Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184853 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #220 послато: Јун 21, 2016, 09:23:35 поподне »
Не знам, Србине брате, мислим да је све ово далеко од шекуларских Вајмеша. Кренули смо од тобожњег "војводе Вајмеша". Све ово што си нашао носи неке назнаке, али не могу да нађем неку везу.

Искрено, с обзиром на вајмешко порекло из области Дробњака, и на чињеницу да већи део Дробњака (Новљани) има норманско порекло, све више ми то Вајмеш звучи германски, и може бити покупљено од наших "Нормана"...

Иначе, Мушо од којег су Рмуши нема везе с Вајмешима. Вајмеши су досељеници у Шекулар изу 17. века, а Рмуши од старошекуларских Војводића. Лично, мислим да је презиме Рмуш упрошћена варијаната старијег Радмуж. У Шекулару имамо старо братство Радмужевића. Није немогуће да су Рмуши у ствари Радмуж(евић)и прибраћени уз војводску кућу. С обзиром да имамо неколико Шекулараца који су се тестирали у мајској акцији (захваљујући нашем Раду Бракочевићу), и то би требало ускоро бити расветљено.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Шекулар
« Одговор #221 послато: Јун 21, 2016, 09:53:13 поподне »
Искрено, с обзиром на вајмешко порекло из области Дробњака, и на чињеницу да већи део Дробњака (Новљани) има норманско порекло, све више ми то Вајмеш звучи германски, и може бити покупљено од наших "Нормана"...

Iедина два британска имена коiа су и иоле слична Вајмеш су Weymouth и Wemyss
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #222 послато: Јун 21, 2016, 10:00:15 поподне »
Мислио сам на нешто швабскије, нпр. Weimesch.

Обрати пажњу на ово:

https://lb.wikipedia.org/wiki/Weimeschkierch
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Шекулар
« Одговор #223 послато: Јун 21, 2016, 10:08:43 поподне »
Добар си Небо :) Ваiмеши из Луксенбурга 8) Предпостављам да Weimesch од Weihmesse (Литургија/Служба) потиче.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Шекулар
« Одговор #224 послато: Јун 21, 2016, 10:16:33 поподне »
Не знам, Србине брате, мислим да је све ово далеко од шекуларских Вајмеша. Кренули смо од тобожњег "војводе Вајмеша". Све ово што си нашао носи неке назнаке, али не могу да нађем неку везу.

Искрено, с обзиром на вајмешко порекло из области Дробњака, и на чињеницу да већи део Дробњака (Новљани) има норманско порекло, све више ми то Вајмеш звучи германски, и може бити покупљено од наших "Нормана"...

Иначе, Мушо од којег су Рмуши нема везе с Вајмешима. Вајмеши су досељеници у Шекулар изу 17. века, а Рмуши од старошекуларских Војводића. Лично, мислим да је презиме Рмуш упрошћена варијаната старијег Радмуж. У Шекулару имамо старо братство Радмужевића. Није немогуће да су Рмуши у ствари Радмуж(евић)и прибраћени уз војводску кућу. С обзиром да имамо неколико Шекулараца који су се тестирали у мајској акцији (захваљујући нашем Раду Бракочевићу), и то би требало ускоро бити расветљено.

Баш чуди то што је све у назнакама. Притом увек долазе само нова питања. Онда имамо и Ровинског који прави збрку. Ко ће га знати на шта је мислио. Ајде да замислимо да је био неки дробњачки Норман Војвода Вајмеш али шта ће он с милим богом у Кроји? Или Ровински није у праву или нико није у праву. Мистерија се наставља.  :(

Ово за Радмужа је врло могуће.  ;)

Iедина два британска имена коiа су и иоле слична Вајмеш су Weymouth и Wemyss

Мислио сам на нешто швабскије, нпр. Weimesch.

Обрати пажњу на ово:

https://lb.wikipedia.org/wiki/Weimeschkierch

Ово може бити ако су Вајмеши били неко недробњачко братство (у шта нам указује ХГ И2а) које је желело да се прибије уз неко друго дробњачко које води порекло од неког војводе Вајмеша. У том случају имали би две групе родова - И1 и И2 од којих би Ћетковићи били ДН. Који су онда прави П109?

Од вишка података не боли глава - зар не? ::)

Наравно, можда сам пребрзо прокоментарисао.  :)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #225 послато: Јун 21, 2016, 10:46:05 поподне »
  Предак Рмуша је Мушо, брат војводе Даше Шекуларца. Мушо је био чобанин. Право име му је било Радосав. Мушо се ожени лијепом Малесорком, која се уда без питања и одобрења родитеља. Различита вјероисповијест. Малесорка је била  Латинка - католкиња.  Мора да је била из Малесије, или прије  него што је фис Кељменди, односно  фис  Клименти ( што је исто) пријешао на ислам.  Малесорка је имала пет брата. Један од браће је хтио да се освети Мушу. Тако је и било. Њен брат је ранио Муша ножем у грло у намјери да га закоље. Мушо је био висок преко два метра... и некако се одбранио. Није хтио да убије шурака. Опростио му је живот због лијепе и заносне Малесорке.  Развила се љубав између двоје младих различите  вјере. Договор је пао  да направе помир.  То се десило некако послије  погибије  шекуларских чобана (33) које су поклали Клименти на планини Мокра. Даша није био за помир и протјерао је Муша на други крај Шекулара звани Стране или касније Рмуши. Малесорка је родила Мушу четири сина. Од њих су четири огранка Рмуша.  Мушо је осјећао посљедице ране које је у грлу задобио од свога шуре. Када човјек тешко дише каже се да рпуће или арпуће. Временом, испред надимка Мушо додато је слово "Р" или "Ар", и тако је настало презиме Рмуш или Армуш.  У Шекулару се презивају Рмуши, а на Косову и Метохији Армуши.
Мушо је  кратко живио, око педесет година. Умро је и сахрањен на Улици у Шекулару.  Ја само преносим оно што сам слушао  од оца, и што сам нашао  да су  писали о Шекулару. Занимљиво би било да чујемо комшију Руговца, о наведеном догађају, односно љубави  Шекуларца и Малесорке. Питање је  да ли се то десило прије или послије турске разуре фиса Кељменди, и њиховог протјеривања на Пештер?   Слутим  да је то била  релација Шекуларци - Клименте из Малесије, прије  настањивања у Ругову? Небо је у праву када каже да ће  ДНК  тест неких тестираних  Шекулараца показати право стање о сродности Дашића и Рмуша, односно Армуша. Сматрам да презиме Рмуш не треба везивати за старошекуларски род Радмужевића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #226 послато: Јун 21, 2016, 10:57:12 поподне »
Добар си Небо :) Ваiмеши из Луксенбурга 8) Предпостављам да Weimesch од Weihmesse (Литургија/Служба) потиче.

Сад ти у спрдњу...
Нигде нисам рекао да су Вајмеши из ЛуксеМбурга, већ да постоји таква реч у германским језицима. Мислим да сам раније навео и онај топоним Ваимеш у Русији.
Не тврдим ништа, само хоћу да укажем да корен овог назива можемо тражити и на некој другој страни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #227 послато: Јун 21, 2016, 11:01:16 поподне »
Ово може бити ако су Вајмеши били неко недробњачко братство (у шта нам указује ХГ И2а) које је желело да се прибије уз неко друго дробњачко које води порекло од неког војводе Вајмеша. У том случају имали би две групе родова - И1 и И2 од којих би Ћетковићи били ДН.

Тако нешто сам и ја мислио кад сам написао на могућ германски корен овог имена. Или, нпр, да су Новљани дали такав надимак неком старинцу (ДН).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Шекулар
« Одговор #228 послато: Јун 21, 2016, 11:05:58 поподне »
Сад ти у спрдњу...
Нигде нисам рекао да су Вајмеши из ЛуксеМбурга, већ да постоји таква реч у германским језицима. Мислим да сам раније навео и онај топоним Ваимеш у Русији.
Не тврдим ништа, само хоћу да укажем да корен овог назива можемо тражити и на некој другој страни.

Извини Небо, уопште ми то ниiе била намера. Напротив -свидело ми се!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #229 послато: Јун 21, 2016, 11:11:48 поподне »
Извини Небо, уопште ми то ниiе била намера. Напротив -свидело ми се!

И мени  :D

Сад смо тек направили збрку. Имамо топоним у Русији, црквени германски назив, средњевековни војни логор у североисточној Албанији. Па ко схвати...
Мада, све има неку могућу везу: Русија и ДН иду једно уз друго; такође и дробњачки Нормани са германским називом, а и Кастриотин војвода по предању, можда...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Шекулар
« Одговор #230 послато: Јун 21, 2016, 11:50:06 поподне »
Можда iе војвода Ваiмеш - воiвода Вилмош (мађ. Wilhelm, William, Guillaume)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Шекулар
« Одговор #231 послато: Јун 22, 2016, 02:13:41 пре подне »
  Предак Рмуша је Мушо, брат војводе Даше Шекуларца. Мушо је био чобанин. Право име му је било Радосав. Мушо се ожени лијепом Малесорком, која се уда без питања и одобрења родитеља. Различита вјероисповијест. Малесорка је била  Латинка - католкиња.  Мора да је била из Малесије, или прије  него што је фис Кељменди, односно  фис  Клименти ( што је исто) пријешао на ислам.  Малесорка је имала пет брата. Један од браће је хтио да се освети Мушу. Тако је и било. Њен брат је ранио Муша ножем у грло у намјери да га закоље. Мушо је био висок преко два метра... и некако се одбранио. Није хтио да убије шурака. Опростио му је живот због лијепе и заносне Малесорке.  Развила се љубав између двоје младих различите  вјере. Договор је пао  да направе помир.  То се десило некако послије  погибије  шекуларских чобана (33) које су поклали Клименти на планини Мокра. Даша није био за помир и протјерао је Муша на други крај Шекулара звани Стране или касније Рмуши. Малесорка је родила Мушу четири сина. Од њих су четири огранка Рмуша.  Мушо је осјећао посљедице ране које је у грлу задобио од свога шуре. Када човјек тешко дише каже се да рпуће или арпуће. Временом, испред надимка Мушо додато је слово "Р" или "Ар", и тако је настало презиме Рмуш или Армуш.  У Шекулару се презивају Рмуши, а на Косову и Метохији Армуши.
Мушо је  кратко живио, око педесет година. Умро је и сахрањен на Улици у Шекулару.  Ја само преносим оно што сам слушао  од оца, и што сам нашао  да су  писали о Шекулару. Занимљиво би било да чујемо комшију Руговца, о наведеном догађају, односно љубави  Шекуларца и Малесорке. Питање је  да ли се то десило прије или послије турске разуре фиса Кељменди, и њиховог протјеривања на Пештер?   Слутим  да је то била  релација Шекуларци - Клименте из Малесије, прије  настањивања у Ругову? Небо је у праву када каже да ће  ДНК  тест неких тестираних  Шекулараца показати право стање о сродности Дашића и Рмуша, односно Армуша. Сматрам да презиме Рмуш не треба везивати за старошекуларски род Радмужевића.


Nemogu ti odgovoriti u vezi ljubavi Muša i Malisorke. Sigurno je bilo pre nego što su Rugovci prihvatili islam. Treba računati generacije od tebe do Muša pa će se lako utvridi kad je to bilo. Sigurno da to nije bio pojedinačni slučaj . Inače mi u Rugovu smo najkasnije islamizovani (formalno) a praktično se ništa nije izmenilo. Islamizacija je bila polaka počela je početkom a završena je krajem 18 veka. Sela bliže Peći su ranije islamizovana a mi u Gornji deo kasnije.


Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Шекулар
« Одговор #232 послато: Јун 22, 2016, 10:17:22 пре подне »

Nemogu ti odgovoriti u vezi ljubavi Muša i Malisorke. Sigurno je bilo pre nego što su Rugovci prihvatili islam. Treba računati generacije od tebe do Muša pa će se lako utvridi kad je to bilo. Sigurno da to nije bio pojedinačni slučaj . Inače mi u Rugovu smo najkasnije islamizovani (formalno) a praktično se ništa nije izmenilo. Islamizacija je bila polaka počela je početkom a završena je krajem 18 veka. Sela bliže Peći su ranije islamizovana a mi u Gornji deo kasnije.

Деда ми је причао о исламизацији  Руговаца. Узми са резервом причу јер се слабо сећам детаља.  По тој причи,  наводно су улазили обувени у џамију, а а када се хоџа жалио неком бегу , овај му је рекао пусти их , изуће се и они временом.

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Шекулар
« Одговор #233 послато: Јун 22, 2016, 10:24:48 пре подне »

Nemogu ti odgovoriti u vezi ljubavi Muša i Malisorke. Sigurno je bilo pre nego što su Rugovci prihvatili islam. Treba računati generacije od tebe do Muša pa će se lako utvridi kad je to bilo. Sigurno da to nije bio pojedinačni slučaj . Inače mi u Rugovu smo najkasnije islamizovani (formalno) a praktično se ništa nije izmenilo. Islamizacija je bila polaka počela je početkom a završena je krajem 18 veka. Sela bliže Peći su ranije islamizovana a mi u Gornji deo kasnije.
Мени је баба од Армуша. Њени су дошли између два рата у Метохију у Накло код Пећи из Шекулара. Мислим да је разлика у  Рмуш и Армуш везана за попис, и да су их пописивачи у Метохији  различито писали у односу на то како је ко изговарао( барем је мој отац тако тврдио), што опет не значи да је тачно. Има из  Метохије и Рмуша и Армуша.

