Аутор Тема: Gavrilovici iz Cikota (Kosjeric)  (Прочитано 663 пута)

Ван мреже gavro

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Gavrilovici iz Cikota (Kosjeric)
« послато: Септембар 09, 2022, 05:12:12 поподне »
Pozdrav za sve forumase.   :) Poreklom sam iz sela Cikote, opstina Kosjeric. Zaseok se zove Gavrilovici. Predanje kaze da je tu dosao neki Gavrilo, sa pet sinova. Po njemu se zaseok zove Gavrilovici. Veruje se da je dosao iz Crne Gore ili Hercegovine. Na ovom forumu se govori o ovom zaseoku i Gavrilovicima. Ali se ne kaze odakle je konkretno Gavrilo dosao. Da li neko moze da mi pruzi tu informaciju? Svi Gavrilovici slave Lazarevu subotu. Hvala unapred.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Gavrilovici iz Cikota (Kosjeric)
« Одговор #1 послато: Септембар 21, 2022, 06:05:29 поподне »
Pozdrav brate Gavro. Javljam  se zbog imena sela,izvini brate moj. Znas li sta znace te famozne Cikote,eventualno potes Kik?Na zalost ne znam nista o tvom poreklu. Ljubi brat.

Ван мреже gavro

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Gavrilovici iz Cikota (Kosjeric)
« Одговор #2 послато: Септембар 24, 2022, 08:29:10 поподне »
Pozdrav brate Gavro. Javljam  se zbog imena sela,izvini brate moj. Znas li sta znace te famozne Cikote,eventualno potes Kik?Na zalost ne znam nista o tvom poreklu. Ljubi brat.


Pozdrav i tebi.
Sto se tice imena Cikote,  ja sam nekad o  tome razgovarao  sa starim ljudima. Oni kazu, da je selo dobilo ime po vodenicnom kamenu.  Meni, to zvuci logicno. Zanimljivo, da selo sa imenom Cikote osim kod Kosjerica, jos ima i kod Loznice, u Hrvatskoj kod Pakreca i u RS pored Prijedora. Sto se tice naziva Kik, stari ljudi kazu da to znaci zaravan na vru brda. Nije mi logicno, ali...
« Последња измена: Септембар 24, 2022, 08:31:05 поподне gavro »

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Gavrilovici iz Cikota (Kosjeric)
« Одговор #3 послато: Септембар 26, 2022, 04:06:20 поподне »
Pozdrav za sve forumase.   :) Poreklom sam iz sela Cikote, opstina Kosjeric. Zaseok se zove Gavrilovici. Predanje kaze da je tu dosao neki Gavrilo, sa pet sinova. Po njemu se zaseok zove Gavrilovici. Veruje se da je dosao iz Crne Gore ili Hercegovine. Na ovom forumu se govori o ovom zaseoku i Gavrilovicima. Ali se ne kaze odakle je konkretno Gavrilo dosao. Da li neko moze da mi pruzi tu informaciju? Svi Gavrilovici slave Lazarevu subotu. Hvala unapred.

Vidi na internetu šta pišu etnografi (tipa Todor Radivojević, Borivoj Drobnjaković i sl., ali neke koji govore o tvom zavičaju) za poreklo porodica tvog kraja. Ukucaj: poreklo prezimena i ime mesta i opštine i uđi na stranicu sajta poreklo.

Vidi ko bi mogao od ljudi sa foruma da ti u arhivu pogleda turske teftere, da ti nađe deda Gavrila sa njegovim prezimenom. To bi ti verovatno značilo u traženju porekla porodice, ako je živeo u prvoj trećini ili prvoj četvrtini 19. veka. Pretpostavljam da dalje znaš njegove potomke, a svoje pretke.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.