Порекло становништва > Србија

Буњевци

(1/33) > >>

Nebo:
С обзиром да смо добили резултат буњевачких Богдана, којима припада и музичка легенда Звонко Богдан, мислим да би било добро да имамо и посебну тему о Буњевцима.

Неки коментари о овој заједници на северу Бачке провлаче се кроз друге теме, а верујем да би могло штошта о њима да се разговара у посебној теми.

Да не оптерећујем нашег уредника, поставићу данашње постове о Буњевцима са теме „Нови тестирани...“ овде (надам се да форумаши који су учествовали у преписци неће имати ништа против), па даље свако ко има нека размишљања или важне изводе из расположиве грађе о Буњевцима, може их овде поставити.

Nebo:

--- Цитат: Селаковић  Септембар 14, 2018, 12:49:05 пре подне ---Богдан, Сомбор

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Хаплотип је у највећој мери модалан, тек понеки брзо-мутирајући маркер одступа од просека. Самим тим, многи тестрани су му релативно блиски, зачуђујуће не и до сада једини "динарик-север" Буњевац на нашем пројекту - Габрић из Палића. Међу блиским хаплотиповима има више оних са којима Богдан има потпуно поклапање на 17 упоредивих маркера (између осталог и са једним истакнутим чланом овог форума чији резултат није за сада јаван, али то је вероватно само случајност судећи по маркерима других припадника рода ком овај форумаш припада).

Из ове породице је и наш чувени певач Звонко:

https://www.youtube.com/v/xEB8DiLIlWg

--- Крај цитата ---
 


--- Цитат: Nebo  Септембар 14, 2018, 10:04:46 пре подне ---А да нису ови буњевачки 448=20 неки "крипто-јужњаци"?

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Селаковић  Септембар 14, 2018, 10:10:39 пре подне ---Богдан би могао бити. Габрић није, доказано је А815+.

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Nebo  Септембар 14, 2018, 11:39:23 пре подне ---Неке могућности:
1. Буњевци су хетерогени по пореклу,
2. Буњевци су племе, дакле истог су порекла, али су са собом из Херцеговине повукли и неке друге родове (који су се саплеменили),
3. Неки родови другачијег порекла у Бачкој су се "побуњевчили" након досељења Буњеваца.

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Зрно  Септембар 14, 2018, 11:50:10 пре подне ---Наравно да је ово прво. Само их је изворна територија повезивала, а ко зна шта је све било изнутра. Мада, не може да буде превише тога, с обзиром одакле потичу.

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Pavo  Септембар 14, 2018, 05:51:36 поподне ---Samo ime Bunjevaca bi snažno upućivalo da bi oni trebali biti rodovska zajednica.  Osobno ime rodonačelnika+posvojni nastavak+rodovski nastavak.  Samo je vrlo neobično da se ime Bunjevci spominje vrlo kasno, tj. da nemamo spomen nekog katuna Bunjevaca iz ranijeg vremena.  Čak što više, podskupine Bunjevaca kao Vojnići ili Krmpotići se spominju mnogo prije spomena imena Bunjevci, 1434. i 1477.  Ali opet bi bila neobična pojava da je jedan katun iliti jedna rodovska skupina nametnula svoje ime kao zajedničko mnogo široj masi stanovništa.

U svakom slučaju je jasno da su ljudi iz sjeverne Dalmacije koji se prije 400 godina u mletačkim izvorima javljaju kao Bunjevci raznorodni.  Koliko znam, Krmpotići su recimo testirani kao R1a.

--- Крај цитата ---

Nebo:
И ја сам мишљења да су Буњевци разнородни, али да као стожер овог племена стоји један род истог порекла.

О самом називу племена постоји више теорија. Осим реке Буне у Херцеговини (на коју указују и помени буњевачких родова крајем средњег века), фигурирају и оне о личном имену Бун, као и оне о реци Бојани (алб. Буна) у данашњој Албанији.

Што се Крмпотића тиче, обиље података о њима и буњевачким кретањима постоји у раду Енвера Љубовића “Крмпоте и Кленовица“. Рад треба узети управо као добар извор података, а занемарити нека тумачења аутора, попут оних о Буњевцима као „подунавским Хрватима“ итсл.

На мрежи се може наћи мноштво текстова о Буњевцима, а ја бих издвојио овај:
http://www.srpskaistorija.com/bunjevci-i-sokci/

Pavo:

--- Цитат: Nebo  Септембар 14, 2018, 11:52:54 поподне ---О самом називу племена постоји више теорија. Осим реке Буне у Херцеговини (на коју указују и помени буњевачких родова крајем средњег века), фигурирају и оне о личном имену Бун, као и оне о реци Бојани (алб. Буна) у данашњој Албанији.
--- Крај цитата ---

Ni jedna od teorije osim ove o Bunu ne prolazi jezičku analizu samog imena Bunjevac.  Etnici od imena rijeka se ne tvore na taj način.  A Buna je s istočne strane Neretve i u biti je malo veći potok.  Po njoj se nikad nije zvao ni uži kraj oko nje, osim sela Buna koje je vrlo novog postanka.

Nebo:
У Херцеговини ни "мало већи поток" није за бацање  :)

Слажем се у погледу етимологије. На исти начин, од личног имена, долазе и племенски називи из исте области и истог раздобља, попут Журовци, Ненковци, Малешевци, итд.

Бун је, додуше, влашко име, изведено од латинске речи, док генетика са друге стране указује на словенско порекло Буњеваца (до сада, колико ја знам, код Буњеваца имамо I2a, а ти си додао и R1a). Но, није необично у средњем веку да налазимо влашка имена код словенских родова и обрнуто.

Могуће је да је племе настало у оквиру "влашког" катуна неког катунара именом Бун, а да је у оквиру њега, осим Бунових сродника и потомства, било и саплемењених уљеза са стране.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију