ДНК порекло > Историја и генетика

Скандинавско или словенско порекло Рјуриковича?

<< < (2/15) > >>

Locked:
Moguće da je tako nekako i bilo. Ni ja nisam mišljenja da je N1c1 iz Sjeverne Rusije rezultat neke praslavenske ekspanzije. Ono na šta sam naišao je da su sami praSlaveni rezultat invazije "Veneta" (vrlo moguće nosioca R1a-M458) na baltičko/balto-slovensko područje (R1a-Z280) uključujući moguće i I2. Pa bi po nekoj takvoj interpretaciji, Veneti urazlikovali dijalekt baltijskog/balto-slovenskog jezika (zavisno od korištenja terminologije) od ostalih baltičkih jezika i tada bi imali predak nekog praslavenskog kakvog danas poznajemo, koji bi bio različit od Baltijskih jezika.

Kor:
Тешко да су Рјуриковичи I2a пошто је очигледно у питању породица која је била под културалним утицајем Германа. Са друге стране у исто време немамо потврду да су носиоци те хаплогрупе били део германског света. Иако Тацит није сигуран да ли су Бастарни припадали Германима или Келтима, оно што је сачувано о њима не вуче много на германски утицај.

Теоретски је могуће и да су припадали I2a али мислим да су шансе за то врло мале. Пре сам мишљења да је у питању нека грана I1 R1a или N1c.

Zor:

--- Цитат: Полић  Август 31, 2018, 05:41:16 поподне ---Слажем се са свиме што си написао. Можда је и нека наша Е такође дошла са Словенима на Балкан, конкретно је било на форуму овде расправа око Васојевића.

--- Крај цитата ---

 Па спомињали су се већ родови који су вјероватно L540 (иако нема још СНП потврде) као добри кандидати. Нека миграција у времену велике сеобе су сигурно. Словенска, можда и германска.

 Што се тиче Васојевића, њихова грана је доста стара и велике су удаљености међу њеним подгранама, нпр тешко је чак и на 37 маркера процијенити раздаљину, јер код те гране оно што изгледа као 1500-2000 година често испадне 4500. Постоји та грана код словенских народа, и то није ни ријетка нпр. код Пољака, међутим по ономе што ми је познато ти пољски су од Васојевића удаљени такођер 4600 г., нема неких сигурних ближих рођака на истоку засад. Васојевићима је најближи Грк са Пелопонеза, али тешко је рећи колико на 37 маркера, као што рекох код ове гране то није поуздано. А и грана Васојевића се јавља по Хрватској и то изгледа неки хаплотип старији од Васа, па изгледа да је сигурно била западније. И то прије да је домицилна на западу балкана него да је дошла са југа/истока.

 Једна од грана PH1246 која мени већ сад изгледа да има везу са истоком јесте E-Y84931, такођер веома удаљена од Васојевића (4600 г)
https://www.yfull.com/tree/E-Y84931/

 На Yfull-у постоји Пољак и Јерменин, по СТР вриједностима они објективно изгледају више удаљени од ових 1950 г. (барем једно 3000). Но, осим њих, ја на основу СТР вриједности знам да овој грани скоро 100 % припадају и један Италијан, Један Татарин, и два Мађара, при томе је Јерменин најудаљенији, дакле ова грана је скоро сигурно одавно на истоку. Али тешко да се овдје ради о словенском поријеклу, ово је пуно прије иранско-туркијско поријекло, могуће и да има везе са прото-Бугарима.

 Такођер кад сте се већ дотакли Рјурика, Јарослав Осмомисл
https://en.wikipedia.org/wiki/Yaroslav_Osmomysl
 је V13 односно по СТР процјени CTS9320, односно према мојој процјени по његовој географској блискости, СТР поклапању (са једним Молдавцем) и на неким кључним маркерима он је вјероватно Z17107*, као ја. ;) За ове хаплотипове који су негативни на Z38456 већ постоји сјеверно од Дунава барем шест удаљених грана, уз наравно један Z38456+, а BY4461- (BY4461 је веома балканска посебно честа код Албанаца). Тако да је већ по разноврсности очито да Z17107* не би требали бити са балкана (гдје се јавља само моја грана уз можда још једну). Али као што сам спомињао и овдје се не ради о словенском већ више о неком туркијско-иранском поријеклу. Мада могуће да је било веза са Словенима ближих и асимилација. Занимљииво да су једина два народа код којих се јављају гране E-Y84931 и Z17107 (BY4461-) Мађари и Татари. Па и то некако указује на нешто.:) E-Y84931 постоји у Јерменији, Z17107 не очекујем ту, али очекујем у Грузији, наравно треба СНП потврда али имају добри кандидати за три подгране Z17107.

шкрњо:
Кор, теорија да су Рјуриковичи германског/скандинавског поријекла нема никакву чврсту основу, јер је првенствено настала као покушај касних "Романових", као стране и непопуларне династије, да легитимизују своју власт и представе Русију још од најранијих времена као "складну унију германских владара и словенског пучанства". У те сврхе су поглавито ангажовали њемачког етнолога Герхарда Фридриха Милера. Апсурд те теорије иде дотле да су се њој противили и сами праволинијски потомци Рјуриковича, а са Милером су раскрстили и његови дугогодишњи асистенти (исто Њемци).

Норманизам је препород доживио у раном 20. вијеку, када га је један шведски назови-археолог, Туре Арне, издигао на много већу разину. Не само што су по њему Рјуриковичи били Скандинавци, већ су, тобоже, и све најраније урбане насеобине Кијевске Русије такође биле продукт скандинавских насељеника. Касније су водећи совјетски археолози недвосмислено доказали да је нордијски утицај у тадашњој Русији немјерљиво мали, и да је већина градских насеља постојала и прије икаквог помена њих у тој регији, који су заправо били ништа друго до омање трговачке групе.
Првенствено су од припадника исте школе настала и наклапања како "Словени сами од себе не могу бити државотворени", што се нажалост примило код многих словенских, чак и наших, историчара.

Kor:
Сама имена Рјуриковича говоре довољно о њиховом пореклу. Руско име Игор је скандинавски Ингвар, руско име Олег је скандинавски Хелиг, док је Олга у ствари Хелга. Не видим логику да неко ко је словенског порекла својим потомцима даје германска имена.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију