Траг - корисне књиге, сајтови > Документарни филмови

''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу

(1/5) > >>

Atlantische:
Није документарни али јесте дугоочекивани филм о животу и оставштини Светозара Милетића. У филму га игра Љубомир Бандовић.

Филм је прекјуче имао своју београдску премијеру.

https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&t=25s

https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&t=454s

drajver:

--- Цитат: Atlantische  Новембар 14, 2020, 09:33:25 поподне ---Није документарни али јесте дугоочекивани филм о животу и оставштини Светозара Милетића. У филму га игра Љубомир Бандовић.

Филм је прекјуче имао своју београдску премијеру.

https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&t=25s

https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&t=454s

--- Крај цитата ---

Дјелује обећавајуће. Поготово мислим да су "уболи" са Бандовићем, он ће сигурно успјети изнијети тај лик. Наравно, Лаушевић као сигурна карта, а и Бајић као редитељ није лош.

Међутим, стара бољка свих наших филмова и серија са историјском тематиком: костимографија, фотографија, сценографија. Недостају детаљи. Не могу сви изгледати као да су сад изашли из бутика, окупани, испеглани са новим одијелима, шеширима који сијају. Негдје се бар некоме нешто морало подерати, дугме отпасти. Браде и бркови, ајде нешто бољи него у Немањићима, али опет, зар је проблем глумце натјерати да пусте природну браду? Можда је то и ствар наше скромне продукције, што су глумци ангажовани истовремено на више пројеката, па би им брада у другим пројектима сметала, али управо се на детаљима виде бољке јефтине продукције.

Atlantische:

--- Цитат: drajver  Новембар 14, 2020, 09:56:24 поподне ---Дјелује обећавајуће. Поготово мислим да су "уболи" са Бандовићем, он ће сигурно успјети изнијети тај лик. Наравно, Лаушевић као сигурна карта, а и Бајић као редитељ није лош.

Међутим, стара бољка свих наших филмова и серија са историјском тематиком: костимографија, фотографија, сценографија. Недостају детаљи. Не могу сви изгледати као да су сад изашли из бутика, окупани, испеглани са новим одијелима, шеширима који сијају. Негдје се бар некоме нешто морало подерати, дугме отпасти. Браде и бркови, ајде нешто бољи него у Немањићима, али опет, зар је проблем глумце натјерати да пусте природну браду? Можда је то и ствар наше скромне продукције, што су глумци ангажовани истовремено на више пројеката, па би им брада у другим пројектима сметала, али управо се на детаљима виде бољке јефтине продукције.

--- Крај цитата ---
Додао бих и акценат. Ово мало што сам чуо осим Кузмановића који глуми Јашу Томића сви ми звуче онако класично београдски, што је бољка већине наших новијих филмова.

Бандовић је свакако глумчина, али ми је у ових пар десетина секунди звучао више као говорник источнохерцеговачког. Нити се у Војводини нити у Шајкашкој овако прича. Баш сам прошли викенд био у Мошорину на Тиси па ми је ''свеже'' и могу рећи да ни близу не звучи као Мошоринци.

drajver:

--- Цитат: Atlantische  Новембар 14, 2020, 10:01:08 поподне ---Додао бих и акценат. Ово мало што сам чуо осим Кузмановића који глуми Јашу Томића сви ми звуче онако класично београдски, што је бољка већине наших новијих филмова.

Бандовић је свакако глумчина, али ми је у ових пар десетина секунди звучао више као говорник источнохерцеговачког. Нити се у Војводини нити у Шајкашкој овако прича. Баш сам прошли викенд био у Мошорину на Тиси па ми је ''свеже'' и могу рећи да ни близу не звучи као Мошоринци.

--- Крај цитата ---

То би било идеално кад би могли репродуковати изворни акценат, али бојим се да превише очекујемо.  :)

Не знам, чини ми се да Бандовић има прилично чист акценат, практично стандардну екавицу. Као Васојевића, рођеног у Беранама, очекивао бих бар неку примјесу зетско-рашког, али је код њега баш не примјећујем.

Бакс:
Проблем с нагласком староседелачкких Срба с простора Војводине лежи у чињеници да људи данас тај нагласак поистовећују с нечим комичним, нечим поспрдним. Од исте бољке пати и јужњачки нагласак, који људи аутоматски повезују с Тиком Шпицом и Ђошом.
Баш из тог разлога, рецимо, није коришћен локални нагласак у филму Јесен стиже, дуњо моја.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију