Аутор Тема: Доганџићи  (Прочитано 16191 пута)

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #40 послато: Септембар 02, 2017, 07:26:24 поподне »
Вау, нисам знала да има оволико различитих Доганџића.  :) Мој деда се у Београд преселио из Пећи за време Тита, тата је рођен у БГ. Изгледа да смо од тих из села Сврке, ако се по слави гледа. Ја осим мојих не знам ни за једне друге Доганџиће или Дуганџиће, први пут овде видим да нас има разних.  :) Сада ми је јасније око пореза и соколара, хвала НиколаВук на информацији!  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #41 послато: Септембар 02, 2017, 07:58:05 поподне »
Подсети ме ово на прву епизоду Сулејмана Величанственог, она започиње управо сценом лова, где је Ибрахим Паргалија у улози Сулејмановог соколара. :D



Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #42 послато: Септембар 02, 2017, 10:09:39 поподне »
Одлична серија.  :)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Доганџићи
« Одговор #43 послато: Септембар 02, 2017, 11:34:50 поподне »
Подсети ме ово на прву епизоду Сулејмана Величанственог, она започиње управо сценом лова, где је Ибрахим Паргалија у улози Сулејмановог соколара. :D
Сулејман је то вјероватно научио од Срба. Цар Душан је соколарио по Србији много прије њега.
Видим, некако је љепше написати да се тиме баве други, а не Срби.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Доганџићи
« Одговор #44 послато: Септембар 02, 2017, 11:43:18 поподне »
Сулејман је то вјероватно научио од Срба. Цар Душан је соколарио по Србији много прије њега.
Видим, некако је љепше написати да се тиме баве други, а не Срби.

Пa пpe Cpбa тимe cу ce бaвили Pимљaни, a и Pуcи и Apaпи...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Доганџићи
« Одговор #45 послато: Септембар 03, 2017, 12:10:47 пре подне »
Сулејман је то вјероватно научио од Срба. Цар Душан је соколарио по Србији много прије њега.
Видим, некако је љепше написати да се тиме баве други, а не Срби.

Па добро сад, Тимаре, имао сам намеру само повући паралелу са нечим, данас опште познатим. ;D

Елем, наравно да соколарство нису измислили Турци, и као што Милош каже, оно датира од старих времена.

Цитат
Y Радовашници, данашњем селу у Поцерини, налазио се манастир са црквом. Посједи манастира били су 1548. године ослобоћени свих пореза, јер су његови калућери (ruhbanan) били соколари. Монаси су у близини цркве чували гнијезда и за царски хас производили соколове. Држали су земин Врбовац у близини села Десића и Беле Реке.

Борис Нилевић, Српска православна црква у БиХ до обнове Пећке патријаршије 1557. године, Сарајево, 1990, стр. 113

Као што видимо, овим послом бавили су се и калуђери. :)



Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #46 послато: Септембар 03, 2017, 12:53:59 поподне »
Ја волим да гледам и квалитетне домаће серије и филмове. Гледам само квалитет, земља порекла ме не занима много.  :)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Доганџићи
« Одговор #47 послато: Септембар 17, 2017, 11:47:14 поподне »
Dogandžiće spominje i Vidosava Stojančević Nikolić u članku "Brak kod Srba u Metohiji (okolina Peći)" koji je izašao 1961.  Citiram:

Цитат
Kao u Belom Polju, tako i u ostalim selima gotovo i nema Srba starinaca.  Izuzetak čini selo Svrhe gde ima srpskih starinački porodica.  Duganžići, koji su, po tradiji, ostatak srednjevekovnog srpskog metohijskog stanovništva, i Mirkovići, za koje kaže da su najstariji u selu i okolini posle Dugandžića.


Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #48 послато: Септембар 22, 2017, 12:59:34 поподне »
Dogandžiće spominje i Vidosava Stojančević Nikolić u članku "Brak kod Srba u Metohiji (okolina Peći)" koji je izašao 1961.  Citiram:

Да ли би могао да окачиш тај чланак Паво? Захваљујем!  :)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Доганџићи
« Одговор #49 послато: Септембар 22, 2017, 06:38:39 поподне »
Да ли би могао да окачиш тај чланак Паво? Захваљујем!  :)

https://www.mediafire.com/file/4tsp3bef3tx1o50/DocumentOpener.pdf

Ako nekog zanima, u ovom članku je skupljena i tradicija o podrijetlu stanovništva B(ij)elog Polja kod Peći.  Koliko znam, kasnija onomastička istraživanja nisu obuhvatila ovo selo, tako da je ovo jedini rad koji govori o njegovom stanovništvu.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Доганџићи
« Одговор #50 послато: Октобар 03, 2017, 12:17:39 пре подне »
Мислим да није лоше да овај резултат стоји и на овој теми:

Доганџић, Никољдан, Штрпце, КиМ

Припада хаплогрупи I2a1a-M26. Ово је први тестирани са овом хаплогрупом на српском етничком простору, није претерано близак Тановићу из БиХ који припада истој хаплогрупи.

