Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481966 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2480 послато: Септембар 22, 2016, 06:15:19 поподне »
Станић, Аранђеловдан, Стијена Пиперска, хаплогрупа R1b

Припада балканској грани Z2103>BY611, најближи су му тестирани из рода А02. Очекивано има потпуно поклапање са недавно тестираним Станићем из Приштине, чије је предање о пореклу из Пипера потврђено овим резултатом.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2481 послато: Септембар 22, 2016, 06:49:33 поподне »
Станић, Аранђеловдан, Стијена Пиперска, хаплогрупа R1b

Припада балканској грани Z2103>BY611, најближи су му тестирани из рода А02. Очекивано има потпуно поклапање са недавно тестираним Станићем из Приштине, чије је предање о пореклу из Пипера потврђено овим резултатом.
Ако сам добро схватио, тестирани Станић је баш из Стијене Пиперске а не пореклом, док је онај први тестирани Станић из Приштине са предањем о пореклу из Пипера? 

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2482 послато: Септембар 22, 2016, 06:59:41 поподне »
Ако сам добро схватио, тестирани Станић је баш из Стијене Пиперске а не пореклом, док је онај први тестирани Станић из Приштине са предањем о пореклу из Пипера?

Добро си схватио. Потврђено је предање Станића из Приштине о пореклу из Пипера. :)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2483 послато: Септембар 22, 2016, 07:05:22 поподне »
Цитат
Потврђено је предање Станића из Приштине о пореклу из Пипера.

Ако је тако, онда више нема места сумњи који је то хаплотип Пипера. Знам да моја снајка никад неће то прихватити  :P, али мени се чини да Божовићи из Ибарског Колашина нису од Пипера.

Милоше, шта ти мислиш о томе?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2484 послато: Септембар 22, 2016, 07:47:46 поподне »
Ако је тако, онда више нема места сумњи који је то хаплотип Пипера. Знам да моја снајка никад неће то прихватити  :P, али мени се чини да Божовићи из Ибарског Колашина нису од Пипера.

Милоше, шта ти мислиш о томе?

Oни имajу пpeдaњe дa cу из Пипepa. Oчитo ce paди o нeкoм caплeмeњивaњу. Вepoвaтнo ce paди o тepитopиjaлнoj oдpeдници. Cличнo кao и кoд мнoгиx Дpoбњaкa, a и ocтaлиx плeмeнa, пa и бpacтaвa. Зa caд cу jeдинo мoждa Вacojeвићи xoмoгeни, мaдa ce и ту jaвиo Виpиjeвић Динapик , a Виpиjeвићи имajу пpeдaњe дa cу oд Вacojeвићa.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2485 послато: Септембар 22, 2016, 07:59:59 поподне »
Хвала за мишљење Милоше.

Баш много породица по Србији тврде да су из Васојевића. Има их по Шумадији са славом Александар Невски итд.

Група породица из Плеша, која је тестирана у раду о Александровцу, изричито тврди да су од Васојевића, али они су G2a. Вероватно они мисле на географски појам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2486 послато: Септембар 22, 2016, 08:01:34 поподне »
Зa caд cу jeдинo мoждa Вacojeвићи xoмoгeни, мaдa ce и ту jaвиo Виpиjeвић Динapик , a Виpиjeвићи имajу пpeдaњe дa cу oд Вacojeвићa.

Јесу из Васојевића, али то не значи и да су Васојевићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2487 послато: Септембар 22, 2016, 08:02:55 поподне »
Јесу из Васојевића, али то не значи и да су Васојевићи.

Дa, упpaвo тo и кaжeм. Вepoвaтнo иcтo вaжи и зa Бoжoвићe из Пипepa.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2488 послато: Септембар 22, 2016, 08:03:42 поподне »
Дa, упpaвo тo и кaжeм. Вepoвaтнo иcтo вaжи и зa Бoжoвићe из Пипepa.

Вероватно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2489 послато: Септембар 22, 2016, 08:13:21 поподне »
Вероватно.

Зa тecтиpaнoг Виpиjeвићa ocтaje мoгућнocт дa je њeгoв пpeдaк биo дoвoдaк у Виpиjeвићe. Зaтo би вaљaлo нaћи joш кojeг Виpиjeвићa зa тecтиpaњe, кaкo би ce пoтвpдилo или oпoвpглo тpeнутнo cтaњe. Вeћ caм ce бaциo у пoтpaгу...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2490 послато: Септембар 22, 2016, 08:37:10 поподне »
Знам да нико то не жели да чује, али морамо оставити отворену и могућност да је дошло до неверства.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2491 послато: Септембар 22, 2016, 08:37:56 поподне »
Знам да нико то не жели да чује, али морамо оставити отворену и могућност да је дошло до неверства.

П.С. Мислим на брачно неверство.

:)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2492 послато: Септембар 22, 2016, 08:41:38 поподне »
П.С. Мислим на брачно неверство.

:)

Опасни швалери ти DYS19 = 14 :)

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2493 послато: Септембар 22, 2016, 08:42:07 поподне »
П.С. Мислим на брачно неверство.

