Аутор Тема: Словенско насељавање Балканског полуострва  (Прочитано 66952 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Словенско насељавање Балканског полуострва
« послато: Фебруар 06, 2015, 02:08:07 поподне »
У књизи В. Ћоровића, "Историја српског народа" може се пронаћи занимљива карта која има за циљ да прикаже какво је стање било на Балкану у време досељавања Словена (6., 7. век).



Слична карта са Википедије:


Судећи по овоме, староседелаца у Илирику готово да није било. Претпоставка је да су се очували једино у приморском појасу.

Ако упоредимо ове карте са распоредом хаплогрупа данас, долазимо до закључка да су Словени носиоци I2a DS, R1a, I2a DN, "Романи" E1b, а Грци J2, R1b и E1b.

Оно што се донекле коси са овим мапама је чињеница да је однос хаплогрупа код Јужних Словена вероватно 70% према 30% (у корист Словена). Такође, аутосомална днк јасно показује да Срби носе готово 50% староседелачких гена.

Наравно, треба имати у виду да се генетска слика значајно изменила од доласка Словена на Балкан.


Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #1 послато: Фебруар 07, 2015, 06:20:12 поподне »
Interesantno mi je da se na teritoriji Rumunije na ovoj slici ne prikazuje ne prikazuje prisustvo "romanskog" stanovništva, već samo u dolini Vardara i južnije (i dio u Bugarskoj). Odakle onda svi ovi današnji Rumuni?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #2 послато: Фебруар 09, 2015, 08:41:48 пре подне »
Interesantno mi je da se na teritoriji Rumunije na ovoj slici ne prikazuje ne prikazuje prisustvo "romanskog" stanovništva, već samo u dolini Vardara i južnije (i dio u Bugarskoj). Odakle onda svi ovi današnji Rumuni?

Данашњи Румуни су потомци влахо-словенске етничке мешавине. При чему, ако ме сећање не вара, генетска испитивања показују већинско присуство словенских ХГ R1a и I2а1b1b din у мушкој линији наслеђивања. Словени су се у данашњу Румунију населили по повлачењу Римљана и германских племена (вероватно у 6. веку, премда има мишљења да су Словени ову област захватали још у време свог историјског почетка, око прелаза старе у нову еру), а Власи су почели да се досељавају у више таласа са југа (Епир, Тесалија, Мегаловлахија), преко Македоније, Србије и Бугарске, почев од 11. века. Захваљујући већој економској моћи и сналажљивости, током турске превласти, Власи су успели да се наметну као елита у народу, те је тако с њима дошао и модерни румунски језик и романизација обичног народа (већином словенског и нешто германског порекла). Топонимија великог дела Румуније говори да је некада ту доминирао словенски језик. Са румунским Словенима десило се нешто слично што и са Словенима у Мађарској и Немачкој, а и у Егејској Македонији и Албанији - потпуни губитак националног идентитета и прихватање страног, наметнутог на овај или онај начин...

Не знам из ког је извора она доња карта, али нисам баш убеђен да се област северно од доњег тока Дунава око 700. године звала Wallachia...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #3 послато: Фебруар 09, 2015, 08:55:15 пре подне »
Ovo je za mene novo. Nisam to znao. Evo šta sam našao na

https://www.familytreedna.com/public/romania/default.aspx?section=results

According to iGENEA, the structure of the ancient peoples in Romania, based on Y-DNA test results, is the following:

    29% Slavic
    21% Finno-Ugric
    20% Teutonic (Germanic)
    18% Celtic and
    12% Illyrian

E sad koliko je ovo pouzdano, to je pitanje, ali u principu potvrđuje ono što si ti rekao. Samo mi je neobično da su Vlasi uspjeli da se nametnu slovenskoj većini, ali izgleda da je zaista bilo tako. Samo još jedna stvar mi nije jasna. Da li ovo znači da su se u tim nemirnim vremenima od sredine 4.vijeka pa do okončanja doseljavanja Slovena na Balkan (recimo sredina 7.vijeka) gotovo svi dotadašnji stanovnici nekadašnje Dacije iselili ka jugu, ili su stradali, pa je na taj način postignuta slovensko-germanska većina?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #4 послато: Фебруар 09, 2015, 10:31:09 пре подне »
Da li ovo znači da su se u tim nemirnim vremenima od sredine 4.vijeka pa do okončanja doseljavanja Slovena na Balkan (recimo sredina 7.vijeka) gotovo svi dotadašnji stanovnici nekadašnje Dacije iselili ka jugu, ili su stradali, pa je na taj način postignuta slovensko-germanska većina?

Дачани су, бар за мене, енигма. Да ли су они заиста били романизовани, како се то сматра у званичној румунској науци, и остали ту где су, или се раселили, били искорењени од стране Гота, Авара..., или су Дачани у ствари једна од популација које су учествовале у етногенези Словена - Анта, не знам.
Мислим да је она прва варијанта, о романизованим Дачанима и остацима римских легионара и ветерана, заправо покушај да се повеже данашња припадност румунског народа романској културној (пре свега језичкој) заједници, и да нема много темеља у историјским чињеницама.
Ја бих пре рекао да се Дачани нису много померали са своје територије (били су потиснути према северу), да су заједно са још неким популацијама постали део словенске групе племена, те су се као Словени поново раширили према доњем Дунаву. Можда грешим, не знам, али да су Власи у данашњу Румунију дошли са југа, за то постоји много доказа у историографији.
Онај део приче о наводној сеоби романизованих Дачана на југ, да би се касније вратили у форми Влаха, мислим да је то романтизована историја којом се жели истаћи аутохтоност романофонске популације у Румунији. Сеоба са севера на југ, пред најездом северних "варварских" народа, сигурно је било у оквирима Римског царства. Е, сад, не верујем да су то биле неке организоване масовне сеобе (мада, има и таквих случајева, нпр. Сермезијани). А поготово тај део о повратку назад ми не звучи реално.
Богумил Храбак има један одличан рад о сеобама Влаха (не знам тачно како се зове), па изгуглај :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #5 послато: Фебруар 09, 2015, 10:34:58 пре подне »

According to iGENEA, the structure of the ancient peoples in Romania, based on Y-DNA test results, is the following:

    29% Slavic
    21% Finno-Ugric
    20% Teutonic (Germanic)
    18% Celtic and
    12% Illyrian


Не бих се ја баш много поуздао у резултате iGENEA.
Сигурно постоје неки поузданији извори.
Ако одбијеш Мађаре и Немце, којих има много у румунском Банату и Ердељу, вероватно је учешће словенске генетике међу Румунима много веће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #6 послато: Фебруар 09, 2015, 10:53:32 пре подне »
Мислим да ове карте не приказују реално стање. Погледајте Албанију и Бугарску, готово 100% Словени, иако у тим крајевима има пуно E1b и источне R1b (староседеоци). Претпостављам да је аутор хтео да покаже максималну експанзију Словена у периоду доласка на Балкан (на основу топонима, итд). Ово не значи да су доминирали и бројем у тим крајевима.
« Последња измена: Фебруар 09, 2015, 10:56:09 пре подне Небојша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #7 послато: Фебруар 09, 2015, 12:13:18 поподне »
Мислим да ове карте не приказују реално стање. Погледајте Албанију и Бугарску, готово 100% Словени, иако у тим крајевима има пуно E1b и источне R1b (староседеоци). Претпостављам да је аутор хтео да покаже максималну експанзију Словена у периоду доласка на Балкан (на основу топонима, итд). Ово не значи да су доминирали и бројем у тим крајевима.

