Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 18824 пута)

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #60 послато: Новембар 08, 2020, 10:22:56 поподне »
Svaka čast istraživačima Porekla!
Samo mi nije jasno da li je ovaj podatak bio skrivan ..od javnosti ....ili nije bilo volje da se obelodani.

Питање ученице како сам дошла до ове теме, пошто ретко ко примети и пита је о патријарху, говори да рођаци не знају да се о овоме не зна.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #61 послато: Новембар 08, 2020, 10:26:01 поподне »
Svaka čast istraživačima Porekla!
Samo mi nije jasno da li je ovaj podatak bio skrivan ..od javnosti ....ili nije bilo volje da se obelodani.

Па не знам да ли је намерно скривано.

Деци се често не каже истина о неким стварима у и догађајима у породици. Гојко и његов брат су остали сирочићи. Он се замонашио. Да није постао патријарх кога би, осим њега, занимало толико његово порекло. Није се он могао, а ни морао, исповедати стално целим свету о тужној причи која је обележила његово најраније детињство (смрт оба родитеља). То је за њега морала бити болна  и осетљива тема.

Да су поживели - они би се могуће венчали као што су то урадили и моји деда и баба 1940г.

А ако пођемо од јеванђеља - патријархова мајка је такође мученица и за нас на свој начин драгоцен лик јер је родила тако дивно биће.

А он сам је био толико танан, префињен и уздржан, да и не би личило на њега да све о себи излаже у јавности.
« Последња измена: Новембар 08, 2020, 10:31:24 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #62 послато: Новембар 08, 2020, 10:31:33 поподне »
Мени би било јасно да се нешто скрива, ако је отац дјетета непознат, али овдје то није случај. То зашто је Гојко понио мајчино презиме био је чисто формалне природе, а зашто нису били вјенчани то не знам.

Сличан случај имамо и са познатом браћом Кашанин из Барање (Милана и Радивоја), и они су понијели презиме по мајци, а заправо су по оцу Поповић. И ту се не ради о национално мијешаном браку, већ ко зна шта је узрок што ти парови нису били вјенчавани. За тај период мало ми је то чудно.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #63 послато: Новембар 08, 2020, 10:51:41 поподне »
Мени би било јасно да се нешто скрива, ако је отац дјетета непознат, али овдје то није случај. То зашто је Гојко понио мајчино презиме био је чисто формалне природе, а зашто нису били вјенчани то не знам.

Сличан случај имамо и са познатом браћом Кашанин из Барање (Милана и Радивоја), и они су понијели презиме по мајци, а заправо су по оцу Поповић. И ту се не ради о национално мијешаном браку, већ ко зна шта је узрок што ти парови нису били вјенчавани. За тај период мало ми је то чудно.

Била је то Аустро - Угарска (све бабе  у породици су нам се бар по два пута удавале).

Очигледно је да његов отац одлази  за Америку обећавши се његов мајци која је је већ била носећа а да то и није можда знала. Кад се вратио (вратио се опет њој) добијају још једног сина. Његова прерана смрт их је зауставила у ко зна којим намерама, жељама и плановима (можда је и она требало да дође у Америку код њега).

Па чак и у Србији Милоша Обреновића, а потом Карађорђевића бивало је да момак украде девојку или девојка побегне с њим (моји деда и баба по оцу), а после се "уготове" венчање и свадба. Ако младенце у томе нешто не спречи.

У сваком случају - из свега написаног само у јавним гласилима  - видимо да је патријархова породица по оцу била једна озбиљна, побожна и пожртвована породица koja  је,  осим патријарха, дала и неколико доктора наука (има на нету).
« Последња измена: Новембар 08, 2020, 10:54:16 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #64 послато: Новембар 08, 2020, 10:56:39 поподне »
Свака част свима на о овом открићу...Можда је један од разлога узимања мајчиног презимена био и тај што ујчевина,на пр., није имала мушког наследника па је то био начин да се не угаси лоза...што није био редак случај у то вријеме...Само претпоставка...ништа више. А што се тиче порекла,врло је могуће да јесу род са помињаним фамилијама са истом славом, јер презиме је,ценим, топографског поријекла...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #65 послато: Новембар 08, 2020, 11:02:04 поподне »
Нисам баш погледао све линкве које су наши сјајни форумаши/пореклаши окачили, али ево пар речи из књиге "Будимо људи", Јована Јањића, из 2009. године:

"Отац Стеван радио је у Америци, тамо се разболео од туберкулозе, па се вратио кући да умре. Гојку је тада била тек трећа година, а брат Душан се управо родио. (Патријарх Павле је касније причао да се оца сећа само кроз две слике: једну, како покушава да ухвати коња, и другу, како лежи на одру, а поред њега стоји стрина Катарина и плаче)".

За тетку Сенку има само речи хвале: "Она је мени надокнадила мајку, тако да ја и сада помислим: кад умрем, најпре ћу да видим тетку, па онда све остале".
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #66 послато: Новембар 09, 2020, 12:37:15 пре подне »
Свака част на открићу! У недељу је годишњица патријарху Павлу, па би био пун погодак да се до тад објави чланак.

Очигледно се биографи нису много бавили пореклом патријархове породице, тј. нису сумњали на то да је патријарх могао носити мајчино презиме или им, ако су знали нешто више, ситуација није била јасна па су целу ствар елегантно заобишли.

Сад кад се зна презиме по очевој линији отвара се могућност даљег истраживања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #67 послато: Новембар 09, 2020, 01:48:39 пре подне »
Мало сам се позабавила породичним стаблом Патријарха Павла, на основу овде изнетих података. Нисам знала где да сместим његову унуку Снежану Милковић и њеног сина Михаила Вукоичића (?).


Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #68 послато: Новембар 09, 2020, 12:41:18 поподне »
Majka Gojka Stojčević, Ana Stojčević, jeste umrla mlada, ali se po smrti oca Gojkovog i Dušanovog, preudala i sa drugim mužem dobila još 3 ćerke. Na prodaju sa trećom ćerkom je preminula.
Tako da je Patrijarh Pavle imao još tri sestre po majci. Kada bi znali detalje pa da ih ubacimo u ovaj rodoslov.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #69 послато: Новембар 09, 2020, 12:42:06 поподне »
Na porodjaju je umrla.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #70 послато: Новембар 09, 2020, 01:31:14 поподне »
Majka Gojka Stojčević, Ana Stojčević, jeste umrla mlada, ali se po smrti oca Gojkovog i Dušanovog, preudala i sa drugim mužem dobila još 3 ćerke. Na prodaju sa trećom ćerkom je preminula.
Tako da je Patrijarh Pavle imao još tri sestre po majci. Kada bi znali detalje pa da ih ubacimo u ovaj rodoslov.


Љуба (можда је била и Љубица)  и Вида

"Doskora su bile žive te Pavlove sestre”, priča Radojka Žukić, krepka 85-godišnjakinja iz Kućanaca, kojoj je Ana Stojčević bila ujna. „Ljuba se iselila tokom poslednjeg rata, sahranjena je u Banovcima, a Vida se udala za oficira i živela je u Beogradu. Nema dve godine kako je umrla...”

Radojka živi u centru sela, tik pored pravoslavne crkve, minirane 1991. godine. U toj crkvi je Gojko kršten. On je, posle smrti oca, ostao u Kućancima sa babom Dragom i tetkom Senkom.

https://www.blic.rs/vesti/tema-dana/prodaju-ognjiste-patrijarha-po-ceni-od-12000-evra/4x6f7c7

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #71 послато: Новембар 09, 2020, 01:40:26 поподне »
Мало сам се позабавила породичним стаблом Патријарха Павла, на основу овде изнетих података. Нисам знала где да сместим његову унуку Снежану Милковић и њеног сина Михаила Вукоичића (?).



Толико различитих информација и за Михаила Вукоичића.

Али у овом интервју каже да је он праунук патријарховом брата Душана.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/312791/moj-pradeda-patrijarh-pavle.html

Стиче се утисак да је његов брат Душан имао бар 3 деце : сина од којег је лоза настављена и кћерку Наду која није имала деце ...

И могуће још једну кћерку чији је потомак Михаило Вукоичић (у неком другом интервју он се доводи у везу са  Снежаном Милковић, унуком патријарха Павла, која је написала књигу о њему (а она се опет помиње као унука његовог брата Душана).

https://www.prosveta.rs/autobiografije-i-biografije/moj-deda-patrijarh-pavle-snezana-milkovic-0


Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #72 послато: Новембар 09, 2020, 02:12:26 поподне »
Mihailo Vukoičić profesor klavira u muzičkoj školi Mokranjac, je sin Snežane Milković, koja je unuka Patrijarhovog brata Dušana..
Samim tim Mihailo je praunuk Gojka Stojčevića u drugom kolenu.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #73 послато: Новембар 09, 2020, 02:15:35 поподне »
U jednom intervjuu sam pročitala da je Mihailo izjavio da mu je majka Snežana, veče uoči sahrane Patrijarha Pavla, saopštila da će on nositi krst.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #74 послато: Новембар 09, 2020, 05:06:21 поподне »
Када је реч о пореклу презимена Окрајнов по свему судећи му је матица Бачки Брестовац. И да су Окрајнови међу "староседелачким" породицама.

