Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 109064 пута)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #340 послато: Јун 11, 2022, 04:23:06 поподне »
Видимо се! Верујем да ћемо ми машинци бити добри домаћини.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #341 послато: Јун 20, 2022, 12:22:46 поподне »
Лепих и корисно утрошених сат и по времена. Лично мало сам разочаран посетом, али добро тако је како је и овако није било лоше. Екипа је као и увек била на нивоу, посебно колега Велибор Михић са већ чувеним  детаљним предавањем о Мириловићима.


<a href="https://www.youtube.com/v/147JEJy-K_I" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/147JEJy-K_I</a>

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #342 послато: Јун 20, 2022, 12:25:59 поподне »
 Сви коментари о овој кнјизи су речени закључавањем теме критика ове књиге  ;)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #343 послато: Јун 23, 2022, 12:36:06 поподне »
Да ли је планирана промоција књиге у Војводини? У њој данас живи добар део родова који су обрађени у књизи, а сигурно ће и одзив  бити већи него у Београду.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #344 послато: Јун 23, 2022, 12:56:36 поподне »
Да ли је планирана промоција књиге у Војводини? У њој данас живи добар део родова који су обрађени у књизи, а сигурно ће и одзив  бити већи него у Београду.
Јесте. Следеће среде, 29. јуна, књига ће бити представљена у Новом Саду, у летњем амфитеатру Архива Војводине, са почетком у 20.00 часова.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #345 послато: Јун 23, 2022, 03:46:53 поподне »
Одлично. Изрекламирајте мало промоцију на друштвеним мрежама.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #346 послато: Јун 27, 2022, 10:16:37 поподне »
Позивамо Вас да присуствујете представљању књиге “Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине”, које ће се одржати у среду, 29. јуна 2022, у летњем амфитеатру Архива Војводине у Новом Саду, с почетком од 20.00 часова.

Књигу ће представити рецензент Борисав Челиковић, историчар и уредник едиције “Корени” у издању у Службеног гласника, те уредници књиге Велибор Михић и Јовица Кртинић.

Припремљен је посебан осврт на досад тестиране староседелачке родове из Војводине, за које је овим истраживањем утврђено да су генетички блиски родовима из Старе Херцеговине.

Књига “Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине” је капитални издавачки подухват Друштва српских родословаца “Порекло” и Задужбине “Порекло”, а плод је заједничког истраживања са стручњацима са Биолошког факултета Универзитета у Београду. Књига је енциклопедијског формата, на 1.228 страница.

Обезбеђена је ограничен број примерака књиге, коју ће присутни моћи купити по промотивној цени од 7.000 динара (пуна цена је 9.900 динара). Купци књиге добијају и ваучер са којим могу остварити 40 одсто попуста на Y-DNA тестирање.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #347 послато: Јун 29, 2022, 03:19:07 поподне »
Подсетник: Вечерас у Архиву Војводине у Новом Саду, с почетком од 20.00 часова представљамо књигу "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине". Видимо се!

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #348 послато: Јул 07, 2022, 02:17:14 поподне »
Надамо се постављању видео снимка из Новог Сада и да ће звук бити на нивоу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #349 послато: Август 07, 2022, 10:14:07 поподне »

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #350 послато: Август 11, 2022, 10:25:51 поподне »
Postovani,

Prvi put pisem na forumu, pa se nadam da sam na pravoj temi. Naime, moje prezime je Damjanac, iz Slivalja, a zivim u Beogradu. Moj otac je dobio jako interentan rezultat (R1a m198), drugaciji do ostalih Damjanaca iz Sipacnog (jedan uzorak je objavljen i u ovoj knjizi). Po nasem porodicnom predanju, prezivali smo se Dakovic i ziveli u okolini Danilovgrada (Curilovac). Preseljenjem u Nevesinje, Dakovici (sedmoro brace) menjaju prezimena. Svaki uzima prezime koje vec postoji u Hercegovini, ali ne pripada tom rodu. Navodno, u srodstvu smo sa drugim porodicama iz Slivalja (Draskovici, npr), ali ne sa Damjancima iz Sipacnog. Porodicni narativ je da su oni potpuno drugog porekla, sto ovaj rezultat i potvrdjuje. Ono sto meni nije jasno je ovaj m198. Moze li mi neko reci nesto vise o tome?

Hvala unapred!

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #351 послато: Август 12, 2022, 12:37:27 пре подне »
Zelim da se javno zahvalim clanu koji mi je rastumacio dobijene rezultate i objasnio da je rec o R1a-M458>L1029 grani

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #352 послато: Август 12, 2022, 01:00:24 пре подне »
Postovani,

Prvi put pisem na forumu, pa se nadam da sam na pravoj temi. Naime, moje prezime je Damjanac, iz Slivalja, a zivim u Beogradu. Moj otac je dobio jako interentan rezultat (R1a m198), drugaciji do ostalih Damjanaca iz Sipacnog (jedan uzorak je objavljen i u ovoj knjizi). Po nasem porodicnom predanju, prezivali smo se Dakovic i ziveli u okolini Danilovgrada (Curilovac). Preseljenjem u Nevesinje, Dakovici (sedmoro brace) menjaju prezimena. Svaki uzima prezime koje vec postoji u Hercegovini, ali ne pripada tom rodu. Navodno, u srodstvu smo sa drugim porodicama iz Slivalja (Draskovici, npr), ali ne sa Damjancima iz Sipacnog. Porodicni narativ je da su oni potpuno drugog porekla, sto ovaj rezultat i potvrdjuje. Ono sto meni nije jasno je ovaj m198. Moze li mi neko reci nesto vise o tome?

Hvala unapred!

Ако се ваше предање о сродству са Драшковићима односи на Драшковиће са славом Никољдан из Сливаља, онда би оно заиста могло бити тачно, с обзиром да и Драшковићи припадају грани R1a-L1029. Шта више, у том случају и ви као и Драшковићи највероватније припадате још млађој грани  R1a-FT288648. Чудно је једино да ви славите Јовањдан, а они Никољдан.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #353 послато: Август 12, 2022, 01:05:38 пре подне »
Занимљиво да   се за тамошње Драшковиће наводи да  су се доселили из Сијерчња у Дрини.

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #354 послато: Август 12, 2022, 05:37:58 пре подне »
Predanje kaze sledece: braca Dakovic ubiju tuskog agu, i nasele se u Hercegovinu na vise mesta (sedmoro brace). Na kraju se svi, nakon neuspelih pokusaja, obrate agi kome je nedostajalo radne snage u okolini Gackog, i on im promeni prezimena kako ne bi bili 'provaljeni'. Odredi im nova prezimena koja vec postoje u njegovom kraju kako bi neprimeceno mogli da se uklope. Ne znam koliko je tacno, ali po predanju, vec su postojali Draskovici, ali Draskovici koji su stigli nisu ti Draskovici. Znam jos samo da je deo Tepavcevica od nas, i da deo nema nikakve veze sa nama. Najmladji brat Dakovica se zvao Damjan i dato mu je prezime Damjanac, koje vec postoji u tom kraju, ali je naseljen u Slivljima, dok su oni u Sipacnom (uvek se govorilo da mi i oni nismo isto). Takodje, deo narativa je da nam je odredio nove slave (svima) koje imaju veze sa vec postojecim porodicama.

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #355 послато: Август 12, 2022, 05:46:42 пре подне »
Jos 5 porodica je u pitanju, ali se ne secamo svega. Znam da je deda pominjao Pikule (da su u srodstvu), Tepavcevice i neke Zrikovice koji ne zive vise u Slivljima.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #356 послато: Август 12, 2022, 10:28:32 пре подне »
 Пикуле  су од Говедарица с Михољача код Гацка.  Припадају  R1аM458>L1029>YP417 грани, чини се да сте повезани.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 527
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #357 послато: Август 12, 2022, 10:45:16 пре подне »
Predanje kaze sledece: braca Dakovic ubiju tuskog agu, i nasele se u Hercegovinu na vise mesta (sedmoro brace). Na kraju se svi, nakon neuspelih pokusaja, obrate agi kome je nedostajalo radne snage u okolini Gackog, i on im promeni prezimena kako ne bi bili 'provaljeni'. Odredi im nova prezimena koja vec postoje u njegovom kraju kako bi neprimeceno mogli da se uklope. Ne znam koliko je tacno, ali po predanju, vec su postojali Draskovici, ali Draskovici koji su stigli nisu ti Draskovici. Znam jos samo da je deo Tepavcevica od nas, i da deo nema nikakve veze sa nama. Najmladji brat Dakovica se zvao Damjan i dato mu je prezime Damjanac, koje vec postoji u tom kraju, ali je naseljen u Slivljima, dok su oni u Sipacnom (uvek se govorilo da mi i oni nismo isto). Takodje, deo narativa je da nam je odredio nove slave (svima) koje imaju veze sa vec postojecim porodicama.

Из досадашњег искуства могу да кажем да ова прича са "убијањем турских ага и бегова" углавном иза себе крије много мање спектакуларан разлог селидбе :)

Иначе, групи на коју је Ваш отац тестиран припадам и ја. Ови момци са Порекла могу сигурно да Вам предложе неки дубински тест да проверите да ли припадате подгрупи FT288648. Ја мислим да сам то платио нешто 15-20€. Заиста није скупо, једино се шаље за Берлин.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #358 послато: Август 12, 2022, 01:44:57 поподне »
 Ви вјероватно славите Јовањдан?

Ван мреже pribac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #359 послато: Август 12, 2022, 04:09:37 поподне »
Da, tako je, slavimo Jovanjdan (P.S. izvinjavam se na latinici, treba da menjam telefon, a na ovom je jako komplikovano ubosti cirilicna slova).
Sto se tice ovog drugog, da, svi imaju tu pricu o ubistvu age. Ja sam prilicno siguran da nije to bilo u pitanju vec krvna osveta (ima indicija da sm bili u nekoj svadji sa komsijama).
A sto se tice testa, da, to bas razmisljam da uradim. Nezgodno je ovo, testiras jednu porodicu, i mislis da si shvatio, a ustvari nisi. Celog zivota sam se pitao da li je tacno da Damjanci iz Sipacnog i Slivalja nisu povezani, i eto...a ubedjivali su nas da nam je pradeda izlapeo :)