Аутор Тема: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу  (Прочитано 3149 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« послато: Новембар 14, 2020, 09:33:25 поподне »
Није документарни али јесте дугоочекивани филм о животу и оставштини Светозара Милетића. У филму га игра Љубомир Бандовић.

Филм је прекјуче имао своју београдску премијеру.

<a href="https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&amp;t=25s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&amp;t=25s</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&amp;t=454s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&amp;t=454s</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #1 послато: Новембар 14, 2020, 09:56:24 поподне »
Није документарни али јесте дугоочекивани филм о животу и оставштини Светозара Милетића. У филму га игра Љубомир Бандовић.

Филм је прекјуче имао своју београдску премијеру.

<a href="https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&amp;t=25s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QtzjiQSjU6k&amp;t=25s</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&amp;t=454s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/R0pYN1g5TmQ&amp;t=454s</a>

Дјелује обећавајуће. Поготово мислим да су "уболи" са Бандовићем, он ће сигурно успјети изнијети тај лик. Наравно, Лаушевић као сигурна карта, а и Бајић као редитељ није лош.

Међутим, стара бољка свих наших филмова и серија са историјском тематиком: костимографија, фотографија, сценографија. Недостају детаљи. Не могу сви изгледати као да су сад изашли из бутика, окупани, испеглани са новим одијелима, шеширима који сијају. Негдје се бар некоме нешто морало подерати, дугме отпасти. Браде и бркови, ајде нешто бољи него у Немањићима, али опет, зар је проблем глумце натјерати да пусте природну браду? Можда је то и ствар наше скромне продукције, што су глумци ангажовани истовремено на више пројеката, па би им брада у другим пројектима сметала, али управо се на детаљима виде бољке јефтине продукције.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #2 послато: Новембар 14, 2020, 10:01:08 поподне »
Дјелује обећавајуће. Поготово мислим да су "уболи" са Бандовићем, он ће сигурно успјети изнијети тај лик. Наравно, Лаушевић као сигурна карта, а и Бајић као редитељ није лош.

Међутим, стара бољка свих наших филмова и серија са историјском тематиком: костимографија, фотографија, сценографија. Недостају детаљи. Не могу сви изгледати као да су сад изашли из бутика, окупани, испеглани са новим одијелима, шеширима који сијају. Негдје се бар некоме нешто морало подерати, дугме отпасти. Браде и бркови, ајде нешто бољи него у Немањићима, али опет, зар је проблем глумце натјерати да пусте природну браду? Можда је то и ствар наше скромне продукције, што су глумци ангажовани истовремено на више пројеката, па би им брада у другим пројектима сметала, али управо се на детаљима виде бољке јефтине продукције.
Додао бих и акценат. Ово мало што сам чуо осим Кузмановића који глуми Јашу Томића сви ми звуче онако класично београдски, што је бољка већине наших новијих филмова.

Бандовић је свакако глумчина, али ми је у ових пар десетина секунди звучао више као говорник источнохерцеговачког. Нити се у Војводини нити у Шајкашкој овако прича. Баш сам прошли викенд био у Мошорину на Тиси па ми је ''свеже'' и могу рећи да ни близу не звучи као Мошоринци.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #3 послато: Новембар 14, 2020, 10:17:07 поподне »
Додао бих и акценат. Ово мало што сам чуо осим Кузмановића који глуми Јашу Томића сви ми звуче онако класично београдски, што је бољка већине наших новијих филмова.

Бандовић је свакако глумчина, али ми је у ових пар десетина секунди звучао више као говорник источнохерцеговачког. Нити се у Војводини нити у Шајкашкој овако прича. Баш сам прошли викенд био у Мошорину на Тиси па ми је ''свеже'' и могу рећи да ни близу не звучи као Мошоринци.

То би било идеално кад би могли репродуковати изворни акценат, али бојим се да превише очекујемо.  :)

Не знам, чини ми се да Бандовић има прилично чист акценат, практично стандардну екавицу. Као Васојевића, рођеног у Беранама, очекивао бих бар неку примјесу зетско-рашког, али је код њега баш не примјећујем.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #4 послато: Новембар 14, 2020, 10:18:27 поподне »
Проблем с нагласком староседелачкких Срба с простора Војводине лежи у чињеници да људи данас тај нагласак поистовећују с нечим комичним, нечим поспрдним. Од исте бољке пати и јужњачки нагласак, који људи аутоматски повезују с Тиком Шпицом и Ђошом.
Баш из тог разлога, рецимо, није коришћен локални нагласак у филму Јесен стиже, дуњо моја.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #5 послато: Новембар 14, 2020, 10:28:36 поподне »
То би било идеално кад би могли репродуковати изворни акценат, али бојим се да превише очекујемо.  :)

Не знам, чини ми се да Бандовић има прилично чист акценат, практично стандардну екавицу. Као Васојевића, рођеног у Беранама, очекивао бих бар неку примјесу зетско-рашког, али је код њега баш не примјећујем.