Имењаче, што сам старији, све више ми се чини да је Порфирогенит све био у праву.
Некад сам и сам заступао тезу да је Словена дошло мало јаче од три батаљона, па су овде староседеоцима наметнули име и језик, а етнички се утопили у Балканце. Што више проучавам материју, а и генетика даје неке одговоре, чини ми се да су Словени на Балкан стварно дошли на мање-више очишћену земљу и населили је у прилично великом броју. Наравно, било је заосталих групица старобалканског становништва ту и тамо, али се највећи део повукао у приморје и што јужније су могли, што ближе Солуну, Атини и Цариграду.
Староседелачки E1b и R1b вероватно долазе (враћају се?) касније, са југа, кад наступа развијени средњи век, државе јужних Словена.
За Албанију сам убеђен да је, осим неколико већих градова на мору, од средине 6. века била готово сасвим словенска земља. На југу, епирски део, свакако и Грци / Власи. Албанци су посебна прича (ко су, кад су и одакле дошли), али да не ширим причу и на њих.
Правац ширења Е1b у Македонији, Србији, Црној Гори, рекао бих, указује да су у питању дошљаци (Власи) са југа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #8 послато: Фебруар 09, 2015, 01:35:32 поподне »
Имењаче, што сам старији, све више ми се чини да је Порфирогенит све био у праву.
Некад сам и сам заступао тезу да је Словена дошло мало јаче од три батаљона, па су овде староседеоцима наметнули име и језик, а етнички се утопили у Балканце. Што више проучавам материју, а и генетика даје неке одговоре, чини ми се да су Словени на Балкан стварно дошли на мање-више очишћену земљу и населили је у прилично великом броју. Наравно, било је заосталих групица старобалканског становништва ту и тамо, али се највећи део повукао у приморје и што јужније су могли, што ближе Солуну, Атини и Цариграду.
Староседелачки E1b и R1b вероватно долазе (враћају се?) касније, са југа, кад наступа развијени средњи век, државе јужних Словена.
За Албанију сам убеђен да је, осим неколико већих градова на мору, од средине 6. века била готово сасвим словенска земља. На југу, епирски део, свакако и Грци / Власи. Албанци су посебна прича (ко су, кад су и одакле дошли), али да не ширим причу и на њих.
Правац ширења Е1b у Македонији, Србији, Црној Гори, рекао бих, указује да су у питању дошљаци (Власи) са југа.

Име, могуће да су Власи E1b продрли нешто касније у те крајеве (Македонија, Бугарска, ЦГ), али не верујем да је провинција Далмација потпуно опустела, тј. остала без староседелаца. Данас се код свих јужних Словена (па и код Хрвата који су махом R1a и I2a) кроз аутосомалну днк види утицај староседелачког становништва.

Што се Албаније тиче, осим сверног дела, Словени вероватно нису залазили дубље (реално, коме треба онај крш). :) Прочитао сам негде још давно да је Берат у јужној Албанији некада носио словенско име "Белград", тако да је све могуће.
« Последња измена: Фебруар 09, 2015, 01:42:34 поподне Небојша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #9 послато: Фебруар 09, 2015, 02:42:26 поподне »
Име, могуће да су Власи E1b продрли нешто касније у те крајеве (Македонија, Бугарска, ЦГ), али не верујем да је провинција Далмација потпуно опустела, тј. остала без староседелаца. Данас се код свих јужних Словена (па и код Хрвата који су махом R1a и I2a) кроз аутосомалну днк види утицај староседелачког становништва.

