Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446562 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #900 послато: Јул 20, 2017, 02:05:12 поподне »
Смолуша (Липљан),Бећировић (1к.) фис Тсачи,досељени из северне Албаније почетком 19.века

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #901 послато: Јул 20, 2017, 02:11:27 поподне »
Смолуша (Липљан),Бећировић (1к.) фис Тсачи,досељени из северне Албаније почетком 19.века

Узео сам у обзир само поарбанашене родове, не арбанашке досељенике...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #902 послато: Јул 24, 2017, 12:31:37 пре подне »
Албанци од недавно поред форума имају и сајт за свој ДНК пројекат.
http://www.gjenetika.com/

Видим да у једном од чланака помињу и београдску лабораторију.

Në ditët e sotme shkenca përparon dhe popujt perëndimorë vazhdimisht ecin krahas shkencës. Studimet e kromozimit Y mashkullor apo si njihet në botë “Y-DNA” përparojnë tepër shpejt por, fatkeqësisht, populli ynë Shqiptarë është akoma i painformuar rreth këtyre testeve. Popujt tjerë të ballkanit duket se tentojnë të bëjnë të njëjtën gjë si popujt perëndimorë, Beogradi duke qenë një nga vendet që tanimë bën teste gjenetike Y-DNA ne laboratorët e Beogradit.
« Последња измена: Јул 24, 2017, 12:39:28 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #903 послато: Јул 24, 2017, 11:56:44 пре подне »
Албанци од недавно поред форума имају и сајт за свој ДНК пројекат.
http://www.gjenetika.com/

Видим да у једном од чланака помињу и београдску лабораторију.

Në ditët e sotme shkenca përparon dhe popujt perëndimorë vazhdimisht ecin krahas shkencës. Studimet e kromozimit Y mashkullor apo si njihet në botë “Y-DNA” përparojnë tepër shpejt por, fatkeqësisht, populli ynë Shqiptarë është akoma i painformuar rreth këtyre testeve. Popujt tjerë të ballkanit duket se tentojnë të bëjnë të njëjtën gjë si popujt perëndimorë, Beogradi duke qenë një nga vendet që tanimë bën teste gjenetike Y-DNA ne laboratorët e Beogradit.

Google Translate je, за дивно чудо, лепо превео тај пасус:

Nowadays science is progressing, and Western nations are constantly walking along with science. Male Y chromosome studies or known in the world "Y-DNA" progress very quickly but, unfortunately, our Albanian people are still uninformed about these tests. Other Balkan peoples seem to try to do the same thing as Western peoples, Belgrade being one of the countries that already makes Y-DNA genetic testing in Belgrade's labs.

Ми смо им узор очигледно.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #904 послато: Јул 24, 2017, 12:40:00 поподне »
Google Translate je, за дивно чудо, лепо превео тај пасус:

Nowadays science is progressing, and Western nations are constantly walking along with science. Male Y chromosome studies or known in the world "Y-DNA" progress very quickly but, unfortunately, our Albanian people are still uninformed about these tests. Other Balkan peoples seem to try to do the same thing as Western peoples, Belgrade being one of the countries that already makes Y-DNA genetic testing in Belgrade's labs.

Ми смо им узор очигледно.  ;)

Caмo oвдe нaпoмeнa, jep мoжe дa ce пoгpeшнo пpoтумaчи: vendi je мecтo нe зeмљa, дaклe нe countries нeгo place

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #905 послато: Јул 24, 2017, 12:42:03 поподне »
Caмo oвдe нaпoмeнa, jep мoжe дa ce пoгpeшнo пpoтумaчи: vendi je мecтo нe зeмљa, дaклe нe countries нeгo place

Да, није савршено превео али сасвим солидно гледајући како преводи друге текстове.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #906 послато: Јул 26, 2017, 12:45:21 пре подне »
Код Димитовграда на самој граници са Бугарском постоји област Бурел planinskivrhovi.blogspot.rs/2013/02/burel.html

У Албанији постоји град Бурел   https://sr.wikipedia.org/sr/Бурел

Могуће је да су Бурел на граници Србије и Бугарске и Бурел у Албанији повезани, мислим на теорију од доласку Арнаута са истока Балкана тј. из Тракије.

Бурел звучи влашки (романски), а опште је познато да су Власи и Арнаути као сточарски номадски или полуномадски народи били повезани због њиховог начина живота, а неки историчари и лингвисти сматрају да је у арнаутски језик ушло много речи из влашког језика, односно да они латинизми у арнаутском језику нису наслеђени директно од Римљана, већ индиректно - посредством Влаха.

« Последња измена: Јул 26, 2017, 12:51:23 пре подне Свевлад »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #907 послато: Јул 26, 2017, 01:08:03 пре подне »
Код Димитовграда на самој граници са Бугарском постоји област Бурел planinskivrhovi.blogspot.rs/2013/02/burel.html

У Албанији постоји град Бурел   https://sr.wikipedia.org/sr/Бурел

Могуће је да су Бурел на граници Србије и Бугарске и Бурел у Албанији повезани, мислим на теорију од доласку Арнаута са истока Балкана тј. из Тракије.

Бурел звучи влашки (романски), а опште је познато да су Власи и Арнаути као сточарски номадски или полуномадски народи били повезани због њиховог начина живота, а неки историчари и лингвисти сматрају да је у арнаутски језик ушло много речи из влашког језика, односно да они латинизми у арнаутском језику нису наслеђени директно од Римљана, већ индиректно - посредством Влаха.

Eвo штa зa Burreli-Буpeљи кaжу:

"Në shekullin XV, njihej me emrin Bujril dhe Burril. Mendohet se emri vjen nga fjala bërryl: një vend i vendosur në një kthesë në formën e bërrylit"

"У XV вeку биo je пoзнaт пoд имeнoм Буjpиљ и Буpиљ. Cмaтpa ce дa je имe нacтaлo oд peчи лaкaт. Mecтo ce нaлaзи 6a кpивини у oблику лaктa."

Пocтojи ceлo Бepиљe у Toплици, кoje мoждa нaзив дугуje oвoj peчи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #908 послато: Јул 26, 2017, 08:24:52 пре подне »
Код Димитовграда на самој граници са Бугарском постоји област Бурел planinskivrhovi.blogspot.rs/2013/02/burel.html

У Албанији постоји град Бурел   https://sr.wikipedia.org/sr/Бурел

Могуће је да су Бурел на граници Србије и Бугарске и Бурел у Албанији повезани, мислим на теорију од доласку Арнаута са истока Балкана тј. из Тракије.

Бурел звучи влашки (романски), а опште је познато да су Власи и Арнаути као сточарски номадски или полуномадски народи били повезани због њиховог начина живота, а неки историчари и лингвисти сматрају да је у арнаутски језик ушло много речи из влашког језика, односно да они латинизми у арнаутском језику нису наслеђени директно од Римљана, већ индиректно - посредством Влаха.
А Власи су у процесу романизације такође прихватили те неке латинизме од Римљана, тако да .......

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #909 послато: Јул 26, 2017, 01:34:41 поподне »
Код Димитовграда на самој граници са Бугарском постоји област Бурел planinskivrhovi.blogspot.rs/2013/02/burel.html

У Албанији постоји град Бурел   https://sr.wikipedia.org/sr/Бурел

Могуће је да су Бурел на граници Србије и Бугарске и Бурел у Албанији повезани, мислим на теорију од доласку Арнаута са истока Балкана тј. из Тракије.

Бурел звучи влашки (романски), а опште је познато да су Власи и Арнаути као сточарски номадски или полуномадски народи били повезани због њиховог начина живота, а неки историчари и лингвисти сматрају да је у арнаутски језик ушло много речи из влашког језика, односно да они латинизми у арнаутском језику нису наслеђени директно од Римљана, већ индиректно - посредством Влаха.

О Бурелу код Димитровграда сам већ писао на теми о Румунима:

Код Димитровграда постоји један пример који би могао бити један од ретких сачуваних протоалбанских - Бурел (назив области). Нисам нашао паралеле овој речи у словенским језицима, турском или румунском, а у области реке Мат у централној Албанији (средишту средњовековног Арбанона) постоји варошица Бурељ. Можда ту има нека веза. Постоји у сливу Власине чини ми се и река Поштица, која би можда могла да се доведе у везу са албанским придевом poshtëm, poshtmi, што би значило "доњи, доња".

Eвo штa зa Burreli-Буpeљи кaжу:

"Në shekullin XV, njihej me emrin Bujril dhe Burril. Mendohet se emri vjen nga fjala bërryl: një vend i vendosur në një kthesë në formën e bërrylit"

"У XV вeку биo je пoзнaт пoд имeнoм Буjpиљ и Буpиљ. Cмaтpa ce дa je имe нacтaлo oд peчи лaкaт. Mecтo ce нaлaзи 6a кpивини у oблику лaктa."

Пocтojи ceлo Бepиљe у Toплици, кoje мoждa нaзив дугуje oвoj peчи.

