Аутор Тема: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија  (Прочитано 12131 пута)

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #20 послато: Април 16, 2019, 07:30:09 поподне »
Da li neko ima ili zna gde mogu da nadjem Sematizam za Kljuc i Kladovo. Tacnije selo Grabovica, Brza Palanka.

Premaq porodicnom predanju moj cukundeda Jovan Kolicic je u ovom selu bio svestenik oko 1912 godine, ali gde god trazila podatak da je ziveo svestenik sa ovim imenom ne postoji. Nema rodnog lista, lista umrlih, nema podataka u Timockoj eparhiji niti u samoj crkvi u Grabovici.

Nadam se da u starim popisima ima necega.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #21 послато: Април 16, 2019, 09:52:24 поподне »
За матичне књиге вреди погледати у Архиву... за област Кључ и само Кладово је то Архив Неготина (покрива Неготин, Кладово, Мајданпек, Бор).
Књиге су 1945. однешене из цркава тако да није необично што их нема ни у цркви ни у епархији.

На интернету пише да су за општину Кладово у Архиву књиге за места Вајуга, Каменица, Корбово и Сип (укупно најраније од 1837. и најкасније до 1910.)
Не знам које је место имало сопствену цркву, највише се разумем у спискове књига.

Свакако погледати и у општини Кладово, у матичарској служби (то бих препоручио као прво). По општинама се налазе књиге које покривају отприлике од краја 19. века до 1945.

За саме шематизме не могу да помогнем.
« Последња измена: Април 16, 2019, 09:54:32 поподне Platin »

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Шематизми Српске православне цркве и њених епархија и митрополија
« Одговор #22 послато: Април 16, 2019, 10:03:33 поподне »
@platin

Hvala na odgovoru. Nazalost knjiga za Grabovicu, crkvenih original nema spaljene su u ratu. U maticnim knjigama koje su naknadno pisane tragova nema.

Ostaju mi jos Sematizmi ako negde postoje i ako ga ni tu nema ocigledno je sve samo legenda :(

Ван мреже Воихна

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Најстарији опис Епархије Херцеговачке дао је Јоаникије Памучина. "Епархија Херцеговачка", Српско-далматински магазин, љубитељ просвјете и народног језика за годину 1849., Задар, 1849, XIV,

Србско-далматински магазин за 1849. годину, то би требало бити то, Летопис православне цркве у Далмацији и Херцеговини, Епархија херцеговачка, а ево и Епархија далматинска.

Да ли се може наћи овај магазин за неку од година 1840-1843. да бих видео имена мирских свештеника у парохији Манастира Св. Тројице код Пљеваља, много би ми значило.
« Последња измена: Јун 11, 2022, 11:13:01 поподне Воихна »