Аутор Тема: Немањићи - Милојевићи - Илићи  (Прочитано 5856 пута)

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Немањићи - Милојевићи - Илићи
« послато: Јануар 22, 2018, 08:30:48 поподне »
Поштовани, моји преци потичу из Крушевачке жупе. Знам да смо се у то време оквирно око 1750. године презивали Немањић и било смо поприлично имућна фамилија. Имали су воденицу са два витла на реци Врбници. Али због турског зулума морали су да пребегну у Шумадију тј. у Доњу Сабанту у периоду од 1788 - 1803. године. Тада су се глава породице Сава и жена Петрија са својом децом настанили код реке Осанице на 3 км од села. Порекло Саве Милојевића означено је као Немањић, са местом порекла Жупа, Крушевачко жупски округ. Сава и Петрија су имали 7 синова и 3 кћери.

Синови: Илија, Милија, Милета, Петар, Мијаило, Јован и Лука
Кћери: Нема података о именима

Према истраживањима, сматра се да је фамилија Милојевић у периоду од 1893 - 1903. године у Доњој Сабанти имала укупно 6 кућа и то:
- Илићи 3 куће
- Лукићи 2 куће
- Сарићи 1 кућа

Илићи и дан данас имају своје потомке, ја сам један од њих. Имам комплетан родослов до 1750. године тј до презимена Немањић али не и податке о Немањићима из фамилије.

Да ли неко има неке информације о томе периоду и фамилији Немањић из Крушевачко жупског округа? Свака информација ми је злата вредна. Планирам да урадим ДНК анализу порекла у скорије време.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #1 послато: Јануар 22, 2018, 08:59:52 поподне »
Заборавио сам да напишем славимо Св. Ђорђа тј. Ђурђиц. Колико знам одувек смо славили ту славу.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #2 послато: Јануар 22, 2018, 09:31:17 поподне »
Поштовани г. Илићу,

Нажалост, немам никакав податак који би вам био од користи, а можда ће неко други имати.

Међутим, мало ме је збунило то што ваше предање каже да сте се у 18. веку презивали Немањић, односно да вас је тако околина звала, јер у то време није било личних карти  :) То би значило да је породица у то време имала блиског претка који се звао Немања, а није ми познато да се то име појављивало у 18. веку у народу. Не знам какво мишљење имају остали о овоме?

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #3 послато: Јануар 22, 2018, 10:14:33 поподне »
Поштовани господине Селаковићу, хвала на брзом одговору. Све податке које сам изложио сам преписао из 2 књиге. У књизи Томислава Грујовића "Доња Сабанта у прошлости" и књизи Тодора Радивојевића "Лепеница" наводи се да смо Немањићи и да смо дошли из Крушевачке жупе у периоду од 1788 до 1803. године.

Волео бих да сазнам било какав податак о прецима из Крушевачке жупе ма које презиме да смо имали.

Још једном вам хвала на брзом одговору.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #4 послато: Јануар 22, 2018, 10:16:18 поподне »
Заборавио сам да напишем славимо Св. Ђорђа тј. Ђурђиц. Колико знам одувек смо славили ту славу.

Дa ли вaм je Ђуpђeвдaн мaлa cлaвa?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #5 послато: Јануар 22, 2018, 10:30:14 поподне »

Волео бих да сазнам било какав податак о прецима из Крушевачке жупе ма које презиме да смо имали.


Добро је што имате у плану и да се тестирате. На пример, околину Александровца имамо доста добро покривену, и могуће је да ће се наћи неко поклапање са крушевачким крајем.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #6 послато: Јануар 22, 2018, 10:30:28 поподне »
Цитат
Волео бих да сазнам било какав податак о прецима из Крушевачке жупе ма које презиме да смо имали.

Господине Илићу, тестирање y хромозома би једино могло да вам пружи одговор имате ли везе са неком од породица које данас живе у Жупи.

Мада, треба имати у виду да је много родова напустило Жупу баш у време Кочине Крајине када се ваш предак доселио у Сабанту. Данашњи становници Жупе су потомци малог броја родова који су се размножили касније, током 19. века.

Ипак бих вам препоручио тестирање, јер то је ипак најизгледнија прилика да нешто ново сазнате.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #7 послато: Јануар 22, 2018, 10:31:18 поподне »
Дa ли вaм je Ђуpђeвдaн мaлa cлaвa?

Ми обележавамо само Ђурђиц 16.новембра, нисмо обележавали Ђурђевдан као малу славу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #8 послато: Јануар 22, 2018, 10:40:50 поподне »
Ми обележавамо само Ђурђиц 16.новембра, нисмо обележавали Ђурђевдан као малу славу.

Жупa кoд Kpушeвцa мe acoциpa нa Aлeкcaндpoвaчку жупу, кoja je нaceљaвaнa ca Koпaoникa, гдe je Ђуpђиц/Ђуpђeвдaн кapaктepиcтикa дeлa cтapиничкoг cтaнoвништвa тe oблacти. Биo би зaнимљив peзултaт...

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #9 послато: Јануар 23, 2018, 08:47:55 пре подне »
Хвала свима на коментарима.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #10 послато: Јануар 24, 2018, 01:05:21 пре подне »
...
Међутим, мало ме је збунило то што ваше предање каже да сте се у 18. веку презивали Немањић, односно да вас је тако околина звала, јер у то време није било личних карти  :) То би значило да је породица у то време имала блиског претка који се звао Немања, а није ми познато да се то име појављивало у 18. веку у народу. Не знам какво мишљење имају остали о овоме?
Селаковићу грешиш у вези овог што си написао.
Познавао сам сада пок. проф. др. Милоша Немањића и записао сам податке о његовој породици. У првој сеоби Срба, породица Немањић (тако су се и тада презивали) населила се у, данашњи, румунски део Баната. Знато касније се део породице вратио у отаџбину. Њихова слава је Свети Арханђео Михаило. И док сам се ја, од данас до сутра, припремао да обавим тестирање, професор Немањић је преминуо. Покушао сам да ступим у контакт са његовим сином, путем електронског писма, све објаснио али нисам добио повратни одговор.
« Последња измена: Јануар 24, 2018, 01:07:40 пре подне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #11 послато: Јануар 24, 2018, 09:11:54 пре подне »
Ја сам познавао једног Немањића из Житишта, иначе никад у животу нисам чуо да неко има то презиме

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #12 послато: Март 13, 2018, 11:03:35 пре подне »
Нова информација коју сам добио истржујући своје порекло Немањића, успео сам да добијем следеће:

"Бројна фамилија Немањић доселила се из околине Рашке привремено у Александровац Жупски, а одатле један брат у Букуровац, други у Доњу Сабанту (то је мој предак Сава Милојевић о коме сам писао у претходним постовима), трећи у Јовановац и четврти у Велику Сугубину (Благоје). Донели су славу Свети Ђорђе (Ђурђиц и Ђурђевдан)".

Сада је остало да даље истражујем, јако ме занимају за почетак имена ова два брата која су отишла у Јовановац и Букуровац...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #13 послато: Март 13, 2018, 02:34:00 поподне »
Нова информација коју сам добио истржујући своје порекло Немањића, успео сам да добијем следеће:

"Бројна фамилија Немањић доселила се из околине Рашке привремено у Александровац Жупски, а одатле један брат у Букуровац, други у Доњу Сабанту (то је мој предак Сава Милојевић о коме сам писао у претходним постовима), трећи у Јовановац и четврти у Велику Сугубину (Благоје). Донели су славу Свети Ђорђе (Ђурђиц и Ђурђевдан)".

Сада је остало да даље истражујем, јако ме занимају за почетак имена ова два брата која су отишла у Јовановац и Букуровац...

А одакле је ова информација?

Увек наводите изворе, како би други могли да прате, и евентуално допуне или исправе неке наводе.



Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #14 послато: Март 13, 2018, 02:39:30 поподне »
А одакле је ова информација?

Увек наводите изворе, како би други могли да прате, и евентуално допуне или исправе неке наводе.

У питању је књига "Родословни незаборавник Велике Сугубине" - Милан Вујичић, страна 41.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #15 послато: Март 13, 2018, 02:53:23 поподне »
У питању је књига "Родословни незаборавник Велике Сугубине" - Милан Вујичић, страна 41.

Такође се сличне информације могу наћи и у књизи "Велика Сугубина село Левча и Шумадије" од Милана Вујичића.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #16 послато: Март 27, 2018, 01:13:57 поподне »
Илић, Ђурђиц, Доња Сабанта, Крагујeвац, хаплогрупа J2b-M241>Z638


Илићи из Доње Сабанте су део шире групе Немањића - Миливојевића. Досељени су крајем 18. века из Жупе (Крушевац)
https://www.poreklo.rs/2015/05/17/poreklo-prezimena-selo-donja-sabanta-pivara-kragujevac/

Од Милојевића су настале породице Илићи, Јовановићи, Лукићи, Милетићи, Пантелићи, Сарићи, Савићи и Тодоровићи. Милојевићи потичу из Крушевачке жупе, а живели су поред речице Врбнице. Ту су имали велику кућу и воденицу са два витла. У то време то је била прилично имућна породица. Но, због турског зулума, Сава, „глава“ породице, са женом Петријом, звана Пена, пребегао је у Шумадију неколико година пре Првог српског устанка. Настанили су се на извору речице Осанице, на крајњем истоку Доње Сабанте, на око 3 километра удаљености од села.

У књизи „Лепеница“ Тодора Радивојевића, у прегледу породица (бр. 233/425) порекло породице Саве Милојевића означено је као Немањићи, са местом порекла Жупа (Крушевачко-жупски округ), а досељени су у периоду 1788-1803. године, са крсном славом Свети Ђорђе. У време истраживања професора Тодора Радивојевића, 1893-1903. године, наводи да је тада фамилија Милојевићи у Сабанти имала шест кућа: Илићи – 3 куће, Лукићи – 2 и Сарићи – 1 кућа.

Овде је било речи о тестираним Илићима:
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2884.msg78853#msg78853


Генетски су Илићима најближи Миленковићи из околине Александровца (Д. Ратаје) који такође славе Ђурђиц. Још једна породица из тог дела Србије сврстана је у овај општи J-Z631 род. То су Стевановићи из околине Бруса.
https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J2b


С обзиром на генетско поклапање и исту крсну славу, преко ових Миленковића треба тражити даље повезнице. Проблем је што у околини Александровца има пуно Миленковића, а нисам наишао конкретно на ове што славе Ђурђиц.

На YHRD и FTDNA, Илић природно има више ближих и даљих поклапања (широм Европе).

Yfull стабло J2b-M241>Z638:
https://www.yfull.com/tree/J-Z638/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #17 послато: Март 28, 2018, 09:05:18 пре подне »


Поштовани НиколаВук, моја хаплогрупа је J2b2 M241. Да ли можете да ми појасните значење. Гледајући мапу видим да је ова група јако заступљена на територији данашње Албаније и западне Грчке. Гледајући породично стабло до 1750.године, не видим да имамо везе са овим територијама. Напротив, као што сам навео коментаре горе моји преци су из Старе Рашке прешли привремено у Крушевачку жупу око 1700.године а можда и раније, а потом у Доњу Сабанту.

Унапред хвала на одговору.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #18 послато: Март 28, 2018, 09:24:46 пре подне »
Поштовани НиколаВук, моја хаплогрупа је J2b2 M241. Да ли можете да ми појасните значење. Гледајући мапу видим да је ова група јако заступљена на територији данашње Албаније и западне Грчке. Гледајући породично стабло до 1750.године, не видим да имамо везе са овим територијама. Напротив, као што сам навео коментаре горе моји преци су из Старе Рашке прешли привремено у Крушевачку жупу око 1700.године а можда и раније, а потом у Доњу Сабанту.

Унапред хвала на одговору.

Да, она јесте широко распрострањена код Албанаца, заузима друго или треће место по бројности код њих, зависно од региона. Иако јој је далеко порекло са Блиског Истока, у Европи и на Балкану је она присутна прилично дуго, сигурно барем од бронзаног доба (што је и археогенетски доказано налазом из Великог Ваника). Препоручујем вам да ишчитате тему о овој хаплогрупи, ту можете добити мноштво корисних података и надам се разрешити недоумице:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1981.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Илић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • J2b2-M241>Z638>Z631
Одг: Немањићи - Милојевићи - Илићи
« Одговор #19 послато: Март 28, 2018, 09:26:00 пре подне »
Да, она јесте широко распрострањена код Албанаца, заузима друго или треће место по бројности код њих, зависно од региона. Иако јој је далеко порекло са Блиског Истока, у Европи и на Балкану је она присутна прилично дуго, сигурно барем од бронзаног доба (што је и археогенетски доказано налазом из Великог Ваника). Препоручујем вам да ишчитате тему о овој хаплогрупи, ту можете добити мноштво корисних података и надам се разрешити недоумице:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1981.0

Хвала на одговору.