Анкета

Која сте крвна група?

0+
25 (31.6%)
0-
6 (7.6%)
A+
21 (26.6%)
A-
6 (7.6%)
B+
10 (12.7%)
B-
2 (2.5%)
AB+
6 (7.6%)
AB-
3 (3.8%)

Укупно гласова: 78

Аутор Тема: Крвне групе и Rh фактор  (Прочитано 56400 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #20 послато: Децембар 27, 2016, 12:40:21 поподне »
Иначе сам крвна група 0+, а обоје родитеља су Б+.

Ова комбинација је сасвим нормална у биолошком смислу и није чудна. Родитељи са Б групом могу добити дете са 0 групом.

Ето, и то је занимљив податак, Сергио. Такође сам имао то "сазнање", мада код мене то није битно мењало на ствари, али рецимо да сам потенцијални давалац, свакако би човека опустило у старту. ;)

 ;)

__________________________________________________________________________________________________

Постоји теорија да је 0 група најстарија, а да су касније хронолошки настајале А>Б>АБ. Недавно сам читао да постоји нова научно поткрепљена теорија да је уствари А група најстарија, али је 0 временом преовладала у свету јер је отпорнија на маларију.

Неки тврде да исхрану треба уобличити на основу крвне групе. Нпр. људима који имају 0 групу препоручују да једу више меса, а онима са А групом препоручују вегетеријанску исхрану. Лично сам скептичан што се овога тиче.

Најбоље пролазе носиоци АБ+ јер могу примити крв од свакога (а нажалост дати само својој групи). За 0- је управо супротно. Они могу примити крв само од 0-, али су с друге стране универзални даваоци.
Сећам се када је мој друг у војсци давао крв. Он је 0-. За њега су посебо донели три кесице. Он се уплашио да ће му узети више крви него осталима јер има специфичну крвну групу. То нараво није било тачно. Од њега су узимали исту количину само што су је економичније распоредили у три мање кесице.

Некада су се крвне групе корисиле за одређивање очиства. Тај метод је био делимично поуздан јер се могао са сигурношћу применити само у неким случајевима.


Наслеђивање крвне групе:



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #21 послато: Децембар 27, 2016, 01:32:24 поподне »
Неки тврде да исхрану треба уобличити на основу крвне групе. Нпр. људима који имају 0 групу препоручују да једу више меса, а онима са А групом препоручују вегетеријанску исхрану. Лично сам скептичан што се овога тиче.

То су теорије које је публиковао Piter D'Adamo. Иначе сам "ординирани месождер", тако да су за мене поражавајуће биле приче о тофуу и динстању истог, а нарочито о парадајзу и "мукату", јер парадајз сок обожавам. Генерални утисак је да је своје шеме о ловцима (О), земљорадницима (А) и номадима (Б) упростио и да се заправо држао статистика о дистрибуцији система АБО група према регионима.

Лично припадам породици гдје су је заступљен комплетан АБО систем, дакле на табели предзадњи тип; отац О+, мајка АБ+. Дакле, ми дјеца нисмо могли наслиједити О или АБ крвну групу, конкретно сви смо А+.Зато сам и скептичан према теорији исхране према крвним групама.
За очеву фамилију знам да апсолутно доминира О, а код мајчине има Б групе.

Моја супруга је Рх-, дјеца Рх+ тако да сам у потпуности упознат са ризицима, од сталних контрола до примања рогама, чини ми се 36 сати након порођаја. Године 1993. и 1994. цијена истог је била 30 ДМ,  а плата од 10-15 ДМ.

Е да, моји синови су "пунокрвност", за разлику од мене, наслиједили од мог оца ( немају никада испод 5,5 милиона црвених крвних зрнаца), уз готово максималан хемоглобин и жељезо, тако да су оба добровољни даваоци, што здушно подржавам. У међувремену сам се "удебљао" тако да сам нешто побољшао крвну слику (чини ми се задњи пут 4.3 милиона еритроцита; хемоглобин 138, жељезо 25), која у младости и није била сјајна.

Толико о бројању крвних зрнаца  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #22 послато: Децембар 27, 2016, 09:33:13 поподне »
Ајмо једно гласање, односно анкету:
да се пребројимо овде на форуму - крвне групе и резус фактори. Па да направимо статистику.
Амико, ако знаш да поставиш?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #23 послато: Децембар 27, 2016, 09:58:55 поподне »
0+

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #24 послато: Децембар 27, 2016, 10:11:25 поподне »
Мислио сам да буде оно као гласање, са понуђеним крвним групама, па одмах добијамо бројке. Тако бисмо могли извући неку статистику у овој форумашкој заједници (која му дође нека слика Срба у малом).
Ја сам А- (али волим печење, роштиљ и пихтије, и те како)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #25 послато: Децембар 27, 2016, 10:19:19 поподне »
Хвала, Амико  ;)
Позив свима да упишу крвну групу!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #26 послато: Децембар 27, 2016, 10:24:38 поподне »
Ајмо једно гласање, односно анкету:
да се пребројимо овде на форуму - крвне групе и резус фактори. Па да направимо статистику.
Амико, ако знаш да поставиш?
B-, 'оће ме те ретке групе.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #27 послато: Децембар 27, 2016, 10:27:16 поподне »
Ја сам B+. За особе које припадају овој групи се каже да воле млечне производе, сир, кајмак, млека, јогурте + јагњетину и овчетину, а не воле ракове, шкољке, јастоге. Уболи су (за мене бар). Обожавам све млечне производе и јагњетину (чобанин ориђинале) :), а не волим ону егзотику.

Исхрана и крвне групе:
http://www.trcanje.rs/ishrana/ishrana-po-b-krvnoj-grupi/

О B групи:
http://www.centarzdravlja.hr/zdrav-zivot/zdravlje-opcenito/kakvi-su-ljudi-koji-imaju-krvnu-grupu-b/

"Krvna grupa B razvila se negdje između 10.000 i 15.000 prije Krista u području himalajskog gorja, sada dijela današnjeg Pakistana i Indije. Gurnuta od vruće, bujne savane istočne Afrike u hladne visoravni Himalaje, krvna grupa B je u početku možda mutirala kao odgovor na klimatske promjene. Ona se krvna grupa prvi put pojavila u Indiji ili regiji Urala među mješavinom bijelaca i mongolskim plemenima. Ta nova krvna grupa je ubrzo obilježila velika plemena stepskih stanovnika, koji u tom trenutku dominiraju euroazijskom ravnicom. Kako su se Mongoli probijali preko Azije, gen za tip B je čvrsto ukorijenjen.

Od svih krvnih grupa, tip B pokazuje najjasnije definirane geografske odrednice. Tip B se nalazi kod većine stanovništva Japana, Mongolije, Kine i Indije do Urala. Od tamo prema zapadu, postoci padaju. Mali broj tipova B u zapadnoj Europi predstavlja migraciju azijskih nomadskih naroda. To se najbolje vidi u najistočnijem dijelu Europe, u Njemačkoj i Austriji, gdje je veća učestalost tipa B u odnosu na zapadne susjede.

Kao tip B, nosite genetski potencijal za veliku fleksibilnost i sposobnost napredovanja u promjenjivim uvjetima. Za razliku od krvnih grupa A i O, koje su na suprotnim krajevima svakog spektra, vaša pozicija je fluidna, a ne statična, uz mogućnost da se krećete gdje želite (живела слобода). :)"

"Veza između krvne grupe i osobnosti se već dugo proučava. Pripadnici tipa B su subjektivni, kreativni, originalni, fleksibilni i jako intuitivni. Zbog toga su često idealisti, globalno orijentirani i imaju bujnu maštu. Najbolje uče kroz slušanje. Možda je nomadski život pridonio potrebi za meditacijom i razmišljanjem, a manje za razgovorom." :)

Шалимо се мало. Знам да ово не утиче баш толико на особине човека, као и да се не преноси по мушкој линији. :)




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #28 послато: Децембар 27, 2016, 10:39:15 поподне »
Ја сам А+ и богами волим све да једем. :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #29 послато: Децембар 27, 2016, 10:45:52 поподне »
Сасвим досадна и обична А+

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #30 послато: Децембар 27, 2016, 10:46:13 поподне »
Можда ће људима изгледати апсурдно, али ја уопште не знам своју крвну групу. Једноставно, никад нисам давао крв, никад је нисам примао. Нико ми је није вадио па одређивао. Нигдје је немам уписану. Чак ни у војсци ми нико нигдје није уписивао крвну групу, што ми је некако било логично да се уради.

