Аутор Тема: Црна Гора - генетички профил  (Прочитано 98950 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #40 послато: Новембар 25, 2015, 07:51:14 поподне »
У потпуности подржавам!

Пробаћемо, па да видимо како изгледа. Можемо овде да исписујемо презимена породица из СДК за које се може рећи да имају релативно стабилно предање о пореклу из ЦГ (тј. из одређених крајева ЦГ), нпр:

Радовановић (Горња Јабланица, Србија) I2a DN  - Лијешње, Ровца, ЦГ
Делић (Златибор, Србија) N1a - Пива, Црна Гора

итд...

На основу ових података ће се лакше направити мапа




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #41 послато: Новембар 25, 2015, 08:45:47 поподне »
Хајде да се потрудимо да сви, према својим сазнањима о пореклу ових родова, допринесемо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #42 послато: Новембар 25, 2015, 09:19:08 поподне »
Девић, Беране I2a DN - Дробњак

Бјелић, Беране R1a - Кучи



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #43 послато: Новембар 25, 2015, 10:02:25 поподне »
Ево мог доприноса:

Прегледао сам табеле Србског ДНК пројекта за следеће ХГ: И2а, И2а ДН, И2а ДС, И1 и Г2 (остале ми нису баш много познате). Оно што знам о родовима за које је место порекла уписано ван ЦГ, а да потичу из ЦГ је следеће:

И2а:
Божовић (редни број у табели: 9) је пореклом из Пипера.
Карић (27) је пореклом из Озринића.

И2а динарик северни:
Јевтовић (14) је пореклом из Горњег Полимља.
Вујчић (17) исто.
Радовановић (41) је пореклом из Роваца.
Јошановић (42) исто.
Џамићи (61-63) су пореклом из Горњег Полимља.

И2а динарик јужни:
Бечановић (122) је пореклом из Жупе Никшићке.

И1:
Радовић (24), Жугић (34), Грбовић (37) и Ћетковић (40), сви су пореклом из Дробњака.
Овде би можда могли убиљежити и све припаднике мацурског братства, с обзиром да је и њима и свима другима познато да потичу из подручја између Лима и Мораче.

Г2а:
Катанчевићи (18) су из Полимља (отприлике област данашњег Берана).
Петровићи (22) и Пејковићи (23) су из Горњег Полимља.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #44 послато: Новембар 25, 2015, 10:04:33 поподне »
Девић, Беране I2a DN - Дробњак

Можда да Девић ипак остане у Шекулару док не разрешимо мистерију мог братства. Јесмо ДН, али да ли смо заиста из Дробњака, разговарали смо на теми о Шекулару. Док се не тестира неки Церовић, не знамо... Али, у сваком случају, остаје на подручју ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #45 послато: Новембар 25, 2015, 11:33:26 поподне »
Колико ми је познато Карић носи презиме породице која га је усвојила. Нека ме админ исправи ако грешим.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #46 послато: Новембар 26, 2015, 08:49:00 пре подне »
Ево мог доприноса:

Прегледао сам табеле Србског ДНК пројекта за следеће ХГ: И2а, И2а ДН, И2а ДС, И1 и Г2 (остале ми нису баш много познате). Оно што знам о родовима за које је место порекла уписано ван ЦГ, а да потичу из ЦГ је следеће:

И2а:
Божовић (редни број у табели: 9) је пореклом из Пипера.
Карић (27) је пореклом из Озринића.

И2а динарик северни:
Јевтовић (14) је пореклом из Горњег Полимља.
Вујчић (17) исто.
Радовановић (41) је пореклом из Роваца.
Јошановић (42) исто.
Џамићи (61-63) су пореклом из Горњег Полимља.

И2а динарик јужни:
Бечановић (122) је пореклом из Жупе Никшићке.

И1:
Радовић (24), Жугић (34), Грбовић (37) и Ћетковић (40), сви су пореклом из Дробњака.
Овде би можда могли убиљежити и све припаднике мацурског братства, с обзиром да је и њима и свима другима познато да потичу из подручја између Лима и Мораче.

Г2а:
Катанчевићи (18) су из Полимља (отприлике област данашњег Берана).
Петровићи (22) и Пејковићи (23) су из Горњег Полимља.

Хвала Небо, убачени сви.

Не знам шта нам је чинити са Мацурама. С обзиром на њихов помен на простору Црне Горе и чињеницу да су на истраживању "404" заступљени са 0.74%, можда их треба убацити у Полимље.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #47 послато: Новембар 26, 2015, 09:43:03 пре подне »
Колико ми је познато Карић носи презиме породице која га је усвојила. Нека ме админ исправи ако грешим.

Нисам знао за тај детаљ, него начелно знам за Кариће одакле вуку корене.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #48 послато: Новембар 26, 2015, 09:44:29 пре подне »
Не знам шта нам је чинити са Мацурама. С обзиром на њихов помен на простору Црне Горе и чињеницу да су на истраживању "404" заступљени са 0.74%, можда их треба убацити у Полимље.

Ја сам за - да се убаце.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #49 послато: Новембар 26, 2015, 10:57:36 пре подне »
Дробњаци I1 P109 - Бањани
Озринићи I2a DS пребачени ближе Херцеговини
Авдаловићи I2a DS, Невесиње - Озринићи
Мацуре I1 Z63, Далмација - Горње Полимље, Шекулар
Васојевићи E1b, Полимље - Пипери
Годијељи J2b M205, Дробњак - Катунска Нахија
Гајићи, Баћевац, Шумадија - Бихор
Ђорђевићи J2b M205, Александровац - Морача
Карајовићи J2b M205, Александровац - Морача
Поровићи J2b M205, Сељане, Пријепоље - Никшић
Чамџићи J2b M205, Пљевља - Колашин
Марковићи J2b M205, Крупице, Пљевља - Марковина, Озринићи
Миловановићи J2b M205, Борач, Шумадија - Колашин ("Тарани")
 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #50 послато: Новембар 26, 2015, 01:25:45 поподне »
Хвала Небо, убачени сви.

Не знам шта нам је чинити са Мацурама. С обзиром на њихов помен на простору Црне Горе и чињеницу да су на истраживању "404" заступљени са 0.74%, можда их треба убацити у Полимље.
Мислим да је много већи број топонима у Ровцима који помињу Мацуре него у полимљу где се исто тако помињу и ''латини'', Букумири и др. ''стари'' народи, док се у племену Ровца као старинци помињу готово искључиво Мацуре. Такође ми се чини да је нешто снажније предање о њима сачувано у Ровцима него у полимљу, тако да ако ништа онда би бар требало убацити за њих и полимље и Ровца, али нагласити да је у питању племе Ровца да не би неко неупућен помислио да се ради о селу Ровца у полимљу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #51 послато: Новембар 26, 2015, 01:30:27 поподне »
Мислим да је много већи број топонима у Ровцима који помињу Мацуре него у полимљу где се исто тако помињу и ''латини'', Букумири и др. ''стари'' народи, док се у племену Ровца као старинци помињу готово искључиво Мацуре. Такође ми се чини да је нешто снажније предање о њима сачувано у Ровцима него у полимљу, тако да ако ништа онда би бар требало убацити за њих и полимље и Ровца, али нагласити да је у питању племе Ровца да не би неко неупућен помислио да се ради о селу Ровца у полимљу.

Помињу се они и на простору Братоножића (Пелев Бријег).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #52 послато: Новембар 26, 2015, 01:32:37 поподне »
Уколико још неко зна за неке родове из СДП, пореклом из ЦГ, или оне из ЦГ који су старином из неког другог краја, нека напише овде.

Хвала

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #53 послато: Новембар 26, 2015, 01:49:38 поподне »
Помињу се они и на простору Братоножића (Пелев Бријег).
Можда, за тај податак нисам знао али знам да су у Братоножићима много присутнији Букумири у народном предању, поготово на Пелеву Бријегу. У Ровцима се искључиво као старинци помињу Мацуре, а постоји огроман број локалитета, топонима као нпр. Мацурско гробље, Мацур јама итд., а за неке огранке братства Булатовић и данас се може чути да су уствари Мацуре и да су се само ''прибили'' уз Булатовиће.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #54 послато: Новембар 26, 2015, 01:54:07 поподне »

...
Миловановићи J2b M205, Борач, Шумадија - Колашин ("Тарани")

Izvini, Nebojša, ako sam negde propustio tu informaciju (mada pomno pratim sve što se piše po forumu), ali otkud ovo Kolašin u opisu mojih Tarana? Znam da je predanje da smo došli "od vode Tare", konkretnije od Đurđevića Tare, a to nije baš blizu Kolašina.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #55 послато: Новембар 26, 2015, 02:00:31 поподне »
Можда, за тај податак нисам знао али знам да су у Братоножићима много присутнији Букумири у народном предању, поготово на Пелеву Бријегу. У Ровцима се искључиво као старинци помињу Мацуре, а постоји огроман број локалитета, топонима као нпр. Мацурско гробље, Мацур јама итд., а за неке огранке братства Булатовић и данас се може чути да су уствари Мацуре и да су се само ''прибили'' уз Булатовиће.

Можемо их ставити на територију Роваца и у Полимље, па чак и у Братоножиће, само да не претерамо. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #56 послато: Новембар 26, 2015, 02:07:09 поподне »
Izvini, Nebojša, ako sam negde propustio tu informaciju (mada pomno pratim sve što se piše po forumu), ali otkud ovo Kolašin u opisu mojih Tarana? Znam da je predanje da smo došli "od vode Tare", konkretnije od Đurđevića Tare, a to nije baš blizu Kolašina.

Поздрав Ненаде,

Милован Јеврић каже следеће:

"Становништво из околине Мојковца и њему суседних простора најчешће се насељавало по Шумадији. Тако је приличан број родова насељен у Лепеници, а своје порекло изводе из Колашина, међу којима и Кулизићи и Тарани."

Извор: Становништво општине Мојковац, Милован Јеврић, 1984


Мислим да ово није далеко од истине, зато што многи J2b1 родови воде порекло из ових крајева, а и река Тара протиче кроз Колашин.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #57 послато: Новембар 26, 2015, 02:19:36 поподне »
Да за Мацуре нађемо неко средње решење, нека буду око Матешева, то му је нека географска средина крајева где се све помињу Мацуре: од Шекулара на истоку до Ровца на западу, и од Мораче на северу до Куча на југу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #58 послато: Новембар 26, 2015, 02:39:32 поподне »
Да за Мацуре нађемо неко средње решење, нека буду око Матешева, то му је нека географска средина крајева где се све помињу Мацуре: од Шекулара на истоку до Ровца на западу, и од Мораче на северу до Куча на југу.

Мислим да сте се беспотребно заплели у ову причу око Мацура. У истраживању Црне Горе јесте било пронађен мали број (свега три) хаплотипова који би могли бити Z63, али колико се сјећам, нити један није био близак мацурским хаплотиповима из Далмације, тако да не знам по ком основу би ова три хаплотипа требали сматрати мацурским.

Генетска веза далматинских Мацура са Црном Гором засад није доказана.

Тако да мислим да је боље да ове Z63 хаплотипове не крстите као Мацуре. Има још Z63 на нашим просторима који није близак Мацурама из Далмације, рецимо Z63 католика Мерџана из Херцеговине.

Из овога што сад имамо на располагању, можемо закључити да је I1-Z63 далеко од честе за Црну Гору хаплогрупе. Мање од 1% испитаних не може бити основ за доношење било каквих закључака о овој групи у Црној Гори.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црна Гора - генетички профил
« Одговор #59 послато: Новембар 26, 2015, 02:41:39 поподне »
Мислим да сте се беспотребно заплели у ову причу око Мацура. У истраживању Црне Горе јесте било пронађен мали број (свега три) хаплотипова који би могли бити Z63, али колико се сјећам, нити један није био близак мацурским хаплотиповима из Далмације, тако да не знам по ком основу би ова три хаплотипа требали сматрати мацурским.

Генетска веза далматинских Мацура са Црном Гором засад није доказана.

Тако да мислим да је боље да ове Z63 хаплотипове не крстите као Мацуре. Има још Z63 на нашим просторима који није близак Мацурама из Далмације, рецимо Z63 католика Мерџана из Херцеговине.

Из овога што сад имамо на располагању, можемо закључити да је I1-Z63 далеко од честе за Црну Гору хаплогрупе. Мање од 1% испитаних не може бити основ за доношење било каквих закључака о овој групи у Црној Гори.

Зато и питах шта да радимо са Мацурама на простору ЦГ...