Не, наравно, јасно је да смо 50-50 мешавина Словена и староседелаца. Него, ја бих рекао да је до већег мешања дошло касније, у време државе Немањића (зато и законске забране бракова између земљорадника и сточара) и нарочито у време јачег померања становништва за турске власти.
То је старо питање како су се Словени доселили на Балкан: као ратници или као породични људи. Вероватно су испрва дошли као ратници (они источни Словени нагнани од Авара, а Срби да протерају те исте Аваре), али су затим временом за њима на Балкан сљегали и остали из позадине - њихове породице, и други којима оружје није било основно средство за рад.
Некако већина људи кад се каже „сеоба“, замишља то као неки епохални подухват, па чак има и онај рад о томе који „доказује“ зашто сеобе Словена нису биле могуће (из техничких разлога), а као закључак се намеће да су Словени одвајкада на Балкану и да одатле нису нигде ни мрдали, нити су ту однекуд дошли.
Aутор je Драгољуб П. Антић: „Континуитет Винчанске цивилизације (од могућих хиперборејских корена до данас) - Техничко-физички услови неопходни за покретање сеобе народа“.
То би можда била немогућа мисија да су Срби и други Словени једног дана решили да се покрену негде из беспућа средње Русије, па пут под ноге до Далмације.
Срби су већ најмање један век раније живели у подручју Бојке (мислим на западну Бојку - Доња Аустрија, југозападна Чешка, део Баварске) и њихов ратнички део је могао брзо да се домогне византијске провинције Далмације, а народ лагано за њима. Реално, осим две три нешто веће реке, није било неких већих природних препрека за то путовање. А није ни неки незнамколико велики пут.
Исто тако, онај део Словена који је источним правцем дошао на Балкан у претходним век или два већ је био у подручју Панонског басена и он је исто тако брзо могао, долином Мораве и Вардара да стигне све до Солуна. Први талас чинили су ратници, за њима народ. То и није сеоба у пуном смислу речи (као што је нпр. сеоба Ираца у Америку у 19. веку), већ територијална експанзија популације на суседне запустеле територије.
Наравно да је остало и ранијег становништва на Балкану и после доласка Словена, али хтедох рећи да је то ипак био мањи број него што сам и сам раније мислио. Моја ранија слика била је отприлике: шачица српских коњаника завојевача и маса старобалканског становништва као нижа класа. Изгледа, ипак, да су Срби дошли у знатнијем броју и то све са породицама, да су се држали одвојено од староседелаца и да је до мешања дошло нешто касније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #10 послато: Фебруар 09, 2015, 03:05:19 поподне »
Име, могуће да су Власи E1b продрли нешто касније у те крајеве (Македонија, Бугарска, ЦГ), али не верујем да је провинција Далмација потпуно опустела, тј. остала без староседелаца. Данас се код свих јужних Словена (па и код Хрвата који су махом R1a и I2a) кроз аутосомалну днк види утицај староседелачког становништва.

Што се Албаније тиче, осим сверног дела, Словени вероватно нису залазили дубље (реално, коме треба онај крш). :) Прочитао сам негде још давно да је Берат у јужној Албанији некада носио словенско име "Белград", тако да је све могуће.

А што се Албаније тиче, онај кршевити део је у средишњој Албанији и на североистоку. Управо у средњој Албанији доминира албанска топонимија, а словенска, како кажеш, тамо где је била питомија природа - југ и југоисток и север Албаније и донекле албанско приморје.
 
Пре Срба са севера, област данашње Албаније најпре су похарали а затим и населили они (ја их тако зовем) источни Словени, који су доспели на Балкан преко Панонске низије и правцем Морава - Вардар - Егеј, затим Македонијом и Епиром на запад, па уз јадранско море опет на север. У овом таласу словенске најезде пали су Драч 548. године (Прокопије), Љеш 590, Рисан 591, Рагуза, Солин 614. године. Ово су углавном били пљачкашки походи, али су се Словени тада и населили, нарочито по околини Улциња, као и свуда у Скадарској равници (почетак 7. века). Јужна и југоисточна Албанија насељене су Словенима ширењем словенске територије из правца словенске Македоније.

По свој прилици територију данашње Албаније већином су населили припадници племена Вајунита (овај назив у грчкој варијанти може свакако да се тумачи: можда се иза овог имена крију Волињани, или неки Воји(х)нићи, Војнићи, можда чак и „Војници“?).
Величина и значај Вајунита били су знатни, што се види и из чињенице да је читава једна област у Епиру (приморско загорје у делу Грчке и јужне Албаније наспрам Крфа) називана Вајенеција (Багенетиа) кроз читав средњи век, па је и у 16. веку у турским дефтерима носила назив "вилајет Вајонетија". А по њима је, извесно, име добила и река Војуша у јужној Албанији. Вајунити и још нека словенска племена густо су населила јужни и југоисточни дио данашње Албаније.

У Епиру, као и у Мусакији, јужно од реке Шкумбе, и областима око река Војуше и Девола, словенска топонимија и данас апсолутно преовлађује (иако је становништво већим делом грецизирано и албанизирано), само је треба пронаћи испод наслага изобличених варијанти (најпре од Грка и Латина, затим од Турака и закључно са преданим радом албанске државе да се затре сваки словенски траг).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #11 послато: Октобар 22, 2015, 09:53:21 поподне »
Изгледа да је резултат Јустинијанове куге (541–542) у Илирику, један од могућих разлога насељавања Словена.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plague_of_Justinian
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #12 послато: Октобар 22, 2015, 11:59:28 поподне »
Изгледа да је резултат Јустинијанове куге (541–542) у Илирику, један од могућих разлога насељавања Словена.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plague_of_Justinian

Куга није главни покретач великих миграција које су се дешавале у то време, она је и сама била последица још веће катастрофе која се десила 536. године. Данас научници сматрају да је она проузрокована веома јаком ерупцијом неког вулкана, највероватније Кракатау у Индонезији, услед чега је небо изнад северне хемисфере било више година замрачено, темпреатура је пала, усеви уништени и наступила је страшна глад. Да би прехранио Цариград, Јустинијан је увозио жито из Египта, али су са житом бродовима дошли и пацови и донели велику епидемију куге коју помињеш. На Националној географији је више пута емитован филм о томе из серије "Временске прилике које су измениле свет", можда може да се нађе и на Youtube па погледај.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #13 послато: Октобар 25, 2015, 12:54:38 поподне »

Скорашњи (13.10.2015) осврт др. Ивице Тодоровића на тезу о дунавско- балканској прапостојбини Словена

http://www.magacinportal.org/2015/10/13/kako-otkriti-tajnu-srpskog-porekla-razgovor-sa-dr-ivicom-todorovicem-etnologom-i-antropologom/#
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #14 послато: Октобар 25, 2015, 02:28:47 поподне »
У вези дунавско- балканске прапостојбине Словена, упутио бих питање на упућеније форумаше. Да ли има смисла претпоставка, да се у случају Дин Ј & С, ако се узме у обзир младост ове гране, радило о повратној делимичној миграцији те хг на Балкан, а да су R1a Z280 и М458 и др., због старости тих грана у мањем обиму учествовале у повратној миграцији тј. да се наше R1a Z280 и М458 и др., већим делом нису ни селили на север па назад?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #15 послато: Октобар 25, 2015, 04:54:06 поподне »
У вези дунавско- балканске прапостојбине Словена, упутио бих питање на упућеније форумаше. Да ли има смисла претпоставка, да се у случају Дин Ј & С, ако се узме у обзир младост ове гране, радило о повратној делимичној миграцији те хг на Балкан, а да су R1a Z280 и М458 и др., због старости тих грана у мањем обиму учествовале у повратној миграцији тј. да се наше R1a Z280 и М458  и др., већим делом нису ни селили на север па назад?

Да би имало смисла говорити о "повратној делимичној миграцији" треба прво да се установи да је I2a1b-Din био на овим просторима, па онда мигрирао на север, и онда се вратио на југ. Међутим, за сада не постоје никакви докази да је I2a1b-Din уопште био на овим просторима пре доласка Словена. Од најближих "рођака" за сада су му пронађени само један стари I2a1b-M423 у Луксембургу и два у Шведској, као и три стара I2a1b - острвска варијанта, од којих је један пронађен у Шпанији а два у Немачкој. Дакле, извесно је да су били на северу, али није извесно да су били на југу.