Одлично Милоше! И ја сам претпостављао да би Бурел могао бити топоним који потиче директно из раноалбанског, али нисам знао значење речи (тј. да ли се уопште јавља у данашњем албанском) до овог твог проналаска. Ако је повезивање Бурел-Бурељи тачно, то би онда био први потврђени раноалбански (бески) топоним на подручју Шоплука, и додатно би утврдио беску хипотезу о пореклу Албанаца. Треба консултовати историјске лингвисте и видети да ли је по гласовним законима у албанском могућа трансформација из ранијег Burrel у данашњу реч за лакат, bërryl; мени се чини да је одговор потврдан, нарочито гледајући ове облике из 15. века које си навео, а треба имати на уму и дијалекатску разуђеност албанског (односно можда у локалном дијалекту области Мат постоји облик за реч "лакат" приближнији топониму Burrel од књижевне, вероватно тоскијске форме bërryl, мада ни она у изговору много не одудара од топонима). Такође треба од неког локалног познаваоца димитровградског краја видети да ли та микрообласт Бурел има неку физичку карактеристику која би се могла везати за облик лакта.  :) Поред овог назива, постоји још један необичан у димитровградском крају, такође за микрообласт - Дерекул; мени због овог -ул вуче на источнобалканско-романски, а неко моје лаичко мишљење би било да је то комбинација турског dere (поток или долина) и источнороманског суфикса -ул, међутим исто тако би могло да буде потпуно турско, dere-göl, "долинско језеро", али ми прва опција делује изгледније. Ово би могло да значи да се нека варијанта влашког језика говорила у овом крају чак и у време доласка Турака. Постоји и село Балта Бериловац код Књажевца, са очито источнороманским топонимом (и примесом раноалбанског-трачког), а ова реч "берил" се јавља код још неких топонима у јужном и југоисточном делу Србије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #910 послато: Јул 26, 2017, 01:43:20 поподне »
Подручје југоисточне Србије око је било насељено Власима током читавог средњег века, у том делу србије имамо Власину, што јасно указује на присуство Влаха.

Неки историчари сматрају да су Влахо-Румуни дошли у влашку низију управо са подручја југоисточне Србије и западне Бугарске током средњег века.
« Последња измена: Јул 26, 2017, 01:50:32 поподне Свевлад »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #911 послато: Јул 26, 2017, 01:59:18 поподне »
Подручје југоисточне Србије око је било насељено Власима током читавог средњег века, у том делу србије имамо Власину, што јасно указује на присуство Влаха.

Неки историчари сматрају да су Влахо-Румуни дошли у влашку низију управо са подручја југоисточне Србије и западне Бугарске током средњег века.

То и јесте највероватнији сценарио, само је питање када се то тачно десило. Има мишљења да се то није могло десити пре 12-13. века, али је могуће, на основу анализе одређених мађарских историјских извора, да је та сеоба извршена већ у 9-10. веку. С друге стране, увек остаје могућност да се ту радило о више узастопних сеоба, временски одвојених, те би онда долазио у обзир шири распон од 9. до 13. века за те влашке сеобе на север, преко Дунава.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #912 послато: Јул 26, 2017, 02:18:31 поподне »
Оно што мене интересује, уколико прихватимо чињеницу да су Беси преци Албанаца, јесте кад су се они помјерили из свог првобитног станишта у подручју Родопа према данашњој Албанији, и шта је био узрок те сеобе.

Има ли неко идеју о томе?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #913 послато: Јул 26, 2017, 02:39:38 поподне »
Оно што мене интересује, уколико прихватимо чињеницу да су Беси преци Албанаца, јесте кад су се они помјерили из свог првобитног станишта у подручју Родопа према данашњој Албанији, и шта је био узрок те сеобе.

Има ли неко идеју о томе?

