Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Роксандић - Ђурђевдан, Живаја, Банија

<< < (2/2)

Драган:
"Лијепо ли је на Банији било живљести, наради се чељаде кроз ова три годишња доба, засије, окопа, покоси и кад сву љетину спреми дође и лијепо зимско доба, кад се у свему томе море мало и уживат и опушћати се уз ватрицу и брано друштво... Рашчисти се снијег по авлији, нарани оно благашца, па засједи крај топле вуруне.Онда у тој беспослици чељадету свашта на ум знаде пасти. Планирају се којекакве седељке и прела, кушају се којекакве ђаконије, оцјењује ракија и оно што се од меса начинило. Крену дивани о старим ајдуцима...
                           Скоро сваке вечери пробазам по Банији. Некадак кренем пјеве од широке цесте кроз Растовицу, погдјекад се убацим коме острага у кобацу са непроданим телетом, неки пут зајашем на путину, некада аутобусом, некада са ћиром и оним касним што раднике из жељезаре вози...
Попричам са нашим свјетом о свему и свачему. Сретнем их из свују села са Баније. Сјетимо се старије стаза и другарства.Приупитамо се за здравље, попије се по која, погдјекаде се и пјесма поведе... Е, ал кад се разбудим, буде ми криво и што сам се пробудио“.
                          Лијепо је са својим народом па иако је само у сну. Надам се ја још ногом проћи по старијем стазама. Поглећу нође с моста дал се ко прикрива у мом врбику.Нека наших ријека, нека само теку и наше тајне чувају. Да смо и њих понијели не би се имали чему враћати.
                   Ој Банијо ноћас си далеко, ал знај добро нате мисли неко!

vojislav.ananic:
Живаја се налази између две мале речице, Криваје и Липовца. У селу и околини је још пуно мањих поточића (један носи име Живаја) и извора. Најпознатији извор је Перковац, насред села, те Вукмиров извор, Башића извор, и легендарни Јарак, крај куће Воркапића. Врло је интересантна легенда о самом називу Живаје. Кажу да је некада ту постојао староримски град Смрдељград, или Стара Живаја. Прича се да је у та давна времена тим крајевима харала КУГА и уништила цели Смрдељград. У време кад су се ти предели насељавали Србима, негде 1697. године, наишла нека комисија да оцени да ли куга још хара Смрдељградом. Прелазећи мост преко речице Криваје, рекоше да се Смрдељград може поново населити јер су сви помрли, да нико није остао жив. Одједном, испод моста изађе једна баба и узвикну: „ЖИВА ЈА! ЖИВА ЈА“! Тако власти населе ново место, које доби назив ЖИВАЈА

Драган:
У породичном предању Роксандића веома је мало остало, готово ништа. Чести ратови, раздвајање породица, нарочито страдања крајишника и свих Срба у XX веку,
довели су до прекида континуитета породичних предања.
По причању моје бабе, Милице Томић рођене Роксандић (1895-1980год) Роксандићи су се доселили на Банију из околине Коренице у Лици.
Овај исказ се поклапа са историским чињеницама, јер постоје докази о досељавању Срба  из поуња са леве обале реке Уне  на Банију око 1716-1718 године.
Роксандићи су на Банији потврђени 1751. године, када се помиње Тодор.
 У Живају су доселили тек после 1820 године, јер како ми је написао историчар Петар Демић у попису крајишника из 1807 и 1819 године у Живаји нема Роксандића.
Предпостављам да Роксандићи из Живаје припадају грани  Роксандића из Балинца и Шашеве (Глина)  који славе Ђурђевдан,
и да се од њих одвојила једна породица после 1820 године и населила у Живају.
Међутим не може се са сигурношћу тврдити  док се не уради ДНК анализа појединаца из обе гране.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију