Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 465191 пута)

astefanovic

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #220 послато: Мај 23, 2015, 07:23:28 поподне »
И ја се слажем са фондом солидарности. Спреман сам да учествујем финансијски да се уради Big Y за једног I2

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #221 послато: Мај 27, 2015, 02:57:06 поподне »
Интересује ме нешто више о хаплогрупи И2а2б коју имају Булатовићи. Да ли је она карактеристична за овај наш балкански, херцеговачки предео и колико је заступљена? Приметих на приказу гранања хаплогрупе И2 да се ова И2а2б везује за централну Европу. Био бих захвалан уколико би ми неко рекао нешто више о овој грани хаплогрупе И2. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #222 послато: Мај 27, 2015, 03:07:34 поподне »
Интересује ме нешто више о хаплогрупи И2а2б коју имају Булатовићи. Да ли је она карактеристична за овај наш балкански, херцеговачки предео и колико је заступљена? Приметих на приказу гранања хаплогрупе И2 да се ова И2а2б везује за централну Европу. Био бих захвалан уколико би ми неко рекао нешто више о овој грани хаплогрупе И2.

Овдје се ради о старој ознаци за I2a Dinaric, тако да Булатовићи највјероватније припадају тој хаплогрупи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #223 послато: Мај 27, 2015, 03:30:47 поподне »
Није ми баш најјасније то са старим и новим ознакама, али свакако би било добро да се тестира неколико припадника различитих огранака овог великог братства, обзиром да постоји предање да један број Булатовића то по крви нису, већ су се нека мања стариначка братства стопила са њима и прихватила њихову славу и презиме, а касније и традицију о заједничком пореклу. По правилу те породице памте мањи број пасова својих предака, а некада се у Ровцима знало које су то породице које су по предању стариначке и за које се говорило да су од Мацура. Зато мислим да данас међу припадницима братства Булатовић сигурно има и оних који имају хаплотип И1.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #224 послато: Мај 28, 2015, 06:12:24 пре подне »
Двѣ зайедничке промѣне Лубиниецкога/Добсона и Милатовића сада имайу имена на YSeq-у, гдѣ су доступне за испитивање.
Зову се А5913 и А5914.

A5913 (6742770) G- to T+

A5914 (8876718) C- to T+
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #225 послато: Јун 04, 2015, 01:10:10 поподне »
"Освежена" мапа, И2а Динарик Југ:




Извор: Српски днк пројекат


« Последња измена: Јун 04, 2015, 01:18:38 поподне Небојша »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #226 послато: Јун 04, 2015, 03:52:12 поподне »
"Освежена" мапа, И2а Динарик Југ:




Извор: Српски днк пројекат

Карте знају бити варљиве, међутим да се примјетити да су изразите И2а Дин Југ области: Херцеговина и западна Србија. Што би се рекло: Ере.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #227 послато: Јун 04, 2015, 04:51:42 поподне »
Карте знају бити варљиве, међутим да се примјетити да су изразите И2а Дин Југ области: Херцеговина и западна Србија. Што би се рекло: Ере.

Управо то, "Ерцови". :)

http://www.prvisvetskirat.rs/prolog/balkan-i-juznoslovenske-zemlje/starovlaska-grupa/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #228 послато: Јун 04, 2015, 07:05:19 поподне »
И2а Динарик Север

« Последња измена: Јун 04, 2015, 07:15:39 поподне Небојша »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #229 послато: Јун 04, 2015, 08:52:31 поподне »
Карте знају бити варљиве, међутим да се примјетити да су изразите И2а Дин Југ области: Херцеговина и западна Србија. Што би се рекло: Ере.
Она тачка која се налази у делу јижне Србије уз саму границу са КиМ је моја, а моја генетика је комплетно везана за Брда Црне Горе односно Херцеговину. Велики део људи из Горње Јабланице, Топлице и Косаонице имају хаплотип који је управо из ових области јер су у другом или трећем колено досељеници из ЦГ, Брда и Херцеговине.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #230 послато: Јун 04, 2015, 09:27:44 поподне »
Мислим ипак да је Небојша на карту ставио Ђорђевића из Лесковца, који је у ствари пореклом Шекуларац.

vojinena, треба ипак да потврдиш да си јужни динарик, иако је врло вероватно да јеси. Зато Небојша није ставио и твоју стрелицу.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #231 послато: Јун 05, 2015, 12:00:52 поподне »
Икавац

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #232 послато: Јун 05, 2015, 12:58:02 поподне »
Мислим ипак да је Небојша на карту ставио Ђорђевића из Лесковца, који је у ствари пореклом Шекуларац.

vojinena, треба ипак да потврдиш да си јужни динарик, иако је врло вероватно да јеси. Зато Небојша није ставио и твоју стрелицу.
Очекујем да ћу до септембра добити потврду тога пошто сам пре пар дана проширио тест на 37 маркера.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #233 послато: Јун 05, 2015, 01:02:36 поподне »
Мислим ипак да је Небојша на карту ставио Ђорђевића из Лесковца, који је у ствари пореклом Шекуларац.

vojinena, треба ипак да потврдиш да си јужни динарик, иако је врло вероватно да јеси. Зато Небојша није ставио и твоју стрелицу.
Али ипак стоји оно што сам навео да у области јужне Србије тј. Горње Јабланице, Косаонице и Топлице постоји огроман проценат хаплотипова које уствари треба везати за области Црне Горе и Херцеговине, обзиром да је огроман број породица из тих области досељен пре два, три колена.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #234 послато: Јун 05, 2015, 01:12:33 поподне »
Сад сам гледао на И2а Фтдна пројекту нове гране и СНП-ове који их дефинишу. И поред новооткривених СНП-ова као да је већина тих грана настала на сјеверу прије словенске експанзије.