Према Готфриду Шраму, који је први повезао Албанце са Бесима, та сеоба се десила негде око 816-817, када је постигнут мир између Византије и Бугарског каганата (тада још увек нису имали царску титулу), а у вези са заузимањем западног дела данашње Бугарске од стране Омуртага. Сердика је пала 809. године и Шрам је претпоставио да су отприлике у то време и Беси потпали под бугарску власт, а потом даје и разлог за њихову сеобу - верски прогон. Наиме, он мисли да је Омуртаг, као осведочени паганин и противник хришћанства, забранио Бесима богослужење, одлазак у цркву, ходочашћа, држање постова и слично, а да су ови то тешко прихватали и да су позвали у помоћ Византију, тражећи од њих ново место за насељавање у оквиру Царства; Византија их пресељава у Арбанон (залеђе Драча), а то се подудара и са оснивањем драчке теме, почетком 9. века, ради одбране овог врло важног града који је представљао византијска "врата" према њиховим поседима у Италији. Ова хипотеза је занимљива и прилично лепо објашњава разлоге сеобе, али ја нисам потпуно уверен због чињенице да се Арбанаси никада нису истицали као неки велики верници, већ да су религију радо мењали ако би у томе видели неку корист за себе; додуше, не могу тврдити да је таква ситуација важила и у време касне антике и раног средњег века; можда је више у питању био велики анимозитет који су осећали према Бугарима и Словенима као паганима и странцима, "уљезима", па због тога нису желели да остану под њиховом влашћу, него што је то био чисто религијски моменат, али немогуће је било шта тврдити засигурно.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #914 послато: Јул 26, 2017, 02:47:44 поподне »
То и јесте највероватнији сценарио, само је питање када се то тачно десило. Има мишљења да се то није могло десити пре 12-13. века, али је могуће, на основу анализе одређених мађарских историјских извора, да је та сеоба извршена већ у 9-10. веку. С друге стране, увек остаје могућност да се ту радило о више узастопних сеоба, временски одвојених, те би онда долазио у обзир шири распон од 9. до 13. века за те влашке сеобе на север, преко Дунава.
Ја бих рекао да је то био читав низ сеоба, од 9-ог/10-ог па све до 14-ог века.

Прва влашка држава у влашкој низији се јавља у 13-ом веку, што указује на то да су Власи у влашкој низији били присутни бар неколико векова пре тога, јер ипак не може држава да се створи преко ноћи.

Мислим да су упркос ти вековним сеобама Влаха из Бугарске/југоисточне Србије и евентуално Грчке и Македоније у влашку низију, Словени и кад је створена влашка држава били већина у њој у односу на Влахе, али су Власи из неког разлога успели да неметну власт Словенима и да их асимилирају (влахизирају).   То нам данас потврђује и генетика Румуна.

 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #915 послато: Јул 26, 2017, 03:23:40 поподне »
Ја бих рекао да је то био читав низ сеоба, од 9-ог/10-ог па све до 14-ог века.

Прва влашка држава у влашкој низији се јавља у 13-ом веку, што указује на то да су Власи у влашкој низији били присутни бар неколико векова пре тога, јер ипак не може држава да се створи преко ноћи.

Мислим да су упркос ти вековним сеобама Влаха из Бугарске/југоисточне Србије и евентуално Грчке и Македоније у влашку низију, Словени и кад је створена влашка држава били већина у њој у односу на Влахе, али су Власи из неког разлога успели да неметну власт Словенима и да их асимилирају (влахизирају).   То нам данас потврђује и генетика Румуна.

То је занимљиво питање - како су успели у томе? Они сигурно на тим просторима нису били већина у односу на Словене, а у свим другим случајевима су многобројнији Словени успевали да асимилују влашко становништво; зашто се исти сценарио није поновио на подручју Румуније? Могуће је да су Власи успели да се наметну тамошњим Словенима као владајућа класа, а можда су Словени пристали уз њих и из религијских разлога (православци), и као противтежу ширењу Мађара/Секеља и Саса у Трансилванији и Банату и Печењега и Кумана у Мунтенији и Олтенији; по "elite dominance" моделу, многобројнији Словени би постепено прихватали идентитет и језик својих господара - Влаха. Међутим, треба имати у виду да нису сви Словени постали Власи/Румуни још у средњем веку, већ да је тај процес трајао до дубоко у рано модерно доба...
« Последња измена: Јул 26, 2017, 05:08:05 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #916 послато: Јул 26, 2017, 03:23:45 поподне »
Ова хипотеза је занимљива и прилично лепо објашњава разлоге сеобе, али ја нисам потпуно уверен због чињенице да се Арбанаси никада нису истицали као неки велики верници, већ да су религију радо мењали ако би у томе видели неку корист за себе; додуше, не могу тврдити да је таква ситуација важила и у време касне антике и раног средњег века;

И мени овај разлог због класичне вјерске равнодушности Албанаца не изгледа увјерљиво, али ако се вјерује да је мисија св. Никите Ремезијанског међу Бесима била успјешна и да се бесијски јавља као један од црквених језика на Синају, онда можда преци Албанаца и нису били такви пагани.

Занимљиво је да се за Родопе и Бесе везују култови Сабатија, а колико се сјећам и Орфеј, па самим тим и орфичке мистерије су из тих крајева.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #917 послато: Јул 26, 2017, 03:24:05 поподне »
Ја бих рекао да је то био читав низ сеоба, од 9-ог/10-ог па све до 14-ог века.

