Аутор Тема: Племе Љуботињ  (Прочитано 24726 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Племе Љуботињ
« послато: Фебруар 06, 2016, 02:08:34 поподне »
Поставио сам преглед порекла љуботињских братстава на порталу.
Надам се да ће бити коментара. Допуне и евентуалне исправке су добродошле.
Занимљиво племе, невелико, али матица значајних братстава и појединаца.
Упадљиво је прилично изражено присуство ХГ R1b у Љуботињу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #1 послато: Фебруар 06, 2016, 02:19:07 поподне »
Зар Филип Вујановић није из Цеклина?Или сам ја нешто побркао?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #2 послато: Фебруар 06, 2016, 03:07:29 поподне »
Ја нађох на мређи да је из Љуботиња.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #3 послато: Фебруар 06, 2016, 03:11:50 поподне »
Ја нађох на мређи да је из Љуботиња.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ceklin Овде пише да је из Цеклина,мада није википедија добар извор информација.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #4 послато: Фебруар 06, 2016, 03:16:01 поподне »
"Iz ljubotnjskih sela ili nekada opštine Ljubotinj, korijene vuku prvi crnogorski ministar inostranih djela, doktor Pero Šoć, jedan od najvećih savremenih evropskih slikara Petar Lubarda, predsjednik države Filip Vujanović, i sigurno jedan od najprespektivnijih mladih fudbalera svijeta, Stevan Jovetić."

Ово је са:
http://www.vijesti.me/vijesti/vijesti-u-napustenim-ljubotinjskim-selima-jo-jo-je-u-dubovi-poceo-da-sutira-loptu-21868

Из прве руке, са лица места  ;)

Мада, не знам, свашта се може наћи на интернету.
Чињеница је да међу цеклинским Горњацима има велико братство Вујановића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #5 послато: Фебруар 06, 2016, 03:19:18 поподне »
Овако, на брзину, бацих поглед на списак братстава које су на енглеској википедији сврстали међу Цеклињане. Има ту пола Црне Горе  :D
Мислим да није добар извор података.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #6 послато: Фебруар 06, 2016, 03:20:15 поподне »
"Iz ljubotnjskih sela ili nekada opštine Ljubotinj, korijene vuku prvi crnogorski ministar inostranih djela, doktor Pero Šoć, jedan od najvećih savremenih evropskih slikara Petar Lubarda, predsjednik države Filip Vujanović, i sigurno jedan od najprespektivnijih mladih fudbalera svijeta, Stevan Jovetić."

Ово је са:
http://www.vijesti.me/vijesti/vijesti-u-napustenim-ljubotinjskim-selima-jo-jo-je-u-dubovi-poceo-da-sutira-loptu-21868

Из прве руке, са лица места  ;)

Мада, не знам, свашта се може наћи на интернету.
Чињеница је да међу цеклинским Горњацима има велико братство Вујановића.

Ако Ђетићи тако кажу,онда нећемо да кваримо :) Ма википедију може било ко да напише,није то добар извор информација било које врсте,него се ја онако сетих да сам на њој прочитао то,па сам и написао овде.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #7 послато: Фебруар 06, 2016, 03:24:56 поподне »
Ceklin (Albanian: ceklinë, cektinë, which means shallow)

Ово је тек ван сваке приче.
И Ердељановић и Јовићевић су дали добро тумачење порекла назива Цеклин. У средњем веку, и у црнојевићким повељама и у турским дефтерима, Цеклин се доследно назива Цјетлин. Нема везе ни са каквим албанским речима. Већ долази од словенског Цвјетлин, или (само за мог друга Невског): Цвѣтлин.

Зато, не бих узимао енглеску википедију за озбиљан извор.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #8 послато: Фебруар 06, 2016, 03:25:47 поподне »
Зар Филип Вујановић није из Цеклина?Или сам ја нешто побркао?

Јесте. Вујановићи из Љуботиња припадају братству Сарапа. Дакле је Филип Вујановић Р1б.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #9 послато: Фебруар 06, 2016, 03:26:27 поподне »
Ако Ђетићи тако кажу,онда нећемо да кваримо :) Ма википедију може било ко да напише,није то добар извор информација било које врсте,него се ја онако сетих да сам на њој прочитао то,па сам и написао овде.

