Аутор Тема: Старинци називани “ЏАЛИНЦИ” из околине Гњилана (Св. Аранђел)  (Прочитано 577 пута)

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 24
У књизи “Новобрдска Крива река” од Ак. Атанасија Урошевића, помиње се род “ЏАЛИНЦИ” у селу Гризиме. Они су се доселили око 1740 г. из Сиримића, са северо+истока Шаре. Од тог братства, две куће су се населиле у село Оране у Пустој реци око 1880г., док су  друге две су се населалила пар километара даље, у село АЈНАНОВЦЕ, 1913 г. 
Интерсује ме да ли неко има још других информација о овом роду, који су се можда презивали ЏАЛИЋ, или евентуално ЂАЛИЋ /ЂЕЛИЋ.

хвала свима на коментарима унапред,
Предраг

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Старинци називани “ЏАЛИНЦИ” из околине Гњилана (Св. Аранђел)
« Одговор #1 послато: Јул 22, 2022, 12:12:31 пре подне »
ЏАЛИНЦИ као име рода је врло ретко код нас а осим вас има их на малом простору између Врања и Рековца у Северној Македонији неколико родова носи тај назив, а такође у том крају наилазимо на родове ЏАЛИНИ што је у принципу исто. Сам назив је изведен од главне речи ЏАЛ са наставком ИНЦИ или ИНИ. Тражио сам шта би могла та реч да значи и нисам нашао на одговор по српским речницима али сам пронашао да реч ЏАЛ значи порез који се сакупља за турску милицију. Могуће је да је од овога изведено и име рода и да је неки од предака радио то или је био везан за тај посао и по томе добио тај назив. У Сиринићкој жупу одакле су се Џалинци досели нема забележених родова са овим називом. Препоручујем ДНК тестирање јер имамо доста родова из Сиринића који су тестирани тако да би можда могли наћи сроднике и тиме наћи место порекла твоје фамилије.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Старинци називани “ЏАЛИНЦИ” из околине Гњилана (Св. Аранђел)
« Одговор #2 послато: Јул 22, 2022, 11:31:51 пре подне »
Тестирање би отклонило све недоумице.

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 24
Одг: Старинци називани “ЏАЛИНЦИ” из околине Гњилана (Св. Аранђел)
« Одговор #3 послато: Јул 22, 2022, 04:51:40 поподне »
Хвала вам пуно на одговорима, има смисла и о томе размишљати.
Ја сам се понео за њима јер се много поклапа њихова миграција и дестинација, слава и надимак тог братства Џа(Р)ле. И ја нисам ништа нашао о њима у Сирнићкој жупи, тако да ми информација отвара нове опције.
Ако надимак има везе са тим послом, онда их може имати на разним странама , а да су различита братства,
У процесу сам рађења великог теста, али то је братство по мајчиној страни, па ћу морати да порадим на  томе.