Потпуно исто важи и за R1a-Z280 и R1a-М458.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #16 послато: Јун 03, 2017, 04:29:45 поподне »
Словени су били пољопривредници (ратари) који су се довукли за реповима аварских коња.  Није реално да такви људи сруше Ромејско Царство и славизирају на овај или онај начин читав Балкан.  Друга ствар је ако су они ипак били сурови ратници, али сви смо у школи учили да Словени нису били неки ратници и да су од оружја имали само мале крхке штитове и кратка копља. 
Друга ствар која је збуњујућа је то што мајнстрим историја пропагира да су Словени населили простор од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулијских Алпа.  Ради се о огромном простору, и да би се тај простор  напунио Словенима или пословенио  Словена је морало да буде неколико десетина милиона, а није могуће да их је било више од пар стотина хиљада.  Ако пар стотина хиљада Словена развучемо од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулујских Алпа, тај простор ће бити врло ретко насељен Словенима, а то се не уклапа у причу коју смо сви учули из историје, а то је да су Словени још крајем 6-ог века преплавили цео Балкан.  Ако се не варам неки византијски писац каже да се у периоду 581-584. године цело Ромејско Царство "пословенило." 
« Последња измена: Јун 03, 2017, 04:44:36 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #17 послато: Јун 03, 2017, 04:44:43 поподне »
Словени су били пољопривредници (ратари) који су се довукли за реповима аварских коња.  Није реално да такви људи сруше Ромејско Царство и славизирају на овај или онај начин читав Балкан.  Друга ствар је ако су они ипак били сурови ратници, али сви смо у школи учили да Словени нису били неки ратници и да су од оружја имали само мале крхке штитове и кратка копља. 
Друга ствар која је збуњујућа је то што мајнстрим историја пропагира да су Словени населили простор од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулијских Алпа.  Ради се о огромном простору, и да би се тај простор  напунио Словенима или пословенио  Словена је морало да буде неколико десетина милиона, а није могуће да их је било више од пар стотина хиљада.  Ако пар стотина хиљада Словена развучемо од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулујских Алпа, тај простор ће бити врло ретко насељен Словенима, а то се не уклапа у причу коју смо сви учули из историје, а то је да су Словени још крајем 6-ог века преплавили цео Балкан.  Ако се не варам неки византијски писац каже да се у периоду 581-584. године цело Ромејско Царство "пословенило."

Шта хоћеш да кажеш, да су Словени уствари Илири, да потичу из Подунавља, и да сеобе Словена уствари није било?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #18 послато: Јун 03, 2017, 04:55:16 поподне »
Шта хоћеш да кажеш, да су Словени уствари Илири, да потичу из Подунавља, и да сеобе Словена уствари није било?
Не кажем да су Илири били исто што и Словени, али временом како склапам коцкице Подунавска постојбина Словена коју промовише Ивица Тодоровић ми делује све логичније.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Словенско насељавање Балканског полуострва
« Одговор #19 послато: Јун 03, 2017, 05:17:55 поподне »
Словени су били пољопривредници (ратари) који су се довукли за реповима аварских коња.  Није реално да такви људи сруше Ромејско Царство и славизирају на овај или онај начин читав Балкан.  Друга ствар је ако су они ипак били сурови ратници, али сви смо у школи учили да Словени нису били неки ратници и да су од оружја имали само мале крхке штитове и кратка копља. 
Друга ствар која је збуњујућа је то што мајнстрим историја пропагира да су Словени населили простор од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулијских Алпа.  Ради се о огромном простору, и да би се тај простор  напунио Словенима или пословенио  Словена је морало да буде неколико десетина милиона, а није могуће да их је било више од пар стотина хиљада.  Ако пар стотина хиљада Словена развучемо од Саве и Дунава до Пелопонеза и од Црног Мора до Јулујских Алпа, тај простор ће бити врло ретко насељен Словенима, а то се не уклапа у причу коју смо сви учули из историје, а то је да су Словени још крајем 6-ог века преплавили цео Балкан.  Ако се не варам неки византијски писац каже да се у периоду 581-584. године цело Ромејско Царство "пословенило."

Чињеницама против самоувереног незнања.