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Шекулар
« Одговор #234 послато: Јун 22, 2016, 10:26:47 пре подне »
Мени је баба од Армуша. Њени су дошли између два рата у Метохију у Накло код Пећи из Шекулара. Мислим да је разлика у  Рмуш и Армуш везана за попис, и да су их пописивачи у Метохији  различито писали у односу на то како је ко изговарао( барем је мој отац тако тврдио), што опет не значи да је тачно. Има из  Метохије и Рмуша и Армуша.
Погрешно сам цитирао, али нема везе :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Шекулар
« Одговор #235 послато: Јун 22, 2016, 11:38:01 пре подне »
Деда ми је причао о исламизацији  Руговаца. Узми са резервом причу јер се слабо сећам детаља.  По тој причи,  наводно су улазили обувени у џамију, а а када се хоџа жалио неком бегу , овај му је рекао пусти их , изуће се и они временом.

Da tako se priča zemljače. Inače u Rugovo postoje u svakom selu crkvišta, gde su temelji razrušenih crkava. U selu Kućište je obnovljena katolička crkva donacijama svih Rugovaca.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #236 послато: Јун 22, 2016, 01:08:42 поподне »
 Руговац је кратко и добро описао процес исламизације у Ругови.  Прича је дужа. Ушли Руговци у џамију обувени са опанцима. Кадија замјери хоџи зашто их је пустио у опанцима у џамију, а хоџа му је одговорио:"Ја сам их увео са опанцима у џамију, а ти им сада скини опанке". Милићу, добро си то запамтио од ђеда. Има сличних варијација на ту тему. Комшија Руговац може са извора да нам  пренесе казивања...
 Некада су у у 13. насеља у цијелој Ругови биле двије џамије: једна у Малом Штупељу, а друга у Дрењу. До балканских ратова је била још једна у Кошутанима, па је срушена и од ње направљена школа.
Ево питања:
Колико данас има џамија у Ругови? Да ли су и даље у селу Кошутани, више Пепића у употреби називи мјеста:Škala Beranit (beranske stepenice) i  Škala e škau (srpske stepenice)? Да ли се стари коњски пут који је долазио из Кућишта за Мокру и Шекулар и даље зове српски пут? Како се зову други краци пута који иду према Шекулару? Ко је Станиша Руговац? Да ли је он Србин, како мисле Срби, или је он  Малисор? Да ли се иза Ђек Станише  крије Станиша Руговац ?, који је  опјеван у епској пјесми на српском језику. Да ли се близу  Јошанице ( Станкаја) у планини налазе ливаде под именом Иванове ( по Ивану Гушу Дашићу) које су дате на име крвнине?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Шекулар
« Одговор #237 послато: Јун 22, 2016, 01:54:12 поподне »
Škala Beranit (beranske stepenice) i  Škala e škau (srpske stepenice)?

Занимљиво је да се код нас у Крајини користи идентична ријеч за мердевине, љестве- шкале. Иако је сама ријеч вјероватно латинског поријекла, занимљиво је да је исти облик присутан код нас и у албанском.

Такође знам да се код Срба у Лици за пса каже ћено, а пас је на албанском qen. Мислим да то није случајно и да указује на неке давнашње везе.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Шекулар
« Одговор #238 послато: Јун 22, 2016, 03:37:26 поподне »
Занимљиво је да се код нас у Крајини користи идентична ријеч за мердевине, љестве- шкале. Иако је сама ријеч вјероватно латинског поријекла, занимљиво је да је исти облик присутан код нас и у албанском.

Такође знам да се код Срба у Лици за пса каже ћено, а пас је на албанском qen. Мислим да то није случајно и да указује на неке давнашње везе.

Добро запажање Синиша.  ;)

Илири?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #239 послато: Јун 22, 2016, 06:44:32 поподне »
Руговац, да ли знаш ког порекла је муслимански живаљ из села Пепићи, да ли су искључиво Клименти или их има и који воде порекло из других малисорских племена?