Прва влашка држава у влашкој низији се јавља у 13-ом веку, што указује на то да су Власи у влашкој низији били присутни бар неколико векова пре тога, јер ипак не може држава да се створи преко ноћи.

Мислим да су упркос ти вековним сеобама Влаха из Бугарске/југоисточне Србије и евентуално Грчке и Македоније у влашку низију, Словени и кад је створена влашка држава били већина у њој у односу на Влахе, али су Власи из неког разлога успели да неметну власт Словенима и да их асимилирају (влахизирају).   То нам данас потврђује и генетика Румуна.

Немојмо заборавити и да је словенски био званични језик Влашке све до 16. века.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #918 послато: Јул 26, 2017, 03:26:18 поподне »
Према Готфриду Шраму, који је први повезао Албанце са Бесима, та сеоба се десила негде око 816-817, када је постигнут мир између Византије и Бугарског каганата (тада још увек нису имали царску титулу), а у вези са заузимањем западног дела данашње Бугарске од стране Омуртага. Сердика је пала 809. године и Шрам је претпоставио да су отприлике у то време и Беси потпали под бугарску власт, а потом даје и разлог за њихову сеобу - верски прогон. Наиме, он мисли да је Омуртаг, као осведочени паганин и противник хришћанства, забранио Бесима богослужење, одлазак у цркву, ходочашћа, држање постова и слично, а да су ови то тешко прихватали и да су позвали у помоћ Византију, тражећи од њих ново место за насељавање у оквиру Царства; Византија их пресељава у Арбанон (залеђе Драча), а то се подудара и са оснивањем драчке теме, почетком 9. века, ради одбране овог врло важног града који је представљао византијска "врата" према њиховим поседима у Италији. Ова хипотеза је занимљива и прилично лепо објашњава разлоге сеобе, али ја нисам потпуно уверен због чињенице да се Арбанаси никада нису истицали као неки велики верници, већ да су религију радо мењали ако би у томе видели неку корист за себе; додуше, не могу тврдити да је таква ситуација важила и у време касне антике и раног средњег века; можда је више у питању био велики анимозитет који су осећали према Бугарима и Словенима као паганима и странцима, "уљезима", па због тога нису желели да остану под њиховом влашћу, него што је то био чисто религијски моменат, али немогуће је било шта тврдити засигурно.

Ocнивaњe Дpaчкe тeмe, кao и пpoпacт Koмaни-Kpoja култуpe cу cвaкaкo мeђaши гдe ce тpeбa тpaжити дaтум дoлacкa пpoтo-Apбaнaca у oблacти Maти. C дpугe cтpaнe oни cу нajвepoвaтниje caмo мaли дeo нeкaдaшњиx Бeca, кojи cу дугo чинили у eтничкoм cмиcлу бeзличну гpупaцуjу, пoвeзaну jeзикoм, вишe нeгo култуpoм или peлигиjoм, aли чвpcтo пaтpиjapxaлнo уcтpojeнoм. Бeз cвecти o пpипaднocти jeднoj eтничкoj гpупи, пa и Бecимa. O тoмe нaм cвeдoчe мнoги извopи пpe XI вeкa, кojи иx нe cпoмињу. To уcкo гpлo cу чинили нajвepoвaтниje нocиoци xaплoгpупa R1b и J2b, дoк je вeћинa E-V13 нajвepoвaтниje влaшкoг пopeклa, cтapoceдeoцa Aлбaниje. Maдa cу тo билe пoкpeтнe гpупaциje, пa им ce тeшкo мoжe пpaтити тoк мигpaциje.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #919 послато: Јул 26, 2017, 03:33:36 поподне »
Немојмо заборавити и да је словенски био званични језик Влашке све до 16. века.
Знам, у Румунији и дан данас постоје на стотине словенских топонима.

Румунски језик данас има око 20% словенских речи, а некада је имао много више.  У 19-ом веку је румунски језик чишћен од словенских речи, Власи су тад прозвали себе Румунима (Романи/Римљани) а Влашку Румунијом, прешли су са Ћирилице на Латиницу, почели да граде споменике Ромулу и Рему у сваком насељеном месту и основали своју православну цркву.

Иза тих процеса је стајала унијатска румунска елита из Ердеља, као и краљ Карол I који је био Немац пореклом, а све са циљем удаљавања Румуна од Русије, Православља и словенског света и њиховог везивања за запад.
« Последња измена: Јул 26, 2017, 03:35:10 поподне Свевлад »