:)

Gde neverstvo po onim planinama, kuca pa brdo, pa kuca, pa planina, pa treca kuca :D

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2494 послато: Септембар 22, 2016, 08:53:37 поподне »
Станићу из Прокупља сам ја, истражујући његово поријекло, рекао да је из Пипера. Он то није вјеровао. Рекао сам му да уради ДНК, он је човјек, дошао из Њемачке у Београд урадио Днк и дошао код мене у Улцињ да га водим у Пипере. Одвео сам га у Пипере у Пиперску Стијену, гдје сам му пронашао његове претке. Сусрет је био дирљив,, јер су пиперски Станићи тражили још 1963. године, путем чланка у Политици, да им се јаве братсвеници из Србије. Ови Станићи из Прокупља им се нису јављали, нећу вас сада оптерећивати разлогом. Када смо дошли У Пипере и казали ко смо и због чега смо дошли, дошло је до дирљивог сусрета уз нескривене сузе и јецаје. Заиста је било дирљиво, све то са стране посматрати. Састали су се Пиперски Станићи послије 200 година.
Све су се приче поклапале и са једне и са друге стране, око разлога, због којег су Станићи отишли из Пиперске Стијене  на Косово па касније у Прокупље.
Да би ово потврдили и научно, путем ДНК анализе, замолио сам Обрада Станића, који је ту рођен  (Пиперска Стијена) и сви његови преци су ту рођени, а затекао сам и његову тетку од 92 године, врло виталну, да уради ДНК. Човјек је прихватио, тест је урађен и ево резултати су се поклопили са Станићем Марком из Прокупља.

У Пиперској Стијени има доста Божовића и они кажу да су Пипери. Сахрањују се у гробљу  гдје и Станић.  Посјетио сам гробље и увјерио се.

Велики поздрав свима
Вито Радовић
из Улциња

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2495 послато: Септембар 22, 2016, 09:54:49 поподне »
Ако је тако, онда више нема места сумњи који је то хаплотип Пипера. Знам да моја снајка никад неће то прихватити  :P, али мени се чини да Божовићи из Ибарског Колашина нису од Пипера.

Милоше, шта ти мислиш о томе?
Пипери су очигледно племе хетерогеног сатава, тако да за сада можемо закључити да само један део Пипера припада овој хаплогрупи. Надам се да ћемо ускоро моћи да комплетирамо слику о овом племену и донесемо коначан закључак.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2496 послато: Септембар 22, 2016, 09:57:26 поподне »
Станићу из Прокупља сам ја, истражујући његово поријекло, рекао да је из Пипера. Он то није вјеровао. Рекао сам му да уради ДНК, он је човјек, дошао из Њемачке у Београд урадио Днк и дошао код мене у Улцињ да га водим у Пипере. Одвео сам га у Пипере у Пиперску Стијену, гдје сам му пронашао његове претке. Сусрет је био дирљив,, јер су пиперски Станићи тражили још 1963. године, путем чланка у Политици, да им се јаве братсвеници из Србије. Ови Станићи из Прокупља им се нису јављали, нећу вас сада оптерећивати разлогом. Када смо дошли У Пипере и казали ко смо и због чега смо дошли, дошло је до дирљивог сусрета уз нескривене сузе и јецаје. Заиста је било дирљиво, све то са стране посматрати. Састали су се Пиперски Станићи послије 200 година.
Све су се приче поклапале и са једне и са друге стране, око разлога, због којег су Станићи отишли из Пиперске Стијене  на Косово па касније у Прокупље.
Да би ово потврдили и научно, путем ДНК анализе, замолио сам Обрада Станића, који је ту рођен  (Пиперска Стијена) и сви његови преци су ту рођени, а затекао сам и његову тетку од 92 године, врло виталну, да уради ДНК. Човјек је прихватио, тест је урађен и ево резултати су се поклопили са Станићем Марком из Прокупља.

У Пиперској Стијени има доста Божовића и они кажу да су Пипери. Сахрањују се у гробљу  гдје и Станић.  Посјетио сам гробље и увјерио се.

Велики поздрав свима
Вито Радовић
из Улциња
Да ли су ови Станићи били насељени баш у Приштини или у неко место у околини?

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2497 послато: Септембар 22, 2016, 10:20:52 поподне »
Станићи су били насељени у Пендухе, па су прешли у Приштину. Били су изузетно богати са имањем.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2498 послато: Септембар 22, 2016, 10:32:44 поподне »
Станићи су били насељени у Пендухе, па су прешли у Приштину. Били су изузетно богати са имањем.
Онда би требало да се у колони МЕСТО ПОРЕКЛА тако и упише Пендухе/КиМ/СРБ пошто је њихова сеоба у Приштину претпостављам била у скорије савремено време, које је подразумевало сеобу сеоског становништва у градове, а у Прокупље након прогона са КиМ.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2499 послато: Септембар 22, 2016, 10:38:06 поподне »
Нијесу прогнани, то је мало дужа прича, због чега су отишли из Пипреске Стијене на Косово, те са Косова у Прокупље