Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347920 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1361 послато: Октобар 03, 2022, 12:56:13 поподне »
Чланак о недавно изашлом археогенетичком раду ("Southern Arc") са једног домаћег научно-популарног портала:

https://sveoarheologiji.com/fenomenalna-geneticka-studija-u-kojoj-su-ucestvovali-i-srpski-arheolozi-otkrila-je-poreklo-indoevropskog-jezika/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1362 послато: Октобар 21, 2022, 06:37:49 поподне »

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nauka/4991531/kuga-crna-smrt-mutacije-geni-autoimune-bolesti.html


Скоро половина људи у Европи преминула је средином 14. века од пандемије црне смрти, а нова студија која је анализирала ДНК вековима старих костура идентификовала је мутације које су помогле тадашњем становништву да преживи кугу

Међутим, исте те мутације су повезане са појавом аутоимуних болести у модерном друштву.

Црна смрт је један од најсмртоноснијих, најпоследичнијих и најмрачнијих периода људске историје. Процењено је да је само током те пандемије умрло око 200 милиона људи.
Стручњаци због тога сматрају да је такав догађај сасвим сигурно морао да има утицаја на људску еволуцију. Анализирајући зубе од 206 костура успели су да их прецизно датирају да потичу из то периода.
Узорци костију узети су од људских остатака из јама у Источном Смитфилду, које су коришћене за масовно сахрањивање преминулих од куге. Други узорци узети су са локалитета у Данској.

Главно откриће, како се наводи у студији објављеној у часопису Нејчер (Nature), тиче се мутације на гену ЕРАП2...

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1363 послато: Октобар 21, 2022, 07:25:56 поподне »
https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nauka/4991531/kuga-crna-smrt-mutacije-geni-autoimune-bolesti.html


Скоро половина људи у Европи преминула је средином 14. века од пандемије црне смрти, а нова студија која је анализирала ДНК вековима старих костура идентификовала је мутације које су помогле тадашњем становништву да преживи кугу

Међутим, исте те мутације су повезане са појавом аутоимуних болести у модерном друштву.

Црна смрт је један од најсмртоноснијих, најпоследичнијих и најмрачнијих периода људске историје. Процењено је да је само током те пандемије умрло око 200 милиона људи.
Стручњаци због тога сматрају да је такав догађај сасвим сигурно морао да има утицаја на људску еволуцију. Анализирајући зубе од 206 костура успели су да их прецизно датирају да потичу из то периода.
Узорци костију узети су од људских остатака из јама у Источном Смитфилду, које су коришћене за масовно сахрањивање преминулих од куге. Други узорци узети су са локалитета у Данској.

Главно откриће, како се наводи у студији објављеној у часопису Нејчер (Nature), тиче се мутације на гену ЕРАП2...

https://www.nature.com/articles/s41586-022-05349-x

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1364 послато: Октобар 28, 2022, 05:41:52 поподне »
https://www.nature.com/articles/s41586-022-05349-x
Мислим да сам овде на некој теми поменуо кугу из половине 14-ог века. Можда ту треба тражити неке популацијске ,,boom-ove,, код нас. Нпр, Паштрик-Паштровићи, Скадар-Зета и обрнуто у правцу Рашке итд. Можда нека предања и имају основа што се тиче сеоба,само није прича о бежању пред Турцима,него се то десило раније,нпр, половином 14-ог века...Ако знате шта хоћу да кажем.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1365 послато: Октобар 28, 2022, 06:22:47 поподне »
Мислим да сам овде на некој теми поменуо кугу из половине 14-ог века. Можда ту треба тражити неке популацијске ,,boom-ove,, код нас. Нпр, Паштрик-Паштровићи, Скадар-Зета и обрнуто у правцу Рашке итд. Можда нека предања и имају основа што се тиче сеоба,само није прича о бежању пред Турцима,него се то десило раније,нпр, половином 14-ог века...Ако знате шта хоћу да кажем.

Сасвим сигурно да је и код нас било великих утицаја пандемија на миграције и промене становништва. Питање је колико је то олакшало Турцима да покоре велика подручја Европе.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1366 послато: Октобар 28, 2022, 08:28:22 поподне »
Сасвим сигурно да је и код нас било великих утицаја пандемија на миграције и промене становништва. Питање је колико је то олакшало Турцима да покоре велика подручја Европе.
Не знам. Некако смо навикли да читамо нашу историју црно на бело,типа Ћоровића,Динића и остале што је ок. Међутим, кад гледам неке историјске емисије (типа на National Geographic) они иду даље од сувопарности. На пример, пре неки дан сам читао о Гренланду и његовом становништву и испоставило се да се оно (потомци Викинга) иселило у 15-ом веку због појаве мини леденог доба које је трајало до 18"ог века. Такође сам наишао на податак (да ме убијеш где,не знам) да је и у остатку Европе кренуло мини Ice age у 13-ом веку укључујући и наше крајеве плус још куге,глади итд што је могло подстицати на неке сеобе становништва, а да ми тренутно немамо појма о томе.

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1367 послато: Октобар 28, 2022, 10:31:24 поподне »
Не знам. Некако смо навикли да читамо нашу историју црно на бело,типа Ћоровића,Динића и остале што је ок. Међутим, кад гледам неке историјске емисије (типа на National Geographic) они иду даље од сувопарности. На пример, пре неки дан сам читао о Гренланду и његовом становништву и испоставило се да се оно (потомци Викинга) иселило у 15-ом веку због појаве мини леденог доба које је трајало до 18"ог века. Такође сам наишао на податак (да ме убијеш где,не знам) да је и у остатку Европе кренуло мини Ice age у 13-ом веку укључујући и наше крајеве плус још куге,глади итд што је могло подстицати на неке сеобе становништва, а да ми тренутно немамо појма о томе.

О да, свакако. И проучавање природних феномена који су се дешавали у различитим историјским епохама је постало веома популарно у последње време као још један вид мултидисциплинарног истраживања. Још један занимљив пример би било мало ледено доба средином 6. века. Постоје тумачење да је оно проузроковало појаву Јустинијанове куге јер су Константинопољ због лоших временских услова морали да снабдевају житом из Египта па је бродовима пренета куга. Даље је то имало катастрофалних последица на опадање моћи Византије, чије последице су биле далекосежне и добро познате.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1368 послато: Октобар 29, 2022, 04:04:42 поподне »
Не знам. Некако смо навикли да читамо нашу историју црно на бело,типа Ћоровића,Динића и остале што је ок. Међутим, кад гледам неке историјске емисије (типа на National Geographic) они иду даље од сувопарности. На пример, пре неки дан сам читао о Гренланду и његовом становништву и испоставило се да се оно (потомци Викинга) иселило у 15-ом веку због појаве мини леденог доба које је трајало до 18"ог века. Такође сам наишао на податак (да ме убијеш где,не знам) да је и у остатку Европе кренуло мини Ice age у 13-ом веку укључујући и наше крајеве плус још куге,глади итд што је могло подстицати на неке сеобе становништва, а да ми тренутно немамо појма о томе.

До скоро није било јасно зашто је у Европи било мало ледено доба у време Тридесетогодишњег рата. Сигурно и у другим крајевима, али на то нисмо обратили пажњу.
По најновијим истраживањима, имамо објашњење - ледено доба је изазвао човек. Да будем прецизан - велико истребљивање Индијанаца у Северној Америци је учинило да престану да обрађују земљу па је простор једноставно зарастао и спустио температуру. Кажу да је зарастао простор величине Француске (они и Енглези су спроводили истребљивање Индијанаца, на сваки могући начин).
Неко се сетио да упореди историјске догађаје...

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1369 послато: Децембар 11, 2022, 11:22:39 пре подне »
Nešto malo smešno a malo i žalosno:

Цитат
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je da se korišćenjem inostranog reproduktivnog materijala za vantelesnu oplodnju ne može uticati na promenu genoma.

Kako je istakla, ne postoji "srpski" niti bilo koji drugi nacionalni genom.

Ona je za današnju Politiku rekla da Balkan obiluje velikom raznovrsnošću gena jer je oduvek bio podneblje velikih migratornih kretanja, i dodala da je "godinama" u pripremi projekat koji bi trebalo sekvenciranjem genoma 1.000 pojedinaca da pokaže koje su kombinacije genetike tipične za određene populacije na Balkanu.

"Kroz bioinformatičke analize saznaćemo kakve su tragove ostavile migracije na Balkanu. Biće to prilika da raskrstimo sa mitovima o našoj izuzetnoj nacionalnoj genetici. Svi mi na ovoj planeti smo jedinstveni i samim tim izuzetni", rekla je ona o projektu "1.000 genoma".


Navela je da će to istraživanje doprineti saznanjima koje su bolesti nastale zbog specifične genetike populacije u regionu Balkana i dodala da se na osnovu toga može razviti najefikasniji lek, ili planirati uvoz već postojećeg.

"Sekvenciranjem genoma može se saznati koje će se bolesti kod nekog sigurno ispoljiti, a za koje postoji velika verovatnoća. Na tom polju su najveća otkrića i tu je cela medicina fokusirana, na kvalitetnu prognozu i dijagnostiku, na uzrok bolesti", naglasila je Begović.

https://013info.rs/vesti/srbija/ministarka-begovic-ne-postoji-srpski-genom-pripremamo-projekat-koji-ce-raskrstiti-s-tim?fbclid=IwAR3hqaJKy_nkrYjAO-7T-aIO0EzbCUaPa-FFt8XEgNty4EiaBxk9ud0-UAA

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1371 послато: Децембар 11, 2022, 12:55:49 поподне »
Није уопште смешно. Жалосно је.