Бандовић је одрастао у Врању, па је спој динарца и јужњака

<a href="https://youtube.com/v/Y-V-H2MIFwg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Y-V-H2MIFwg</a>
« Последња измена: Новембар 15, 2020, 02:02:51 пре подне НиколаВук »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #6 послато: Новембар 14, 2020, 10:35:30 поподне »


Проблем с нагласком староседелачкких Срба с простора Војводине лежи у чињеници да људи данас тај нагласак поистовећују с нечим комичним, нечим поспрдним. Од исте бољке пати и јужњачки нагласак, који људи аутоматски повезују с Тиком Шпицом и Ђошом.
Баш из тог разлога, рецимо, није коришћен локални нагласак у филму Јесен стиже, дуњо моја.

Такође, у серији "Корени" није коришћен локални нагласак. Ваљда им је било глупо да серија са озбиљном радњом подсећа на "Село гори...".

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #7 послато: Новембар 14, 2020, 10:37:12 поподне »
Бандовић је одрастао у Врању, па је спој динарца и јужњака

<a href="https://youtube.com/v/Y-V-H2MIFwg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Y-V-H2MIFwg</a>

Ја код Бандовића никадa нисам чуо ни најмањи призвук зетског (Васојевићи), или јужноморавског поддијалекта (ако је већ из Врања). Звучи као Херцеговац из Београда. Изгледа да се дружио пуно са говорницима источно-херцеговачког дијалекта. :D
« Последња измена: Новембар 15, 2020, 02:04:02 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #8 послато: Новембар 14, 2020, 10:43:46 поподне »
Слушао сам Бандовића много пута. Човек говори доста чисто, без икаквих регионалних примеса, а највише звучи управо београдски  :) Мада, прилагодљив је и на другачије начине говорења (сетите га се у "Родама" или кад глуми Црногорца), што је одлика врсног глумца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #9 послато: Новембар 14, 2020, 10:45:31 поподне »

Такође, у серији "Корени" није коришћен локални нагласак. Ваљда им је било глупо да серија са озбиљном радњом подсећа на "Село гори...".

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

То је изгледа честа фалинка у нашим филмовима, што може да наружи неку укупну слику. Сећам се да сам, кад је изашао филм "Нож" тамо крајем 90-их (који је окупирао пажњу јавности), седео са неким људима, стручњацима из области Дијалектологије, који су баш у негативном контексту прокоментарисали тај сегмент. Наводно неки глумци мењају током филма више пута дијалекат. Тада то нисам схватао превише озбиљно, сада већ разумем да то може бити велики пропуст када су озбиљни пројекти у питању.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #10 послато: Новембар 14, 2020, 10:55:45 поподне »
Слушао сам Бандовића много пута. Човек говори доста чисто, без икаквих регионалних примеса, а највише звучи управо београдски  :) Мада, прилагодљив је и на другачије начине говорења (сетите га се у "Родама" или кад глуми Црногорца), што је одлика врсног глумца.
Бандовић је глумчина, може да игра све жанрове, није типски глумац па му у складу са његовим талентом и пада лаганица да мијења начине говора...Жао ми је што га никад нисам гледо уживо, мислим на позориште, вјерујем и да ту бриљира...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #11 послато: Новембар 14, 2020, 10:57:21 поподне »
Бандовић је глумчина,

И глумчина и добар човек.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #12 послато: Новембар 14, 2020, 11:01:57 поподне »
И глумчина и добар човек.
Вјерујем да јесте и добар човјек, бар ми тако излледа...

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #13 послато: Новембар 14, 2020, 11:15:04 поподне »
Све поруке о Петловцу и Трстенику су пребачене на одговарајућу тему. Молио бих да се на овој теми убудуће пише само о овом филму и њему сродним темама.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #14 послато: Новембар 14, 2020, 11:16:47 поподне »
Светозар Милетић је по поријеклу са очеве стране Крајишник. Старије им је презиме Завишић, а у Бачку је прешао Светозаров деда Милета Завишић. Мислим да је тих Завишића све до посљедњег рата било у Дубици,а у оквиру некадашње општине Костајница (са хрватске стране Уне). Има их и у пописима с краја 18. и почетка 19. вијека. Не знам коју су славу славили, али претпостављам да су повезани са крајишким Завишама/Завишићима који су сви славили св. Василија Великог. Тих Завишића било је доста у Поуњу,а чини се да им је матицу у Мазину, у Лици. Уколико су повезани са овим Завишићима могли би бити I2-PH908, или J2b-M205. Прије ће бити да су I2-PH908, због Вигњевића из Мазина.

Једна од интересантнијих веза је са Љубомиром Милетићем, бугарским филологом и предсједником Бугарске академија наука и умјетности , једним од пропонената пробугарске политике у Македонији. Љубомир је био Светозаров синовац. А његова пробугарска оријентација вјероватно је посљедица чињенице да му је мајка била Македонка. На бугарским сајтовима се конструише поријекло читаве породице Милетића из Бугарске, међутим то има мало везе са реалношћу. Бугарима је вјероватно тешко да прихвате да им је један од водећих етнографа, лингвиста и историчара био српског поријекла.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #15 послато: Новембар 14, 2020, 11:30:42 поподне »
Једна од интересантнијих веза је са Љубомиром Милетићем, бугарским филологом и предсједником Бугарске академија наука и умјетности , једним од пропонената пробугарске политике у Македонији. Љубомир је био Светозаров синовац. А његова пробугарска оријентација вјероватно је посљедица чињенице да му је мајка била Македонка. На бугарским сајтовима се конструише поријекло читаве породице Милетића из Бугарске, међутим то има мало везе са реалношћу. Бугарима је вјероватно тешко да прихвате да им је један од водећих етнографа, лингвиста и историчара био српског поријекла.
Мислим да никада није разјашњено да ли је од бугараша Љубомира остало мушког потомства. Колико видим, претпемијери у Новом Саду пре 2 месеца је присуствовала чукунунука Северина Милетић. Не знам да ли је у питању кћерка др Славка Милетића, последњег мушког припадника ове породице у Новом Саду.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #16 послато: Новембар 14, 2020, 11:43:06 поподне »
То је изгледа честа фалинка у нашим филмовима, што може да наружи неку укупну слику. Сећам се да сам, кад је изашао филм "Нож" тамо крајем 90-их (који је окупирао пажњу јавности), седео са неким људима, стручњацима из области Дијалектологије, који су баш у негативном контексту прокоментарисали тај сегмент. Наводно неки глумци мењају током филма више пута дијалекат. Тада то нисам схватао превише озбиљно, сада већ разумем да то може бити велики пропуст када су озбиљни пројекти у питању.
Бојана Маљевић живи ужас. И ијекавица јој је извештачена.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #17 послато: Новембар 14, 2020, 11:49:50 поподне »
Јаша Томић је такође интересантна личност и цијели тај догађај са убиством Димитријевића и робијањем заиста заслужује да се нађе у филму.

Сјећам се да сам давно некад читао списе Јаше Томића о Јеврејима. Писао је о њима, онако, прилично негативно, данас би се то вјероватно оцијенило као антисемитизам. Сад баш читам, а нисам то знао, да су се неке јеврејске организације буниле приликом подизања његовог споемника у Новом Саду.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #18 послато: Новембар 15, 2020, 12:19:02 пре подне »
Јаша Томић је такође интересантна личност и цијели тај догађај са убиством Димитријевића и робијањем заиста заслужује да се нађе у филму.
...

У тој целој причи је стварни живот заиста надмашио фикцију. Да се по тим догађајима направи серије, неко би рекао да се претерује.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #19 послато: Новембар 15, 2020, 12:25:24 пре подне »
Значи филм је бољи од Шотриног Лазе Костића?  :)

Можда је и боље не глумити локалним акцентом, него промашити акценат. Пар пута сам гледао београдске глумце где глуме Новосађане, а ударе неки тешки банаћански нагласак, као да глуме у неком Стеријином комаду.

Скоро сам гледао и серију Хотел Балкан, Николе Пејаковића. Радња се одвија у Бањалуци, а глумци мало екавица, мало ијекавица. Неки кажу потребну ијекавски "са Ј", а остатак реченице најмодернијим београдским акцентом


Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #20 послато: Новембар 16, 2020, 11:54:01 пре подне »
За мене је нереалан филм чија се радња одвија у Војводини а сви глумци причају београдским нагласком.
Најбеднији су филмови са Банетом Трифуновићем који глуми Саву Лађарског (мрзи ме чак и да тражим како се зову).
Са једне стране гомила глумаца и глумица који причају као да су у кафићу Страхињића Бана, а са друге стране лик Херцеговца кога на источно-Херцеговачком представља Андрија Милошевић.
У потпуности промашај!!!

Мислим да Бандовићу не би био превелик проблем да "скине" мошорински дијалект, већи проблем би онда биле глумице са споредним улогама које то не би могле да прате.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: ''Име народа'' - играни филм о Светозару Милетићу
« Одговор #21 послато: Новембар 16, 2020, 12:14:01 поподне »
, а са друге стране лик Херцеговца кога на источно-Херцеговачком представља Андрија Милошевић.
У потпуности промашај!!!
Мени је он у глобалу промашај :) (потпуно извештачен лик, глуми на силу, без хумора, али из неког разлога, многима "духовит и добар глумац")
« Последња измена: Новембар 16, 2020, 12:21:19 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор