Аутор Тема: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан  (Прочитано 8167 пута)

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #40 послато: Новембар 12, 2019, 02:56:34 пре подне »
Што се родослова и предака тиче, можете да покушате да добијете што више података из архивског материјала из 19. века.

1. Матичне црквене књиге рођених, венчаних и умрлих воде се од 1837. Оно што је сачувано налази се углавном у архивима у средиштима округа (за 19. век).
2. Арачки дефтери, спискови пореских глава, тефтери чибука, пописи - бесплатно се могу прегледати у Архиву Србије у Карнегијевој у Београду.

Матичне књиге сам неке већ прегледао и нашао шта сам тражио, сад идем у нека сродства по женским линијама (и ту сам нека већ обрадио, сад су на реду родови бабâ и прабабâ), али од дефтера сам читао само оно што су људи обрађивали па издавали као монографије. Је ли то све писано на отоманском турском?

И ако јесте, ко то од истраживача и како чита у Архиву у Карнегијевој кад у Србији нема више од 25 људи који умеју да читају отомански турски, који се преко 30% разликује од савременог а уз то користи и другачије писмо?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #41 послато: Новембар 12, 2019, 09:21:13 пре подне »
Матичне књиге сам неке већ прегледао и нашао шта сам тражио, сад идем у нека сродства по женским линијама (и ту сам нека већ обрадио, сад су на реду родови бабâ и прабабâ), али од дефтера сам читао само оно што су људи обрађивали па издавали као монографије. Је ли то све писано на отоманском турском?

И ако јесте, ко то од истраживача и како чита у Архиву у Карнегијевој кад у Србији нема више од 25 људи који умеју да читају отомански турски, који се преко 30% разликује од савременог а уз то користи и другачије писмо?

Дефтери који постоје од ~1818. су писани на српском, седнете сами у Архив и читате.

Пописи из 18. века су на турском, и за већи део уже Србије зна се за само један - онај из 1741. Још увек није објављен превод.




Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #42 послато: Новембар 12, 2019, 11:38:34 пре подне »
Дефтери који постоје од ~1818. су писани на српском, седнете сами у Архив и читате.

Пописи из 18. века су на турском, и за већи део уже Србије зна се за само један - онај из 1741. Још увек није објављен превод.

Значи то покрива период 1818-1837? Благодарим. Свакако ћу неком приликом ове зиме то урадити.

То је Архив Србије, претпостављам, не онај оне ружне епизоде познате као "Југославија"?

Шта је с 1718-1737 за преко половине данашње Србије која је била део под аустријском управом? Је ли било пописа неких?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #43 послато: Новембар 12, 2019, 11:50:46 пре подне »
Шта је с 1718-1737 за преко половине данашње Србије која је била део под аустријском управом? Је ли било пописа неких?

Ако поставите питање на одговарајућој теми, можда и добијете одговор.  ;)