Оно што сам примјетио је грана Z17855 И2а Динарик Сјевера. Ова грана је иначе S17250-

На овај СНП је досад позитивно тестирано 8 појединаца. Од тих 8 појединаца 2 су Украјинца, 2 Македонца истог презимена из јужне Македоније, 3 Бугарина од којих један из грчке Македоније и један Грк из грчке Македоније.

Зашто ми је интересантна ова група?

Из разлога што има доста јасну географску одређеност на простору грчке Македоније и што положај припаднике ове групе говори доста јасно да су припадали неком словенском племену које је са простора данашње Украјине дошло до грчке Македоније (околина Солуна). Питање је које је то племе могло бити?

И ТМРЦА за ову групу је 1650 година по прорачуну YFull-a, што исто тако потврђује да ју је на Балкан могло донијети једно словенско племе.

У сваком случају очигледно је да се ради о источном правцу сеобе и да ова група није прошла кроз централну Европу, па рекао бих и Панонију, на путу до Македоније.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #235 послато: Јун 05, 2015, 03:45:01 поподне »
Цитат
У области јужне Србије тј. Горње Јабланице, Косаонице и Топлице постоји огроман проценат хаплотипова које уствари треба везати за области Црне Горе и Херцеговине

У праву си. Скоро половина становништва новоослобођених крајева је одатле.
Друга половина је са истока.

Кад је ослобођен од Турака, 1878. године, Југ Србије је био пуст. Арбанаси мухаџири су отишли на Косово. Срба староседелаца је било јако јако мало. Задивљујуће је како су те области за само једну генерацију поново заживеле.

Што се тиче Дин-С, Већ дуже времена (види тему "југо-источни Дин-С") покушавам да дођем до одговора одакле потичу Дин-С на истоку и југу српског етничког простора. Података је мало, па се још крећемо у магли, али све што до чега сам до сада дошао говори да је Дин-С одувек било на тим просторима.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #236 послато: Јун 05, 2015, 06:26:20 поподне »
Čini mi se da je ovo trenutno najpovoljniji panel za sve I2a dinarce. Kada bi bilo uradjeno bar desetak ovakvih panela, iz raznih rodova, mogla bi se polako stvarati slika o odnosu str testiranja i snp podjele dinaraca. Samim tim bi prestala i čini mi se neopravdano često korištena podjela na sjeverne i južne dinarce. Možda je astefanovic zainteresovan za ovo testiranje? Da li bi se ovo isplatilo, ili možda čekati još koji bigY pa da FTDNA izbaci svoj neki panel? Šta mislite?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #237 послато: Јун 05, 2015, 07:19:27 поподне »
Čini mi se da je ovo trenutno najpovoljniji panel za sve I2a dinarce. Kada bi bilo uradjeno bar desetak ovakvih panela, iz raznih rodova, mogla bi se polako stvarati slika o odnosu str testiranja i snp podjele dinaraca. Samim tim bi prestala i čini mi se neopravdano često korištena podjela na sjeverne i južne dinarce. Možda je astefanovic zainteresovan za ovo testiranje? Da li bi se ovo isplatilo, ili možda čekati još koji bigY pa da FTDNA izbaci svoj neki panel? Šta mislite?

Y Seq понуда у облику панела је свакако интересантна и може бити корисна. Међутим у том панелу недостају за И2а Динарик Југ неки раздјељујући СНП-ови који још нису откривени јер је мало људи урадило Биг Ипсилон. Дакле, овај Y Seq тест неће открити нове СНП-ове, већ само за повољну цијену тестира већ откривене. Ако сам добро разумио.

Требало би сачекати да се уради још неколико Биг Ипсилона код Фтдна, па да  онда кад се потенцијални новооткривени СНП-ови уврсте у ову Y Seq понуду, тестирати овај панел. Онда би то имало смисла.

Очекујем резултате свог Биг Ипсилона крајем јула (можда стигну  и раније) и очекујем да ће поређењем  мојих и резултата Невског, Лубиниецког можда произаћи још неки нови СНП. Надам се...

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #238 послато: Јун 05, 2015, 07:41:50 поподне »
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788&osCsid=e0796a3b1c57fec3d948020c5de2989d

YSEQ - DNA Origins Project
I2a-M423 Panel

За сада йе за йужњаке овай испит готово неупотрѣбљив.
Но, као што видимо, Милатовићем и Синишом йе начињен пробой. Даће Бог, биће нових великих Ипсилонов, па ће бити и нових огранака и ПЙРова.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #239 послато: Јун 05, 2015, 08:01:16 поподне »
Slažem se da će biti bolje što više grananja bude bilo, tj što više novih snipova bude dobijeno putem bigY. Naravno sad vec ima snipova za koje se ne zna da li su privatni ili ne, potrebno je vise bigY da bi se go moglo saznati. Treba imati u vidu da se ni tada ne moze ocekivati tako brza reeakcija firmi, u smislu novih panela i slično. Na YSeq sajtu ima opcija (koja se uzgleda naplacuje) WishSnp kojom se može naručiti ubacivanje nekog snipa u ponudu. a možda i u panel. Koliko znam za sada se ne može utvrditi zakonitost izmeđj str rezultata i snipova, a sto mislim da bi bilo vrlo znacajno za sve dinarce, te mislim da nije loše ko ima mogućnost da testira ovaj panel. Naravno, poslije ukoliko se otkrije još značajnijih grananja, moči će se za petnaestak dolara naruciti testiranje samo tog posebnog snipa - naravno čym se bude našao u ponudi.