Бачки Брестовац није пописан 1715 и 1720 као насеље у Бачкој приликом пописа Аустрије по одласку Турака 1687 (пописани су Дорослово, Сонта, Сивац, Сомбор као "војничка варош" са 28 пустара).

Дилема је да ли су први насељеници Бачког Брестовца били Срби из Мале Влашке (данас западна Славонија) познатији као Шијаци или су то били Срби и Црногорци који који су "преко Саве" приспели у другој великој сеоби на чијем челу је био митрополит Јован Шакабента  која је трајала 1737/1738.

У Бачком Брестовцу су била три краја  Кицкрај, Бабина Греда и Зарин сокак  од којих је сваки имао својих особености и своје свештенике.

Најимућније породице су биле у Зарином сокаку, у Кицкрају су биле скромније  куће са великим баштама  и пуно чељади.

Кицкрајчани су били најбројнији, најборбенији и најсложнији...

Временом долази до поделе домаћинстава , али и до раслојавања, нарочито у Кицкрају.

Међу онима који су 1924г. добили плацеве за куће у новом сокаку је  био и Ђура  Окрајнов и то у сокаку Хајдук Вељка, док је Гојко Окрајнов добио посао на железници у селу.

Неки су добили и земљу и Даљу из аграрног фонда 1918.

Све се то дешавало пред повратак оптанта из Мађарске 1924.г.

О свему овоме се може прочитати у листу Бачки Брестовац (бр.2-10/1992).
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 05:14:59 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Хербез

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 44
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #75 послато: Новембар 09, 2020, 05:55:36 поподне »
Када је реч о пореклу презимена Окрајнов по свему судећи му је матица Бачки Брестовац. И да су Окрајнови међу "староседелачким" породицама.

Бачки Брестовац није пописан 1715 и 1720 као насеље у Бачкој приликом пописа Аустрије по одласку Турака 1687 (пописани су Дорослово, Сонта, Сивац, Сомбор као "војничка варош" са 28 пустара).

Бачки Брестовац је пописан 1768 (Пописи становништва Бачке током осамнаестог века
Аутор: Живан Сечански Датум издавања: 1952)

и ту се налази прва појава овог презимена  - Јован Окраина


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #76 послато: Новембар 09, 2020, 06:12:07 поподне »
Бачки Брестовац је пописан 1768 (Пописи становништва Бачке током осамнаестог века
Аутор: Живан Сечански Датум издавања: 1952)

и ту се налази прва појава овог презимена  - Јован Окраина


Свака част Хербезе!
 :)

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #77 послато: Новембар 09, 2020, 06:21:22 поподне »
Бачки Брестовац је пописан 1768 (Пописи становништва Бачке током осамнаестог века
Аутор: Живан Сечански Датум издавања: 1952)

и ту се налази прва појава овог презимена  - Јован Окраина

То је можда и родоначелник породице, јер ми Окра(ј)ина више личи на надимак, од кога је онда изведено презиме Окрајнов.
Можда чак и Окрајновић које би касније било скраћено, попут многих презимена у Војводини?

Имате ли претпоставку кад су могли прећи у Славонију?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #78 послато: Новембар 09, 2020, 07:02:47 поподне »
Бачки Брестовац је пописан 1768 (Пописи становништва Бачке током осамнаестог века
Аутор: Живан Сечански Датум издавања: 1952)

и ту се налази прва појава овог презимена  - Јован Окраина


Поред Јована Окраине пописан је и Тимотије Окрајина.

Неће проћи пуно времена а Паја Окрајина ће бити међу највећим закупцима земље (34 јутара).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #79 послато: Новембар 09, 2020, 09:08:20 поподне »
Свака част на налазима, Хербез.

Колико сам видио у шематизму Пакрачке епархије с краја 19. вијека, а којим су обухваћени и Кућанци, нема Окрајнова. По свему судећи је отац патријархов (или деда) био скорашњи дошљак у Кућанце, крајем 19. или почетком 20. вијека.