Опуштено, хаплогрупниче (да не кажем - рођаче)  ;) , добродошла је свака размена мишљења и информација.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #10 послато: Фебруар 06, 2016, 03:31:11 поподне »
Јесте. Вујановићи из Љуботиња припадају братству Сарапа. Дакле је Филип Вујановић Р1б.

То јест, није из Цеклина.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #11 послато: Фебруар 06, 2016, 03:31:38 поподне »
Јесте. Вујановићи из Љуботиња припадају братству Сарапа. Дакле је Филип Вујановић Р1б.

Мени је тај Божина Сарап тешка енигма, а нарочито његово порекло (према предању) из (околине) Сарајева. Некако сам ближи ставу да Сарапи вуку корене негде из северне Албаније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #12 послато: Фебруар 06, 2016, 03:33:00 поподне »
Опуштено, хаплогрупниче (да не кажем - рођаче)  ;) , добродошла је свака размена мишљења и информација.

 :D Наравно,слажем се.Диже ми се коса на глави када читам о албанском својатању појединих црногорских племена,као у примеру порекла имена племена Цеклин.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #13 послато: Фебруар 06, 2016, 03:56:11 поподне »
Мени је тај Божина Сарап тешка енигма, а нарочито његово порекло (према предању) из (околине) Сарајева. Некако сам ближи ставу да Сарапи вуку корене негде из северне Албаније.

Ма мислим да је то поријекло из Сарајева прилична измишљотина. По предању њихово досељење из Сарајева је још прије доласка Турака, а знамо да Сарајева под тим именом прије доласка Турака није ни било. Вјероватно се ишло по сличности имена Сарапа-Сарајево.

Тако читам у оној студији за Гружу, за Бечановиће из Гунцата да су се доселили из Беча??? А у Никшићу постоји иста породица са идентичном славом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #14 послато: Фебруар 06, 2016, 04:22:53 поподне »
Ма мислим да је то поријекло из Сарајева прилична измишљотина. По предању њихово досељење из Сарајева је још прије доласка Турака, а знамо да Сарајева под тим именом прије доласка Турака није ни било. Вјероватно се ишло по сличности имена Сарапа-Сарајево.

Тако читам у оној студији за Гружу, за Бечановиће из Гунцата да су се доселили из Беча??? А у Никшићу постоји иста породица са идентичном славом.

Слажем се за Сарапе и типујем на Скадарску област.
А Бечановићи су, дефинитивно, из Жупе Никшићске.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #15 послато: Фебруар 06, 2016, 04:51:14 поподне »
Љуботињске Сарапе се везују за Сараповину код Сарајева, тј. за данашње Подлугове.

Добар дио моје родбине носи презиме Сарапа.
На Банији их је било 24 куће (1948), славили су Никољдан (1883), а прва писана потврда њиховог презимена је из пловине XVIII вијека (1751).
Нажалост, нисам у прилици да их тестирам, али вјерујем да би и генетика потврдила везу између љуботинских и банијских Сарапа.

Према Велимиру Михајловићу презиме Сарапа је изведено од румунског "sara apă" ("онај који соли воду").

Jelic

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #16 послато: Фебруар 06, 2016, 05:27:30 поподне »
Значи садашњи председник Црне Горе је највероватније источна R1b,а премијер Мило можда I2a динарска јужна.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #17 послато: Фебруар 06, 2016, 05:30:10 поподне »
Према Велимиру Михајловићу презиме Сарапа је изведено од румунског "sara apă" ("онај који соли воду").

Мени ово баш "не пије воду" (а ни не соли).
Али, немам појма шта би могло да значи "сарап-а", а питао сам се.
Имаш ли ти, Влаше (или Келту) неку идеју? Имају ли твоји сродници неко породично предање о томе?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #18 послато: Фебруар 06, 2016, 05:33:19 поподне »
Значи садашњи председник Црне Горе је највероватније источна R1b,а премијер Мило можда I2a динарска јужна.

Нисам сигуран, али мислим да Ђукановић потиче од цуцких Ђукановића, који су старији слој становништва у Цуцама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Љуботињ
« Одговор #19 послато: Фебруар 06, 2016, 05:36:02 поподне »
Љуботињске Сарапе се везују за Сараповину код Сарајева, тј. за данашње Подлугове.


Не постоји Сараповина код Сарајева, нити су се Подлугови раније тако звали.