Тестирани је навео да су се у Штрпце доселили из околине Тетова у данашњој Македонији. Можда треба очекивати сличан хаплотип тј. сродне породице у истраживању 100 Срба са југа Србије и КиМ.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #51 послато: Октобар 04, 2017, 03:10:51 поподне »
Мислим да није лоше да овај резултат стоји и на овој теми:

Шта ово значи? Која је то хаплогрупа и зашто је тако ретка када је мој презимењак први тестирани?  :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Доганџићи
« Одговор #52 послато: Октобар 04, 2017, 03:31:32 поподне »
Шта ово значи? Која је то хаплогрупа и зашто је тако ретка када је мој презимењак први тестирани?  :)

Ова хаплогрупа је највише карактеристична за југозападну Европу, или још прецизније за острво Сардинију. Веома је ретка на Балкану.

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #53 послато: Октобар 05, 2017, 02:37:48 поподне »
Ова хаплогрупа је највише карактеристична за југозападну Европу, или још прецизније за острво Сардинију. Веома је ретка на Балкану.

Страва!  :) Ваљда су и моји Доганџићи неке ретке зверке. Да ли ће убрзо да буде оно тестирање људи са Косова, имам информацију да је неки мој даљи рођак ту тестиран? Сада ме је све то баш заинтересовало.  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Доганџићи
« Одговор #54 послато: Октобар 05, 2017, 10:57:14 поподне »
Страва!  :) Ваљда су и моји Доганџићи неке ретке зверке. Да ли ће убрзо да буде оно тестирање људи са Косова, имам информацију да је неки мој даљи рођак ту тестиран? Сада ме је све то баш заинтересовало.  :)

Требало би у скорије време да дођу резултати са тог тестирања, али ти резултати ће бити објављивани на делу који је резервисан за чланове "Порекла" (оне који су уплатили годишњу чланарину)...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Доганџићи
« Одговор #55 послато: Октобар 06, 2017, 08:01:23 поподне »
Ти са Брача се презивају Доганац.  у Хрватској нема Доганчића - има Догана, али зато има Дуганџића и Дуганџија колико хоћеш по Славонији и апсолутна доминација овог презимена је у Комину код Метковића.

Алија Џоговић „Топонимија југословенског дела Проклетија“ „ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ III“ Београд, 1983

Дуганџића станови –– место подно Кавника; ту су била станови Дуганџића; у турско време плаћати су травину". (стр. 231)
„Дреновачки станови – „катун близу Дуганџића станова; ту су излазили из Дреновца; то је место подно Кавника“. (стр. 231)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #56 послато: Октобар 07, 2017, 06:52:07 поподне »
Требало би у скорије време да дођу резултати са тог тестирања, али ти резултати ће бити објављивани на делу који је резервисан за чланове "Порекла" (оне који су уплатили годишњу чланарину)...

Сигурно ће неко од чланова да буде добар и да ми дошапне резултат Доганџића када стигне.  ;) :D

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Доганџићи
« Одговор #57 послато: Октобар 20, 2017, 08:28:43 поподне »
У селу Дријетањ код Ужица постоји породица Доганџић , од којих неки сматрају да су од Доганџића и из Суве Сврке код Пећи, славе Никољдан

Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Доганџићи
« Одговор #58 послато: Октобар 23, 2017, 10:18:39 поподне »
У селу Дријетањ код Ужица постоји породица Доганџић , од којих неки сматрају да су од Доганџића и из Суве Сврке код Пећи, славе Никољдан

Да ли ти Доганџићи имају везе са мојима? Исто је село Сврке у питању, али није иста слава, наша је Свети Стефан.  :)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Доганџићи
« Одговор #59 послато: Октобар 24, 2017, 11:57:06 пре подне »
Када се славе разликују, увек имам велику резерву, али није немогуће