Аутор Тема: Хрватска беспућа повијесне збиљности  (Прочитано 27918 пута)

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #20 послато: Мај 29, 2020, 07:22:36 поподне »
Хрватска Википедија:
Kosače, hrvatska velikaška obitelj u srednjovjekovnoj Bosni čiji su se posjedi nalazili oko spoja rijeka Pive i Tare i u gornjem Podrinju u okolici Foče, gdje se nalazilo selo Kosač (terra detta Cossac), po kojem je obitelj vjerojatno dobila ime. Poslije su pojedini članovi obitelji proširili posjede na cijeli Hum pa su do kraja 14. stoljeća pripadali najmoćnijim velikašima u bosanskoj banovini.

Не волим генерализације, али Дучићева реченица је сасвим тачна када је у питању већина хрватских историчара:
Хрвати су најхрабрији народ на свету, не зато што се никога не боје, већ зато што се ничега не стиде.

Хрватски историчари јесу свакојаки, али овај лик који уређује њихову википедију их је све победио. Искрено, мислим да није историчар. Не треба обраћати пажњу на ту будалу. Одавно сам престао да читам хрватску и босанску википедију.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #21 послато: Мај 29, 2020, 07:39:00 поподне »
Хрватски историчари јесу свакојаки, али овај лик који уређује њихову википедију их је све победио. Искрено, мислим да није историчар. Не треба обраћати пажњу на ту будалу. Одавно сам престао да читам хрватску и босанску википедију.

Не бих називао ауторе те странице будалама, они само верно преносе становиште данашње хрватске историографије. Својатање Косача у радовима хрватских аутора је у данашње време нешто сасвим нормално. Након Котроманића, морали су и они пре или касније да дођу на ред.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #22 послато: Мај 29, 2020, 07:48:32 поподне »
И добро људи шта да се ради?Шта нам је чинити? Износе се подаци,упозорава се на кривотворење чињеница,оспоравају се методе истраживања,све је у реду,јако поштујем и треба...А дје смо сад?Ја имам лични осјеќај да како год окренеш ми смо доњи?Шију нас на све стране,увјек се некако надју на правој страни а наша је страна истина.Али истина је само божја или ничија,и кога у ствари занима истина...Један промил светске популације зна о чему причате овде,и тај промил неќе промјенити ствари и то је факат.Скоро цио живот имам контакт са странцима,што кроз спорт,што кроз потоњи живот у иностранству и само је један човек поменуо усташе а случај је удесио да је по струци историчар/археолог,шта реќи даље?Јели до нас или до њих?Можда је мој поглед на ово превише песимистичан за неке,ја само мислим да је реалан...

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #23 послато: Мај 29, 2020, 07:55:21 поподне »
Сваки пут када долазим у Мостар и морам проћи поред нечега што се зове "Hrvatski Dom herceg Stjepan Kosača" благо речено буде ме срамота њихове срамоте. Покушавају бити већи католици од Папе и већи Хрвати од Павелића, што је ништа друго него пуко доказивање како би се сјећање на стари идентитет прикрило. Наравно не треба пуно трошити ријечи на такву појаву јер сви добро знамо о чему се ту ради, али колико тај безобразлук иде далеко прочитајте на овом линку:

http://plemenito.com/sr/-otimanje-srpskog-nasljedja-u-trebinjskom-krsu-monografija-opstine-ravno-%E2%80%93-novi-izvor-hrvatskih-falsifikata/n60

Говорити о присуству Хрвата у раном средњем вијеку јужно од Цетине можете још само у емисији "Хрватски краљеви" на "History" каналу, иако тај некада угледни канал је одавно постао нешто слично Дизнију.

http://plemenito.com/sr/povelja-vojvode-djurdja-voisalica-kojom-potvrdjuje-bastinske-posjede-braci-djurdjevicima/d4

Занимљива је ова повеља војводе Ђурђа Воисалића браћи Ђурђевићима. Колико сам успио ухватити контекст његове повеље, он говори о томе како између Неретве и Цетине живе Срби и Власи. Да ли се под појмом "Власи" мисли на становништво несловенског поријекла или на Србе сточаре?


