу имена. У супротном би сви Срби који у основи презимена имају Шпањ били староседелачког порекла. Или би сви Влаховићи и Радуловићи били и генетски Власи, итд.

Имамо и Арнауте R1a, па ипак није вероватно да су албанског порекла (али оваква имена могу бити од користи приликом истраживања миграција).

За Парежане из Херцеговине се такође верује да су староседеоци, а врло лако могу бити у вези са Шаренцима R1a.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Шпањи
« Одговор #83 послато: Јун 13, 2016, 08:53:54 поподне »
Читам сад баш Лубурића. Од Дедејића воде порекло и Шпањи (Шпањевићи) и Меди (Медојевићи) из Прошћења. Још једна породица, занимљивог презимена, води порекло од Дедејића. У питању су Крвавци.

Одмах на памет пада извор Крвавац у Дробњаку, који је име добио управо по Кричима (тј. по крвавим борбама Крича и Дробњака).

Од Дедејића би требало да су и Раонићи, од којих је и тенисер Милош Раонић (поставља се питањe: J2b1, или R1a) :)





Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: Шпањи
« Одговор #84 послато: Јун 21, 2016, 11:50:19 поподне »
Могу ли се лингвистички довести у везу Шпање и Шапоње?

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Шпањи
« Одговор #85 послато: Фебруар 22, 2018, 02:17:48 поподне »
Нађох ову групу па ми паде на памет да је моја хаплогрупа (И2а1а М26) изразито Шпанска, јер са 7 грађана Шпаније (етнички Шпанци, Каталонци и Баски) имам поклапања на чак 17 маркера, и дистанца је неких 400 - 500 година најкасније.
Ово значи да нема говора о ''Римским остацима'' а упитна је и ''Каталонска компанија'' или најамници Немањића.
Ово је за размишљање а једино што ми пада на памет су Венецијанци Шпанског порекла (има их подоста)...
Тема није посећивана одавно, али волео бих да неко прочита и одговори.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Шпањи
« Одговор #86 послато: Фебруар 22, 2018, 08:57:46 поподне »
Нађох ову групу па ми паде на памет да је моја хаплогрупа (И2а1а М26) изразито Шпанска, јер са 7 грађана Шпаније (етнички Шпанци, Каталонци и Баски) имам поклапања на чак 17 маркера, и дистанца је неких 400 - 500 година најкасније.
Ово значи да нема говора о ''Римским остацима'' а упитна је и ''Каталонска компанија'' или најамници Немањића.
Ово је за размишљање а једино што ми пада на памет су Венецијанци Шпанског порекла (има их подоста)...
Тема није посећивана одавно, али волео бих да неко прочита и одговори.

Мислим да имате мало маркера за упоређивање како би могли прецизније да тврдите колика је удаљеност...ако бисте проширили на барем 37 или 67, била би другачија прича.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Шпањи
« Одговор #87 послато: Фебруар 22, 2018, 09:00:15 поподне »
Мислим да имате мало маркера за упоређивање како би могли прецизније да тврдите колика је удаљеност...ако бисте проширили на барем 37 или 67, била би другачија прича.

Или нeки пaнeл пpeкo Yseq-a...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Шпањи
« Одговор #88 послато: Фебруар 22, 2018, 10:05:56 поподне »
Onaj “ pop” miraš dedejić je od tih J2b ?

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Шпањи
« Одговор #89 послато: Фебруар 22, 2018, 10:57:50 поподне »
Биће Y-seq. Кад уђеш у коло - онда играј до краја. Није лако бити посебан, хехе...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Шпањи
« Одговор #90 послато: Јул 18, 2018, 07:03:07 поподне »
Тема је преименована у "Шпањи" и премештена у секцију "Црна Гора".

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Шпањи
« Одговор #91 послато: Јул 22, 2020, 10:10:50 пре подне »
Нијесу ли Шпање или бар Лужане називали и именом Сјевери како стоји у предању Војихновића, да су их затекли доселивши се у Чаве?

Сјевери се поминају као словенско племе у околини Брјанска и Черњахова, које је прво плаћало данак Хазарима, а потом варежским Русима.
Такође су Сјевери једно од највећих племена, које је насељавало Подунавље и потом прешло на Балкан с Бугарима. Према овому, ако су Шпање или неки од њих, као Лужани или Матагужи од Сјевера, онда лахко могу бити од неких грана присутних у Бугарској и Брјанској области као R-YP417.


« Последња измена: Јул 22, 2020, 10:13:02 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?