Шта је тачно жалосно у тексту?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1372 послато: Децембар 11, 2022, 01:42:10 поподне »
Шта је тачно жалосно у тексту?
Коришћење иностраног репродуктивног материјала за вантелесну оплодњу.

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1373 послато: Децембар 11, 2022, 02:57:46 поподне »
Коришћење иностраног репродуктивног материјала за вантелесну оплодњу.

Нисам знао да неко брани да се користи домаћи.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1374 послато: Децембар 11, 2022, 10:08:32 поподне »
Жалосно је, а рекао бих и забрињавајуће ово:
Цитат
Ona je navela je i da su do sada parovi morali da idu u inostranstvo, jer u Srbiji nema donora.
Dodala je da je činjenica da Srbija ima banku reproduktivnih ćelija u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, ali da ne postoje zainteresovani donori, saopštio je RFZO.
"Za tri i po godine od otvaranja, bilo je svega 40 zainteresovanih muškaraca i to sve u vreme pre pandemije virusa korona. Od njih je posle predviđenih procedura i kontrola, uzeto pet uzoraka. Kad je o ženama reč, javile su se dve, ali nije bilo uzetih uzoraka. Svi oni koji su zabrinuti zbog uvoza reproduktivnog materijala mogu sami da se jave i budu donori", poručila je Radojević Škodrić.
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/324343/Direktorka-RFZO-Stav-Dveri-o-promeni-genoma-monstruozan-ko-brine-o-tome-neka-donira-sam.html

Надам се да нећемо годинама чекати на секвенционирање 1000 генома и да ће бити доступни YFull-у. То би била баш добра вест.

Неке лепше теме:
https://www.glassrpske.com/lat/plus/intervju/ivan-vukicevic-za-glas-srpske-srbi-u-svom-dnk-kodu-imaju-i-gene-vikinga/445824

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1375 послато: Децембар 11, 2022, 10:25:48 поподне »
Нисам знао да неко брани да се користи домаћи.

Па бранило је до скоро домаће законодавство. Донација јајних ћелија није била дозвољена у Србији, па су парови где жена није имала довољно квалитетне јајне ћелије морали да одлазе у иностранство (најчешће је у питању Чешка, сестра мог пријатеља и њен муж су тако добили потомство након година безуспешног покушавања).

Сад изгледа да је изменама закона не само дозвољено донирање репродуктивних ћелија, већ и њихов увоз из иностранства, што јесте мало шкакљиво, не због "очувања српског генома", већ зато што наш  здравствени систем реално нема директан увид у медицинску историју особе чији репродуктивни материјал се увози (а не треба искључити да то људи напољу донирају углавном из финансијских побуда - треба им новац).

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1376 послато: Децембар 12, 2022, 10:52:15 пре подне »
Па бранило је до скоро домаће законодавство. Донација јајних ћелија није била дозвољена у Србији, па су парови где жена није имала довољно квалитетне јајне ћелије морали да одлазе у иностранство (најчешће је у питању Чешка, сестра мог пријатеља и њен муж су тако добили потомство након година безуспешног покушавања).

Када упраримо ово и оно горе што је навео CosicZ о домаћим донацијама, рекло би се да парови који имају проблем, сада могу да се надају да ће да га реше. По мени то није за жаљење, али шта знам, ја ваљда имам тако нека чудна схватања, супротна од Мите Љотића.

Сад изгледа да је изменама закона не само дозвољено донирање репродуктивних ћелија, већ и њихов увоз из иностранства, што јесте мало шкакљиво, не због "очувања српског генома", већ зато што наш  здравствени систем реално нема директан увид у медицинску историју особе чији репродуктивни материјал се увози (а не треба искључити да то људи напољу донирају углавном из финансијских побуда - треба им новац).

Чисто сумњам да су донације те врсте могуће без медицинске провере и увида оног ко прима донацију у историју болести донора.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1377 послато: Децембар 12, 2022, 11:06:27 пре подне »
Када упраримо ово и оно горе што је навео CosicZ о домаћим донацијама, рекло би се да парови који имају проблем, сада могу да се надају да ће да га реше. По мени то није за жаљење, али шта знам, ја ваљда имам тако нека чудна схватања, супротна од Мите Љотића.

Чисто сумњам да су донације те врсте могуће без медицинске провере и увида оног ко прима донацију у историју болести донора.

Сетих се једног руског слогана почетком овог века:

Девушки, не ходите замуж за иностранца, поддержите отечественного производителя!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1378 послато: Децембар 12, 2022, 11:15:55 пре подне »
Сетих се једног руског слогана почетком овог века:

Девушки, не ходите замуж за иностранца, поддержите отечественного производителя!

То је оно "Купујмо домаће".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1379 послато: Децембар 12, 2022, 11:28:06 пре подне »
То је оно "Купујмо домаће".
Или оно ,,Брзе пруге Србије".