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #24 послато: Мај 29, 2020, 07:58:02 поподне »
И добро људи шта да се ради?Шта нам је чинити? Износе се подаци,упозорава се на кривотворење чињеница,оспоравају се методе истраживања,све је у реду,јако поштујем и треба...А дје смо сад?Ја имам лични осјеќај да како год окренеш ми смо доњи?Шију нас на све стране,увјек се некако надју на правој страни а наша је страна истина.Али истина је само божја или ничија,и кога у ствари занима истина...Један промил светске популације зна о чему причате овде,и тај промил неќе промјенити ствари и то је факат.Скоро цио живот имам контакт са странцима,што кроз спорт,што кроз потоњи живот у иностранству и само је један човек поменуо усташе а случај је удесио да је по струци историчар/археолог,шта реќи даље?Јели до нас или до њих?Можда је мој поглед на ово превише песимистичан за неке,ја само мислим да је реалан...
Не верујем да постоји у свету неки корективни механизам који може да исправља грешке историчара...То свака страна и даље може да ради како нађе за сходно...Нема ту кукања, само чињенице...е сад, држава ту можда може да наступи као корективни фактор, па да се као у скоријем примеру у случају Тесле, код међународних институција, исправи грешка...Са друге стране, имали смо бурну реакцију Хрвата на неку енциклопедију чини ми се, о историји српске књижевности, где су се бунили што је ту ушла и дубровачка књижевност, али аутор је то образложио да је то књижевност нашег штокавског говорног подручја...Али глобално, у свету, као да се слабо преиспитују националне историје и шта која страна учи о себи
« Последња измена: Мај 29, 2020, 08:03:41 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #25 послато: Мај 29, 2020, 08:05:24 поподне »
Википедија на хрватском језику је последње место на коме бих тражио објективност. Нарочито када су овакве теме у питању.
У питању је један стари проблем, јер група екстремиста држи администраторска овлашћења тако да су ставили шапу на пројекат и ометају свако уређивање које није на њиховој идеолошкој и политичкој линији.
О томе су више пута извештавали и њихови медији, расправљало се и на Мета Вики о томе.

Ивану и Небу, као познаваоцима Црне Горе, ће бити занимљиво шта ми је на хр.Вики одговорено када сам написао да је Јанко Вукотић био Србин и то референцирао његовом аутобиографијом:

Цитат
Nisu Srbi svi i svuda. na tvoju žalost (ja iako Hrvat) poznajem crnogorska plemena, njihova bratstva i porodice. Nečemo se konzultirati sa nikim. Priznao to neko ili ne. Vukotići su etnički Crnogorci porijeklom sa Čeva, odnosno pripadali su plemenu Ozrinići ili Kčevo a ne nikakvim Srbima. I znamo čiji je bio rođak, a to što je on kasnije napravio Crnoj Gori (a izdao ju je) nemože utjecati na njegovu etničku pripadnost

Шта онда очекивати да ће писати за рани и магловити средњи век. :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #26 послато: Мај 29, 2020, 08:12:39 поподне »
Википедија на хрватском језику је последње место на коме бих тражио објективност. Нарочито када су овакве теме у питању.
У питању је један стари проблем, јер група екстремиста држи администраторска овлашћења тако да су ставили шапу на пројекат и ометају свако уређивање које није на њиховој идеолошкој и политичкој линији.
О томе су више пута извештавали и њихови медији, расправљало се и на Мета Вики о томе.

Ивану и Небу, као познаваоцима Црне Горе, ће бити занимљиво шта ми је на хр.Вики одговорено када сам написао да је Јанко Вукотић био Србин и то референцирао његовом аутобиографијом:

Шта онда очекивати да ће писати за рани и магловити средњи век. :)
Не треба гајити илузије да се може променити став хрватских штокаваца...То је тако...имао сам сличан пример са колегом из Хрватске, који такође мисли да су Црногорци нешто посебно у односу на Србе. Па сам му рекао да сам пореклом из Црне Горе, а он мени:"хаха, па ти си Црногорац"...ја му кажем , али то је исто, и објашњавао сам му то, али он је можда више из куртоазије саслушао, али нисам видео да сам му променио став...Тако да што се тиче Косача и слично, нема ту "помоћи" што се њих тиче :) Раније су биле на Хрт оне емислије "догодило се на данашњо дан", и ту је било свачега
« Последња измена: Мај 29, 2020, 08:14:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #27 послато: Мај 29, 2020, 08:13:47 поподне »
Не верујем да постоји у свету неки корективни механизам који може да исправља грешке историчара...То свака страна и даље може да ради како нађе за сходно...Нема ту кукања, само чињенице...е сад, држава ту можда може да наступи као корективни фактор, па да се као у скоријем примеру у случају Тесле, код међународних институција, исправи грешка...Са друге стране, имали смо бурну реакцију Хрвата на неку енциклопедију чини ми се, о историји српске књижевности, где су се бунили што је ту ушла и дубровачка књижевност, али аутор је то образложио да је то књижевност нашег штокавског говорног подручја...Али глобално, у свету, као да се слабо преиспитују националне историје и шта која страна учи о себи
Свакако су за похвалу ове потоње реакције наших институција али некако увјек мислим да радимо сличне ствари само из самоодбране,никако да пресечемо неке ствари да другима не падне на памет да покушају поново.Увјек корак иза а тај корак колко год да је велик увјек буде мали јер је корак иза...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #28 послато: Мај 29, 2020, 08:16:33 поподне »
Свакако су за похвалу ове потоње реакције наших институција али некако увјек мислим да радимо сличне ствари само из самоодбране,никако да пресечемо неке ствари да другима не падне на памет да покушају поново.Увјек корак иза а тај корак колко год да је велик увјек буде мали јер је корак иза...
Али како то да се спречи? Нормално је да је из самоодбране, кад неко други, први направи погрешан потез...Не постоји механизам који ће да избаци нетачне ствари...Ко може сад да нареди да се промени име "Хрватски дом Стјепана Косаче" у Мостару? У свету влада превелика толеранција за грешке , а питање је и да ли се обраћа пажња на то
« Последња измена: Мај 29, 2020, 08:21:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #29 послато: Мај 29, 2020, 08:29:33 поподне »
Али како то да се спречи? Нормално је да је из самоодбране, кад неко други, први направи погрешан потез...Не постоји механизам који ће да избаци нетачне ствари...Ко може сад да нареди да се промени име "Хрватски дом Стјепана Косаче" у Мостару? У свету влада превелика толеранција за грешке , а питање је и да ли се обраћа пажња на то
Значи ипак је до нас,бирамо ли увјек погрешну страну?Зна се која страна пише историју?Или нам и за то треба лекција,мало ли су нас учили кроз историју али никако да научимо...

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #30 послато: Мај 29, 2020, 08:31:56 поподне »
Ту је и крстионица кнеза Вишеслава коју су хрватски археолози и историчари својатали, па на крају признали да није њихова.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #31 послато: Мај 29, 2020, 08:38:30 поподне »
Значи ипак је до нас,бирамо ли увјек погрешну страну?Зна се која страна пише историју?Или нам и за то треба лекција,мало ли су нас учили кроз историју али никако да научимо...
Не, до нас је само да ли ћемо нашу историју да учимо како треба...Да бирамо праву историју, али и да бирамо праву страну :) Некада је пут тежи када се бира права страна, а како ће други то не зависи од нас...Свакако мислим да су у седмом, осмом веку, односи између Срба и Хрвата били најбољи до сада...што је више време одмицало, то је већи јаз био
« Последња измена: Мај 29, 2020, 08:46:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #32 послато: Мај 29, 2020, 08:49:46 поподне »
Не, до нас је само да ли ћемо нашу историју да учимо како треба...Да бирамо праву историју, али и да бирамо праву страну :) Некада је пут тежи када се бира права страна
Твој оптимизам је за сваку похвалу,искрено ти завидим на томе.Волио бих да могу да гледам свијет твојим очима,на жалост не могу...И да,нама је реално проблем ко нам креира историју и за рад кога и чега,али да не дужимо:We agree that we disagree

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #33 послато: Мај 29, 2020, 08:54:10 поподне »
У сваком случају, наше је да се држимо истине. Ништа друго није опција.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #34 послато: Мај 29, 2020, 08:56:10 поподне »
Твој оптимизам је за сваку похвалу,искрено ти завидим на томе.Волио бих да могу да гледам свијет твојим очима,на жалост не могу...И да,нама је реално проблем ко нам креира историју и за рад кога и чега,али да не дужимо:We agree that we disagree
Није ту чак ни поента оптимизам, јер није оптимизам веровање у истину, то је нешто изнад оптимизма. Истина је истина, без обзира да ли се "исплати" или не...све остало је опортунизам...Јер ако бих ја био оптимиста што верујем у истину, онда значи да нисам сигуран у ту истину. А ако прихватам истину, немам разлога да будем оптимиста
« Последња измена: Мај 29, 2020, 09:04:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #35 послато: Мај 29, 2020, 09:05:27 поподне »
А ако прихватам истину, немам потребу да будем оптимиста, јер то је тако...немам потребу да се надам нечему, кад је то тако
« Последња измена: Мај 29, 2020, 09:07:54 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #36 послато: Мај 29, 2020, 09:34:01 поподне »
Душане, тај лик те је жестоко слагао. Хрвати, Бошњаци и Албанци не знају, већ "знају" која је разлика између Срба и Црногораца.
Тј. они савршено знају да смо ми у праву, а дукљани у криву, али се намјерно праве наивни, јер њиховим националним интересима одговара да се Срби поцијепају на 50 нација.
Отуда њихово адвокатско понашање према дукљанима и "брањење" Црне Горе од "српске хегемоније".

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #37 послато: Мај 29, 2020, 09:39:59 поподне »
Није ту чак ни поента оптимизам, јер није оптимизам веровање у истину, то је нешто изнад оптимизма. Истина је истина, без обзира да ли се "исплати" или не...све остало је опортунизам...Јер ако бих ја био оптимиста што верујем у истину, онда значи да нисам сигуран у ту истину. А ако прихватам истину, немам разлога да будем оптимиста
Рекох да се неќемо сложити,што је ок.Оно што није у реду је то да својим потенцирањем на помињању термина "истина" мене свставаш на страну којој дп истине није стало.Спинујеш.На питање које сам поставио у мом уводном посту данас ниси дао ниједан свсхисходан одговор коју би нас довео у позицију да као народ одахнемо од овакве врсте "ратовања". Једино што си реко је да се морамо бранити од напада,ако нам је то будиќност онда нам је свакако песимистична...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #38 послато: Мај 29, 2020, 10:11:00 поподне »
Рекох да се неќемо сложити,што је ок.Оно што није у реду је то да својим потенцирањем на помињању термина "истина" мене свставаш на страну којој дп истине није стало.Спинујеш.На питање које сам поставио у мом уводном посту данас ниси дао ниједан свсхисходан одговор коју би нас довео у позицију да као народ одахнемо од овакве врсте "ратовања". Једино што си реко је да се морамо бранити од напада,ако нам је то будиќност онда нам је свакако песимистична...
Ма причао сам уопштено, нисам те негирао...не би ти био овде да те не занима истина :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хрватска беспућа повијесне збиљности
« Одговор #39 послато: Мај 29, 2020, 10:17:48 поподне »
Ма причао сам уопштено, нисам те негирао...не би ти био овде да те не занима истина :)
Дабоме...