Знам да сам мајку, која је иначе медицински радник, питао, како је то могло тако да прође и да не знам крвну групу, као и да ли је паметно то знати, с обзиром, ако се деси нешто па буде хитно човјеку да прими или да крв. Она ми је рекла да се прије сваког узимања или давања крви свеједно ради тест крвне групе. И тако ја послије о томе нисам ни размишљао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #31 послато: Децембар 27, 2016, 10:56:00 поподне »
Прочитао сам негде, а и овде на теми се провлачи слична ствар, да се нулта група на неки начин може везати за Кромањонце, тј. старо становништво Европе. Не знам како уопште фунционише принцип наслеђивања код крвних група.

Знам да је мој деда са мајчине стране био 0+, а он је I2a DS. Занима ме какав је удео нулта групе код наших људи I2a. Верујем да доминира. :)

Такође, сећам се неког текста у ком се помиње да су у скелетима из Старог Раса пронашли хаплогрупу B. Можда Серђо зна више о томе?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #32 послато: Децембар 27, 2016, 11:02:05 поподне »
A+
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #33 послато: Децембар 27, 2016, 11:07:17 поподне »
Често давање плазме (крв без еритроцита) скраћује живот.

http://www.naturalnews.com/048387_blood_plasma_donation_medical_industry.html

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #34 послато: Децембар 27, 2016, 11:18:27 поподне »
0+

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #35 послато: Децембар 27, 2016, 11:22:51 поподне »
0+

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #36 послато: Децембар 27, 2016, 11:35:21 поподне »
Ја сам од ових што за њих иду три кесице. ;D

0-



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #37 послато: Децембар 27, 2016, 11:55:09 поподне »
0+

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #38 послато: Децембар 27, 2016, 11:55:41 поподне »
A+
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #39 послато: Децембар 28, 2016, 12:13:42 пре подне »
Она ми је рекла да се прије сваког узимања или давања крви свеједно ради тест крвне групе.

Ово је тачно. Сваки пут се ради тестирање крвне групе (ради сигурности). Такође су увек обавезни тестови на HIV, хепатитис и вероватно још неке вирусне инфекције. Сваки давалац је дужан да остави контакт телефон, а трансфузиологија је обавезна да обавести даваоца ако му је крв, не дај Боже, заражена. Добровољно давање крви је у неку руку као бесплатни тест на сиду.  ;D Тај мотив често користе да привуку младе даваоце који су имали ризичан незаштићени секс, што је по мени мало морбидан начин привлачења кандидата.  :o

Рок трајања крви после давања је 45 дана. Крв се углавном не чува у почетом облику већ се разбија на компоненте у лабораторији. Рече ми један медицински техничар да се углавном никада не дешава ситуација да крв пропадне због истека рока трајања. Нажалост, тражња је увек већа од понуде. Залихе се брзо троше. Број добровољних давалаца крви у Србији опада из године у годину.

Прочитао сам негде, а и овде на теми се провлачи слична ствар, да се нулта група на неки начин може везати за Кромањонце, тј. старо становништво Европе. Не знам како уопште фунционише принцип наслеђивања код крвних група.

Знам да је мој деда са мајчине стране био 0+, а он је I2a DS. Занима ме какав је удео нулта групе код наших људи I2a. Верујем да доминира. :)

Такође, сећам се неког текста у ком се помиње да су у скелетима из Старог Раса пронашли хаплогрупу B. Можда Серђо зна више о томе?

Нажалост не знам.  :-\ Почео сам да се интересујем за хаплогрупе тек ове године. Моје знање у овој области је још увек дебело испод просека. Ја чак још увек не знам сопствену хаплогрупу.

И мене интересује процентуални удео крвних група у оквиру одређених хаплогрупа. Надам се да ће неко у будућности спровести ово истраживање код нас. Број људи у нашој земљи који са сигурношћу знају своју крву групу није баш велик, а још мањи број је оних који знају своју Y-DNA/mtDNA хаплогрупу.